• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Nerezident ČR, ktoré kolonky vyplnit v daňovom priznaní?

26. března 2014 
@meryenes - hm tak ja som robila ucto niekedy a v tom som si nie ista, preto sa na to chcem opytat na FU - kazdy koho poznam to robi inak :grinning: , ale tym ze si to kazdy vyjme tak su vsetci spokojni
23. bře 2013 ve 22:19  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
autor
@yvetta hlavne, že to sedí. v pondelok to pôjdem zaniesť, nech to mám za sebou :slight_smile:
23. bře 2013 ve 22:41  • Odpověz  • To se mi líbí
@meryenes - jasne to ostatne je jedno :grinning: ked mu vratia prachy
23. bře 2013 ve 23:05  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
@evaviki, prečo by mal byť automaticky považovaný za rezidenta? to je niekde v zákone? stále mi to vŕta hlavou. Treba to daňovému nejako dokladovať, že je rezidentom na SR?
24. bře 2013 ve 20:14  • Odpověz  • To se mi líbí
@meryenes jj, malo by to tak byt.. ja som o danovy domicil ziadala len raz,pred x rokmi, ked som pracovala 4 mesiace v SR a 7 mesiacov v SR.. Odvtedy neziadam, resp. neriesim to, kedze nemam ziadne prijmy v SR.. podmienka v zakone je minimalne 183 dni v CR a prijmy v CR.. tym, ze tu ma prechodny pobyt,tak sa predpoklada, ze by tu mal mat stredisko zaujmov..
24. bře 2013 ve 20:23  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
Takže, keď niekto má len prechodný pobyt v ČR, príjmy len z ČR ale trvalý pobyt na SR, rodičov na SR a plánuje sa vrátiť po skončení práce na SR, tak je považovaný za rezidenta ČR?
24. bře 2013 ve 20:29  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
autor
Myslím, že už som si našla odpoveď, tak to sem napíšem, ak by ešte niekto potreboval poradiť ako ja, takže citujem: "Daňová rezidencia sa preukazuje potvrdením o daňovej rezidencii, ktoré vydáva v SR na miestne príslušnom DÚ podľa bydliska a predpokladám, že aj v ČR je to tak (to si treba zistiť).
Daňovník si podľa zákona o dani z príjmu a zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia určí najprv sám, rezidentom ktorého štátu v tom ktorom zdaňovacom období bol a na základe týchto skutočností mu potom príslušný úrad toho ktorého štátu rezidenciu buď potvrdí alebo nie.
Vy ste mali v roku 2008 trvalé bydlisko na území SR, z toho dôvodu Vás SR považuje za svojho rezidenta. Ak ste sa zdržiavali v ČR viac ako 183 dní v roku, aj ČR Vás považuje za svojho rezidenta. Nastáva konflikt dvojitej rezidencie, ktorý sa rieši postupom podľa čl.4 zmluvy. Skúma sa, kde ste mali stály byt (miesto, kde sa môžete hocikedy vrátiť) - asi aj v SR, aj ČR, postupuje sa ďalej podľa čl. 4 zmluvy - skúma sa, ku ktorému štátu ste mali v roku užšie osobné a hospodárke vzťahy (osobné vzťahy majú prednosť)- kde ste máli rodinu, kde ste si platili poistky, kde ste mali založené účty, kde platíte úvery, kde máte nehnuteľnosti atď.. Podľa článku 4 sa postupuje až dovtedy, kým to nevyjde v prospech niektorého štátu.
24. bře 2013 ve 20:41  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
@meryenes - no to je uz na kazdom z nas ako by sme to dokazali na pripadnej danovej kontrole..kedze my sa planujeme zdrzovat v CR tak som rezident v CR a pochybujem, ze nejaka kontrola prave na toto pride :grinning:
25. bře 2013 v 17:58  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj mam otazocku k vasej teme ked je priatel nerezident v CR a rezident v SR podavam obe danove tak ako mam ale 100% primov ma v CR pretoze na SR bol na rodicaku uplatnuje si slevu na dite a neviem ci mam dat do priloh DP so SR alebo iba cestne prehlasenie ze inde nic nezarobil ??? Dakujem za odpoved ak niekto vie na FU mi raz povedali tak a raz tak
26. bře 2014 v 11:49  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
Tvůj příspěvek