Daňové přiznání za rok 2012, platí změny pro období 2012?

lolelole
24. lis 2012

Ahojky, dávala jsem dnes dopořádku podklady pro daně a řeším jednu otázku, třeba se tady najde nějaká maminka, která bude vědet.
Změny ohledně paušálu pro OSVČ ( nemožnost při paušále uplatnit slevy na daních..) jsou platné již za danové období 2012 nebo až 2013 ? Všude se píše, že je to změna pro rok 2013, ale nějak se nemohu dopátrat zda se to vztahuje k datumu podání DP čili v r. 2013 budu dávat přehled za rok 2012, nebo je to až od toho dalšího roku ? Nevíte někdo ? Děkuji moc 😉

j.a.n.i
24. lis 2012

@lolelole Zákony nelze uplatňovat zpětně, tudíž je to až od zdaňovacího období 2013, tedy DP podávané v březnu 2014, pokud je to tedy vše schválené, nesledovala jsem to.

lolelole
autor
24. lis 2012

@j.a.n.i Díky za odpověd Jani 😉 Myslela jsem si to taky, tak problém s paragony o rok odsunutý - super 😀 Nevíš náhodou jak to pak je s přechodem z paušálu na počítaní výdajů ? Kdy je potřeba to hlásit finančáku ?

j.a.n.i
25. lis 2012

@lolelole Nevím, ale mám takový pocit, že se to nijak hlásit nemusí... že teoreticky můžeš celý rok počítat výdaje a pak uplatnit to co je pro tebe výhodnější. Akorát tam při přechodu dělá určitý bordel sklad a zásoby, ale to já nemám a neumím.
PS: a nebude výhodnější nechat si paušál a děti že by uplatnil partner?

lolelole
autor
25. lis 2012

@j.a.n.i no právěže muž je v plném ID tak neuplatní nic 🙂 zavolám na finančák a poptám se jak to s tím přechodem je. Každopádně díky 😉

j.a.n.i
25. lis 2012

@lolelole Tak to fakt ne ☹

alt
28. led 2013

@j.a.n.i mohla bych se zeptat, ohledně DP na živnost? chtěla bych manželovi spočítat DP za rok 2012 sama, bez účetní, půl roku byl zaměstnaný a půl roku dělal jako OSVČ, to normální DAP za období kdy byl zaměstnaný spočítat umím, dělám si to tak i sobě už několik let, ale mám problém s tou živností. co uvádím do příjmů v příloze 1DAP? skutečně zaplacené faktury co mám přišly na účet? nebo všechny i ty co jsou po splatnosti ale i tak je nemáme na účtě připsané? a dále nevím jak je to s těmi výdaji, manžel vlastně žádné nemá, je řemeslník- elektrikář, dělá jen práci a pak napíše fakturu za provedenou práci ( např. fakturuji vám částku XX za odvedenou práci na akci ,,nemocnice Olomouc,,.) nenakupuje materiál, není plátce dph. do práce jezdí vlastním autem, do podnikání si nic nekupoval, nářadí má svoje co má doma. (moc toho ke své práci zas nepotřebuje) Jak má uplatňovat výdaje ? tím paušálem? je tam nějaká podmínka když si dává ten paušál? a kolik je to % jako řemeslnná živnost. za to období 2012 co má OSVČ napsal 11faktur z toho do konce roku 2012 jich je zaplaco 7. a ještě mám vést nějako daňovou evidenci? jako vystavené faktury a kdy mu byli zaplaceny , a faktury na kterých máme pohledávky..

j.a.n.i
28. led 2013

@alt Tak se vším neporadím... jak přesně je to s nezaplacenými fakturami nevím ☹ nejsem totiž účetní, jinak bych uplatnila náklady paušálem, pokud má opravdu řemeslnou živnost (uvedeno na ŽL) tak je paušál 80%

alt
28. led 2013

@j.a.n.i tak díky aspoť tak, já myslela že právě jsi účetní 🙂

vojtisek2007
5. únor 2013

@alt jako příjem z podnikání se manželovi počítají všechny vystavený faktury - ne jen ty uhrazené, prostě všechny, které vystavil, výdaje teda bude mít paušálem - jak už psala jani - když má řemeslnou živnost tak 80%. Jsem účetní, pokud budeš potřebovat něco víc, klidně si napiš do IP. 🙂

