Má otec na děti slevu na dani, když jsou v matčině péči?

snezenka123
10. dub 2011

Koncem dubna máme soud o svěření dětí do péče. S manželem bydlíme a ještě asi i nějaký čas budeme bydlet ve společné domácnosti. Manžel na mě naléhá, ať to stáhnu, že by přicházel o peníze, měsíčně, v podobě daňové úlevy na dani za děti. Někde jsem ale slyšela, že otec může mít slevu na dani na děti i když jsou sveřeny do péče matky, POKUD SPOLU BYDLÍ VE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI. Jak to prosím vás je? Nemáte někdo s tímto zkušenosti?
Moc děkuji za rady.

j.a.n.i
3. pro 2012

@petula29 Ano, může.

evena
1. led 2013

Ahoj, s expřítelem žiji zatím ve společné domácnosti, úlevu na daních má z výplaty on. Má o dost vyšší příjem jako já, mě by to pomohlo a jeho nezabilo, přesto se této výhody nechce vzdát. Je nějaká možnost, abych docílila toho mít tu úlevu já?

j.a.n.i
2. led 2013

@evena Vyhodit ze společné domácnosti... jinak blbě. Maximálně napsat jeho mzdové účetní, že si slevu uplatňuješ od tohoto roku ty a ať mu ji tedy zruší. Ona by tedy úplně správně měla chtít od tebe čestné prohlášení, že ji neuplatňuješ, tak to by stačilo mu nedat, ale ne vždy to mzdovky hlídají.

anickaka
11. únor 2013

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda nevíte jak je to s tím, když jsem rozvedená a mám děti ve své péči a otec bydlí jindy, žiji s přítelem, nejsme svoji, může si on odepsat děti na daních? Moc děkuji

j.a.n.i
11. únor 2013

@anickaka Ne, přítel si tvoje děti odepsat nemůže a exmanžel taky ne.

kimm88
18. bře 2013

@j.a.n.i Dobrý den, koukám, že se v tomto tématu dobře orientujete, mohla bych vás (nebo kohokoliv jiného, kdo tomu rozumí) také poprosit o radu? Manžel byl před pár dny u účetní ohledně slevy na dani na mně-manželku(jsem na rodičovské dovolené) a na 1roční dceru, vyplnil nějaký papír, atd a teď, po pár dnech jsme si uvědomili, že sice žijeme ve společné domácnosti, ale my s dcerou máme zapsaný trvalý pobyt u mých rodičů(v době svatby i narození dcerky ještě dům nebyl zkolaudován, poté jsme zapomněli změnit).. Znamená to tedy, že manžel nemá nárok dát si na nás úlevu na dani a tudíž žádné peníze nedostane? Jak mám rozumět pojmu "žijí ve společné domácnosti"? My sice žijeme, ale ne papírově...
Za každou radu moc a moc děkuji, jsme z toho s manželem docela špatní ☹

ratatooy
18. bře 2013

muže mit slevu na dani i tak ale pokud bys šla do práce ty tak bych si nechala slevu pro me

kimm88
18. bře 2013

@ratatooy Jasně, to bych si pak zařídila.. Teď mně ale napadla další věc, v loňském roce jsem byla do března na rizikovém-neschopence a pak na mateřské, jelikož jsem se dočetla, že se do mých příjmů oboje započítává a dohromady to dá více než 68000, máme stejně smůlu, že? 😒

ratatooy
18. bře 2013

@kimm88 ty mysliš jako odečet na manželku?

ratatooy
18. bře 2013

@kimm88 jestly jo tak ted si nejsem jista jestlyse to počitá pokud jsi na MD myslim až od rodičáku a pokud to přesahne 68tis tk neim jestli vubec nic nebo je to třeba o neco mín,že by vracely

j.a.n.i
18. bře 2013

@kimm88 Mateřská i nemocenská se do příjmu počítá, takže tebe si za loňský rok uplatnit nemůže. Děti ano, podstatná je skutečná společná domácnost, nikoliv trvalé bydliště.

kimm88
18. bře 2013

@j.a.n.i Děkuji moc..

