Kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel?

flor1
14. led 2009

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel? Nebo si to musím nějak zařídit sama? Díky 🙂

kacka.va
5. bře 2009

tak lze i měsíc, kdy se dítě narodilo, je to prý výjimka ve slevách na dani, jinak u všeho ostatního se počítá až každý další celý měsíc 🙂

mkr
11. bře 2009

ahoj, můžu se zeptat jak znělo vaše čestné prohlášení, že jste neměli žádný příjem?

kudrliiinka
11. bře 2009

ahoj, prosím o radu,jsem na md a máme příjem z pronájmu bytu,také se započítává do klasického příjmu?Jde mi o to zda si mě manžel může odepsat nebo si musím dělat já daně,sem tam chodím do práce ale byt by se do 68tis.s mou výplatou nevešel(smlouva je psaná na mě).díky moc za radu

vojtisek2007
11. bře 2009

mkr - čestně prohlašuji, že za zdaňovací období (kalendřání rok) 2008 nemám žádný zdanitelný příjem podle zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů ve znění pozdějích předpisů. - asi takhle

lucicineccka
24. bře 2009

Ahoj holky taky bych potřebovala poradit.Bydlím s přitelem a nejsme oddáný,od ledna do března jsme byla na nemocensky a od dubna do zaří sem brala mateřskou...potom rodičkák.Myslíte že má cenu abych si udělala vrácení daní a nebo stejně nic nedostanu??

editah222
25. bře 2009

Vojtíšek podává lepší rady a vysvětlení než FÚ, díky za to!!! Už mockrát mi tvoje rady pomohly v praxi.

Nyní mám jeden dotaz i já. Ráda bych už nyní věděla, jak budu podávat daňové přiznání příští rok, když letos v 2009 budu mít zdanitelné příjmy cca 6-7 měsíců a zbytek budu na mateřské dovolené? Zatím jsem si každý rok uplatňovala - důchodové a životní pojištění + dary. Budu to moct udělat i za letošek? Musí se to potom něják krátit?

kacka.va
25. bře 2009

lucicineccka: zkus se podívat, kolik si za ten leden až březen zaplatila na daních a jestli ti to stojí za to, tak si o to požádej. Já měla taky daně jen leden - březen a pak září a část října, co jsem čerpala dovolenou, a rozhodně jsem si žádala o vrácení.
editah: normálně to důchodové a životní uplatníš jako za loňský rok stejnou částkou

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
mmarky
9. dub 2009

Ahoj holky - SOS - dane dela manzelovi mzdova, ta nam poslal prohlaseni jako kazdy rok - s navodem, vse jsme peclive vyplnili, i tu cast o mne, ze jsem nevydelala vic jak 68tis. ale dane nam nevratili (jen 730 za zivotni poj) ted zjistuju proc - doslo mi, ze je to tim, ze jsem nenapsala to cestne prohlaseni - nikdo nas na to neupozornil, ale loni, kdyz meli malo podkladu k urokum z uveru a chteli smlouvu, tak si o to FU rekl, proc si nerekli o to prohlaseni, kdyz to v ruzovym vyplneny mel (a jde o tak velkou castku - tedy 20-25tis). Mame jeste nejakou moznost se treba odvolat, reklamovat to???? ☹ jsem z toho dost spatna, s tema penezma jsme pocitali 😒

liona
9. dub 2009

Hezký den 🙂

Koukám, že poradit potřebuje asi každý, jak to tady je u nás v tom státečku krásně jednoduše udělané. Já nejsem vyjímka.
Potřebovala bych od některé z Vás poradit, jak to udělat s daňovým přiznáním příští rok. Jsem zaměstnaná 5 let na stejném místě, s manželem máme hypotéku, kterou si na daních uplatňuji já, jelikož mám o hodně vyšší příjem (na pásku), v polovině června nastoupím na mateřskou a ta je 7 měsíců, že? To znamená, podle toho, co jsem se zde dočetla, že je to příjem a tím pádem budu mít tento rok ještě kompletní a budu si moci uplatnit slevu na daních z úroků ještě já? Budu mít i poměrně vyskokou mateřskou. A daňové mi zpracuje zaměstnavatel, jako doposud nebo si musím udělat sama? Od sociálky dostanu nějaké potvrzení za mateřskou, které do daní dám? Od poloviny ledna budu pak brát rodičovský příspěvek (ale těch 11.400 - zkrácená verze), tak nevím, zda si nás s prckem bude moci manžel z daní odečíst.
Moc Vám předem d 😉 ěkuju za radu