j.a.n.i
5. únor 2013

@vojtisek2007 Jé, tebe jsem dlouho neviděla 🙂

vojtisek2007
6. únor 2013

@j.a.n.i ahoj...málo času 😝 😝 😝

anina32
26. únor 2013

@j.a.n.i Jani prosím nevíš jak to je, syn se narodil 21.srpna 2012, můžu na něj uplatnit daňové zvýhodnění rovnou od srpna a nebo až od září? A nebo je to úplně jinak?

j.a.n.i
26. únor 2013

@anina32 Rovnou od srpna, pokud sis vydělala za rok alespoň 48 tis.

anina32
26. únor 2013

Díky moc😉 @j.a.n.i

lolelole
autor
5. bře 2013

@j.a.n.i
@vojtisek2007
holky pomoooc 🙂 ufff...zase otravuji s daněmi, když jste mi minule tak hezky poradili. Jde mi teď pro změnu o to, co se považuje za základ daně.
V odstavci 2, řádek 45 je "základ daně po odečtení ztráty" a pak je ještě odíl 3, kde si mohu odečíst tu hypotéku, životní, dary a pod..a řádek 56 se píše "základ daně snížený o celé 100koruny dolů" . Jde mi o to, že manželovi daň vychází nulová i když si nebude uplatnovat ty odečitatelné položky, ale pokud by jako základ daně platil až řádek 56, tak bychom mohli mít nižší platby za sociálku a zdravotní, ne ?
Papíry na socialku nám vyplňovala tchýně a ona tam dala částku z políčka 45, tak nevím, abych neudělala nějakou blbost.. díky díky díky moc jsem váš dlužník 😉

vojtisek2007
5. bře 2013

@lolelole základ daně pro ossz je částka z políčka 45

lolelole
autor
5. bře 2013

@vojtisek2007 ach jo tak to je škoda - to jsem se těšila předčasně 😠

lolelole
autor
5. bře 2013

@vojtisek2007 ale moc děkuji za pomoc 😉

ebsian
7. bře 2013

Dobrý den, taky mám dotaz. očekávám oprávněně vrácení daně, když jsem pracovala do 17.4. a pak do 8.11. nemocenská a potom mateřská? Děkuji L
@j.a.n.i

ebsian
7. bře 2013

@j.a.n.i Akorát koukám, vyhledala jsem špatné téma..Jsem zaměstanec na dobu neurčitou, nikoliv OSVČ.

j.a.n.i
7. bře 2013

@ebsian Záleží jak máš vysoký plat, jestli si nějaké odvedla, pokud jo, tak ti je vrátí.

ebsian
7. bře 2013

@j.a.n.i hrubá mzda průměr 17tis-18 tis..kolegyni takto vrátili před 2 roky 8 tis..

j.a.n.i
7. bře 2013

@ebsian Tak to tipuju tak cca 5000,-

lolelole
autor
10. lis 2013

@j.a.n.i
@vojtisek2007
ahoj kočky, jdu vás zase otravovat s mými daněmi 😅 Vím, že se v tom vyznáte líp než já, tak se omlouvám, že otravuji.
Dávam dohromady evidenci na DP letošního roku a vychází mi to desně vysoké. Zatím jsem vždy platila paušálem a letos to tedy bude pro mně porod dát to dohromady 😒
1. Studuji dálkově výšku - myslíte že mohu uplatnit náklady na cestu, hotel a poplatek za studium ? (je to státní výška, ale druhá, takže již platím)
2. Je nějaká povinná forma jak má vypadat cesťák ?
3. Jak je to když pracuji z domova ? Co si mohu uplatnit - vím, že je to nějaké procento z elektřiny - mohu i část z hypotéky ?
4. Teď jsem na PPM ale živnost nemám pozastavenou. Jen jsem odváděla srážkovou daň za manžela, který "pro mně" pracuje. Mohu si jako náklad uplatnit celou jeho mzdu ?
Děkuji vám moc za pomoc 😉
A krásnou neděli * páááá