Musím v poštovném i účetnictví uvést DPH 20%?

juliet
13. pro 2010

Ahoj, potřebovala bych poradit. Založila jsem si internetový obchod s termo prádlem. Jsem plátce DPH. Zákaznici platí předem cenu s DPH + poštovné nebo na dobírku. Já jim pak zboží pošlu spolu se zjednodušeným daň. dokladem. Tam napíšu zboží, cenu s DPH. Pak poštovné jaké uhradili. Zajimá mě zda v účetnictví i z poštovném musím odvést DPH, předpokládám 20% když i zbytek zboží je za 20%. Mám dva případy: a) jednou zákaznici platí dobírkou, tam mám poštovné 110 Kč ale skutečné je třeba jen 80, b) zákznici platí předem, cena poštovného je stejná jako skutečná, většinou - 37 Kč.. Moc děkuji za odpověď.

j.a.n.i
13. pro 2010

Já ti moc neporadím, DPH neumím, ale spíš se zeptám - proč si plátce DPH?

vojtisek2007
13. pro 2010

@juliet
poštovné jako takové je osvobozeno od DPH

ALE: od DPH je osvobozeno pouze tehdy, pokud je svým zákazníkům přefakturováváš ve stejné výši, jako zaplatíš ty poště.
- pokud účtuješ zákazníkům poštovné jiné (typicky nějaký paušál stejný pro všechny), je třeba z tohoto "poštovného" odvést DPH

- a jaká sazba DPH? Zákon o DPH hovoří o vedlejších nákladech, spojených s daňovým plněním, patří tam balné, náklady na dopravu apod. - v souladu s tímto my odvádíme z poštovného (kterému třeba říkáme manipulační poplatek a v poznámce na faktuře ho označujeme za nedělitelnou součást kupní ceny) DPH v sazbě podle sazby zboží, které je předmětem koupě.

a mimochodem jako j.a.n.i. nechápu proč jsi plátce DPH ☹

editah222
13. pro 2010

@juliet jj, je to přesně jak píše Vojtišek. My se v práci snažíme spočítat poštovné přesně a když si nejsme jisti tak dáme radši nižší 🙂 Nemáme s tím pak žádné potíže. Je totiž fakt, že vypočítat dobře poštovné je někdy nad lidské síly, ceníky ČP jsou složité jak žebřiňák 😠

vojtisek2007
13. pro 2010

jo to jsem tam nenapsala, když je tvoje poštovný vyšší než skutečný co zaplatíš na poště - odvádíš DPH z toho tvojeho (ty si např. účtuješ 110, ale skutečné je 90, tak z těch 110 odvedeš DPH dle zboží) , když dáš poštovný nižší než co skutečně zaplatíš na poště - je DPH 0%

editah222
13. pro 2010

@vojtisek2007 přesně proto to děláme tak jak to děláme 🙂

keila
13. pro 2010

Od DPH je osvobozeno poštovné České pošty. Pokud zasíláš přes jiné přepravní společnosti jako PPL, General Parcel Čechy apod., je to přepravné s DPH. Doporučuji též rozlišit poštovné a balné. Balné musí být s DPH!!! 😉 Takže buď do textu dát jen poštovné a nebo na zvláštní řádek poštovné a na další balné. 😉

juliet
autor
13. pro 2010

Plátce jsem, protože nakupuju látku, etikety, platím šití také od plátců.

Děkuji moc za odpovědi

vojtisek2007
13. pro 2010

@juliet jen mě to zarazilo, protože dobrovolně se k plátcovství DPH přihlašuje minimálně 🙂, kor při internetovém obchodě, kde obrat není zas až takový, jinak povinnost přihlásit se je, když za předchozích 12 kalendářních měsíců dosáhneš obrat 1 milion Kč. To že nakupuješ od plátců nemá za povinnost se k plátcovství přihlašovat.....

juliet
autor
13. pro 2010

ale neměla bych pak výrobky dražší když nakupuju od pláců? Musely bych přece vstupy nechat s DPH, jestli tomu dobře rozumím

vojtisek2007
13. pro 2010

@juliet měla bys je za tu cenu co teď, jen bys nemusela hlídat DPH - jak u příjmů, tak u výdajů a nemusela by ses patlat každý čtvrtrok s přiznáníma....

mystique
13. pro 2010

DPH hlídat a následně platit má jen smysl v případě, že prodáváš firmám a oni jsou plátci DPH. Pokud prodáváš jen fyzickým osobám je to zbytečnost. Cena pro tebe od dodavatelů a tvoje cena koncákům se tímto měnit nebude pokud nebudeš plátce DPH.

vojtisek2007
13. pro 2010

@mystique přesně tak 🙂 pěkně polopaticky napsaný, být plátce DPH se vyplatí třeba ve stavebnictví, kdy nakupuješ s 20% a pak prodáváš domácnostem s 10% 🙂

ala1970
17. říj 2014
Uživatel ala1970 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od ala1970.

Já, když můj partner podnikal, jsem taky měla toho moc s účtem. Pak jsem si radši našla externího účetního. Je jich na netu mnoho. Šetřilo to čas i nervy. Protože osobně jsem se učetnictvím nezabírala a jsou tam pořád neustále změny a pořád to sledovat to bylo úmorné. Takhle, když jsem potřebovala něco lehkého, co jsem zvládla sama, tak jsem zavolala a jen se zeptala a když to bylo více náročné, tak jsem to nechala zpracovat.