Jak je to s daní z pronájmu? Daní se celý příjem?

myskyva
14. bře 2011

Ahoj,všude narážim jen na odkazy na paragrafy ze kterých nemůžu pořádně pochopit jak je to s daní z pronájmu.Věc je taková,že počátkem příštího měsíce začneme pronajímat byt,který ale stále splácíme úvěrem ze stavebního spoření a nájemné bude přesně tolik co je měsíční splátka úvěru a zálohy družstvu.Elektriku a plyn si budou podnájemníci platit na sebe.Je mi jasné,že příští rok budu podávat daňové přiznání ale nevím jestli budeme platit daň z celého příjmu(který vlastně nebude příjmem) nebo jen z rozdílu příjmy X výdaje.Nerada bych pronájmem prodělala i kalhoty 😅

vojtisek2007
14. bře 2011

do příjmů se dává celý nájem a a oproti tomu máš zase všechny výdaje - kromě toho zmińovaného plynu a ele. -z rozdílu budeš odvádět daně

hojda
14. bře 2011

Je lepší si to propočítat, co ti vyjde lépa, jestli uplatňovat skutečné náklady (pozor ne vše do nich patří!!!) nebo použít poušál 30%.

Jen tě ještě upozorním, že pokun nebudeš mít jiný příjem (pouze rodičovskou) dostaneš na pronájmu více jak 68 tis. ročně, tak nemá manžel možnost si na tebe uplatit odpočet na vyživovanou manželku, takže přijdete o cca 24 tisíc.

Tady více info, snad ti to pomůže.

Zdaňování příjmů z pronájmu bytu
Otázka:

Koupila jsem si byt na hypotéku a ráda bych ho pronajímala. Měsíčně platím splátku hypotéky. Tento byt chci pronajímat za dohodnuté nájemné a úhradu za ceny služeb spojených s užíváním bytu.

Jsem povinna platit daň z příjmů a jak bych si mohla tuto daň vypočítat?

Odpověď:

Příjmy z pronájmu bytů se považují za tzv. příjmy z pronájmu ve smyslu § 9 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů. Tyto příjmy snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení jsou (spolu s případnými dalšími příjmy z pronájmu) po stanovených úpravách dílčím základem daně nebo daňovou ztrátou (viz § 9 odst. 3 a § 5 odst. 3 zákona o daních z příjmů).

Zálohy na ceny služeb (např. za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody z vodovodů a vodáren, odvádění odpadních vod kanalizacemi, užívání domovní prádelny, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz popela a smetí, odvoz splašků a čištění žump, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou), které pronajímatel po uplynutí roku zúčtuje se skutečnými výdaji za tyto služby, nezahrnuje pronajímatel do zdanitelných příjmů a ani platby za tyto služby nezahrnuje do daňových výdajů; poskytuje-li některé služby sám pronajímatel, jsou zálohy na ceny těchto služeb zdanitelným příjmem pronajímatele (viz pokyn Ministerstva financí České republiky č. D-300, k § 9).

Příjmy z pronájmu plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se podle § 9 odst. 2 zákona o daních z příjmů zdaňují jen u jednoho z manželů, a to i v případě, že plynou z více pronajatých nemovitostí nebo movitých věcí, a to i rozdílného charakteru (např. dům, byt, chata, garáž, pozemek).

Registrační povinnost
Pokud poplatník začne pobírat příjmy podrobené dani (tj. např. i příjmy z pronájmu), je povinen v souladu s § 33 odst. 2 zákona o správě daní a poplatků oznámit tuto skutečnost správci daně do třiceti dnů. Toto oznámení se podává místně příslušnému správci daně na tiskopise Přihláška k registraci fyzických osob.

Vykazování příjmů z pronájmu v daňovém přiznání
Příjmy z pronájmu se uvádí v příloze č. 2 a na řádku 39 tiskopisu přiznání k dani z příjmů fyzických osob. K samotné povinnosti podat daňové přiznání viz např. jedna z našich odpovědí.

Způsob uplatňování výdajů
Výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů z pronájmu lze uplatňovat buď v prokázané výši nebo ve výši vypočtené procentem z příjmů (tzv. paušál). Při změně způsobu uplatňování výdajů mezi jednotlivými zdaňovacími obdobími je pak nutné postupovat podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů, tj. upravit rozdíl mezi příjmy a výdaji za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů došlo.

Uplatňování výdajů v prokázané výši
Takto lze uplatnit zejména odpisy pronajímaného bytu (§ 24 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů), dále např. výdaje na opravy nebo pojištění bytu hrazené pronajímatelem atd.

Jako daňově účinné výdaje naopak nelze uplatnit zejména technické zhodnocení (§ 25 odst. 1 písm. p) a § 33 zákona o daních z příjmů) nebo splátky jistiny úvěru na pořízení bytu (zatímco splátky úroků z úvěru na pořízení bytu by obecně daňově účinným nákladem být mohly - srovnej poslední věta § 15 odst. 3 zákona o daních z příjmů).

