Má otec na děti slevu na dani, když jsou v matčině péči?

11. ledna 2017 
Koncem dubna máme soud o svěření dětí do péče. S manželem bydlíme a ještě asi i nějaký čas budeme bydlet ve společné domácnosti. Manžel na mě naléhá, ať to stáhnu, že by přicházel o peníze, měsíčně, v podobě daňové úlevy na dani za děti. Někde jsem ale slyšela, že otec může mít slevu na dani na děti i když jsou sveřeny do péče matky, POKUD SPOLU BYDLÍ VE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI. Jak to prosím vás je? Nemáte někdo s tímto zkušenosti?
Moc děkuji za rady.
10. dub 2011 v 08:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já myslím že slevu na dani smí pobírat jen jeden z rodičů a je uplne jedno jestli jsou rozvedení nebo ne a jestli mají společnou domácnost nebo ne...Proste jeden rodič o to zažádá ten druhý musí z práce přinést potvrzení o tom že slevu na dani nepobírá, pokud jsi na mateřský tak možná nějaký papír ze sociálky...Tak to aspon bylo asi tři roky zpátky ...kamarádka si to vyřizovala...tak třeba ještě poradí někdo kdo má aktuálnější info...
10. dub 2011 v 08:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@snezenka123 Podle mě si slevu může uplatňovat dál, protože formulace v zákoně je následující:
§ 35c
(1) Poplatník uvedený v § 2 má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti
A i když bude dítě svěřené do tvé péče, tak on na něj bude platit výživné, tj. vyživovat ho bude a ve společné domácnosti s ním taky žít bude. Otázkou je, jestli nebude prskat jeho účetní, na druhou stranu, ona se nijak nedozví, že máš dítě v péči ty, tak to by taky neměl být problém.
10. dub 2011 ve 12:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kjajule Podmínkou uplatnění slevy na dítě je žít s ním ve společné domácnosti, nechce se mi to hledat, ale podle mě to tam bylo vždy... to, že to některé účetní neví je druhá věc.
10. dub 2011 ve 12:41  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
my to resili a je podminkou ziti ve spolecne domacnosti a nevim uz presne, ale mam za to ze i hralo roli svereni do pece
12. dub 2011 v 17:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sayast To přesně nevím, ale v zákoně je pouze psáno, že to musí být vyživované dítě... a zas vyživovací povinnost má i ten, kdo nemá dítě v péči... ale je fakt, že málokdo je v situaci, že je dítě svěřené do péče jednomu a přesto spolu žijí stále ve společné domácnosti.
12. dub 2011 ve 21:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
Takže tedy ještě jednou pro mě Pokud jsem rozvedená, mám svěřeného syna do péče, exmanžel platí alimenty ale nebydlí s námi ve společné domácnosti - může nebo nemůže uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě? Je tu, prosím, někdo, kdo to ví na 100% ? Předem děkuji.
16. dub 2011 ve 13:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gandalfka dle zákona :
Zákon o daních z příjmů umožňuje uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti. Pro zdaňovací období roku 2010 jeho roční výše činí 11 604 korun na každé vyživované dítě (967 korun měsíčně) a 23 214 korun na každé vyživované dítě, které je držitelem průkazu ZTP/P (1 934 korun měsíčně).
Při uplatňování daňového zvýhodnění na vyživované dítě přitom není podstatné, zda-li toto dítě má či nemá nahodilý nebo trvalý vlastní příjem z pracovněprávního vztahu, podnikání, případně jiný příjem fyzické osoby.

Při nárokování daňového zvýhodnění na vyživované dítě je dále nutné splnit podmínku soužití dítěte s poplatníkem v jedné domácnosti. Definici domácnosti vymezuje občanský zákoník v § 115.

Při posouzení společné domácnosti více osob je podstatné jejich trvalé a společné žití a společné finanční hospodaření, což nemusí vždy znamenat totožný trvalý pobyt poplatníka a vyživovaného dítěte.

