Jak je to s daní z pronájmu? Daní se celý příjem?

myskyva
14. bře 2011

Ahoj,všude narážim jen na odkazy na paragrafy ze kterých nemůžu pořádně pochopit jak je to s daní z pronájmu.Věc je taková,že počátkem příštího měsíce začneme pronajímat byt,který ale stále splácíme úvěrem ze stavebního spoření a nájemné bude přesně tolik co je měsíční splátka úvěru a zálohy družstvu.Elektriku a plyn si budou podnájemníci platit na sebe.Je mi jasné,že příští rok budu podávat daňové přiznání ale nevím jestli budeme platit daň z celého příjmu(který vlastně nebude příjmem) nebo jen z rozdílu příjmy X výdaje.Nerada bych pronájmem prodělala i kalhoty 😅

pomyska
26. bře 2016

ahojky, mám dotaz. Přítel si vzal hypotéku na byt v němž bydlí jeho matka, platí nám nájem ve výši hypotéky? Jak je to s daněma? Jsem z toho jelen? Kolik by sme měli platit? 😕

janikana
6. dub 2016

@hojda a když byt vlastní manžel a pronajímá ho, tak taky přijdeme o slevu na dani na manželku?

serenna30
6. dub 2016

@janikana neprijdete. Pokud ty nemas prijmy vyssi nez 68 tis/rocne, pak si manzel muze slevu na manzelku uplatnit

serenna30
6. dub 2016

@pomyska mel by danit to co dostane od matky, jen najem, bez sluzeb

pomyska
6. dub 2016

@serenna30 i když z toho vlastně nemá žádný příjem, páč to co dostane tak odevzdá na hypotéku?

serenna30
6. dub 2016

@pomyska podle zakona o dani z prijmu ano, vec druha je, ze mamka ho pravdepodobne nenapráši na FU... Ale spravne by to zdanit mel jako prijmy z pronajmu.

pomyska
6. dub 2016

@serenna30 ok, díky

hojda
7. dub 2016

@janikana Ne, to ne.

kolibricek36
7. dub 2016

Měla bych jeden dotaz, musí se odvádět daň i když máme podnájemníka, který platí nájem ve výši najmu a poplatků - tedy z toho nic nemáme na víc ....
Ono těžko tady pronajímat, jsme rádi když tam někoho máme, nebot bychom to neutáhli platit dva byty - snažili jsme se to prodat, ale nejde to - je tu malá poptávka i kupní síla ....

serenna30
7. dub 2016

@kolibricek36 ano melo by se danit

kolibricek36
7. dub 2016

@serenna30 no tak jo, no, i když nevím co tam danit - ještě po budou výdaje na víc - pitomý byt - kdyby šel prodat tak by bylo líp, než s tím jsou starostí ...
jenže tu není kdo by ho koupil - čert to vem .... mladí lidé odtud odchází a starý to nechce, je to bez výtahu

kolibricek36
7. dub 2016

@serenna30 byt není v osobním vlastnictví

serenna30
8. dub 2016

@kolibricek36 a v jakem?

hojda
8. dub 2016

@serenna30 Asi družstevní, ne?

hojda
8. dub 2016

@kolibricek36 výše nájmu by se měla zdanit, poplatky ne.

serenna30
8. dub 2016

@hojda muze to byt obecni

kolibricek36
8. dub 2016

@hojda ano družstevní

serenna30
8. dub 2016

@kolibricek36
@kolibricek36 bohuzel daníš...

kolibricek36
9. dub 2016

@serenna30 a jako důchodce - když z toho nic nemá, vše co nám dává, to vlastně dáváme družstvu, prostě se mi zdá nějak uhozené - aby platil nějaké daně, z čeho, když nic z toho nemá ... z toho důchodu co mu milostivě dali

hojda
9. dub 2016

@serenna30 Pronajímat obecní byt se nesmí, ne? a ještě z toho odvádět daň, tak to vyrábíš rovnou důkaz o tom pronájmu.

serenna30
9. dub 2016

@hojda muzes, pokud treba odjedes do zahranici tak to nahlasis na obci. A muzes pronajmout

hojda
9. dub 2016

@serenna30 Tak to spíš extrémní případ, to se moc neděje,, klasicky se obecní byty pronajímat nemají, protože o něj můžeš pak přijít.

serenna30
9. dub 2016

@kolibricek36 vsak ti nemusi vyjit nejaka dan, spocitas prijem (najem za byt bez energii) a odectes vydaje (uroky z pripadne hypoteky, castky pouzite na opravy a zarizeni bytu). Nebo budes danit pausalne prijmy minus 30%.

serenna30
9. dub 2016

@hojda jj, moc se to nedeje, ale mozne to je.

kolibricek36
9. dub 2016

@serenna30 vůbec nemám tušení jak to chodí - byt jsme pronajali proto, že to prostě, nikdo nechce koupit a platit dva nájmy na to nemáme.

quomerce
20. kvě 2016

Ahojky.
Pokud pronajímám byt za 8000 a celkové výdaje (nájem + voda atd..) činí 5500 kč, tak dávám jako příjem pouze 2500?
Tedy platím daň 15% - 300 kč / měsíc?
Děkuji za odpověď.

j.a.n.i
21. kvě 2016

@quomerce Pokud veškeré tvoje výdaje, jsou uplatnitelné jako náklady tak ano. Ale pozor, některé jednoduše uplatnit nejdou, například fond oprav. Plus tedy 15% z 2500,- je 375,- a nikoliv 300,- a platí se to ročně, po poání daňového přiznání.

serenna30
21. kvě 2016

@quomerce prijem z najmu je pouze "čisty" prijem, nepocitaji se tam režie, inkaso, fond oprav. Nevim co mysliš najmem. Takze pokud za mesic dostavas 8 tis, odecti si z nej inkaso a dalsi mozne vydaje (odpis bytu, vybaveni, opravy/pausal 30%) a vysledek je zaklad dane a z nej pak 15% daň

quomerce
22. kvě 2016

Dostávám 8000 a z toho platím 5500 družstvu (byt OV, ale jsem člen družstva). V této částce (5500) je čistý nájem + voda a fond oprav. Takže můj zisk je 2500.

quomerce
22. kvě 2016

Tam měl být otazník 🙂.. Takže můj zisk je 2500????
Děkuji