Je nutné vést záznamy o příjmech a výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů v časovém sledu, evidenci hmotného majetku, který lze odpisovat, evidenci o tvorbě a použití rezervy na opravy hmotného majetku, pokud je vytvářena, evidenci o pohledávkách a závazcích ve zdaňovacím období, ve kterém dochází k ukončení pronájmu, a mzdové listy, pokud jsou vypláceny mzdy (§ 9 odst. 6 zákona o daních z příjmů).

Uplatňování výdajů ve výši vypočtené procentem z příjmů
Výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů z pronájmu lze uplatnit také ve výši vypočtené jako 30 % příjmů z pronájmu (§ 9 odst. 4 zákona o daních z příjmů). V této částce jsou pak zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z pronájmu.

Je nutné vést záznamy o příjmech, evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s pronájmem a evidenci hmotného a nehmotného majetku, který lze odpisovat (viz § 9 odst. 5 zákona o daních z příjmů a § 39 odst. 4 zákona o správě daní a poplatků).

Ing. Pavel Zahradník, 9. 3. 2009

Seznam otázek »
Naše služby …Zpracování
daňových přiznání »
Zpracování stanovisek
a konzultace k daňovým
záležitostem »
Zastupování
v daňovém řízení »

lukza
14. bře 2011

tak mi pronajímáme byt a máme na něm aji uvěr a je to tak že po roku jdeme k učetní a dám jí veštěré smlouvy a dodatky o změně nájmu a nebo vrácení peněz s přepladku ikasní lístky (přepladky ,nedopladky si platí nájemce)a pak musíš prostě doložit co nejvíce lístku jako za opravy na bytě aji když se nedělaly a pak to pěkně odečtou.učetní opěkně sečte náklady na byt opravy plyn elektrika a pak zálohy měsíčně na byt společné prostory atd.a všed dá do kupy vím že loni nám to nevyšlo nemohly jsme sehnat lístky a to máme na byt uvět takže nám udělla danně vrátili nám za uvěr ale pak se to bytem smazalo a mi 300kč dopláceli takže hlavně lístky za opravi schovávej a scháněj.u nás si teda nájemnce neplaté sám na sebe eltriku a plyn měly jsme strach s toho že to nebudou platit a pak to odstřihnou a připojení budeme platit mi☹( takže nám dají celový nájem a v tom je už vše,vše se nám strhává s učtu a oni nám to pak dají.snad se v tom trochu vyznáš kdybys ještě cokoliv chtěla klidně pisni do IP 😀

ria80
5. led 2015

Ahoj, jestli je tady někdo, kdo by mi mohl poradit s daní z pronájmu, prosím ozvěte se mi do IP. Moc děkuji.

ala1970
11. srp 2015
Uživatel ala1970 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ala1970.

Koukám, že na i na jiných fórech je to stejné. Lidé se to snaží nějak poladit samostatně. Ale ten čas co do toho dáte atd, se nevyplatí. Navíc se to mění "skoro co 5 minut". Já jsem dávno na daně začala chodit k daňovému poradci www.eurodane.cz a mám klid. Ano stojí to peníze. Ale kdo si umí spočítat svůj čas, tak zjistí, že ten čas co musíte obětovat tomu, aby jste a ještě ne mnohdy kolikrát dobře, vyřídili daně, tak vyjde mnohem dráž. Proto to už sama vůbec neřeším.

levadaalma
16. srp 2015

Prosím o radu, beru si do pronájmu restauraci a majitel , se mne ptá zdali budu plátce dph a pokud nebudu, že mi na smlouvu dá jen část z celého pronájmu.Můžete mi poradit co a jak je pro koho lepšÍ? Jsem z toho na nervy.
Děkuji za odpovědi.

lilliana32
26. led 2016

@levadaalma Jak jste to nakonec vyřešily? čeká nás teď stejné rozhodování ...

kateriiinka
29. led 2016

Dobry den, vedel by mi nekdo poradit s vypoctem dane z pronajmu? Byt pronajimame za 14500 mesicne z toho polatky jsou 4000 z e kterych delame skutecne vyuctovani podle spotreby. Takze prijem z pronajmu je 10500. Ja jsem na RD do 6/2015 jsem mela materskou ted mam jen rodicak. Na byt mame hypoteku ale museli sme se kvuli 2 mimcu prestehovat do vetsiho podnajmu a nas byt sme pronajali. Uroky z hypo si uplatni manzel a ja by na sebe mela pronajem. Dekuji moc za odpoved

j.a.n.i
29. led 2016

@kateriiinka Pokud v tom bytě nebydlíte, al pronajímáte ho, tak si manžel nemůže úroky z hypotéky uplatnit.

sedmiteckas
1. únor 2016

Dobrý den, lze nějak zjistit, zda pronajímatel odvádí daň z pronájmu bytu? děkuji za informaci.

