Kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel?

flor1
14. led 2009

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel? Nebo si to musím nějak zařídit sama? Díky 🙂

vojtisek2007
14. led 2009

flor - daně neodvádíš ani ty ani zaměstnavatel - nemáš totiž z čeho - pokud nebereš plat.

flor1
autor
14. led 2009

Aha...a když mám hypotéku a chtěla bych slevu na daních? To mám smůlu?

vojtisek2007
14. led 2009

může si je uplatnit manžel v ročním vyúčtování (pokud je zaměstnanec) nebo v daňovém přiznání (pokud je OSVČ) - taky si může odepsat tebe - jako manželku bez příjmu a slevu na dítě....ale když nemáš příjem, tak si asi těžko uplatníš úroky z hypotéky....zkusím ještě zavolat na fú, jak by se to řešilo, kdybys mamina byla prostě sama a neměl si kdo ty úroky uplanit...zítra dám vědět.

amallie
14. led 2009

flor: jedině manžel, pokud je účastníkem úvěrovýho vztahu a vlastníkem nemovitosti, ty, pokud neplatíš daně, nemůžeš ani dostat slevu, není z čeho, když nic neplatíš

flor1
autor
14. led 2009

Moc díky,mohl by to teda odepsat manza je zaměstnanec.A kdyz by chtěl odepsat mě a malého?Musí mít nějaky formulář nebo potvrzení?Ještě jednou díky,v tomhle se teda nevyznám:-l

vojtisek2007
14. led 2009

flor - do konce února musí manžel odevzdat ve svojí práci (ve mzdové účtárně) potvrzení o výši zaplacených úroků - to přijde od vaší banky, potom od tebe čestné prohlášení, že neuplatňuješ slevu na dítě za rok 2008 a čestné prohlášení, že jsi v roce 2008 nepřekročila příjem 68.000,-kč - pak si může uplanit slevu i na tebe.

marlan
14. led 2009

a když jsem byla do března zaměstnaná a pak mi ještě zaměstnavatel vyplácel mateřskou?

helca76
14. led 2009

A počítá se mateřská jako příjem? 😅 Rodičák prý ne, ale mateřská právě nevím.

vojtisek2007
14. led 2009

marlan - tak si musíš spočítat kolik jsi dostala vyplaceno od zaměstnavatele - tu mateřskou si nejsem jistá, ale myslím, že by se počítat neměla, alé to ještě zjistím....

susik77
15. led 2009

baby, takze manzelovi staci moje cestne prehlasenie, ked som na RD ze som nemala ziadny prijem? A mam rovno v tom cestnom prehlaseni uviest, ze tym padom si neuplatnujem to odcitanie urokov z hypo?A nepotrebujem teda ziadne potvrdenie zo socialky? Diky moc.

mikca
15. led 2009

pokud vim, tak materska se jako prijem pocita..me se teda pocitala jako muj prijjem a tak si manza na me nemohl nic odecist..protoze jsem prekrocila ...driv to bylo asi 36 tisic ted to nastesti trochu zvedli...

susik77
15. led 2009

ano, materska sa pocita ako prijem, rodicovska myslim nie.

vojtisek2007
15. led 2009

susik - přesně tak, napíšeš čestné prohlášení, že nemáš za rok 2008 příjem, neuplatňuješ úroky z hypotéky a nečerpáš slevu na dítě...to´t vše - manžel to přiloží buďto k daňovému přiznání, nebo odevzdá na mzdovce s ostatníma dokladama 😉

ohledně té mateřské (PPM) - tak v zákoně je tohle:

Do vlastního příjmu manželky (manžela) se nezahrnují dávky státní sociální podpory, dávky sociální péče, příspěvek na péči, sociální služby, dávky pomoci v hmotné nouzi, státní příspěvky na penzijní připojištění a na stavební spoření a stipendium. Nově se do této částky také nezapočítává příjem, který manželce (manželovi) plyne za péči o osobu blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči, který je osvobozen od daně (u osob blízkých je osvobozen příjem do výše poskytovaného příspěvku, u jiných osob je od daně měsíčně osvobozena v úhrnu maximálně částka do výše příspěvku pro osobu se IV. stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách). - takže z toho soudím, že mateřská (PPM) je brána jako příjem - takže nesmí přesáhnout 68.000,- Kč.

