Kolik dostanu přeplatek na dani při RP i práci?

curdibilka
13. kvě 2014

Ahojky, mám dotaz, se kterým si opravdu nevím rady, snad mi některá z vás tady poradí. 🙂 Pracuji už od srpna 2012, ale do září 2013 jsem pobírala i RP i pracovala a zajímalo by mě, kolik bych mohla dostat přeplatek na dani? Dělám v MŠ a stále mi nic nepřišlo, zítra to půjdu řešit s paní ředitelkou, která mě asi odvolá na paní účetní, ale dneska z toho snad nebudu ani spát, jak mi to vrtá hlavou. Za rok 2012 jsem měla přeplatek v řádech tisíců a teď nic nebo co? Nerozumím tomu, na výplatě jsem neměla ani o korunu víc než obvykle, a to mi nejde do hlavy. Všechny papíry, které po mně chtěla paní ředitelka potvrdit, jsem dodala nebo vypsala, vše by mělo být v pořádku...nerozumím tomu. Kdyby někdo byl v podobné situaci nebo měl nějaký názor, budu moc vděčná. Děkuji. 🙂

j.a.n.i
13. kvě 2014

@curdibilka Nějak jsem z dotazu nepochopila, zda si pracovala pouze do září 2013 nebo celý rok a do toho září si k tomu ještě pobírala rodičák?

somalicats
13. kvě 2014

Když nevíme, kolik za Tebe zaměstnavatel odváděl na daních, jestli Ti vyplácel bonusy na dítě apod, tak Ti nikdo neřekne, jestli a kolik máš přeplaceno. Navíc daňové přiznání jsi musela podepsat, to ses ani nepodívala?

xpila
13. kvě 2014

@curdibilka Za rok 2012 ti vraceli slevu na poplatníka, protože jsi neodpracovala celý rok. Za rok 2013 ti ale nemají co vracet, když jsi celý pracovala (tzn. sleva na poplatníka se ti počítala každý měsíc) a očividně jsi neuplatnila žádné odečitatelné položky. Takže podle mě ti za rok 2013 ani nic nepřijde, max. pár korun, a to už by dávno přišlo.

j.a.n.i
13. kvě 2014

@somalicats Pokud dělá zúčtování daní zaměstnavatel, tak nic nepodepisuješ, nebo tedy podepisuješ prohlášení poplatníka, že chceš, aby ti to zaměstnavatel udělal, ale tou dobou to ještě nemá, tedy netušíš částku.

somalicats
13. kvě 2014

Do 50 Kč se přeplatek nevrací. Pokud neuplatňovala dítě nebo jiné odečitatelné položky, tak nedostane nic, pokud tam měla třeba životko,úroky z hypotéky apod., tak by mohli. Ale jak říkám, když nám tu nevysype výplatnice a všechny papíry, tak se nedá radit 😀

ninive211
13. kvě 2014

@curdibilka Z výše uvedeného budu předpokládat, že jsi žádost o provedení tzv. ročního zúčtování daně podepsala (takový ten růžový dvojlist, na zadní straně). Důvod, proč ti nic nevrátili, může být takový, že již v průběhu práce jsi prostě neodváděla žádné daně (výdělek byl nízký a sleva na poplatníka ti daň pokryla). Jediné, kde jde jít "do bonusu" jsou děti, pokud ty si uplatňuje třeba manžel, tak je jasné, že z odvedené nuly se nic vrátit nedá.
Pokud jsi nějakou daň i tak odvedla a máš pocit, že bylo co vracet, tak se obrať přímo na mzdovou účetní, zda něco neopomněla.

somalicats
13. kvě 2014

@j.a.n.i No vždycky jsem podepisovala i daňové přiznání, dokud jsem byla jen zaměstnanec, teď už si ho pár let dělám sama, ale svým zaměstnancům jsme ho taky dávali podepsat...

