Jak je to s daní z pronájmu? Daní se celý příjem?

myskyva
14. bře 2011

Ahoj,všude narážim jen na odkazy na paragrafy ze kterých nemůžu pořádně pochopit jak je to s daní z pronájmu.Věc je taková,že počátkem příštího měsíce začneme pronajímat byt,který ale stále splácíme úvěrem ze stavebního spoření a nájemné bude přesně tolik co je měsíční splátka úvěru a zálohy družstvu.Elektriku a plyn si budou podnájemníci platit na sebe.Je mi jasné,že příští rok budu podávat daňové přiznání ale nevím jestli budeme platit daň z celého příjmu(který vlastně nebude příjmem) nebo jen z rozdílu příjmy X výdaje.Nerada bych pronájmem prodělala i kalhoty 😅

luciesp
3. únor 2016

Ahoj, a jak je to s fondem oprav? Odvody do něj se počítají do příjmu z nájmu?

serenna30
3. únor 2016

@luciesp nepočitaji

luciesp
4. únor 2016

Díky za info 🙂

marcetta
4. únor 2016

Ahoj, prosim o radu. Pronajimam byt, najem 5000 plus 3000 sluzby, vyuctovani sluzeb dle najemni smlouvy nedelame. Kterou castku danim, kdyz chci danit pausalem? Dekuji.

j.a.n.i
5. únor 2016

@marcetta pak bych řekla, že 8000,-

hojda
7. únor 2016

@marcetta proč neděláte vyúčtování? To můžou nájemníci točit vodu celý den a platit to budete vy?

tyna28
9. únor 2016

ahoj,
já jsem z toho taky pěkně zmatená. Oba s manželem pracujeme, on uplatňuje odpočty na děti. Pronajímáme byt, máme ho v SJM, nájemné je 9000 + zálohy na energie. Loni příjmy z nájmu přiznal on, už nevím, jakým způsobem. Musí ho letos opět přiznat on nebo mohu já? A musí se přiznat stejným způsobem, bud s odpočtem 30% nebo dle skutečných nákladů, nebo si to mohu každý rok přiznat, jak "chci"? Skutečnými náklady se rozumí vlastně co? dík

hojda
9. únor 2016

@tyna28 Máte dvě možnosti, může si to zdanit manžel nebo ty ,ale pokud je to vice než 68 tisíc ročně (a to u vás je 12 x 9000,-) nájemné, tak si na tebe nemůže uplatit slevu na daní 24 tisíc na vyživovanou manželku (pokud jsi bez příjmu tj. třeba na rodičovské dovolené, pozor mateřská se do těch 68. tisíc počítá, rodičovská ne). Pokud jste nedělali v bytě nějaké velké investice v tomto roce, tak je asi lepší zdanit paušálem 30% a je to i jednodužší. Pokud přichází v úvahu ten odpočet na vyživovanou manželku, tak je lepší, aby zdanil manžel. Nevím v jaké situaci jsi ty (pracujícíúrodičákú mateřská).

tyna28
10. únor 2016

Hojdo, dík. Pracuji a příjem mám vyšší než 68 tis., tak si na mě manžel odpočet neuplatnuje. Já jsem to též spíš pochopila, že 30% bude výhodnějších, protože platíme cca 3500,- a v tom je topeni, voda atd.

lilliana32
16. únor 2016

@marcetta to jste docela odvážná nechat si platit jen paušál bez skutečné spotřeby ...

macek123456
23. únor 2016

Dobry den. chci se zeptat, kdyz budu podavat dan z pronajmu, musim dolizot skutecny prijem? Budou po me chctit vypis z uctu nebo neco takoveho? Pronajimam byt

j.a.n.i
23. únor 2016

@macek123456 Ne, dokládat ho nemusíš.

eva118
23. únor 2016

@macek123456 Ne, ale já si to archivuji 10 let zpětně.

verisspi
29. únor 2016

Prosím chtěla bych se zeptat. Když nájem máme stanovený celkem 8000Kč, z toho 4000Kč jsou služby, jak vysokou daň budeme ročně odvádět? Za předpokladu danění 30% ?

hojda
29. únor 2016

@verisspi Záleží jestli pracuješ, nebo jsi na rodičovské a je to tvůj jediný příjem. Jinak by se zdaňovala částka 33.600,- po odečtení paušálu těch 30%. záleží zda si z toho můžeš ještě něco odečíst (poplatník děti atd.).

