Jsem na MD, samoživitelka, můžu si dceru napsat do daní?

top88
18. únor 2014

Zajimalo by me jestli to jde udelat aby si malou napsala do dani? i kdyz jsem na MD.....
pritel rekl ze to delat nebude.... tak to chci udelat ja... myslite ze to jde ?

rye
18. únor 2014

Ano, pokud jsi na rodičovské a pracuješ a platíš daně, tak si můžeš dítě odepsat.

anina32
18. únor 2014

Jen pokud sis v daném roce vydělala víc než tuším 68 tisíc, rodičák se do toho nepočítá. Jinak to nejde.

laurital
18. únor 2014

Pokud nepracuješ a tudíž neplatíš daně tak ne, protože logicky nemají, co by ti vraceli 😉, pokud jsi na daních za minulý rok nic neodvedla.

hojda
18. únor 2014

To je zase zmatek....těch 68 tisíc je nárok pro odpočet na manželku (manžel nemáš, takže tohle se tě netýká). Vyúčtování daně si udělat můžeš, ale pokud sis nic nevydělala a neodvedla žádné daně, tak ti nemají co vracet, pokud jsi měla nějaký příjem, který byl zdaněný, tak si můžeš odečíst slevu na sebe jako poplatníka a za dítě (poměrně za měsíce, kdy se narodilo).

unkarka
18. únor 2014

zdravím a kdy se daně vracejí?Dělala mi to učetní v práci a zatím nic nevím a nic nepřišlo.

anina32
18. únor 2014

@hojda já jsem si v loňském roce podávala daňové přiznání, měla jsem něco málo ze zaměstnání, nemocenskou a mateřskou a chtěla jsem uplatnit daňový bonus na děti. Ale vrátili mi to a bylo mi řečeno že pokud nemám nějaký minimální příjem, nevím už přesnou částku, myslela jsem že to je těch 68tis., ale tím si nejsem jistá, tak nemůžu uplatnit slevu na děti. Takže nestačí mít jen nějaký zdanitelný příjem, ale musí dosáhnout nějaké částky. Daňový bonus na děti nakonec uplatňoval manžel.

hojda
18. únor 2014

@anina32 Tak pokud byla daň méně než je sleva na poplatníka, tak už ti pak neměli z četo ty děti odečíst, takže je rozhodně lepší, aby si to uplatnil manžel, aby vám to zbytečně nepropadlo. Zjednodušeně záloh na daň zaplacená 10, sleva na poplatníka 10 a sleva na dítě 5. 10 - 10 = 0 takže těch 5 už nemáš od čeho odečíst, ale manžel třeba jo 😉 .

xpila
18. únor 2014

@unkarka Pokud je to přes zaměstnavatele, tak standardně v březnové výplatě.

blanka.k
18. únor 2014

@hojda u "slevy na dítě" platí, že se může jít i do mínusu (na rozdílu od slevy na poplatníka, hypošku atd...) , takže pokud manželovi vyjde např. 50t daň, uplatní sebe 24t, manželku 24t(tam je těch 68.000, přes které nesmí manželčiny příjmy jít), zbyde mu zaplatiti 2t, ale uplatní si 13tis. na dítě , tj 2-13=-11 , takže by mu ještě 11 tis.vraceli :P

@top88 nedávno jsem někde četla, že lze uplatnit slevu i mezi prarodiči/ dítětem, pokud rodiče nemají příjmy, aby to uplatnili, ale přesné odmínky nevím

hojda
18. únor 2014

@blanka.k Tak jsem zase chytřejší🙂, tohle se nám ještě nestalo, aby to šlo do mínusu 😀

blanka.k
18. únor 2014

@hojda to je nějaký ten "daňový bonus na dítě".... bonus= že to jde do mínusu a jde to jen myslím u toho dítěte, bohužel ne, už ne u manželky, hypošky atd.... jsem měla nedávno rozhovor s účetní na téma daně, pojištění atd.... tak jsme to řešily 😀 Jako OSVČ jedu na paušál, tak tyhle fígle jsem taky neznala 😀

hojda
18. únor 2014

@blanka.k Takže když někdo za rok neodvede žádnou daň, tak mu vrátí 11 tisíc na dítě? Tak to je ale každá maminka na rodičáku, ne?

blanka.k
18. únor 2014

@hojda musíš mít nějaké minimální příjmy, myslím 50.000 ročně, či tak nějak.... 😉 za to mají trochu ošéfované, aby to nebylo tak jednoduché 🙂

anina32
18. únor 2014

@hojda Právě že u slevy na děti můžeš jít do minusu a vracejí i to co si nezaplatila. Já mám běžně příjem z práce do 10tis. měsíčně i míň, takže nevyužiji ani celou slevu na poplatníka, ale na dítě mi pak přesto vždycky vraceli. Staršímu bude letos 11 let a podávala jsem si to přiznání takhle každej rok co jsem se vrátila po rodičáku s ním do práce a vždycky mi na něj ten daňový bonus vraceli. I když vraceli asi není správný termín, nemůžou vrátit to co jsem neodvedla, ale prostě peníze posílali. U slevy na poplatníka a na manželku nejde jít do minusu, u slevy na dítě to jde. Jenom musí být nějaký minimální příjem za celý rok, nevím jestli zrovna těch 68tis., a já jsem měla vloni jen dvě výplaty a proto jsem té částky nedosáhla a proto mi to vloni zamítli.