vojtisek2007
9. dub 2009

mmarky - podejte znovu opravné daňové přiznání se všemi přílohami správně a je to v pohodě 😀

vojtisek2007
9. dub 2009

liona - mateřská je přijem, pro posouzení na soci.dávky a přidavky a takový volovinky, do dańového to příjem není...takže zdaníš jenom toho půl roku, co budeš pracovat - odečteš si na poplatníka a úroky....daňové ti zpracuje zaměstnavatel, pokud u něho budeš stále k 31.12.2009 zaměstnaná a když si podepíšeš do 15.2.2010 prohlášení...od sociálky si nějaké potvrzení dostaneš, ale nikam ho nedáváš, max. jako přílohu k žádosti o rodičák, že fakt máš tolik a tolik na den a můžeš žádat o dvouletou variantu. Další rok při pobírání rodičáku si tebe i malýho může manžel odečíst, protože rodičák se nebere jako příjem, takže budeš manželka, která nemá příjem vyšší než 68tisíc za rok.

liona
14. dub 2009

vojtisek2007: moc moc ti děkuju za radu, konečně někdo, kdo mi dokázal poradit 😉 jsi hodná

liona
14. dub 2009

vojtisek2007: Mohu se tě ještě, dobrá dušičko 🙂, zeptat na jednu věc? od 18. prosince loňského roku jsem byla do 2. února 2009 kvůli problémůmn v těhu na neschopence, tak se chci zeptat, jestli se tento měsíc započítává do těch 12 měsíců pro PPM nebo jak jsem slyšela 12 měsíců před nástupen na tuto neschopenku?
Moc ti děkuju, 😉 a nezlob se, že zase ruším 😅

vojtisek2007
14. dub 2009

liona - ne - nemocenskou ti přeskočí, ta se při vypočítávání mateřské nebere. Ty budeš nastupovat na mateřskou někdy v červnu 2009 - takže se ti bude počítat květen09, duben09,březen09,únor 09, listopad 08, říjen08,září 08,srpen 08, červenec 08, červen 08, květen 08, duben 08 - když bys ještě do nástupu na mateřskou marodila, zase ti ten měsíc přeskočí s nastaví se měsícem z roku 2008

asanaa
14. dub 2009

mmarky můj manža si mě taky dával do daní,neměla jsem příjmy(jen malé).taky jsme vyplnili část o mě a čestné prohlášení jsem nenapsala.Účetní to tam nenapsala že ho chce a já to nevěděla.No a manžovi daně vrátili a fakt hodně peněz až jsem z toho byla překvapená.Tak nechápu jak je to teda možný 😲

andelka
15. dub 2009

My jsme taky nic nevyplňovali (aspoň já ne), manželovi dělali daně v práci, ptala jsem se ho v té době, jestli ode mně něco nepotřebují a prý ne a včera na výplatní pásce už byly vrácené a fakt kolem 20 tis. to je (přesně nevím, neviděla jsem ji ještě).

asanaa
17. dub 2009

andelka tak nám to dělalo cca 25tis. 😲

kacka.va
17. dub 2009

holky ono prý záleží, jestlli podáváte daň. přiznání na stejném úřadu, pokud ano, tak čestné prohlášení potřeba není, protože si to tam sami dohledají, ale pokud každý na jiném, tak to čestné prohlášení je nutnost.

