Má otec na děti slevu na dani, když jsou v matčině péči?

snezenka123
10. dub 2011

Koncem dubna máme soud o svěření dětí do péče. S manželem bydlíme a ještě asi i nějaký čas budeme bydlet ve společné domácnosti. Manžel na mě naléhá, ať to stáhnu, že by přicházel o peníze, měsíčně, v podobě daňové úlevy na dani za děti. Někde jsem ale slyšela, že otec může mít slevu na dani na děti i když jsou sveřeny do péče matky, POKUD SPOLU BYDLÍ VE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI. Jak to prosím vás je? Nemáte někdo s tímto zkušenosti?
Moc děkuji za rady.

marekbajkal
10. zář 2014

je mi z toho co tady čtu na zvracení, ženská na mateřské zařizuje daňový bonus pro babku, přítele a vyživovací povinnost je stále u otce dítěte, kterému soud výživné většinou vyměřil z čistých příjmů (nebo se dva dohodli) včetně uplatňovaných bonusů. A pak je otec nemá protože je bere přítel baby, která otce případně s přítelem již dříve podváděla. Jste mimo stejně jako status manželství.
Já platím na 2 děti 8.700,- Kč, daňového zvýhodnění jsem se zřekl, má ho bejvalka na sebe. Nikoho nezajímá, že dávno nevydělávám to co dříve. Sem jsem se dostal protože jsem řešil jestli ten bonus nějakým fíglem nemohu čerpat i já když ona ho bere v zahraničí a ne v ČR. A to co jsem se tady v některých případech dočetl mě jen utvrdilo, že většina ženských nemá ani ponětí o tom, že existují i chlapy co makají na to aby se děti měli dobře i když po rozvodu u matky. Nechápu proč by neměl otec dítěte mít právo na daňový bonus když platí aloše jak má a stará se jak má. Jak vás proboha napadá, že by zvýhodnění na vaše děti měl pobírat váš přítel?

j.a.n.i
10. zář 2014

@marekbajkal Třeba protože zákon pro uplatnění slevy na děti požaduje, aby s nimi ten dotyčný žil ve společné domácnosti, což je celkem logický požadavek.

lened
11. zář 2014

Prosím o radu, manžel bere pouze nezabavitelnou část platu a má na sebe i dańovou slevu na děti. Slevu na děti chci zkusit uplatňovat teď já , protože jsem slyšela, že na nezabavitelnou část platu to nemá vliv, a o tu slevu bychom na tom mohly být líp. Je to pravda? není tady nějaká maminka účetní? poraďte prosím.Děkuji

sarkamaminka
25. říj 2014

zdravim chtela jsem se zeptat kdyz mam deti sverene do pece a chci aby expritel uplatnoval ulevy na danich de to nebo to nejde dekuji

zulitvi
25. říj 2014

@sarkamaminka musí s dítětem sdilet domacnost

sarkamaminka
26. říj 2014

Takže to teda nejde a jiný způsob není aby mu zůstali děti napsané

j.a.n.i
26. říj 2014

@sarkamaminka že přestane být expřítelem a začnete spolu znovu žít...

hypo1
6. únor 2015

Chápu vše kolem odečtů na děti, ale přece jenom nechápu jednu věc...
Přítel platí na své děti alimenty, nežijí ve společné domácnosti, ale matka dětí je na úp a děti si tím pádem neodečítá...proč by si tedy otec nemohl odečíst daně, když děti vyživuje? Nad tímhle by se měli naši životodárci zamyslet...Znám mnoho případů, kdy otec je živitelem rodiny i když už spolu nežijí, ale právo na odečty nemají, přitom by se z těch peněz dalo dětem zaplatit mnoho důležitých věcí, na které třeba v běžném životě nezbývá....A pak kdo koho okrádá.....

jankamaminka1985
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
j.a.n.i
6. únor 2015

@hypo1 No třeba protože ta matka má díky tomu, že žije sama nárok na dávky, ktwré by jinak nedostala, tak proč by měli mít navíc ještě slevu na daních...

ally8
6. únor 2015

@hypo1 je pravda, že v tom případě o možnost odečtu matka i otec příjdou. Otec nemůže nárokovat, protože nežije ve společné domácnosti. Může ale nárokovat případně druh matky nebo babička, pokud žijí s matkou a dětmi ve společné domácnosti.

ally8
6. únor 2015

@kjajule pokud otec nežije ve společné domácnosti s dětmi, nesmí si slevu uplatňovat. Je těžké pro účetní si to nějak hlídat, ale vždy jsem chtěla potvrzení od druhého z rodičů, že on tu slevu neuplatňuje. Pokud spolu nežijí, většinou se rozvádí nebo jsou rozvedení, tak to potvrzení od partnera těžko dostane. Ale také jsem zažila, že matka pracovala v rakousku, otec u nás. S dětmi nežil ve společné domácnosti, ale matka mu potvrzení napsala, protože ona si ho v ČR neuplatňovala, tak je fakt, že by o ty peníze přišli. Pokud je otec solidní, platí na děti, tak ty peníze jsou i pro ně. Já dělala, že nic nevidím a nevím.

j.a.n.i
6. únor 2015

@ally8 Druh si slevu uplatnit nemůže, pouze manžel... nebo ti prarodiče.

ally8
6. únor 2015

@j.a.n.i 🙂 ano, omlouvám se, za mylné info. Už se mi to trochu vykouřilo z hlavy. Máš pravdu.

