Jak je to s daní z pronájmu? Daní se celý příjem?

myskyva
14. bře 2011

Ahoj,všude narážim jen na odkazy na paragrafy ze kterých nemůžu pořádně pochopit jak je to s daní z pronájmu.Věc je taková,že počátkem příštího měsíce začneme pronajímat byt,který ale stále splácíme úvěrem ze stavebního spoření a nájemné bude přesně tolik co je měsíční splátka úvěru a zálohy družstvu.Elektriku a plyn si budou podnájemníci platit na sebe.Je mi jasné,že příští rok budu podávat daňové přiznání ale nevím jestli budeme platit daň z celého příjmu(který vlastně nebude příjmem) nebo jen z rozdílu příjmy X výdaje.Nerada bych pronájmem prodělala i kalhoty 😅

serenna30
22. kvě 2016

@quomerce moc tomu nerozumim, budto mas OV nebo si clenem druzstva a byt je druzstevni. Kazdopadne od tech 8 tisic muzes odecist pouze sluzby (voda, pyn, elektrina, provoz vytahu, spolecna elektrina). Nemuzes odecist "najem", fond oprav. To neni danove uznatelny naklad

koordinatorka_odboje
5. říj 2016

existuje finanční strop, do kterého se daň z pronájmu neplatí? Třeba do 5 tisíc?

misa_2013
30. led 2017

misa
Do nákladů se úroky z hypotéky dávají: u vlastního bydlení je to nezdanitelná část základu daně ř. 47 daňového přiznání. U pronájmu se však úroky započítávají nikoliv sem, ale do výdajů na příloze č. 2, příjmy z nájmu § 9, ř. 202. Navíc u pronájmu můžeš ještě dát do nákladů odpisy, plus další výdaje jako drobné opravy. A teprve pak to porovnáš s 30% paušálem, a uplatníš to, co je vyšší.
A pro ty co se diví, že mají platit daň z toho nájmu i když stejnou částku zaplatí za hypotéku, a tedy žádný zisk nemají. Mají!!! Představte si, že za třeba 20 let hypotéku splatíte, a máte majetek za 2 miliony /byt/, a přitom by jste nezaplatili ani korunu na dani.
Tím že splácíte byt /hypotéku/, si vytváříte majetek. S pozdravem všem.

eviknufik
30. led 2017

Ahoj potřebuji taktéž poradit, nebot je to pro nás aktuální. V roce 2016 jsem pobírala rodičovský příspevěk, od 7/2016 jsme pronajali byt kdy nájem činí 13000 + cca 3000 za služby (vyuctovatelná položka). Byt je v SJM a nájemní smlouva je napsaná na mne i manžela (byt je bez hypotéky). V 5/2016 jsme koupili dům, na který máme hypotéku cca 10000. Jak je to s daněmi? Nájem (cca 16000) jde na můj účet a zároven se z mého účtu strhává i hypotéka 10000. Kdo si má uplatnit slevu na dani. Může si manžel na mne udělat odečet jako na manželku?

kikiss
23. únor 2017

Ahoj prosím poradíte mi, pronajímáme chatu jen přes léto, dala jsem to účetní, a ta spočítala, že z příjmu 31.500,- Kč, mám zaplatit 1800,- Kč daň. Daní to podle § 9. Mně to přijde docela dost, neptala se na to, kolik nás stála nově postavená pergola - tedy výdaj, to se prý tam nepočítá: je to správně?

dandaa
23. únor 2017

@kikiss ano ma pravdu.Ona je castka kterou si muzete vydelat (20tis) kterou nemusite danit ale vse nad uz ano.Dan 1800 mi neprijde moc,my platime desetitisice....navic vydaje uplatnujete kdyz mate zl nebo my to tak mame.

kikiss
23. únor 2017

@dandaa fakt, tak děkuju. to je škoda, kdyby se ta pergola dala odečíst vešli bychom se do těch 20.000,- Kč.

j.a.n.i
23. únor 2017

@dandaa Ta částka ale platí pouze pro nahodilý příjem, což pronajímání chaty přes léto (kor pokud je to opakovaně) nesplňuje a pak se do toho limitu bere opravdu příjem a nikoliv zisk.