ninive211
13. kvě 2014

@somalicats Pokud jsi byla "jen" zaměstnanec a neměla jsi jiné příjmy, tak jsi žádné daňové přiznání nikdy podávat nemusela, nemělas tu povinnost. Jen jsi zažádala o provedení ročního zúčtování (což je laicky trochu obdoba daňového přiznání, počítá se to tam v podstatě stejně, rozdíl je v tom, že roční zúčtování se nijak nepodává na finančák a dělá ho zaměstnavatel na žádost zaměstnance za něj)

somalicats
13. kvě 2014

@ninive211 Jistě, ale vždycky naklusal účetní a podepsali jsme to, vždycky jsem i věděla, kolik dostanu zpátky, pokud jsem měla nárok. Stejně tak to teď dělám ve své firmě - s účetní jsme naklusali k zaměstnancům, podepsali nám všechno, co podepsat měli (včetně evidenčních listů apod, aby účetní nemusela chodit na etapy), a stejně tak se dozvěděli, že mají nebo nemají přeplatek na dani. Ono se tam totiž taky musí uvést, kam chtějí ten přeplatek poslat, jestli na účet, nebo složenkou, a u toho má být podepsán. Ale je možné, že jiné instituce to dělají jinak, já jsem zvyklá na tenhle postup.

j.a.n.i
13. kvě 2014

@somalicats Tak to jste ale dělali špatně, zaměstnavatel za zaměstnance nepodává daňové přiznání, ale dělá tzv. zúčtování daní a to se na finančák jednotlivě vůbec nepodává, pouze to vyúčtuje jako celek a o to méně pošle finančáku na zálohách na dani. A nijak si nevolí, kam to chce poslat, dostane to ve výplatě.

somalicats
13. kvě 2014

@j.a.n.i Holka, já vycházím z toho, jak se to dělalo cca před 8 - 9 lety, to jsem naposledy byla "jen" zaměstnanec. A to vím, co jsem podepisovala. Vratka mi přišla vždycky z finančáku, pokud teda nějaká byla. Jestli teď mají jiné lejstro pro zaměstnance, to nevím, já pouze posílám na finančák datovkou to, co mi dá účetní, tam je pochopitelně i roční zúčtování, ale moji zaměstnanci se dozvěděli, jestli mají nebo nemají přeplatek na dani. Tož tak.

j.a.n.i
13. kvě 2014

@somalicats Ne, v tom co ti dává účetní k tvému daňovému přiznání roční zúčtování není.

somalicats
13. kvě 2014

@j.a.n.i Nechápeš. Já jsem zaměstnanec i OSVČ, takže svoje účto si dělám sama. Ale firmu mi řeší účetní, včetně mých dvou zaměstnanců. 2 různé instituce. Já extra a pak moje s.r.o.

curdibilka
autor
13. kvě 2014

@ninive211 Děkuji moc, nejen tobě, ale i ostatním. 🙂 Zarazilo mě, proč jsem za rok 2012, kdy jsem pracovala cca 5-6 měsíců (musela bych se přesně podívat, jak to vychází) dostala vysokou částku, v řádech tisíců - za co tedy? A za loňský rok jsem tedy dejme tomu nedostala nic - proč? Nerozumím tomu rozdílu - jde o to, že jsem v tom roce 2012 pracovala málo? To je trochu postavené na hlavu, ne? 😀

j.a.n.i
13. kvě 2014

@curdibilka Není to postavené na hlavu, máš nárok každý měsíc na slevu cca 2000,-, tedy když si nepracovala celý rok, tak si po část roku tu slevu nevyužila a pak si ji v ročním zúčtování dostala najednou, za tu "neuplatněnou" část roku, kdežto teď si ji vyžila každý měsíc a pokud si neuplatňovala nic dalšího, typu životko, úroky z hypo, tak není co vracet.

j.a.n.i
13. kvě 2014

@somalicats To nic nemění na tom, že pokud dělá zúčtování daní zaměstnavatel zaměstnanci, tak ten přeplatek posílá přímo on a nikoliv finančák.

somalicats
13. kvě 2014

@j.a.n.i To je možný, že to teď tak je, kdysi to tak nebylo. Moji zaměstnanci přeplatky nemají, takže jim bohužel není co vracet.

