Daňové přiznání za rok 2013

kasyma
5. led 2014

Ahoj holky,chtěla bych se zeptat na pár otázek ohledně daňového přiznání za r. 2013. Jedná se mi o to,že 29.1. 13 jsem nastoupila do práce po RD,jenže pouze na 2 měsíce výpovědní doby (propuštěna pro nadbytečnost) mám nárok ještě u bývalého zaměstnavatele uplatnit vrácení daně? A další otázka je ta,že manžel je OSVČ a daně dělá paušálně a teď po novu si prý nemůže z daní odečíst hypotéku a myslim,že ani dítě takže bych tohle musela vykázat já ve svých daních. Nevíte jak to je? Omlouvám se pokud je můj příspěvek jaksi zmatený,ale daně nejsou vůbec,ale vůbec moje parketa 😀 takže předem všem znalým v této problematice děkuji za rady 😵

j.a.n.i
19. únor 2014

@lusany No, takže po zákonem daném termínu, tedy tě účetní může poslat do háje - čistě z toho důvodu, že si tím ušetří práci.

lusany
19. únor 2014

No jo jsou strašně ochotní, aby se nepředřeli. Myslíte, že si sama zvládnu udělat daňové přiznání? @j.a.n.i

chris_n
19. únor 2014

@lusany pokud máš účetní, co si potřebuje dodržovat něco akurátně, tak tě pošle do háje... podepisují se daně do 15.2. Naší účetní to teda stačilo i později, ale některé jsou prostě "akurátní".

j.a.n.i
19. únor 2014

@lusany Jasně, nic na tom není, ideálně tady: https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/ep... potřebuješ akorát od účetní "Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činosti..." nebo tak nějak, to je povinna ti vystavit a z toho to opíšeš do DP.

lusany
19. únor 2014

A PPM se nepocita jako prijem ze? Takze krome papiru z prace nic jineho nepotrebuji @j.a.n.i ?

j.a.n.i
19. únor 2014

@lusany Ne, do tvého DP se ani nemocenská, ani PPM nepočítá jako příjem, tedy pouze ten papír z práce.

Ale pro slevu na manželku (pokud by si tě chtěl uplatňovat manžel), tak tam se do toho limitu 68tis. jak nemocenská, tak mateřská počítá.

lusany
19. únor 2014

Tak snad to nějak zvladnu vyplnit, a ten odkaz co jste mi posilala, to je jen pro kontrolu nebo se to da poslat i elektronicky? A nevite jestli by mi meli vubec neco vratit? Jinak manzela bohuzel nemam, tim padem zadnou slevu uplatnit nemuzu. Dekuji moc @j.a.n.i

j.a.n.i
19. únor 2014

@lusany No, elektronicky se to poslat dá, ale musela bys mít buď elektronický podpis nebo datovou schránku. Ale jde to tam vyplnit, vytisknout a podlat poštou, nebo odnést na FÚ.

lusany
19. únor 2014

@j.a.n.i Tak Vám děkuji, snad to nějak zvládnu

zelvatko
20. únor 2014

@j.a.n.i asi jsem se špatně vyjádřila, výpočet daně provádíme paušálem.. a nemáme od letošního roku nejde odpočet na manželku a děti .. no a prý, když budeme mít i přiznané minimální náklady k tomu paušálu, tak můžeme dostat ten danový bonus

j.a.n.i
20. únor 2014

@zelvatko Tak pokud myslíš že uplatňuje náklady paušálem z příjmů, tak současně s tím nemůže uplatňovat skutečné náklady, vždy jde pouze jedno nebo druhé. Tedy buď paušál a nemožnost odpočtu manželky a dětí nebo skutečné náklady s možností odpočtu manželky a dětí, ale bez paušálu.