j.a.n.i
1. únor 2016

@sedmiteckas Asi blbě.. můžeš podat dotaz na finančáku, tedy myslím, že ti to neřeknou, ale třeba se na něj podívají, pokud máš na mysli to.

hojda
1. únor 2016

@sedmiteckas Máte písemnou smlouvu?

sedmiteckas
1. únor 2016

@hojda máme,ale to nemusí nic znamenat,ne?

kkatty93
1. únor 2016

ahoj, chci se zeptat, když bych měla družstevní byt, tudíž se muselo družstvu platit nájem plus elektřina atd...dá se i to, co zaplatím družstvu počítat do výdajů??

kateriiinka
1. únor 2016

@sedmiteckas myslim si, ze se to zistit neda. Jednou jsem nevedela zda byvalej zamestnavatel za mne odevzdal danove priznani a nepodarilo se mi to zjistit. FU ti take info nepoda. Jedine ak by si chtela nekomu udelat spatne a udala ho :/

blahova_andrea
1. únor 2016

@sedmiteckas teri a k čemu to potřebuješ vědět? my to třeba vůbec netušíme, jestli majitelé odvádí. to ani není naše starost nebo problém, ne? 😅

hojda
1. únor 2016

@kkatty93 výdaje je nejlepší uplatit procenten z příjmu (30%) , ne vše, co se platí družstvu je uznatelný daňový náklad (je to opravdu jen málo položek), rozhodně je lepší uplatnit procentem i je to snažší v daňovém přiznání.

hojda
1. únor 2016

@blahova_andrea Nám se podnájemníci většinou začali ohánět finančákem, když vznikl nějaký problem (neplatili nájem, něco zničili v byte), tak hned nastoupilo jestli odvádíme daň. A já jí fakt odvádím. 🙂

hojda
1. únor 2016

@ria80 Napiš mi do IP.

hojda
1. únor 2016

@ria80 teď koukám, že je to rok stare, tak to už asi není aktuální🙂

hojda
1. únor 2016

@kateriiinka Ještě upozorním, že pak manžel přijde o možnost si na tebe uplatnit položky na vyživovanou manželku tj 24.000,-, pokud ten příjem přesáhne 68000,- (tj. počet měsíců x 105000), ale to bude aktuální až příští rok, až budeš čistě jen na rodičovské (mateřská se do těch 68 tisíc taky počítá).

blahova_andrea
1. únor 2016

@hojda tak to se nedivím. chtěli se vyvlíknout z odpovědnosti a chtěli vydírat, co? 😒 my naštěstí problémy nemáme, domácí budou mít spíš problém sehnat takové voli jako jsme my 😅 jestli oni daní nebo ne mě vlastně nikdy nezajímalo. zle jim dělat nehodlám, nájem nám stejně levnější nedají. před těmi skoro 5 lety jsme byli rádi, že jsme vůbec našli nějaký azyl, kde jsou ochotní ubytovat rodinu s dětmi, tak jsme byli vděční a mlčeli a teď už nás zas brzo čeká stěhování, tak už to taky nějak doklepeme 🙂

kateriiinka
1. únor 2016

@hojda je to uplne "supr", doufam, ze ten byt tento rok prodame. Stehovat sme se museli, protoze by sme se tam nevesli. A kdyz si spocitam hypo plus poplatky tak na pronajmu tratime uz ted ne to jeste po tom jak prideme o ulevy na dani ;(

eva118
1. únor 2016

@hojda Chtěla bych se zeptat, když se uplatňuje daň těch 30 %, od platby nájemců se odečtou zálohy na vodu, teplo a potom z toho příjmu, co zůstane, se počítá těch 30%? Četla jsem si výše, že tyto zálohy by se ve vyúčtování daně neměly objevit, je to tedy tak, jak píšu?

serenna30
1. únor 2016

@eva118 ahoj, jako prijem vezmes ciste jen najemné, platby (zalohy) na vodu, teplo, elektrinu, odpad, atd. do prijmu nepatři.

eva118
1. únor 2016

@serenna30 A z toho se tedy dá odečíst těch 30%? To jsem se v minulosti pěkně obírala 😲 .

serenna30
1. únor 2016

@eva118 ano, z prijmu odectes 30%. Nebo muzes danit dle skutecnych nakladu, musis si spicitat co je pro Tebe vyhodne

eva118
1. únor 2016

@serenna30 No jak tak koukám na přiznání z dřívějška, tak právě těch 30%. Daň jsem poslední roky neplatila, co jsem na rodičáku díky slevě na poplatníka a do budoucna už aspoň budu chytřejší. Díky 🙂 .

serenna30
1. únor 2016

@eva118 nemas za co🙂

hojda
2. únor 2016

@eva118 Ano je, zálohy teplo, vody, el. energie atd., se to příjmu z nájmu vůbec nepočítají. Proto se nájemné rozděje na nájem a služby (vše co se vyúčtovovává podle spotřeby).