albi99
27. kvě 2015

Dobrý den
Vidím ,že se docela dobře orientujete v oblasti mzdy a daní a proto mám dotaz ohledně uznání dańového zvýhodnění na děti.
S manželkou jsme rozvedeni ale děti byly svěřeny do péče mých rodičů se ktreými žiji ve společné domácnosti oba jsou již v důchodu ,mohu si tedy já uplatnit daňové zvyhodnění na své děti u svého zaměstnavatele i když je nemám svěřeny do péče ,ale žiji s nimi ve společné domácnosti?

ondrasovka1974
8. čer 2015

@kjajule
to není pravda pokud se rozvedou,tak nesmí už ten druhý z manželu uplatňovat danovou úlevu na děti...ani pokud by žily ve společné domácnosti.

j.a.n.i
8. čer 2015

@ondrasovka1974 A proč by si rozvedení nemohli uplatňovat slevu na dítě, co je to za blbost?

bartovka83
8. črc 2015

Pokud bude otec bydlet s detmi ve spolecne domacnosti tak muze.

bartovka83
8. črc 2015

@ally8 Od letosniho roku uz druh narokavat nemuze, pokud nejsou deti jeho vlastni, jedine pokud by byl manzel matky. Loni to jeste slo, pritel si moje deti uplatnoval, letos nam bylo receno, ze bychom se museli vzit.

j.a.n.i
9. črc 2015

@bartovka83 Nešlo to ani loni, porušovali jste uplatněním zákon... takže doufej, že nenapadne finančák udělat kontrolu.

jarus79
2. zář 2015

Dobry den mám dotaz nedávno jsem se dozvěděla asi nechtěně se mi muj exmanžel přiznal že bral uvlevu na daně na děti do rozvodu a to mám děti v peči ja !! jak je to možné mužu se někam obratit aby mi to prověřeli ? děkuji za radu

bartovka83
2. zář 2015

@jarus79 a pred rozvodem uz jste je mela soudne v peci vy a zili pouze s vami?

bartovka83
2. zář 2015

@j.a.n.i Tak v tom pripade nemaji jasno ani ucetni ani na fin. urade. Loni jsme si to overovali u nekolika ucetni a jedna si to overovala i na financaku se kterym spolupracuje. Vsechny rekli, ze ano, na zaklade cestneho prohlaseni, ze deti spolecne vyzivujeme a zijeme ve spolecne domacnosti.

j.a.n.i
3. zář 2015

@bartovka83 V zákoně je to uvedené dost jasně, děti druhého z manželů (nikoliv nesezdaných) nebo vnuk vnučka, pokud rodiče nemají příjmy.

jarus79
3. zář 2015

@bartovka83 ano měla jsem v peči jen jednu opustil mě u druhe dcery když jsem byla v patem měsici

nesvi
10. led 2016

Ahoj,
Chtěla jsem.se zaptat zda je mozne když proběhl soud o svěřeni děti do me pece a alimenty,ze mam v rozsudku ze otec si bude uplatňovat daně do doby nez půjde matka do práce a mezitím ji daně bude predavart.Každopádně me to překvapilo kdy to ex partner řekl primo na soude

iwushe000
2. únor 2016

Zdravím,prosím Vás.... nežiji s bývalou,a mame dvě deti.... byvala nepracuje.... a mě každy rok podepisuje čestné prohlášení o tom,že ona nepobíra nic atd..... takže slevu na dani beru ja.... ted mě nahlasila na finančák :( můžu se nějak stoho vykroutit když mi to prohlašení podepisovala? Dostal jsem totož děti do péče a děla mi peklo..... Nevím kde se poradit :( Děkuji

j.a.n.i
2. únor 2016

@iwushe000 Děti si odečítal neoprávněně, dle zákona je to jasný fakt. Na druhou stranu, při střídavé péči se jako domácnost dítěte berou obě, takže leda to zkusit tímhle směrem, pokud si o ně pečoval natolik, že by se to dalo vyhodnotit jako střídavá péče, tak operovat tím, že skutečnost neodpovídala rozsudku a reálně to střídavka byla a operovat tím, že teď je máš už v péči jen ty. Nic jiného se asi vymyslet nedá, ale spíš počítej s tím, že ti to neuznají a budeš to vracet.

sisacek
4. únor 2016

Dobrý den, může se prosím zeptat, s manželem jsme pořád spolu, je s námi hlášený ve společném domě, ale nějaký čas bydlí u své matky, dokud se nepolepší a neomezí pití alkoholu. Každý rok jsme dávali daně a vraceli mu bonus na děti.Minulý rok v říjnu mi ho na sociálce vyloučili z okruhu společně posuzovaných osob a podepsal tam čestné prohlášení, že si nebude uplatňovat děti. Může si ještě teď, do toho října uplatnit nárok? Děkuji za radu

coloradojirka
4. zář 2016

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, zda bych měl nárok na úlevu na dani na svoji dceru. S bývalkou jsme spolu vlastně nikdy nebydleli ve společné domácnosti, nikdy ani jeden slevy nepobíral a o malou žádný soud nebyl. Platím každý měsíc alimenty 3000,-, vše si evidujeme a nemáme žádné spory, o naší dohodě ví i sociálka. Ona je na mateřské dovolené, nyní bydlí i v jiném městě s novým přítelem. Rád bych věděl zda je možnost, aby jeden z nás mohl peníze pobírat a nepropadaly zbytečně státu? Nebo, jestli je možné, když se dokážeme s bývalkou domluvit, že si necháme každý malou odepsat na půl roku a ona také na půl roku? Případně zda ona má tu moc sepsat čestné prohlášení, že souhlasí s tím aby měl otec úlevu na dani, ikdyž spolu nežijeme? Velice děkuji za každou radu a seriózní odpověď.