Kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel?

flor1
14. led 2009

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel? Nebo si to musím nějak zařídit sama? Díky 🙂

vojtisek2007
29. dub 2009

eppik - no když jsi klas.zaměstnanec a o vyúčtování daní nepožádáš, tak se nic nestane...nemůžou tě k tomu nutit 😉

jenjanka
29. dub 2009

no a když nemusi teda podavat tak jako jak se to řeší když by měl třeba ten člověk doplacet?

eppik.m
30. dub 2009

Holky, poslední otázečka 😝, když zaměstnavatel vyplácí půl roku mateřskou, tak se to počítá do daní nebo ne ???

vojtisek2007
30. dub 2009

jenjanak - když jsi zaměstnanec, tak platíš každý měsíc daň zpříjmů z toho co vyděláš - takže pak nedoplácíš, tam jde o to, že pak uplatníš ty slevy a daně ti vracejí....

epikk - jako příjem do daní se mateřská počítá pouze jako příjem na vyživovanou manželku (když ti mateřská za půl roku udělá víc než 68tisíc, tak si tě manžel nemůže uplatnit) , že by sis ty sama ho dávala do příjmů - když bys např. půl roku pracovala a půl roku byla na mateřský tak to ne...

jenjanka
30. dub 2009

ja jsem byla na mateřske a pak mi proplatili dovolenou(něco malo)a pak jsem začla brat rodičak,takže jsem daně nepodavala je to dobře?zaměstanec jsem byla jen do května.

vojtisek2007
30. dub 2009

jenjanka - jestli tvůj příjem byl jenom něco málo proplacené dovolené, tak se ti to ani nevyplatí....takže nemusíš zaměstnavatele žádat o vyrovnání daní, ani nemusíš podávat sama daňové přiznání - pokud si nechceš uplatnit slevu na dítě, nebo odečet úroků z hypotéky apod...

kacka.va
30. dub 2009

jenjanka: já pracovala jen leden-březen a pak po mateřské měsíc a něco dovolená a vyplatilo se mi dát přiznání, protože mi hodně vrátili po uplatnění slev.

lenaspa
24. bře 2011

Holky netušíte prosím některá,jak je to se studentama? Mám známou, studentku střední školy, které bylo v červenci 18. Celej rok si přivydělává. Kdo uplatňuje slevu na poplatníka? Máma? ona?nebo obě? Asi by měla jen jedna z nich, ne? moc děkuju

vojtisek2007
25. bře 2011

@lenaspa slevu na poplatníka může čerpat jen poplatník - ne jeho rodičové .
Jinak při zaměstnání malého rozsahu do 5.000 je to tak:
Jestliže prohlášení poplatníka :
- nepodepíše, zaměstnavatel srazí a odvede na finanční úřad daň 15 % . Takový příjem již zaměstnanec nikde neuvádí, daň se mu ale nemůže po konci roku zúčtováním vrátit.
- podepíše, zaměstnavatel by měl odvést zálohu daně z příjmu. Výdělek je ale často menší než slevy daně a záloha na daň vyjde nulová. Po konci roku musí zaměstnanec požádat zaměstanvatele o Potvrzení o příjmu a zahrnout tyto příjmy do svého daňového přiznání nebo do zúčtování daně ze mzdy.
Při zaměstnání s odměnou nad 5.000 odvede zaměstnavatel zálohu na daň z příjmů. Přitom jestliže zaměstnanec u zaměstnavatele podepíše na dotyčný měsíc Prohlášení poplatníka k dani, zaměstnavatel sníží zálohu daně o slevy na dani. Po konci roku musí zaměstnanec požádat zaměstanvatele o Potvrzení o příjmu a zahrnout tyto příjmy do svého daňového přiznání nebo do zúčtování daně ze mzdy.

lenaspa
30. bře 2011

děkuji moc. nějak jsme to vyplnily a vrátí jí devět stovek. no pro studenta dobrý. 😉

lucianas
15. dub 2011

ahoj,

@vojtisek2007 .... vidím, že se perfektně vyznáš v oblasti daní.
Mohu se tedy také zeptat?
Jsem na rodičovské dovolené (do září 2012), pracovní poměr mám v jedné firmě na dobu určitou za mateřskou do září 2011 - i když zřejmě mi to prodlouží, protože dotyčná je opět na mateřské. Chodím na brigádu, na Dohodu o pracovní činnosti. Dostala jsem teď výplatní pásku z té organizace, kam chodím na brigádu, kde mi odečetli daň. Když jsem mluvila s účetní mzdovou, tak mi řekla, že když jim podepíšu Daňové přiznání na tento rok, že mi daň vrátí. Je to tak? Navíc, v té firmě, kde jsem dělala a mám uzavřený pracovní poměr, tak nic podepisovat nemám? Je možné podepsat víc Daňových přiznání nebo prohlášení (či co to je)? Nějak v tom mám hokej.
Snad jsem to napsala srozumitelně a snad poradíš.

