Kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel?

flor1
14. led 2009

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel? Nebo si to musím nějak zařídit sama? Díky 🙂

j.a.n.i
16. led 2012

@svatule No, DP si podat můžeš, ale úroky z hypotéky a životní pojištění se dá odečíst až při ročním příjmu přes cca 150 000,- dřív jaksi není od čeho. A MD se počítá jako nedaněný příjem, tj. do svého DP ji neuvádíš, do těch 68 tis. pro případný odpočet na vyživovanou manželku ano. Takže do tvého DP uvádíš pouze tu dovolenou a ten přivýdělek.

svatule
16. led 2012

@j.a.n.i takže bych musela mít ten příjem vyšší, než 150tisíc kč v hrubém, pokud to dobře chápu, to si musím spočítat, ale to asi za těch několik měsíců nebude.
A ještě dotaz, manžel si mě odečíst asi nemůže, tam je limit těch 68 tisíc a to překročím už s MD...
A ještě jedna věc, to přiznání, pokud nebudu mít možnost odpočtu těch úroků podávat nemusím, když jsem za rok 2011 byla na MD a pak RD?

j.a.n.i
16. led 2012

@svatule Na, manžel si tě odečíst nemůže.
A DP podávat nemusíš, ale pokud podáš, tak ti možná něco vrátí i za tu dovolenou, to záleží kolik si ji měla a zda si ji dostala v jednom měsíci nebo ve více.

svatule
16. led 2012

@j.a.n.i děkuji moc za informace, zběžně jsem to počítala a vypadá to, že by mi vrátili nějakou směšnou částku, tak se na to vyprdnu, ale jsem ráda, že konečně vím co a jak 🙂

mijaki
22. led 2014

Konečně jsem našla tu správnou diskuzi! Něco jsem pročetla, ale ne vše, takže se možná budu opakovat: v práci jsem měla smlouvu na dobu určitou za kolegyni na RD, já jsem mezitím otěhotněla a šla taky na MD a RD. Pracovní poměr mi oficiálně skončil na podzim 2012, RD mi bude končit za dva měsíce. Na rok 2012 za me daňové přiznání podávala ještě naše paní sekretářka z práce (ikdyž jsem žádné výdělky neměla), a řekla, že za 2013 si ho už musím podat sama. 2013 jsem pracovala příležitostně (určitě do těch 150 000 o kterých je řeč v nejnovějších příspěvcích) na dohodu. Musím DP podávat? Je to jen o tom, že by mi něco málo vrátili? Někdo mi totiž říkal, že ikdyž není žádný příjem, DP se podat musí, že prostě člověk nesmí mít v daních mezeru, ikdyž nevykazuje příjmy. Je to tak? Moc díky za odpověď.