Má otec na děti slevu na dani, když jsou v matčině péči?

snezenka123
10. dub 2011

Koncem dubna máme soud o svěření dětí do péče. S manželem bydlíme a ještě asi i nějaký čas budeme bydlet ve společné domácnosti. Manžel na mě naléhá, ať to stáhnu, že by přicházel o peníze, měsíčně, v podobě daňové úlevy na dani za děti. Někde jsem ale slyšela, že otec může mít slevu na dani na děti i když jsou sveřeny do péče matky, POKUD SPOLU BYDLÍ VE SPOLEČNÉ DOMÁCNOSTI. Jak to prosím vás je? Nemáte někdo s tímto zkušenosti?
Moc děkuji za rady.

andy80
6. kvě 2013

A rodiče? Ale to asi taky nemáte společnou domácnost. Být tebou, ještě bych se zeptala na FÚ třeba ti tam řeknou, že si Lukáš slevu může uplatnit.

j.a.n.i
7. kvě 2013

@andy80 Neřeknou, podmínky jsou jasně dané, "cizí" dítě si může uplatnit pouze manžel... a jinak ta péče nahrazující péči rodičů je pěstounství atd. nikoliv nesezdaný pár.

j.a.n.i
7. kvě 2013

@dripik Opravdu nemám nárok na pobírání slevy na dani na dítě s přestupem na mateřskou dovolenou?
No, pokud by sis při mateřské přivydělávala, tak ano, podmínkou pro uplatnění slevy na dítě je zdanitelný příjem za rok alespoň 48tis, takže pokud si to letos splnila, tak si můžeš slevu uplatnit za celý rok, jinak ne.

novina
7. kvě 2013

@dripik Ahoj Hani, na ÚP je právník, který je zdarma. Zavolej si tam, on ti poradí. Vdávej se z lásky, ne kvůli úlevě na daních. Každá kačka se hodí, já vím, ale stojí ti tohle za to?

dripik
7. kvě 2013

@j.a.n.i děkuji, jj všechno co jste napsaly je logické...

@novina jj Ivuli,děkuji... vždyt jsem to tak napsala, že mi blbá tisícovka za to nestojí abych se hnala se svatbou jen kvůli ní, svatbu plánujeme určitě bude z lásky, ale rozhodně ne za každou cenu do konce roku...jak píšu chceme si ji užít tudíž až malý trošku odroste...

novina
7. kvě 2013

@dripik Jj, je to důležitý den v životě a měla by sis ho užít 🙂
Tak nakonec jsi vydržela 2v1 až do finále! To je super, co nevidět budete mít malého v náručí. Těším se na fotečky 🙂

majolenkaka
28. kvě 2013

Dobrý den,mám dvě děti z předešlého vztahu.Nyní s námi bydlí přítel,se kterým čekám miminko.Řešíme teď jestli by si mohl uplatnit na sebe moje dvě děti z předchozího vztahu.Kamarádky mamka si malého uplatňovala,stačilo jen,když měli stejné trvalé bydliště.Stačilo by nám tedy,že má u nás přítel trvalé bydliště?děkuji za odpověď

j.a.n.i
28. kvě 2013

@majolenkaka Ne, nestačilo, musíte být manželé.

lilaop
10. zář 2013

Tak slevu na dani si otec nemuze uplatnit jestlize mate soudem urcenou peci a je v peci matky a pokud s vámi nebydlí ted jsem to zrovna dořesila...a mohou si dan uplatnit i prarodice pokud jsoou zamestnaní ...

janisek55
9. říj 2013

Ahoj holky chtela jsem se zeptat manzel se v cervnu 2013 odstehoval mame spolu dve deti v srpnu probehl soud do svereni me pece. Manzela ani nenapadlo rusit nejake ulevy na danich.. Az kdyz sem mu to pripomela, ze ze zakona by je uz nemel pobirat. Bude muset neco vracet, jestlize tuto skutecnost nenahlasil?? Ja si sice dane uplatnit nemohu ani me rodice i kdyz zijeme ve spolecne domacnosti, ale uz sou v duchodu.. tudis to nejspise propadne statu, ale necchi mu to nechat a sponzorovat vicemene jeho a jeho novou pritelkyni🙂 Jak ho mam donutit aby me poslal nejake vyjadreni, ze uz to tedy od toho cervna nepobira??? Dekuji za odpovedi🙂

berynka
9. říj 2013

@janisek55 nejsem si teda úplně jistá... ale já buď dávala čestné prohlášení, že to neuplatňuju, nebo jsem dostala stejné potvrzení ze své práce a manžel to dával u sebe v práci účetní.
Takže když ty mu nic nedáš, tak on tu slevu bez toho potvrzení nebude moct uplatnit.

j.a.n.i
9. říj 2013

@janisek55 Jeho asi k ničemu nedonutíš, ale obrátila bych se na jeho účetní a oficiálně ji sdělila, že již nežije s dětmi ve společné domácnosti a tedy, že odpočet na děti je od toho června neoprávněný.

janisek55
9. říj 2013

Holky moc dekuji... Bohuzel na jeho ucetni nemam kontakt jen na jeho zamestnavatele.-) Takze to by melo stacit nahlasit to jemu???

j.a.n.i
10. říj 2013

@janisek55 Ano, správně by to mělo stačit (pokud není zaměstnavatel lempl).