krejcirice
20. dub 2009

Ahoj potřebuji poradit
jsem na rodičovské dovolené,s přítelem jen žiji ale dozvěděla sem se že by mohl brát na mě slevu z daně jako že jsem na rodičovské ale je potřeba být manželé nebo stačí mít z uřadu jen nějaké potvrzení že spolu žijem (že jsme druh a družka)
díky
a zda ano tak zda to jde vrátit za minulí rok díky

kacka.va
20. dub 2009

krejcirice: tenhle odečet platí na manželku.

andelka
20. dub 2009

asanaa: Nám taky tak nějak - furt jsem ještě ten papír neviděla, choť je hlava děravá a já mám ráda přehled.
Jo, je to tzv. sleva na dani za vyživovanou manželku (takže jiný způsob soužití neplatí)

smajlik
20. dub 2009

holky já když to čtu tak mi je smutno ☹, protože mě daně letos prostě "unikly", byla jsem s dcerou v nemocnici a tak nějak mi nedošlo, že daně nemusí dělat zaměstnavatel automaticky (respektive že vám neoznámí že máte něco podepsat atd.), a teď nevím co dělat, jestli jsou peníze nenávratně v čudu nebo se to dá zachránit

vojtisek2007
20. dub 2009

smajlik - nic není ztraceno - daně ti nemusí zpracovat jenom zaměstnavatel, ale můžeš si daňové přiznání podat sama - takže si od zaměstnavatele vyžádej potvrzení o výši příjmů za rok 2008 a vyplň přiznání sama a podej na příslušném fin. úřadu

eppik.m
23. dub 2009

Ahoj holky, jdu k vám pro radu. Omlouvám se pokuď můj dotaz bude hloupý ale v daních se opravdu vůbec nevyznám a moc prosím aby mi to někdo zkušený objasnil. 27.2.2008 se mi narodil syn, jsem na rodičovské dovolené. Vdaná jsem od 16.11.2007. Ještě před svatbou jsme si pořídili hypotéku na byt, je psaná na mně, manžel je ručitel a vlastníkem nemovitosti jem také já. Letos jsme opět uplatnili daně každý zvlášt u svého zaměstnavatele z důvodu toho, že manželova učetní řekla že si manžel nemůže nárokovat hypotéku na sebe jelikož je pouze ručitelem a vlastníkem jsem já. Pozdě jsem se dověděla že si manžel může odepsat z daní manželku na rodičovské i s dítkem, jestlo to správně chápu. To jsme tedy prošvihly. Nicméně dá se to ještě nejak opravit? A jak to je se mnou když tedy loni jsem měla příjem mateřskou, rodičovskou a od 1.10.2008 jsem uzavřela smlouvu o provedení práce u vlastníků bytů, kde každý měsíc uklízím za 3506kč čistého, na tuto částku musím sama podat danové nebo to nahlásit zaměstnavateli (zatím jsem to nikde neuvedla). Děkuji za radu. 😵

kacka.va
23. dub 2009

eppik: manžel by si mohl uplatnit úroky z hypotéky pokud by byl spoludlužník. Dítě uplatňuje jeden z manželů, takže je jedno jestli ty nebo manžel, většinou to bývají chlapi, kdo si to uplatńují.
já myslím, že se dá podat opravné daňové přiznání.

kordulky
25. dub 2009

ahoj holky nám to učetní taky neudělala ale do konce dubna to ješte jde uplatnit i presto že už manželovy daně udělaly my jsme došly na finančak atam nám pani dala formulář a já ze sociálky že jsem pobírala mateřskou a do 14 dní jsme dostaly peníze 24 tisíc no přece jim to nenecháte !

jenjanka
27. dub 2009

Ahoj,když nechci vubec podavat daně tak nemusim???

vojtisek2007
28. dub 2009

jenjanka - když nejsi podnikatel, tak nemusíš

eppik.m
29. dub 2009

Ahojky, tak jsme byli na finančáku a vyplnili formulář, sice dostaneme pouze 16 tis. ale lepší než nic, bohužel hypo si manžel nemohl uplatnit. DĚKUJI za rady!
vojtíšek2007: jak to že si daně nemusí uplatnit fyzická osoba? 😅