sislik2011
1. dub 2013

Ahoj holky,chci se zeptat,jestli budete vedet poradit v mem pripade....s expritelem,ktery je cesky obcan mame spolecnou dceru,ja jsem slovensky obcan s trvalym pobytem na Slovensku a dcera uz ma takyy slovenske obcanstvi,trvaly pobyt vyrizujeme na Slovensko pro dceru a s pritelem nezijeme ve spolecne domacnosti od listopadu lonskeho roku,bydlime spolu s dcerkou u me matky na Slovenksu a jsem na rodicvske dovolene a zajimalo by me,jestli ma expritel narok na ulevu na dani na dceru a zdali jestli to zrusi si uleu na dani muze uplatnit babicka dcerky,ja zrejme nemuzu,diky moc

vojtisek2007
2. dub 2013

@sislik2011 expřítel si slevu uplatnit nemůže, protože tam není splněna ta společná domácnost s dítětem,jestli babička ano u vás ( SR) netuším, v ČR ano, pokud bude splněna ta společná domácnost a matka si uplanit nemůžë (např. je na rodičáku)

petcep
11. dub 2013

Moc prosím o radu. S manželem jsme zjistili, že čekáme miminko. Mělo by se narodit v listopadu. Nyní s manželem stavíme a zatím bydlíme u mých rodičů, kde mám já trvalý pobyt, ale manžel ne. Manžel má trvalý pobyt stále u svých rodičů. Změnu trvalého pobytu jsme chtěli totiž řešit až po dokončení stavby.
Proto se chci zeptat, zda si manžel bude moct uplatňovat slevu na dítě, ikdyž má jiný trvalý pobyt než já a než bude mít naše miminko,
Předem vám moc děkuji za odpověď.

vojtisek2007
11. dub 2013

@petcep nejde o trvalý pobyt ale o společnou domácnost,takže bude

petcep
11. dub 2013

@vojtisek2007 Skvělá zpráva! Děkuji za odpověď! Ale jak se v tom případě dokazuje, že jde o společnou domácnost? Podepisuje se nějaké čestné prohlášení?

vojtisek2007
11. dub 2013

@petcep manžel podepíše v práci růžovej formulář - je to jeho čestný prohlášení - kde si bude uplatňovat mrňouse a tím podpisem stvrzuje, že s ním žije ve společné domácnosti a vyživuje ho 🙂

petcep
11. dub 2013

@vojtisek2007 mockrát ti děkuji za odpověď!!!

evaii
11. dub 2013

Já si teda myslím, že jde hlavně o to, že je otec napsán v rodném listě mrnouse

j.a.n.i
12. dub 2013

@evaii Tak to je podmínka nutná, ale ne postačující 😉

ivetice00
23. dub 2013

Asi se bude dotaz opakovat, ale já jsem z toho prostě úplně mimo. Děti mám svěřeny do své péče, ted proběhne rozvodové stání (v klidu domluvili jsme se) Ale manžel uplatňuje doteď slevu na děti a za rok 2012 i na mě. Úředně má adresu ještě s námi, ale fyzicky s námi už od ledna nebydlí, kdy musí nahlásit konec slevy na děti mzdové účtárně? klidně ať si zatím nechá stejně jsem nezaměstnaná a nemám nač uplatnit, ale aby jsem neměli problém s finančákem nebo sociálkou, když budu mít různé dávky....

vojtisek2007
26. dub 2013

@ivetice00 na odpočet na dítě je nutná společná domácnost - to je máš děti v péči svěřené ty je v podstatě jedno...ale ta společná domácnost je podmínkou...takže by to měl asi nahlásit a neuplatňovat, nebo to bude třeba taky muset vracet 😝 😝 😝