takže já to chápu tak, že tvůj manžel si daňové zvýhodnění uplatnit nemůže....
16. dub 2011 ve 13:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 Díky moc...Chápu to stejně, tak doufám, že to tak bude, že nemůže nastat nějaká vyjímka. Kdybyste měl někdo jinou zkušenost, budu ráda, když ještě písnete. Hezký den!
16. dub 2011 ve 14:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Řešili jsme to samé. Od přítele jsme se museli odstěhovat, trvalé bydliště jsme tam zatím měli další rok, ale už jsme nebydleli ve společné domácnosti. Ex si chtěl odečty nechat, ale jeho učetní jakmile se dozvěděla, že jsme se odstěhovali, sama toto ihned zatrhla a nepobíral ulevy na dani nikdo.Soud o svěření do péče byl pak až za 4 měsíce, ale daně mu přestali jít od měsíce, kdy jsme se odstěhovali.Takže nárok podle mě manžel opravdu nemá, když spolu nežijete. Odečty si ale může dát pak třeba klidně babička nebo děda, pokud budete žít s malým u nich v jedné domácnosti...
@gandalfka
16. dub 2011 ve 21:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kikimaruska Kiki děkuji za reakci. Já si malého odečíst můžu u sebe, jen ex byl proti, tak jsem ráda, že mu můžu s klidem říct, ať jde do háje Díky.
16. dub 2011 ve 22:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@gandalfka tak super . Ex taky vlítl na svoji učetní, co si to dovoluje, že prej tam chce ty odečty nechat a ona ho vyprovodila, že se kvuli němu nenechá zavřít ...a to doslova, pak mi to říkala, když sem šla a chtěla prohlášení,že ty odečty on už nebere, abych je dala babičce...
16. dub 2011 ve 22:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kikimaruska Jsou to tupouni ti chlapi. Jako bych ty peníze chtěla pro sebe na nějaký kratochvíle... Tak aspoň v něčem jsou ty zákony k něčemu Díky moc.
17. dub 2011 v 08:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte, a nevíte jak to je v případě, že manžel - děti mi jsou svěřený do péče od prázdnin, momentálně podávám žádost o rozvod a on u nás nežije od ledna bere do teď daňový zvýhodnění na děti a nechce přestat. Já jsem si kvůli tomu nemohla zažádat ani o žádný příspěvky na sociálce, protože po mě chtěli potvrzení, že on nebere úlevy na děti a to já nemám. Je možnost teda zajít za jeho účetní, aby to zrušila? A když teď budu na mateřský, bude si moct napsat děti na sebe můj přítel?? když u mě bydlí a má tu trvalý bydliště? nevíte někdo?
13. lis 2011 ve 22:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kaleilah Určitě bych za účetní zašla a nechala si potvrdit převzetí dopisu, že již od ledna nežije s dítětem ve společné domácnosti a tudíž zvýhodnění uplatňuje neoprávněně. A přítel si odečet z daní nebude moct uplatnit, tím, že to nejsou jeho děti, tak by musel být tvůj manžel.
13. lis 2011 ve 23:01  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i ahojky, v lednu čekáme s přítelem miminko, chtěla bych se zeptat, jestli si bude moci uplatnit slevu na dani i když nejsme manžele,bydlíme spolu,ale nemá u mě trvale bydliště?
13. lis 2011 ve 23:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i takže když se vezmeme, tak si slevu uplatnit může.... aha, myslela jsem že nemusíme být svoji. No stejně máme svatbu v plánu, asi v lednu před porodem, tak díky za info :_)
14. lis 2011 v 07:13  • Odpověz  •  To se mi líbí
@berinka1 Jojo, může, podstatné je, že skutečně žijete spolu a že to dítko bude jeho.
14. lis 2011 ve 20:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kaleilah No, ono je to tak, že pokud nejste svoji, tak může uplatnit jen na ty, které jsou jeho, kdežto po svatbě může odečet uplatnit i na ty, které jsou "jen" tvoje.