vojtisek2007
15. dub 2011

@lucianas ahoj,
takže v práci, kde máš HHP tak tam čerpáš rodičovsku dovolenou - tudíž tam žádné prohlášení poplatníka nepodepisuješ, to až se zase vrátíš.

K té dohodě o prac.činnosti je to tak :

jestliže je zaměstnání malého rozsahu do 5.000 :
1) a nepodepíšeš prohlášení poplatníka , zaměstnavatel srazí a odvede na finanční úřad daň 15 % . Takový příjem již zaměstnanec nikde neuvádí, daň se mu ale nemůže po konci roku zúčtováním vrátit.
2) a podepíšeš prohlášení poplatníka , zaměstnavatel by měl odvést zálohu daně z příjmu a poníženou o právě o slevu na poplatníka

Při zaměstnání s odměnou nad 5.000
odvede zaměstnavatel zálohu na daň z příjmů. Přitom jestliže zaměstnanec u zaměstnavatele podepíše na dotyčný měsíc Prohlášení poplatníka k dani, zaměstnavatel sníží zálohu daně o slevy na dani

lucianas
15. dub 2011

@vojtisek2007 .... díky za rychlou odpověď. jen mám ještě dotaz, proč mi teda mzdová účetní z firmy, kde mám HPP už dávala podepsat teď v únoru daňové přiznání na letošní rok? je to její chyba, nevědomost? mám to nějak zkusit zrušit?
Ta částka do 5tis. je za měsíc? teď tu navíc byla paní s tím daňovým prohlášením, kde jsem hned na první stránce zaškrtla, že uplatňuji slevu na dani na rok 2011 a na další straně jsem se podepsala k tomu, že potvrzuji pravdivost údajů. jinak jsem tam nic nevyplnila. výnos mi dělá max. 2400kč za měsíc (ne každý měsíc, jen když zaskakuji za dovolenou). myslíš, že jsem to udělala dobře? a pak si budu muset do toho 15. února žádat o roční zúčtovaní daně, nebo to už ne?

vojtisek2007
15. dub 2011

@lucianas nemáš žádný příjem z HHP, tak nemusíš mít podepsaný prohlášení poplatníka....je to chyba účetní, ale zároveň to chyba není,jestli mi rozumíš, to žes to podepsala není nic proti ničemu - ale pro klid duše bych tam zavolala a nahlásila, že prohlášení poplatníka na rok 2011 máš podepsaný u tý dohody, a´t ona to vyhodí, že je jí to stejně k ničemu.
Jo těch 5.000 je měsíčně a když podepíšeš prohlášení poplatníka, tak při tak nízkém platu ti ani žádná daň nevyjde, a další rok si požádáš u zaměstnavatele o vyúčtování,kde můžeš uplatnit např. úroky z hypotéky, daňové úlevy na dítě,penzijní a životní pojištění....

lucianas
15. dub 2011

@vojtisek2007 ... a jak by to bylo , když by si slevu na dani uplatňoval manžel? to bych u té organizace, kde jsem na brigádě o to roční zúčtování nežádala, ne? jinak právě mi daň z té částky vydělané (2100kč) za březen strhli teď daň. a že jsem dodatečně podepsala to prohlášení, tak mi to prý další měsíc vrátí.

mmch, ty jsi účetní, že se v tom tak vyznáš? máš můj obdiv. že dokážeš tak poradit, každému. 🙂 😉

vojtisek2007
15. dub 2011

@lucianas o roční zúčtování můžeš požádat ikdyž nemáš žádný další uplatnitelný slevy, pak většinou vyjde rozdíl na dani třeba kvůli marození nebo tak rozdíl 60-100Kč max... když by si slevu na dítě uplatňoval manžel, tak ty si ho uplatnit už nemůžeš. Jo, to je správně, že ti to vrátí, když jsi dopodepsala prohlášení....A ano, jsem účetní.