elgereta
23. únor 2014

@j.a.n.i Dobrý den, mohu Vás poprosit o radu? celý loňský rok jsem pobírala pouze RP.Danový přiznání si podávám sama, protože mám ještě příjem z pronájmu. Ale ten byl jen kolem 11tis. Jem povinna podat daňový přiznání nebo nemusím? a ještě jeden dotaz, až mi budou svěřeny děti do péče(s manželem jiz spolu nežijeme) mohu uplatňovat slevu na děti, kdyz budu ještě na rodičovský a mít příjem z pronájmu nebo musím pracovat, abych mohla slevu uplatnit? děkuji

j.a.n.i
23. únor 2014

@elgereta Jako 11 tis. za celý rok? A opravdu je tahle částka příjem nebo už je to zisk? A ad sleva na dítě, pokud budeš mít příjem z toho pronájmu alespoň 51 tis., tak si dítko budeš moct uplatnit, jinak ne.

elgereta
23. únor 2014

@j.a.n.i jedná se o malý kousek pole, je to částka uvedená v nájemní smlouvě. 11tis za rok. Díky.

j.a.n.i
24. únor 2014

@elgereta Tak to myslím, že DP dělat nemusíš, limit je tuším 15000,- ale nevím, jestli náhodou místo toho nemusíš dát nějaké prohlášení, že si pod tenhle limit, takže se stejně budeš muset ideálně na to finančáku zeptat. ☹

elgereta
24. únor 2014

@j.a.n.i děkuju.

lusany
4. bře 2014

@j.a.n.i Prosím ještě o radu s vyplněním daňového přiznání. Konkrétně řádek 64. sleva na poplatníka? Na jakou částku mám nárok, když jsem pracoval celý leden, pár dní v únoru a v listopadu a prosinci jsem čerpala dovolenou, jinak nic

j.a.n.i
4. bře 2014

@lusany těch 24 tis. a něco, z hlavy přesnou částku nevím, prostě cifru za celý rok, jelikož existuješ celý rok 🙂 to jestli si celý rok pracovala nebo ne, není podstatný.

lusany
5. bře 2014

Ok, děkuji @j.a.n.i

poupe
10. bře 2014

Ahoj, kdy se vrací daně, kdy budou ve výplatě, když mi to počítá zaměstnavatel?

j.a.n.i
10. bře 2014

@poupe Nejpozději ve mzdě za březen, tedy v dubnu.

poupe
10. bře 2014

@j.a.n.i ale je šance že to může být i v únorové?

j.a.n.i
10. bře 2014

@poupe Jasně, může být, záleží na zvyklostech dané firmy.

benjik
14. bře 2014

Holky,jak je to u účastníka II.pilíře důch.reformy? Muž je v ní od září.Musím k dan.přiznaní doložit nějaký doklad? Na netu jsou různé informace.

litsea
15. bře 2014

Ahoj holky, manžel je zaměstnanec a OSVČ (vedlejší činnost). Vede daňovou evidenci. Jak je to prosím s odpisy v přehledu pro VZP a SSSZ, dají se použít jako výdaj? Děkuju moc! @j.a.n.i

j.a.n.i
15. bře 2014

@litsea Pokud je máš jako vydaje pro DP, tak je použiješ úplně stejně.

pajoslava
15. bře 2014

Hezký den, prosím o radu - právě vyplňuji daňové přiznání (v roce 2013 jsem byla celou dobu na rodičáku a do toho mám živnost..) a chci se zeptat, zda můžu uplatnit slevu na dani na poplatníka i já, pokud tedy nemám jiný příjem než ze živnosti (nepočítám rodičák)
Děkuji za odpověď .

j.a.n.i
15. bře 2014

@pajoslava Jo, můžeš.

litsea
17. bře 2014

@j.a.n.i v DP je odpis v položce úprav snižujících základ daně, není to přímo jako položka výdaj. V přehledech pro VZP a SZ ale jiná položka než výdaj není, tak mi jde o to, jestli tam ten odpis můžu "schovat"... Díky moc!

marky27
25. bře 2014

Dobrý den, měla bych také dotaz. Jsem 4. rokem na rodičovské dovolené s druhým dítětem. Každý rok mi nějak v únoru chodilo z personálního od zaměstnavatele formulář daňového přiznání, který jsem dle pokynů personální vyplnila a podepsala. Letos mi žádné nepřišlo. Není to divné? Chtěla jsem se před voláním na personální poradit tady. Díky.