dripik
6. kvě 2013

Prosím o radu: V březnu 2008 se mě a tehdy mému manželovi narodila dcera, já jsem mu dala pro účetní čestné prohlášení, že si neuplatnuju slevu na dani, tudíž ji začal pobírat on. Od října 2009 kdy jsme se s dcerou odstěhovaly, nežijeme ve společné domácnosti, slevu na dani každopádně pobíral vesele dál pač se jí nechtěl vzdát. Od dubna 2011 jsme rozvedení (s dcerou žiji ve společné domácnosti, mám ji v plné péči a žije s námi můj přítel) Ex mi stále nechtěl dát čestné prohlášení, že už to pobírat nebude, každopádně moje účetní i bez čestného prohlášení mi slevu začala uplatnovat od května 2011, kdy jsem zaměstnaná u přítele, Ex musel v roce 2012 v danovém přiznání peníze vracet, protože jsme je tedy pobírali oba, on přesto, že na ně neměl nárok (nežije narozdíl ode mě s dcerou ve společné domácnosti). Nyní s přítelem čekáme společné miminko, svatbu sice plánujeme, ale rozhodně ne dřív než malý trošku odroste...Od 2.4. jsem tedy na mateřské dovolené, termín porodu mám 14.5. účetní nyní řekla příteli, že přestávám mít, z důvodu nepracování, nárok na slevu na dani a že tedy mám poprosit exmanžela at si ji zase uplatnuje on a peníze mi posílá navíc k alimentům...přítel jelikož nejsme svoji nemá nárok uplatnovat slevu na dani na moji dceru, ale jen na naše společné dítě...tomu rozumím, ale nerozumím tomu, proč by měl někdo kdo s námi už nežije, mě se přestupem jako matce s péčí o dceru podmínky nezměnili, ba naopak jsou finančně horší s přestupem z prac. poměru na mateřskou dovolenou, proč by měl mít právo na slevu na dani zase on? Už exmanžela vidím jak až mi skončí rodičovská dovolená, tak se zase dobrovolně slevy na dani vzdává abych si ji mohla uplatnit zase já, když i ted s tím dělal problémy...nevíte někdo jak to je? Opravdu nemám nárok na pobírání slevy na dani na dítě s přestupem na mateřskou dovolenou? děkuji

andy80
6. kvě 2013

@dripik Hani já teda nevím, ale Aleš taky pobírá slevu na Jiříka, přestože není jeho. Pobírá jí od samého začátku, protože já jsem byla na rodičáku. Když jsem bydlela u našich, uplatňoval si jí můj táta - Jiříkův děda, řekli nám, že to jde, když jsme žili ve společné domácnosti. Já jen dávala Alešovi do práce čestné prohlášení, že já slevu neuplatňuji. Nikdy by mě nenapadlo, aby si slevu uplatňoval bejvlej a pak mi to navíc posílal k alimentům.

andy80
6. kvě 2013

@dripik Za vyživované dítě zákon považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je:

a) nezletilé dítě (naposledy v měsíci, kdy dovrší 18 let věku a nepřipravuje se na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem) za předpokladu, že zletilosti nenabylo před dovršením 18 let věku sňatkem (zletilost zůstává i v případě, že dojde k zániku manželství),
b) zletilé dítě až do dovršení věku 26 let (naposledy v měsíci, kdy dovrší 26 let věku), jestliže nepobírá invalidní důchod třetího stupně a

soustavně se připravuje na budoucí povolání – příprava na budoucí povolání se posuzuje podle § 12 až 15 zákona o státní sociální podpoře,
nemůže se soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, nebo
z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

dripik
6. kvě 2013

@andy80 No jo Andrejko, jenomže vy jste manželé tak proto to jde, kdybychom s Lukem byli svoji tak je to bez debat a může si to uplatnovat, máš to tam napsané v tom co uvádíš: dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka) jenomže Luke není ani manžel ani babička a děda proto to nejde, tak ted nějako nevím co dělat, jestli to zkusit přes ex a každý měsíc to z něj tahat a modlit se aby to posílal a nepřilepšovali jsme jemu a jeho nové rodině nebo se na to vyprdnout a nechat to státu...

andy80
6. kvě 2013

Ale on s vámi nemá společnou domáctnost, to asi taky nemůže ne? Je tam taky dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů. Nebo se do konce roku vezměte a pak si jí může Lukáš dát do ročního zúčtování a dostanete to jednorázově.

andy80
6. kvě 2013

Při nárokování daňového zvýhodnění na
vyživované dítě je dále nutné splnit podmínku
soužití dítěte s poplatníkem v jedné domácnosti.
Definici domácnosti vymezuje občanský zákoník v
§ 115.

dripik
6. kvě 2013

@andy80 aha tak to máš asi pravdu, tak to taky nemůže když s náma nebydlí, no tak vidíš...no nevím teda jestli se chci stíhat kvůli blbé tisícovce do konce roku vdávat, když budu ještě určo rozblemclá po porodu, ani bych si to neužila, říkali jsme si až malému bude tak 1,5 roku tak uvidíme no...