@kikiss To s těmi 20tis. je blbost, to je pro nahodilé příjmy. A jinak pergola není náklad, ale zhodnocení chalupy, tedy by se dal uplatnit pouze jako součást odpisů. Ale jinak se dá při uplatňování skutečných nákladů uplatnit třeba paušálně 4000,- za měsíc auto a tím bys to mohla srazit zajímavěji, nevím tedy od kdy do kdy pronajímáte a jestli máš ještě nějaké další skutečné náklady, co by šly uplatnit.

kikiss
23. únor 2017

@j.a.n.i Děkuji, pronájímáme jen přes léto, je to pidi obyčejná chatička. Nevím, náklady jedině vývoz septiku, v ceně pronájmu jsou 2 baíky pitné vody, kterou kupujeme, jinak asi nic. a pak že jedeme na chatu 45 km tam a zpátky při předání a převzetí chaty nájemci. Takže nic moc :(

j.a.n.i
23. únor 2017

@kikiss Tak jestli je pronajatá 2 měsíce, tak na tom jsi s paušálem stejně a nemusíš nic řešit, při delším pronájmu (a pokud jsi vlastníkem toho auta) by ses asi skutečnými náklady dostala níž. I když, když tak koukám na tu daň, kterou ti účetní spočítala, tak tam musela nějaké náklady zahrnout, protože na paušál mi to nevychází.

kikiss
24. únor 2017

@j.a.n.i nevím, donesla jsem jí příjmy z práce a potvrzení o životním pojištění. Pro mě jsou daně úplně mimo nerozumím jim, tak netuším, co tam počítala nebo nepočítala :(

j.a.n.i
24. únor 2017

@kikiss Aha, tak to pak jo, ten rozdíl, o který mi to nevychází, bude to životní pojištění, to by baj oko sedělo.

kikiss
24. únor 2017

@j.a.n.i tak moc děkuju za odpověď 🙂

misa_2013
24. únor 2017

Trošku pojmy dojmy. Jak j.a.n.i. správně píše s tou chatou. Pergola je zhodnocení a zvyšuje hodnotu nemovitosti, a tedy případné odpisy. Nevím ale v tuto chvíli, jak by to s odpisy bylo u chaty a krátkodobého pronájmu. Nicméně další, částka 20.000,- je nesmysl. Ano týká se to nahodilých příjmů, ale to se netýká pronájmu nemovitosti, navíc tato částka je již asi tři roky 30.000,- a nikoliv tedy 20.000,-, a vždy se hovoří o příjmech, nikoliv o zisku, tedy po odečtení výdajů. Další rada, odečíst si paušál na auto: těžko u pronájmu, lze při podnikání, a navíc musí být zaplacená silniční daň, takže prakticky nula od nuly. A nakonec z příjmu 31.500,- přes léto, daň 1.800,- skutečně není tak moc, při uplatnění 30% paušálu. A vpřípadě uplatnění jakéhokoliv výdaje zase nemůžete uplatnit výdajový paušál, tedy uplatněné výdaje by jste museli mýt vyšší než 30%, aby se to vyplatilo. S pozdravem Míša.

j.a.n.i
25. únor 2017

@misa_2013 Paušál na auto lze použít i u příjmů z pronájmu a v tomto případě se silniční daň neplatí.

eviicka
25. únor 2017

Ahoj holky, když uvedu příjem z pronájmu do daňového formuláře, musím pak nájemní smlouvu ještě dávat do přílohy? A když jsem půl roku v bytě žila a chci si na ten půl rok snížit základ za úroky, tak stačí si to vypočítat a ponížit sama, nebo mi banka musí vystavit nový doklad o zaplacených úrocích pouze v rozhodném období?