lucianas
15. dub 2011

@vojtisek2007 .... díky moc za tvé odpovědi. tak konečně jsem trošku v obraze. můžu se když by něco zase na tebe obrátit?

vojtisek2007
15. dub 2011

@lucianas určitě 🙂

smardik
18. dub 2011

ahoj, chtěla jsem se zeptat musí přijít daně současně s výplatou pokud je dělá zaměstnavatel nebo můžou dojít i později. Dneska došla manželovi výplata ale kdyby v ní byli daně přijde mi nějak nizká, nejde si někde spočítat kolik by nám asi mělo přijít?

vojtisek2007
18. dub 2011

@smardik ano, pokud si manžel žádal o vyúčtování v práci, tak případný přeplatek musí dostat spolu s výplatou - nejpozději v dubnu v březnové výplatě.
Spočítat to samozřejmě jde - jestli máš všechny výplatní pásky, nebo nějaké celkové potvrzení o příjmu za rok 2010. Klidně mi písni do IP.

smardik
18. dub 2011

@vojtisek2007 dík kukni se na to potvrzení příjmu vím že ho mám , jak kluci usnou najdu ho. fakt mi to přijde málo co došlo, uvidím co bude na výplatní pásce až bude

vojtisek2007
18. dub 2011

@smardik no i z výplatní pásky by to mělo být jasně vidět, je tam na to samostatná kolonka.

smardik
18. dub 2011

@vojtisek2007 jo že to bude na výplatní pásce vím jenže u manžela je s tím právě problém víš, jeho šéf je úžasně pořádný a dávám jim to se zpožděním, něco ztratí,tento měsíc donesl výplatni pásku z roku 2007 takže asi tak nějak ale snad ji donese a uvidíme

bertica.h
5. kvě 2011

neviete ako to bude buduci rok s danovými ulavami?tento rok nám hrozne pomohli a buduci rok by pomohli tiež 😉 ostane ulava na dani na manželku bez prijímov?
viem,že sa mal menit nejak bonus na deti a neviem ako to bude s danovou ulavou na hypotéky..dakujem

vojtisek2007
5. kvě 2011

@bertica.h
zatím je to jen návrh - úvěrové smlouvy uzavřené od 1. ledna 2012 by už od daní nebylo možné odečítat. Ten, kdo uzavře smlouvu do té doby, bude moci odečítat až do úplného splacení hypotéky, o polovinu se ale snižuje maximální možný roční odpočet. Platit to bude i pro refinancované hypotéky.

- od r. 2012 bude vrácena zpět sleva na poplatník na 24840
- od roku 2012 bude jako kompenzace růstu dolní sazby DPH zvýšena sleva na dítě o 150 korun měsíčně (1800 korun ročně)

spimira
23. kvě 2011

Prosím můžete mi někdo poradit, jak je to s tou slevou na manželku bez příjmu nebo odpočet ???. Ta hranice 68 000,.Kč je roční hrubý příjem nebo čistá mzda, kterou si můžu vydělat ? Děkuji

j.a.n.i
23. kvě 2011

@spimira hrubá, plus se tam počítá i případná nemocenská a PPM

solvejg
24. kvě 2011

Ahoj, prosím o radu. Jsem svobodná matka studující VŠ. Na dceru uplatňuje daňové bonusy (rovněž na mě) moje matka. Nyní si budu přivydělávat ( smlouva o provedení práce) učením, za měsíc bych si neměla vydělat více, než 5000 Kč, ale alespoň prvního půl roku ani více, než polovinu životního minima. Mám podepsat prohlášení poplatníka? Jak to bude s daňovými bonusy na dítě? Díky moc.

j.a.n.i
24. kvě 2011

@solvejg Prohlášení poplatníka určitě podepiš. A daňové bonusy na dítě můžeš sama uplatňovat pouze pokud si za rok vyděláš alespoň 48 tis.

svatule
16. led 2012

holky, měla bych dotaz ohledně daní, jsem od 24.10.2010 na MD, která mi skončila 8.5.2011 poté jsem naspoupila na rodičkovskou dovolenou, vyčerpala v práci svou dovolenou za tento rok a začla si přivydělávat. Můžu si na sebe podat daňové přiznání, pokud bych chtěla uplatnit úroky z hypotéky a životní pojištění? A jak se počítá MD, jako příjem, daněný, nedaněný...mám v tom troichu zmatek, díky moc