erika1308
3. lis 2013

dobrý den, a jak je to s úlevou na daních, když jsem čerstvá vdova a jsem na mateřské. úlevu na daních pobíral manžel, prý na mateřské být úleva na daních není možná. co teď? to zn.že to nechávám ted státu? to snad ne. díky
poraďte , jak postupovat

j.a.n.i
3. lis 2013

@erika1308 A žiješ sama nebo s rodiči?

erika1308
3. lis 2013

sama

nipeal
3. lis 2013

pokud společně žijete ve společné domácnosti s někým, může si jej uplatnit, vím to, máme to tak doma 😉

kikimaruska
3. lis 2013

@erika1308 ano, pokud žiješ sama, nemáš nárok a propadá to státu, nám takto propadl rok, co jsme žili sami. Pak jsme se odstěhovali k rodičům a slevu si na syna (vnuka)uplatnila babička.

amallie
3. lis 2013

@erika1308 můžeš si úlevu uplatnit ty, pokud platíš nějaké daně, tzn. třeba při MD podnikáš atp, jinak by si slevu mohl uplatnit i někdo jiný, kdo by s tebou žil ve společné domácnosti a o děti se staral

j.a.n.i
4. lis 2013

@erika1308 Tak v tom případě leda jít někam pracovat, pak by sis slevu uplatnit mohla, ale jinak logicky pokud neodvádíš žádné daně, tak z nich nemůžeš požadovat slevu.

libenka86
24. únor 2014

Dobrý den, chci se zeptat jestli mám jako matka která pobírá rodičovský příspěvek nárok na odepsání dítěte na daních.
(mám živnostenský list ale nepodnikám) Děkuji za radu 😉

benjik
24. únor 2014

@libenka86 a z čeho je chceš odepsat,když nepodnikáš-tedy nemáš zdanitelný příjem?

katka_mel
17. bře 2014

Zdravím adresuju dotaz přímo @j.a.n.i Chtěla bych se zeptat, jestli jde sleva na dani za dítě uplatnit jednou za rok stejně jako u manželky, nebo jestli se to musí uplatňovat každý měsíc? Děkuju moc za odpověď, doufám, že jsem to napsala srozumitelně 😉

j.a.n.i
17. bře 2014

@katka_mel Jde to uplatnit ročně 🙂

katka_mel
17. bře 2014

@j.a.n.i Děkuju moc. To mě potěšilo.

miriska
6. dub 2014

Prosím o radu, bohužel do ted jsem nebyla v obraze o slevách na dani a můj bývalej manžel(nežijem spolu 2 roky a rozvedení jsme 2 měsíce) pobírá slevu na dani na našeho syna, je živnostník a já mu už druhým rokem podepsala papír, že jsem slevu na dítě neuplatňovala. Syn je v mé péči a dva roky s ním nebylíme a máme i jiné trvalé bydliště. Minulý rok to dostal určitě, letos ještě nevím. Já po něm nic nechtěla, nedošlo mě kolik je to peněz. Teď přemýšlím, jestoli to někde nahlásit a ude to muset vracet nebo po něm chtít aspoň nějaké peníze, aby to za dva roky nedostal jen on a utratil to bůhví za co. A to se obávám, jestli nemohl uplatnovat i slevu na mě, jsem na rodičáku a nemám příjem vyšší než 68tis. ročně, ale o tom jsem mu žádný potvrzení nedávala. Jak teď postupvat, aby z toho nevyšel tak snadno s hromadou peněz které shrábne sám? Dělá mi zle co to jde a já mu takhle pomáhám k penězům a nic po něm ani nechci ☹ ještě mě zajímá jestli se to dá žádat i za roky zpětně když jsem o tom nevěděla? měla by na to totiž nárok moje mamka, je zaměstananá a žijeme v jednom domě, takže jako kdyby společná domácnost. kdyby to exmanžel musel vracet, můžem o to žádat příští rok přes mamku zpětně, nebo to už to proadlo státu? všimla jsem si že @j.a.n.i tomu rozumí, mohla bych taky poprosit o radu? děkuji

j.a.n.i
6. dub 2014

@miriska Zpětně to určitě uplatnit jde, problé je pouze v tom tvém čestném prohlášení, které si mu dala. Jinak pokud to chceš nějak řešit, tak bych zkusila finančák pod který spadá a tam se pozeptat, klidně hned, letošek ještě nebudou mít pravděpodobně zpracovaný, tak by to mohli rovnou zamítnout.

miriska
6. dub 2014

@j.a.n.i děkuji, no a šlo by za rok 2013 to dat do daňovýho přiznání v roce 2015? teď už je asi pozdě to nějak dokládat do mamčinýho daňovýho přiznání, ne? asi se tam zkusím rovnou zítra stavit, ale nevím jestli budou ochotní mě informace poskytnout, jestli to uplatnil nebo ne...

j.a.n.i
6. dub 2014

@miriska Dá se to udělat dodatečně i teď... ale nejdřív musíš vyřešit to tvoje čestné prohlášení, možná bych zkusila metodu "malej, blbej, navedenej" prostě zajít na finančák, žes mu to prohlášení dala, ale že až teď sis přečetla, že musíte žít ve společné domácnosti a to že nežijete, na rozdíl od mámy s kterou ano... a jestli se s tím dá ještě něco dělat.