curdibilka
autor
13. kvě 2014

@j.a.n.i Aha, tak děkuji. 🙂

j.a.n.i
13. kvě 2014

@somalicats Nevím co myslíš pojmem kdysi, ale před zmiňovanými 8-9 lety to bylo stejné.

somalicats
13. kvě 2014

@j.a.n.i Klidně to dohledám, měla jsem tenkrát vratku 2x a vždycky mi to na účet přišlo přímo z finančáku. Účet mám pořád stejnej. Od roku 2002 jsem zároveň OSVČ a od té doby si dělám účetnictví i daně sama, takže od té doby už nemůžu sloužit.

curdibilka
autor
13. kvě 2014

@j.a.n.i Můžu se ještě zeptat, pořád mi to nejde do hlavy, že když vlastně nepracuji a neuplatňuji tu slevu na dani těch cca 2000Kč, tak sjem vlastně ve výhodě. Takže při druhém rodičáku - když to přeženu - půjdu pracovat na 2 měsíce někam, tak další rok dostanu vráceno x tisíc, protože jsem to neuplatňovala celý rok ty 2000 měsíčně? Jestli tomu dobře rozumím...

chris_n
13. kvě 2014

@somalicats tak jste to asi dělali tak, že vám účetní připravila danová přiznání a vy jste si je poslali svým jménem na daný finanční úřad a ten to pak poslal. Ale zúčtování fakt je tak, že ho vyplácí přímo zaměstnavatel. Taky nám připravovala účetní přiznání, aby byla správně, ale podávali jsme si ho sami.

somalicats
13. kvě 2014

@chris_n Tehdá to tam zaměstnavatel rovnou nosil, ale to už je celkem fuk, pro mě bylo podstatné to, že když mi měla přijít vratka, tak mi přišla. A koukám na účet a fakt je to z finančáku 🙂.
Větší srandu jsem ovšem s FÚ zažila letos, protože loni v prosinci jsem měnila trvalý pobyt a tímpádem i sídlo podnikání jako OSVČ, na živnostenském úřadě jsem se s paní domluvila, že oznámení o tom pošlou jak na FÚ, tak na sociálku (já byla tehdy už v 9. měsíci a upřímně už jsme neměla chuť cokoli řešit), a když jsem posílala daně, tak mi tady oznámili, že jim to nepřísluší a posílají tu daňovku na můj původní finančák, totéž sociálka. Hlavně že ten převod dokumentace měl jít u obou institucí automaticky díky tomu hlášení, nu, nestalo se tak. Stejně tak mi papír k rodičáku potvrdila jiná sociálka, než podle info mé účetní měla - tady v Práglu mají neskutečnej bordel na těch úřadech...

j.a.n.i
13. kvě 2014

@curdibilka Ne tak úplně, protože slevu na poplatníka ti vrátí pouze do výše zaplacených záloh na dani, tedy pokud budeš pracovat 2 měsíce, tak určitě na daních neodvedeš 20 000,- a tedy ti je taky nevrátí.

chris_n
13. kvě 2014

@somalicats zas na druhou stranu pražské jsou tak zahlceny prací, že tě hned tak nepoptahují, když se něco spozdí 😀

curdibilka
autor
13. kvě 2014

@j.a.n.i Aha, tak děkuji za info, zas jsem chytřejší. 🙂

somalicats
13. kvě 2014

@chris_n Jo tak to bys koukala. Loni jsem zakládala to s.r.o. a jak tam byly zmatky s prvním přiznáním k DPH, tak jsem zapomněla poslat to přiznání 🙂. Ozvali se hned, že to tam nemají 🙂

chris_n
13. kvě 2014

@somalicats asi jak kde 🙂

somalicats
13. kvě 2014

@chris_n Jo, jsem zvědavá, kdy si vzpomenou udělat kontrolu... Na horách jsme mívali kontroly pravidelně... 🙂

chris_n
14. kvě 2014

@somalicats my cca po dvou az trech letech