Kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel?

flor1
14. led 2009

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, kdo odvádí daně, když jsme na RD? Zaměstnavatel? Nebo si to musím nějak zařídit sama? Díky 🙂

vojtisek2007
15. únor 2009

berti -když dělá vyúčtování daně zaměstnavatel - musí nejpozději v březnové výplatě (tzn. v dubnu) to dát do výplaty.... 😉

bertica.h
15. únor 2009

vojtišek..ty ma vždy tak potešíš 😀 😀

vojtisek2007
15. únor 2009

bertica.h - to já ráda 😀 😀 😀

jenjanka
15. únor 2009

Ahoj,potřebuju poradit.byla jsem do 2.1.08 na nemocenske a od 3.1.08 na mateřske a 31.5.08mi skončil pracovni poměr,a pak mi proplatili zbytek dovolene.a pak jsem brala rodičak,nevim kam mam teda jit??jestli na mzdovku kde jsem dělala?děkuju za radu

vojtisek2007
15. únor 2009

jenjanka - jestli potřebuješ potvrzení k vyúčtování daně tak na mzdovku - budeš ta mít započítanou tu proplacenou dovolenou - příjem žádný, jak jsem pochopila....

jenjanka
15. únor 2009

No ja bych chtěla vědět jestli mi to uděla ještě byvaly zaměstnavatel nebo si to musim nechat někde udělat ty daně?

vojtisek2007
15. únor 2009

kdybys do 15.2.2009 u zaměstnavatele podepsala takové růžové prohlášení, že chceš udělat vyúčtování daně za rok 2008, tak by ti ho musel udělat - zkus si tam zavolat, třeba to ještě půjde - ale máš jenom tu dovolenou, žádné příjmy, tak tam to asi bude zbytečný, ne ?

kacka.va
16. únor 2009

bertica: přesně jak píše vojtisek, měla jsem to jako součást výplaty.
vojtisku: ale jenjance by mohli vrátit aspoň část daní z té dovči, ne?

pirlenka
16. únor 2009

Ahoj,

prosím o upřesnění - zaměstnavatel mi bude podávat daňové přiznání, protože jsem na začátku roku 2008 čerpala dovolenou a tudíž jsem u něj měla nějaké příjmy. Nicméně manžel si bude podávat přiznání sám, protože by tam chtěl zahrnout i mnou zaplacené úroky na stavebním spoření - to jak jsem pochopila možné je.

Akorát za mě manžel nemůže uplatnit mnou zaplacené úroky na životním pojištění - takže to budu dokládat zaměstnavateli já = nevíte někdo, zda to tak chápu dobře? Jakože zaměstnavatel udělá daně mně, zahrne do ně zaplacené poplatky na životní pojistku a manžel si udělá sám s tím, že tam zahrne i zaplacené úroky z mého stavebka + mé čestné prohlášení, že jsem úroky neuplatňovala v daňovém přiznání už já???

pirlenka
16. únor 2009

dodatek: čestné prohlášení, že neuplatňuju úroky z hypotéky a taky nečerpám slevu na dítě

jenjanka
16. únor 2009

Takže když nechci tak nemusim podavat danove přiznani?

vojtisek2007
16. únor 2009

pirlenka - chápeš to dobře, ty si podepíšeš u zaměstnavatele růžovu žádost o vyúčtování daně a dáš svoje životní pojištění, manžel si podá daňové přiznání sám - uplatní si úroky ze stavebka (tvoje prohlášení, že je neuplatňuješ ty), slevu na dítě (tvoje prohlášení že neuplatňuješ ty) a jestli jsi neměla v roce 2008 vyšší příjem než 68000,- tak si může ještě odečíst slevu na tebe jako na vyživovanou manželku bez příjmu 😀

jenjanka - jestli nechceš, tak si přiznání dělat nemusíš, může ti udělat vyrovnání daně zaměstnavatel - může ti odečíst slevu na dítě (pokud neuplatňuje manžel) a trochu peněz ti nejspíš vrátí - záleží kolik ti vyplatili tu dovču

pirlenka
16. únor 2009

Vojtíšku, díky moc, chtěla jsem si potvrdit, že to chápeme dobře 😉

kacka.va
16. únor 2009

pirlenka: pokud je jako spoludlužník u toho tvého úvěru, tak to možné, pokud sis to brala před uzavřením manželství a manžel ve smlouvě o úvěru není, tak tvoje úroky úplatnit nemůže.
jinak bych tam nechala jen to životko a manžel ať si dá dítě do daní, to vychází většinou líp.

romana.st
25. únor 2009

Ahoj holky,
moc vás prosím o radu. Nevím, zda mám nárok na vrácení daně za rok 2008.
Od 21.2.-3.9.2008 jsem brala Peněžitou pomoc v mateřství. Od 4.9.2008 jsem čerpala řádnou dovolenou a od 4.9.jsem dostávala Rodičovský příspěvek. Před mateřskou jsem byla 5 měsíců na nemocenské.
Moc děkuji!

