Kdo mi spočítá daňové přiznání? Bývalý zaměstnavatel?

martasek
4. únor 2014

Holky do března 2013 jsem byla na rodičovské, duben až září jsem nastoupila zpět do práce, pak jsem byla propuštěna pro nadbytečnost (dostala jsem odstupné), no a říjen, listopad a prosinec na ÚP. Měl by mi bývalý zaměstnavatel spočítat daně? Nebo musím sama? Volala jsem na mzdovku, že bych je chtěla požádat, ať mi spočítají daňové přiznání a účetní mi řekla, že ne, že mi pošlou potvrzení o příjmu a mám si to spočítat sama☹. Fakt nemám nárok na to, aby mi to spočítali oni?

z_kopretinka
4. únor 2014

Mzdovka je pěkně líná. Pokud jsi za rok 2013 neměla jiný příjem než od bývalého zaměstnavatele a byla jsi do konce roku na ÚP, musí zaměstnavatel provést roční zúčtování daně, pokud si o něj zažádáš do 15.února. Musíš doložit jen potvrzení z úřadu práce.

frufrunka
4. únor 2014

Bohužel ta účetní má pravdu... Dají ti potvrzení o zdanitelných příjmech a na základě toho si vyplníš přiznání sama, ale na internetu je na to spousta formulářů, které to v podstatě spočítají samy... Tebe se týká jen to samotné přiznání, žádné přílohy, nic, jen to nejzákladnější. Kdyžtak ti pomůžou na FÚ...

vera_vila
4. únor 2014

to záleží vždy na té účetní... Některá je ochotná to udělat, jiná není a musíš si to udělat sama... V podstatě už jejich zaměstnanec nejsi, tudíž předpokládají, že ani nebudeš žádat o provedení ročního zúčtování, které musíš do 15. února podepsat... Takže pokud máš možnost, zajdi si do firmy, že jdeš podepsat prohlášení a požádat o roční zúčtování záloh a měli by ti vyhovět... Ale jak říkám, je to účetní od účetní... To už budeš mít rychlejší si to udělat sama, na netu najdeš formuláře nebo si zajdi přímo na FÚ s potvrzením o příjmech a oni ti tam pomůžou... Nebo si najdi v okolí účetní, která ti to za pár stovek taky udělá (já dělám přiznání za 300)

ninive211
4. únor 2014

Tak mě jenom napadá, jestli jsi s tím odstupných v jednom měsíci nepřesáhla onu částku na odvod solidární daně, je to nějak kolem 103 tisíc hrubého, přesně bych to musela dohledat. Pokud byť v jednom jediném měsíci ti byla odvedena solidární daň (což se může stát právě při výplatě odstupného), tak bohužel má účetní pravdu a přiznání si musíš podat sama. V opačném případě, pokud jsi tento limit nepřesáhla a solidární zvýšení daně za tebe odvedeno nebylo (mělo by to vyplývat i z potvrzení o zdanitelných příjmech, které ti firma musí poslat, pokud nelze provést roční zúčtování), tak pokud je tvůj bývalý zaměstnavatel zároveň tvým posledním zaměstnavatelem v daném roce (musela bys doložit, že následně jsi byla až do konce roku na ÚP, jinak ti to nevemou), tak pokud si zažádáš, tak mají povinnost zúčtování provést. Takže se podívej na poslední výplatnici, jakou tam máš hrubou mzdu a podle toho se zařiď 🙂

xpila
4. únor 2014

Pokud o to požádáš ve formuláři a neměla jsi jiné příjmy, tak ti ho musí zpracovat. Nicméně být tebou bych si ho radši zpracovala sama. Doporučuju elektronický formulář na stránkách Ministerstva financí, je to jediný oficiální. Stačí vyplnit online, vytisknout a odnést/poslat na finančák. Rovnou ti to spočte přeplatek a vyplníš číslo účtu, kam ti to pošlou.
https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/ep...

studentka2
4. únor 2014

Dobrý den, mohli byste mi prosím vyplnit tento dotazník ? Velmi by mi to pomohlo. Děkuji Vám 🙂 http://www.survio.com/survey/d/J9T4P5P4H1U4R6G9M