tesinka
29. únor 2016

Ahoj, prosím o radu za listopad a prosinec 2015 jsme pronajali garáž za celkem 1900,-, jak to zadat do DP a případně kam. Díky

tesinka
29. únor 2016

A ještě prosím, manžel současně s HPP příležitostně podniká, jeho příjem jako OSVČ byl ale za rok 2015 nepatrný, na netu jsem našla, že stačí tedy do nějaké částky jen čestné prohlášení, je to tak? Díky

verisspi
2. bře 2016

Děkuji za odpověď. Ano jsem na rodičovské dovolené. Byt je v osobním vlastnictvím přítele, uplatnujeme uroky na hypoteku. Nejsme spolu sezdan. A máme jedno dítě.

petramaggie
4. bře 2016

@hojda ahoj, řeším také daňové přiznání. A jen se chci ujistit.
Teď jsem ještě na mateřské dovolené do 4/16 potom rodičák. Mám byt na hypotéku a pronajímám ho. Dám tedy do přiznání jen položku nájemné (12x8000), ne částky za služby. Z tohoto základu odečtu náklady 30%. Toť vše? Ještě mi přiznání dělá mzdová účetní z práce a ona ví prd. A příští rok,když budu na RD je s tím problém, že pronajímám byt?

petramaggie
4. bře 2016

@hojda předem moc děkuji za odpověď a pomoc 😉

hojda
4. bře 2016

@petramaggie No nevím jestli si jestě uplaťnuješ hypotéku, ale to bys tam měla i kdybys byt nepronajímala. Jsi vdaná? pokud ano, tak si na tebe v příštím roce v době rodičovské dovolené může manžel uplaťnovat slevu na vyživovanou manželku ve výši 24 tisíc ročně, ale jak bude mít ten příjem z pronájmu (neboj jiný příjem - počítá se i mateřská) nad 68 tisíc, tak si tohle uplatnit nemůže. Jinak ano v daňovém přiznání dáš jako příjem 12x8000,- pokud je to jen hole nájemné bez zálohových položek (služby) a z toho si uplatníš těch 30%.

petramaggie
4. bře 2016

@hojda vdaná ještě nejsem a příští rok také ještě nebudu. A co když jsou úroky z úvěru vyšší než těch 30% můžu tam dát třeba jen ty úroky jako náklad?

hojda
4. bře 2016

@petramaggie A jak dlouho mát tu hypotéku? už sis úroky uplaňovala? to zůstane stejné jako loni, přibyde ti jen ten pronájem.

petramaggie
4. bře 2016

Hypotéku mám už čtyři roky a pronajímám jen rok. Úroky jsem si dříve uplatňovala a loni jsem asi měla přiznání blbě ☹ tam byl podnájem jen 2mesice.

j.a.n.i
4. bře 2016

@hojda Nezůstane to stejné, protože pokud v tom bytě už nebydlí a pronajímá ho, tak si nemůže uplatnit úroky, tak jak si je uplatňovala.

@petramaggie Ano, můžeš úroky uplatnit jako náklad proti tomu příjmu z pronájmu.

hojda
4. bře 2016

@j.a.n.i Aha, tak to jsem nevěděla, díky. Hypotéky moc neznám. Naštěstí 😀

petramaggie
4. bře 2016

@j.a.n.i moc děkuji. Je to boj když se v tom neorientuji. A jsem zvědavá kolik budu muset státu vrátit.

nojina
15. bře 2016

Dobrý den, chci se zeptat, pokud mi tu někdo odpoví 🙂 V roce 2015 jsem byla do června na mateřské, od té doby jsem na RP, ale měla výdělek z pronájmu 10000Kč, ale k tomu jsem i OSVČ momentálně neaktivní, ale živnost nemám pozastavenou. ... Do daňového přiznání napíši jen ten výdělek z pronájmu, ale nevím jak a jestli vůbec podávat přehled na ČSSZ a VZP, zda do přehledu se píše výdělek jen z výdělečné činnosti?- tudíž nula, nebo se vůbec nepodává? Pokud někdo odpoví, tak moc děkuji.

serenna30
15. bře 2016

@nojina ahojky, v danovem priznani budes mit v priloze 1 (prijmy z podnikani) 0,- a v priloze 2 (prijmy z pronajmu) tech 10.000,-. Prijmy z pronajmu nevstupuji do zakladu pro odvod soc+zdrav, ale prehledy, byť nulove podat musíš!

nojina
15. bře 2016

@serenna30 Super, díky moc za rychlou odpověď. 🙂