bertica.h
25. únor 2009

romana..myslíš vrátenie dane za teba,ako vyživovanú osobu?spočítaj si príjmy..PPM+nemocensku.Ak presiahne 68tisíc..nárok nemáš.ale počkaj ešte na dievčence.oni ti povedia lepšie

romana.st
25. únor 2009

bertica.h - ano myslím za sebe.

atreides
25. únor 2009

no mě teď poslali z práce jakýsi papír a prý si mám zajít na finančák, že mi je vrátí, tak tam dneska jdu a pak písnu víc

bertica.h
25. únor 2009

ja teda neviem..mne z práce poslali DP vyplnila som čo mi tam predpísala ekonomka..a snád vrátia aj nám..je to necelých 25tisíc,že?

romana.st
25. únor 2009

atreides - tak pak prosím písni

atreides
25. únor 2009

jsem zpět
vyplnila jsem takový ten růžový papír (jen díky té paní 😅 ), nechala jí tam i ten papír co mi došel z práce (jakési potvrzení či co) a ještě jsem sepsala čestné prohlášení, že jsem v době od nástupu na mateřskou do konce roku nepobírala jiné zdanitelné příjmy, páč se zdaňují jen ty měsíce do porodu, respektive do nástupu na mateřskou

romana.st
26. únor 2009

atreides - díky moc, jsi zlatíčko 🙂

denisa31
26. únor 2009

nevíte náhodou někdo jak je to když mi to vyúčtování daní neudělá zaměstnavatel, jestli jsem povinná podat daňový přiznání sama, když jsem řádně odváděla celý rok zálohy? Nemám si co odepsat, takže o těch pár korun zpátky mi až tak nejde, ale nerada bych něco po...tím, že to nepodám vůbec. Případně díky za info

lifinka
26. únor 2009

prosím o radu, manželovi počítám daň, přiznání a teď nevím, jestli mám syna, kterého má napsaného na sebe, (narodil se 7.1.2008), tak jeslti mám do kolonky uvést 12 měsíců, když je v lednu, anebo jsem si právě všimla, že na jeho potvrzení od mzdové figuruje datum 1.2.-31.12.08, znamená to tedy, že musím uvést do kolonky jen 11 měsíců???díky 😉

kacka.va
26. únor 2009

atreides: a samozřejmě se do toho počítá čerpání řádné dovolené, kterou jsi měla po skončení mateřské a při nástupu na rodičák.
lifinka: dítě se počítá za celé měsíce, takže pokud se narodil v lednu, může se uplatňovat jen 11 měsíců

lifinka
26. únor 2009

kacka díky myslela jsem si to 😉

atreides
26. únor 2009

kacka.va: njn to jsem tam ale neuvedla 😕

dajda
3. bře 2009

kacka.va: taky chystám manželovi daňové přiznání a zarazila jsem se taky u toho dítěte - kolik měsíců si můžu uplatnit.... pročítala jsem zákon - §35c a je tam:
(10) Poplatníkovi, který vyživuje dítě jen jeden kalendářní měsíc nebo několik kalendářních měsíců ve zdaňovacím období, lze poskytnout daňové zvýhodnění ve výši 1/12 za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění. Daňové zvýhodnění lze uplatnit již v kalendářním měsíci, ve kterém se dítě narodilo, nebo ve kterém začíná soustavná příprava dítěte na budoucí povolání, anebo ve kterém bylo dítě osvojeno nebo převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.
Podle toho bych teda mohla započítat i měsíc, kdy se dítě narodilo, ne?
tzn. že Lifinka by si mohla uplatnit 12 měsíců...

vojtisek2007
3. bře 2009

přesně jak píše dajda - dítě se může uplatnit v ten měsíc ve kterém se narodilo...máme tři a vždycky jsme si uplaňovali i ten měsíc ve kterém byli rození a nikdy nebyl žádný problém 🙂

kacka.va
5. bře 2009

dajda: podle toho, co tam je, by to fakt bylo i za daný měsíc, ale já se vždycky setkala s tím, že ten měsíc, co se dítě narodí se nepočítá. protože za ten měsíc nejsou na počátku měsíce splněny podmínky, že už dítě je na světě. Nevím, jak by to bylo, kdyby se dítě narodilo 1. den daného měsíce, jestli by ten měsíc šel uznat nebo ne, ale jinak je to fakt až od následujícího měsíce.
Je to zvláštní, protože ten odstavec v zákoně si vzájemně odporuje. ☹ Protože ten měsíc co se narodí nejsou na začátku splněny ty podmínky, ale hned na to píšou, že se to taky dá uplatnit. Zkusím se na to zeptat.