flor1
autor
15. led 2009

vojtisek2007 : díky moc, takže napíšu čestné prohlášení, že neuplatňuju úroky z hypotéky a nečerpám slevu na dítě... 😉
Zasloužíš si čokošku...za rychlou a dobrou odpověd 😵

susik77
15. led 2009

aj ja dakujem 🙂

helca76
15. led 2009

Holky, díky moc 😉

helca76
15. led 2009

A ještě jestli se můžu zeptat - příjem se počítá hrubá nebo čistá mzda? Díky 😉

vojtisek2007
15. led 2009

helca - příjem se počítá to co dostaneš na ruku (nebo na účet) takže čistá 😀 😀 😀

helca76
16. led 2009

vojtisek - díky moc 🙂

kacka.va
16. led 2009

vojtisku: fakt je se to počítá jako čistá mzda? většinou se totiž všude bere hrubá, pokud není výslovně uvedeno jinak ☹. jsem z toho fakt zblblá

vojtisek2007
16. led 2009

kacka - právě že všude se bere vždy čistá - po odvedení daní a pojištěních.... - myslím tím potvrzení k přídavkům, bydlení atp. Z hrubé se počítá vym.základ pro mateřskou, ale čistou chtějí např. i k žádosti o hypotéce, při žádání o půjčky...apod.

kacka.va
16. led 2009

no u nás i u úvěrů chtěli jak hrubou tak čistou. 🙂 takže u jakýhkoliv soc. dávek je to prostě čistá.

vojtisek2007
16. led 2009

kacka - jo u dávek je vždycky čistá....a ikdyž dáváš příjem třeba jako osvč - tak si od základu daně musíš odečíst daŇ kterou zaplatíš a teprve potom je to tvůj příjem 😉

duch
20. led 2009

Ahojky,tak to je něco na mě...vůbec tomu nerozumím... a co když mám úvěr napsaný na sebe a manžel je vedený jen jako přistupitel,to potom máme smůlu na nějakou úlevu na daních ze stavebního úvěru??

vojtisek2007
20. led 2009

duch - zaplacené úroky si odepíše manžel - u nás to je taky tak - já mám sebe část hypo a druhou část manžel - takže už druhým rokem si bude odepisovat i moje úroky....

kacka.va
20. led 2009

my to máme taky tak, že každý má úvěr, ale letos ještě budu dávat úroky na odečtení u sebe, ale příští rok už je nechám manželovi 🙂

pohadka
25. led 2009

Dobrý večer, měla bych dotaz.
V prosinci jsem dostala z práce výpověď. Jak to je s vrácením daní, když už vlastně njsem jejich zaměstnanec. Musím si o to někde zažádat sama nebp mi to v práci vypočítají automaticky sami. A do kdy nebo jaké jsou platnosti - myslím kdy a kde se to musí podat.
Vůbec nevím co se tady toho týče... děkuju.

vojtisek2007
25. led 2009

pohadka - nevím, jestli jsou povinni ti v bývalém zaměstnání udělat roční vyúčtování - zkus se tam zeptat, když jsi tam byla až do konce roku, tak asi jo...
A kdyby nechtěli, tak si tam vyzvedneš potvrzení - Potvrzení o výši příjmů....(ten název je dlouhej a účetní bude vědět, co ti má dát) a sama si do konce března musíš (nemusíš ale chceš) podat daňové přiznání - kde budeš mít vyplněné příjmy jen podle § 6 -příjmy ze závislé činnosti - tam vyplníš všechno co ti vlastně vyplní v práci do toho potvrzení - odečteš zaplacené životní nebo penzijní přípojištění, nebo zaplacené úroky - a slevu na děti, pokud si je neuplatňuje manžel a je to

pohadka
25. led 2009

Vojtíšek - takže jestli to chápu dobře tak opíšu to co bude v zápočtáku, ten ještě nemám, mám neschopenku.
pojištění má jen dcera, ale žádný slevy neuplatnujem z pojištění. A ve výplatní pásce akorát daň. sleva - dítě a tu uplatnuji sama. a když mi to nevyplní tak to potom podám kde na finančáku?? díky za odpověd..

vojtisek2007
26. led 2009

pohadka - ne ze zápoč´táku - když ti nebudou chtít udělat vyúčtování v práci, tak tam dostaneš potrvzení, které se jmenuje - POTVRZENÍ O ZDANITELNÝCH PŘÍJMECH ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI A FUNKČNÍCH POŽITKŮ A SRAŽENÝCH ZÁLOHÁCH NA DAŃ Z PŘÍJMŮ ZA ROK 2008 - z toho si to vyplníš do daňového přiznání fyzických osob - a podáš do 31.3. 2009 na příslušném fin.úřadě.
Ale myslím si, že když jsi byla u zaměstnavatele do 31.12.2008, tak ti to vyúčtování udělájí tam....