kikiss
26. únor 2017

@misa_2013 děkuji za vysvětlení 🙂

karlos_santana
1. dub 2020

Dobrý den, prosím jestli je tady někdo, kdo by mi mohl poradit s daní z pronájmu, prosím ozvěte se mi do IP. Moc děkuji.

hojda
1. dub 2020

@karlos_santana Zkusím, ale nevím, jestli budu vědět přesně to , co potřebuješ ty.

eva118
1. dub 2020

@karlos_santana já to počítám každý rok, třeba budu vědět

karlos_santana
9. dub 2020

když pronajímám byt co byl koupený na hypotéku za účelem investice jestli se dá do ní zařadit úroky z hypotéky dále dan z nabytí 4% z kupní ceny a dále odpisy třeba za vybavení bytu a cestovné vybírání nájmu děkuji

eva118
9. dub 2020

@karlos_santana myslím, že úroky z hypotéky si můžeš odečítat pouze na byt, ve kterém bydlíš, takže ne vybavení bytu taky ne, náklady na cestu nevím. Stát dává možnost t odečtu 30%, je to kolonka a daňovém formuláři. Do nákladů se nesmí odečíst ani peníze do fondu oprav. Prostě to co platí minus zálohy na služby, které musíš jednou ročně vyúčtovat, od toho odečíst těch 30% a že zbytku spočítat daň. Ale nejsem nějaký daňový poradce, raději zavolat na FÚ, nebo někdo pořadí, kdo se tím zabývá.

j.a.n.i
9. dub 2020

@eva118 úroky za hypotéku jsou samozřejmě náklady na pronájem, takže si je odečíst může, stejně jako odpisy a cestovné taky. Někdy je lepší neradit, než psát svoje domněnky...

j.a.n.i
9. dub 2020

@karlos_santana jo, úroky v pohodě, odpisy teoreticky jo, ale prakticky je tam celkem dost podmínek, cestovné obecně taky jo, jednodušší je uplatnit paušál na auto.

eva118
9. dub 2020

@j.a.n.i No já nevím, ale kamarád dělá v bance, ekonom a říkal mi, že úroky z hypotéky se odepisují pouze u hypoték na bytové účely, já když jsem si chtěla odepsat úroky z úvěru, musela jsem na FÚ donést nájemní sm,ouvu, že v tom bytě trvale bydlím. Cestovné se odepsat může, ale pak nejde odečíst těch 30 procent, tak to už si musí spočítat každý sám, jestli tolik projezdí a jak odpisy uplatní.

j.a.n.i
9. dub 2020

@eva118 No, ale ty motas jabka a hrusky, ona se nepta na uplatneni uroku proti jinym prijmum, jako si chtela ty, ale proti prijmum z pronajmu.

eva118
9. dub 2020

@j.a.n.i Jo, uvědomila jsem si to. Odepsat se úroky z nákladů se dají, ale za určitých podmínek- bydlí tam příbuzním. U pronájmu na kšeft ne. Vše je v zákonu o dani, tak se kouknout tam, nebo se informovat opravdu na FÚ.

j.a.n.i
9. dub 2020

@eva118 Nesnaz se me presvedcovat o blbosti typu, ze to nejde, uplatnuju si je 7 let, takze vim, ze to jde.

eva118
9. dub 2020

@j.a.n.i No každopádně ať si to každý raději vyhledá a nedělá daně podle toho, co holky píšou na koníkovi.

j.a.n.i
9. dub 2020

@eva118 No, když ji budeš vehementně přesvědčovat o tom, že to nejde, tak těžko bude něco hledat. A jde to klidně můžeš uplatňovat dvoje úroky, jedny z hypotéky n vlastní bydlení, ty se uplatňují proti celému základu daně a pak úroky z hypo k nemovitosti na pronájem a ty se pak uplatnuJí jako náklady toho pronájmu.