hojda
18. únor 2014

@blanka.k Taky mi to přišlo divné....

hojda
18. únor 2014

@anina32 Tak jsem zase chytřejší...

anina32
18. únor 2014

@blanka.k To je přesně to co jsem říkala, akorát jsem nevěděla kolik ten minimální příjem je 😉

zamilovanadonej
18. únor 2014

Houby, samé nepřesné spekulace: Je to takto: Pokud máš za rok 2013 zdanitelné příjmy vyšší než 48.000kč hrubého ze závislé činnosti, můžeš uplatnit na dítě tzv. daňový bonus, tzn. že ti daně vyplatí "do plusu" aniž bys je odvedla. Ale: rodičák se do toho nepočítá, ale "mateřská" od zaměstnavatele ano. Pokud si přítel dělá daně přes zaměstnavatele tak to není podání daňového přiznání, ale tzv. zúčtování daně, což není zcela to samé. Pokud se do limitu "nevlezeš" a přítel to odmítá, tak jedině ještě prarodiče si daňový bonus můžou uplatnit, to taky lze.

blanka.k
18. únor 2014

@hojda
@anina32 tak jsem to našla....je to 48.000 :
Daňový bonus však může uplatnit jen ten, kdo si v roce 2013 vydělal více než 48 000 ročně - počítají se pouze příjmy ze zaměstnání, podnikání, pronájmu nebo z kapitálového majetku. Nemají na něj tedy nárok třeba dlouhodobě nezaměstnaní. Na tomto limitu se od předchozího roku nic nezměnilo (v souvislosti se zvýšením minimální mzdy stoupne počínaje lednem 2014).

68.000 v čistém je příjem manželky, do kterého si ji může z daní uplatnit manžel 😉

zamilovanadonej
18. únor 2014

A ještě- pokud přítel nežije ve společné domácnosti tak by si daňový bonus správně ani uplatňovat neměl.

anina32
18. únor 2014

@zamilovanadonej Nechci se hádat, ale zřejmě se do toho nezapočítává ani mateřská, protože jinak bych těch 48 tis. vloni měla.

zamilovanadonej
18. únor 2014

@anina32 Tak ono taky záleží komu a kolik např. na skončení MD proplácejí dovolené, protože pak se tam za ten kalendářní rok vleze. Do příjmů se mateřská počítá třeba i u příjmů manželky k slevě. Nebudu se hádat..aktuální paragrafy jsem nečetla.

j.a.n.i
18. únor 2014

@zamilovanadonej
Do těch 68tis. se počítají příjmy, tedy plat, dovolená, nemocenská, PPM
Do těch 48tis. se počítají pouze zdanitelné příjmy, tedy plat, dovolená

@top88 A expřítel si dítko do daní dát nemůže, protože nesdílí s dítkem společnou domácnost.

zamilovanadonej
18. únor 2014

Amen.

@j.a.n.i

j.a.n.i
18. únor 2014

A příští rok to nebude 48 tis. ale 51tis., protože se zvyšovala minimální mzda. 🙂

kasparkovci
11. bře 2014

Pro brňandy a okolní doporučuji tento projekt o samoživitelství, přihlášky zasílejte až do 15.3.2014:

Veškeré projektové vzdělávací aktivity budou probíhat v Coworking Centru na Lidické 77 v Brně.
Hlídání a občerstvení bude zajištěno. Dejte mi vědět, prosím, kdo z vás bude požadovat hlídání.
Co Vám tedy nabízíme?

1. dubna 2014
9.00 Seznámení s projektem
10.00 Coffee break
10.15 Problematika slaďování pracovního a soukromého života (work-life balance)
12.00 Oběd
13.00 Time-management a sebeřízení (stanovení priorit a nástroje řízení času)
15.30 Ukončení semináře

Ke vzdělávacím aktivitám, které budou následovat, obdržíte informace později. Zatím uvádím pouze data seminářů.
7.-9. dubna Mapování kompetencí

29. dubna 2014 Právní školení se zaměřením na práva samoživitelů/ek v ČR

Těším se na vás🙂 Laura

lsien3
22. únor 2015

Můžu se Vás tady taky na něco zeptat? 🙂 Jsem na RD a od června pracuji a uplatňuji slevu na syna....zajímalo by mne, zda si ho můžu dát do daní jako za celý rok nebo jen za ty měsíce, co pracuji? Děkujůůů! 😉

schiferka
22. únor 2015

Holky, mohu mít taky dotaz? Od 4/2014 jsem na RD, tzn od 1/2014 MD, zam. mi proplacel dovolenou, cca do 5tis. V temze roce jsem si vydelala na DPC cca 8tis. Mohu si dat danove priznani a narokovat si odpocet na dite nebo ne e? Kdyz jsem se zde docetla, ze se zapocitava MD, kterou jsem pobirala 4mes. Dekuji za rady a nazory 🙂

j.a.n.i
22. únor 2015

@lsien3 Pokud sis od toho června do konce roku vydělala víc jak 51 tis. tak si ho můžeš uplatnit za celý rok.

j.a.n.i
22. únor 2015

@schiferka Ne, pro to, aby sis mohla udělat odpočet na dítě se PPM nezapočítává, musela bys mít zdanitelný příjem alespoň 51 tis., tedy tu dovolenou a DPČ.