14. lis 2011 ve 20:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mohu se zaptat na trošku jiný případ. Mám v péči syna, nyní ještě pracuji a odečty mám již napsané na sebe. V létě se ale vezmeme s novým přítelem (není otec syna) a narodí se nám společné miminko. Na jeho miminko si odečty uplatnit může, na mě jako na manželku poté též...a co na našeho(mého) syna z předchozího vztahu, pokud budu na rodičovské dovolené? Jde to nějak ošetřit, aby si mohl dát odečty i na něj, když s námi žije ve společné domácnosti, má společné bydliště a je jeho otčím? Když jsem bydlela s malým u rodičů, mohla si na vnuka dát odečty babička (podmínka společná domácnost), takže podle mě by to neměl být problém, když je to otčím a budeme sezdaní, anebo ano? poradí mi některá sběhlá maminka prosím?
16. únor 2012 v 18:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
@miminkopodruhe Ano, od chvíle kdy se vezmete si ho bude moct uplatňovat v zákoně je přímo uvedeno "dítě druhého z manželů"
A jinak je to přímo v tom příspěvku těsně nad tvým
16. únor 2012 ve 23:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i děkuji, já se omlouvám, psala sem ve spěchu a zjišťovala ještě nějaké věci a úplně to přehlédla. Každopádně jsem ráda, že to půjde
17. únor 2012 v 08:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
@miminkopodruhe Nic se neděje
17. únor 2012 v 15:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mám v péči dvě děti a mám druha,čekáme miminko.Chci se zeptat má přítel nárok na ulevu kdyz nejsme manželé a děti nejsou jeho ale žijeme ve spolecne domacnosti?Nebo bude ulevu uplatnovat jen na dite co se narodi a musime se vzit?
1. bře 2012 v 17:45  •  čeká miminko, termín má v listopadu 2012  • Odpověz  •  To se mi líbí
@bohumilalancosova na dítě co se narodí muže určitě uplatnit slevu a nemusíte se kvuli tomu brat, ale u těch prvních dvou muže uplatnit slevu, jen když budete manžele
1. bře 2012 v 18:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
bohumilalancosova Registrovala se 1. března 2012 na modrykonik.cz. Přidala 2 příspěvky.
bohumilalancosova Ahojky všem,chci se zeptat jsem rozvedená a mám dvě děti 6 a 4 roky,přídavky na oba mám 1110 kč a alimenty 3500 kč.Mám přítele zijeme ve spolecné domácnosti,pracuje výplatu má kolem 11000 kč ale platí alimenty 3000 kč.Já jsem na UP a neberu nic.Mám na něco nárok?Děkuji za vaši radu.
Dnes v 09:42 • Odpověz • • • Opravit překlepy
9. bře 2012 v 09:48  •  čeká miminko, termín má v listopadu 2012  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobrý večer ,pokud má matka svěřené děti do péče otec nemá nárok na nic.. ani na odpočet z daní..
5. srp 2012 v 00:30  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@market_25 Pokud by s nimi žil ve společné domácnosti, pak ano.
7. srp 2012 v 19:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Já být tebou tak si to nechám na sebe.Je sice fakt že výhodnější je když tu úlevu na dani uplatňuje ten s vyššími příjmy ale ty peníze nepůjdou do tvé kapsy ale do jeho.Otázka je jestli je ochoten ti ty peníze dát když mu je nezdaní.
9. lis 2012 ve 14:42  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evahubackova74 To, že je výhodnější, když si je uplatňuje ten s vyššími příjmy je blbost, je to paušální částka, takže je úplně jedno, kdo si ji uplatní...
9. lis 2012 v 15:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
dobry den,chtela bych se zeptat pokud ziju s rodici ve spolecne domacnosti,muze si zadat muj otec o ulevu na danich na deti?kdyz ja nemuzu jsem na MD..kdyz zijeme spolu tak pod jednou strechou,dekuji za radu
3. pro 2012 v 09:27  • Odpověz  •  To se mi líbí
1 2 3 ... 5
Tvůj příspěvek