Může zaměstnanec+OSVČ uplatnit slevu na dítě/manželku?

diuse
20. led 2014

Holky, moc prosím o pomoc. Můj přítel je zaměstnanec /menší část měsíčních příjmů/, ale současně i OSVČ /větší část měsíčních příjmů, daní paušálem 60%/. Má dvě děti, v prosinci roku 2013 nabyl právní moc rozvod s jeho bývalou ženou. Děti má v péči ona, ona je na RD, tudíž neuplatňuje žádné slevy na daních. Moje otázka je - může si můj přítel za rok 2013 uplatnit slevu na manželku a na děti? A jaké doklady od bývalé manželky případně potřebuje? A další dotaz je, zda to slevovat ze zaměstnaneckých příjmů, nebo z těch vyšších podnikatelských (ale mám tušení, že při danění 60% paušálem se sleva na manželku nedá uplatnit). Moc děkuju za každou radu od někoho erudovanějšího, než jsem já 🙂

ffiinnkkaa
20. led 2014

@diuse Pří paušálu nelze uplatnit ani na manželku ani na dětí... 😒

diuse
autor
20. led 2014

@ffiinnkkaa Uf. Ale dá se to tedy uplatnit v tom zaměstnaneckém poměru? Nebo taky automaticky ne?

ffiinnkkaa
20. led 2014

@diuse Myslím, že je tam nějaká podmínka, ale nevím konkrétně jaká..snad poradí @j.a.n.i

sabatko
20. led 2014

@diuse uplatnit slevu na vyživovanou manželku a případně dítě je možné pouze pokud daňový základ ze zaměstnání je vyšší než daňový základ z podnikání. Nejde to použít jen na jeden z těchto příjmů, daňové přiznání se přece taky podává jen jedno dohromady za všechny příjmy. U dětí pak musí být dodrženo, že žijí s poplatníkem ve společné domácnosti....

j.a.n.i
20. led 2014

@sabatko už odpověděla za mě, je to přesně tak jak píše... plus tedy ještě drobná poznámka, děti si může uplatnit pouze pokud s nimi žil ve společné domácnosti, což při probíhajícím rozvodu nepředpokládám. Jak je to s manželkou, to netuším.

sabatko
20. led 2014

@diuse @j.a.n.i při uplatnění slevy na vyživovanou manželku je to totéž, musí zde být splněno kromě manželství i žití ve společné domácnosti.

diuse
autor
20. led 2014

@sabatko
@j.a.n.i Holky děkuju. Moc radosti jste mi neudělaly 🙂

j.a.n.i
20. led 2014

@sabatko Díky za info, manželku moc neumím, netýká se mě to...