Daňové slevy pro rodiče dětí ve školce, 2014-2015

soleilll
17. črc 2014

Máte někdo zkušenost nebo bližší informace k daňové slevě pro rodiče dětí ve školce? Je to již schválená novinka pro letošní rok. Je nějak omezený věk dítěte (spodní hranice) nebo umístění do státního/soukromého zařízením? "Rodiny si budou moci snížit daň o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku – a to už počínaje příjmy za letošní rok. Maximální výše roční slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro letošní rok jde tedy o 8500 korun, pro příští rok s největší pravděpodobností o 9000 korun." http://zpravy.aktualne.cz/finance/danove-zmeny-...

ffiinnkkaa
25. led 2015

@evena Tam je i podmínka, že dítě s vámi musí žít ve společné domácnosti...

evena
25. led 2015

@ffiinnkkaa Jak mam presne chapat termin spolecna domacnost?
O dceru pecujeme rovnym dilem, strida dva domovy, nic neni soudne (nebyli sme vziti), trvale bydliste ma u me.
Takze co myslis? 🙂

evena
25. led 2015

Uvedomila sem si, ze termin spolecna domacnost je i u ulevy na dani na dite... no a to muze vzdy pobirat jen jeden z nas... neni asi nic jednodussiho nez se zeptat zitra ucetni v praci 🙂

j.a.n.i
26. led 2015

@vera_vila Možná než myslet by bylo dobré se podívat do toho zákona a nešířit tu nesmysly...

j.a.n.i
26. led 2015

@evena Jinak slevu na školku může uplatnit jen jeden, ale tím, že nemáte nic soudně, tak se pořád bere, že žijete ve společné domácnosti a nikde není řeřeno, že jeden z vás nemůže uplatnit papír za obě školky.

vera_vila
26. led 2015

@j.a.n.i Jako rozhodně není možné, aby oba uplatnili stejný měsíc, ale pokud jeden uplatní půl roku a druhý půl roku, tak proč by to nemohlo jít, když každý to školkovné platí a má to na své jméno? Pochybuji, že by ten druhý, co platí taky školku souhlasil s tím, aby si slevu z jeho školkovného uplatnil někdo jiný a myslím, že by to ani u finančáku neprošlo, že je potvrzení na jméno někoho jiného... Leda, že by bylo přiloženo ještě čestné prohlášení, že ten druhý slevu neuplatňuje - což by stejně mělo být i tak... U slevy na dítě je to stejné... Taky se můžou rodiče dohodnout, že jeden bude uplatňovat třeba 2 měsíce a druhý 10... Platí to obecně u všech slev, stejně tak u snížení daně o úroky atd.

vera_vila
26. led 2015

a ještě k té společné domácnosti... Společná domácnost se nerovná stejné trvalé bydliště... společná domácnost je definovaná tak, že se všichni, kteří v ní žijí podílejí na úhradě nákladů s jejím vedením... takže pokud si náklady na vedení domácnosti hradíš sama a on nic neplatí, nepodílí se třeba na nájmu nebo nákupu potravin atd., tak se to nebere jako společná domácnost... Pokud i nadále platí část nájmu apod., tak i když s vámi nežije, byla by to společná domácnost... takže pokud si dítě třeba po měsíc střídáte a měsíc žije s Vámi a měsíc s ním a ten měsíc ho živíte a šatíte, tak ten daný měsíc s vámi žije to dítě ve společné domácnosti...
Ale nejlepší než studovat zákon, který je napsaný tak, že tomu kolikrát nerozumí ani daňoví poradci, je zeptat se přímo na fin. úřadě, jestli je to možné uplatnit u obou, když nežijete ve společné domácnosti a půl roku je dítě u jednoho, který platí školku jednu a půl roku u druhého, který školku platí také, ale jinou...

j.a.n.i
26. led 2015

@vera_vila Kdyby udělala to, co jsem psala, místo psaní těch nesmyslů... sleva za školku se neuplatňuje měsíčně, ale ročně, takže si ji těžko někdo může uplatnit půl roku a druhý druhou, když se uplatňuje za zdaňovací období... to, že se taky váže k dítěti ještě neznamená, že pro ni platí stejná pravidla jako pro slevu na dítě, ale moc práce si k tomu něco zjistit, že.

