Jak vyplnit daňové přiznání?

luca76
16. únor 2009

jsem OSVČ a od 1.12.2008 jsem na mateřské a pobírám PPM. Na MSSZ jsem podepsala prohlášení, že od 30.11.2008 nebudu osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost (tedy po dobu pobírání PPM) - živnost jsem na živnostenském úřadě tedy OFICIÁLNĚ nepřerušovala. Ráda bych se zeptala na pár dotazů ohledně vyplnění daňového přiznání za rok 2008:
1.) V příloze č. 1 na straně 2 jsou hned nahoře kolonky "Datum zahájení činnosti", "Datum přerušení činnosti", "Datum ukončení činnosti" a počet měsíců činnosti. Mám si tedy do kolonky "datum přerušení činnosti" napsat datum 30.11.2008 a do počtu měsíců činnosti číslo 11?
2.) S přítelem máme hypotéku, která je vedena na nás oba. Jakým způsobem si mohu já jako OSVČ uplatnit úroky z úvěru? Mohu uplatnit PLNOU výši úroků zaplacenou za rok 2008 nebo jen polovinu, protože mám hypotéku napůl s přítelem?

PŘEDEM MOC DÍKY ZA RADY!!
🙂

vojtisek2007
16. únor 2009

luca - ad 1) je to jak píšeš s těmi datumu
ad 2) muselo vám přijít potvrzení o zaplacených úrocích, které si odečítate - na koho je to napsané, na oba, nebo jenom na tebe, nebo na přítele??? Jinak si můžeš odečíst celou část, a přidáš čestné prohlášení od přítele, že si je neuplatňuje on, nebo se ji může uplatnit on a to mu zase dát čestné prohlášení ty, nebo si to dáte na půl....A odečet úroků je v daňovém přiznání na str.2 řádek 47

luca76
autor
16. únor 2009

ahoj, díky moc 🙂 Představ si, když jsem si zadala stejný dotaz do danové poradny na netu, odpověděli mi, že ten datum přerušení nevyplnuji, protože to není oficiálně hlášený na ŽÚ, ale pouze jako prohlášení na sociálce. Takže mi z toho vyplnyulo, ženormálně napíšu 12 měsíců.. tak ted nevím, jsem z toho jelen 🙂
a k tý hypotéce mi ta paní napsala, že si můžu uplatnit jen polovinu úroků, pokud to máme s přítelem napůl... ty píšeš, že stačí čestné prohlášení přítele, že on si to neuplatnuje ...pokud by to tak bylo a mohla jsem si odečíst vše, bylo by to super....

vojtisek2007
16. únor 2009

no my máme hypotéku taky oba dva - já i manžel - a já proto, že jsem na mateřský a nemám příjem, tak si moje úroky odečítá v daň.přiznání manžel a já mu píšu čestné prohlášení, že si je neuplatňuji já....tak by to mělo být stejný, když se úvěr týká vás obou ???,
A s tím přerušením teda dej na ně, napiš pouze datum zahájení a přerušení nepiš, aspoň si odečteš celý rok odpočet na poplatníka 😀

androna
17. únor 2009

ahoj holky mam dotaz.
ak mam manzel jednorazovu dohodu o provedeni prace,tak sa v danovem priznani dava do ostatnich prijmu????nebo se zapocitava do uhrnu vsech prijmu od zamestnavatelu.diky moc

kualalik
25. led 2010

Holky, nevíte některá, zda je lepší (výhodnější), když si odečítá úroky z hypotéky manžel jako OSVČ či já jako zaměstnanec?

dadous
25. led 2010

ahoj kualalik 😵 ja to ted hodím na dadouše, pže mi učetní řekla, že když jsem hodně marodila, tak by mi stejně plnou vyši nevratily, už by to neměli z čeho vracet

vojtisek2007
25. led 2010

no asi podle toho, kdo má větší příjem (daňový základ)

kacka.va
25. led 2010

luca: může si to uplatnit klidně celé jeden z vás, ale musí mít čestné prohlášení od toho druhého, že si to neuplatňuje. Ale píšeš, že nejste manželé... tam si to můžete navzájem uplatnit, jen pokud jste oba spoludlužníci na úvěrové smlouvě. Pokud je na určité smlouvě jen jeden z vás, tak ten druhý to odečíst nemůže.

kualalik
25. led 2010

dadous, čao ženo 😉 mno tak já nevím no, zkusím se poradit ještě s někým z účetních... 😒 chjo,to je komplikovaný 😠
vojtisek, tak já to nějak propočítám a uvidíme... 😉

dadous
25. led 2010

at ti to učetní spočíta, ale ja tím že jsem od července na neschopence, tak mi budou vracet za nemoc a na tu hypošku mi to už neda , tak mi učetní řekla at si to necha odečíst dadouš 😵

kualalik
25. led 2010

dadouš, já jsem na neschopence od 24.8. 😅 Jenže manžel je zase osvč a my si potřebujeme navýšit hypošku,tak nevím,zda kdyby si to nechal odešíst on, aby nám to neudělalo horší daňovko... 😒 pro to schválení navýšení hypotéky 😕

bertica.h
25. led 2010

ahojte,nepomožete mi niekto prosím s výpočtom ?
alebo mi dáte nejaký dobrý link,ako zistiť,kolko nám vrátia za daně?
týka sa to čr..

díky🙂

dadous
25. led 2010

kualalik no jo jenže tím jak ti budou vracet za nemoc, tak už ti nebudou mít z čeho vratit za hypošku 😕 😒

vojtisek2007
25. led 2010

berti - na www.mesec.cz jsou dobrý kalkulačky

kualalik
25. led 2010

dadouš, hm, tak já vlítnu zítra za známou účetní, ať poradí 😒

dadous
25. led 2010

tak pak dej vědět 😵

sarkar
4. bře 2014

Kdyby tu byl někdo ochotný pomoci mi s DP, ozvěte se prosím prosím 🙂

bilbery
29. črc 2014

Dobrý den,chtěla bych obnovit diskuzi s otázkou jak na přenesenou daňovou povinnost. Na účet.kurzu min.rok říkali,že je v tom hrozný chaoz a prakticky jsem se nic nedozvěděla. Můj účet.program to neumí zpracovat (účto) a nevím co s tím. Momentálně to dělám tak,že nevepisuji dph,tudiž se mi to ani neprojeví na přiznání o dph a projeví se mi to až v nákladech, tudiž se ochuzuji,je to tak? za to mi snad pokutu nikdo nedá,v případě kontroly? Musí se vyplňovat nějaký speciální formulář nebo stačí vyplnit řádek 25?Děkuji

ria80
5. led 2015

Prosím jestli je tady někdo, kdo by mi mohl poradit s daní z pronájmu, ozvěte se. Moc děkuji, potřebuji akutně poradit, i když se jedná o maličkost, je to důležité. Děkuji!

svija
14. led 2015

Ahoj,
mám první rok ŽL a úplně plavu v daňovém přiznání. Kromě ŽL jsem ještě zaměstnanec na rodičovské dovolené a pobírám PPM. Někde jsem vyčetla, že když mám příjmy z podnikání do 15000,-, což je můj případ, tak nemusím daňové přiznání ani podávat. A když jsem na rodičáku, podává za mě daň přiznání zaměstnavatel nebo ne, když mám u něj vyděláno 0,-. Prosím o radu.