vera_vila
26. led 2015

@j.a.n.i ne každý rozumí zákonům, proto pišu, že nejlepší je se přímo zeptat na patřičných místech.

j.a.n.i
26. led 2015

@vera_vila No, hlavně nepsat své výmysly na forum a vydávat je za fakt.

vera_vila
26. led 2015

@j.a.n.i ja jsem všude jen psala, že myslím, nikoliv, že to tak je, a že nejlépe to ví úředníci, jaké jsou možnosti.

cenichmat
6. únor 2015

@j.a.n.i Můžu mít také dotaz? Po RD jsem nastoupila od 9/2014 zpět do práce. Máme hypotéku+chceme odečítat školkovné za dítě. Kdo z nás (já nebo manžel) si máme daňové odečty uplatnit? Manžel má oficiálně minimální mzdu... U koho z nás se to více vyplatí? Já mám příjem přes 20000 čistého měsíčně. Děkuju za odpověď.

j.a.n.i
6. únor 2015

@cenichmat Obávám se, že to neuplatníte ani jeden, možná něco málo a to jak z hypo, tak dětí, tak bych každému dala jednu věc, ale na přesnou odpověd by to chtělo spočítat dle oásek.

cenichmat
6. únor 2015

@j.a.n.i Hm, tak nějak jsme si to mysleli. Takže si to rozdělíme a dostaneme aspoň něco a příští rok už si budu dávat všechno zase jen já... Jsem teda pěkně naštvaná, ten systém je nastaven tak, že kdo má malý příjem, nemá na nic nárok. Manžel na mě předloni nedostal ani ten slavný odečet na manželku... 😒 Moc Ti děkuju za odpověď.

xpila
6. únor 2015

@cenichmat Tak ono to je ale logické - pokud jsi ty daně nezaplatila, tak ti je přece nemůžou vrátit.

j.a.n.i
6. únor 2015

@cenichmat Při větě, má oficiálně minimální plat bych vynechala nadávání na systém...

cenichmat
6. únor 2015

@j.a.n.i No já jsem naštvaná spíš na manžela, že za těchto podmínek pracuje... ale práci měnit nehodlá, tak nezbývá než se smířit s pravidly. Za letošek budu mít už naštěstí odpracováno a příští rok si to vynahradím 😎

poupe
5. bře 2015

Vraceli už někomu daně za školkovné, kolik to dělá?(samozřejmě záleží kolik jste za celý rok zaplatili za školku), dík.

troskotovice
11. bře 2015

Daňovou slevu uplatníte i za rok 2014 Informovala jsem se na to. Potvrzení dostanete ve školce a předáte zaměstnavateli nebo přiložíte k přiznání

j.a.n.i
11. bře 2015

@troskotovice A za jaký jiný rok než 2014 by se to mělo uplatňovat? 😀

betelgeuzz
11. bře 2015

@poupe no dělá to částku toho školkovného (pokud máš teda odvedené zálohy v takové výši). Maximálně 8500 za každé dítě.

krysulka
29. kvě 2015

Obnovuji tuto diskuzi a zeptám se, zda je někde uvedeno, jakých konkrétně zařízeních se tato sleva na dani týká? Tuto informaci jsem nikde nenašla...týká se i tzv.dětských skupinek,firemních či církevních mateřských školek? Dočetla jsem se akorát, že se tato sleva NEBUDE týkat hlídacích koutků v obchodních centrech, což mi přijde logické,ale co např.ty dětské skupinky,firemní či církevní školky? Děkuji za info 🙂

elialen
11. únor 2018

Obnovuji diskuzi. Chtěla jsem se zeptat na náš př.: syn chodí do školky od září 2017 - školkovné činí 3500Kč měsíčně bez jídla. Jakou částku mi má školka napsat na potvrzení? Chápu správně, že v plné výši? Děkuji.

betelgeuzz
11. únor 2018

@elialen školka ti napíše tolik, kolik jsi skutečně za školkovné zaplatila. Z daní ti odečtou maximálně 11tis. Ale potvrzení je potřeba do práce donést do 14. 2.