Nerezident ČR, ktoré kolonky vyplnit v daňovom priznaní?

meryenes
23. bře 2013

Ahojte, potrebujem poradiť s daňovým priznaním. Môj brat pracoval 6 mesiacov v ČR a musí podať daňové priznanie ČR ako nerezident. Prosím vás, ktoré kolónky musí vyplniť, keď má v ČR prechodný pobyt? Mám potvrdenie o zdaniteľných príjmoch. Môže si uplatniť zľavu 24840 CZK? Aké prílohy má doložiť? ďakujem za každú radu

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - hm tak ja som robila ucto niekedy a v tom som si nie ista, preto sa na to chcem opytat na FU - kazdy koho poznam to robi inak 😀 , ale tym ze si to kazdy vyjme tak su vsetci spokojni

meryenes
autor
23. bře 2013

@yvetta hlavne, že to sedí. v pondelok to pôjdem zaniesť, nech to mám za sebou 🙂

yvetta
23. bře 2013

@meryenes - jasne to ostatne je jedno 😀 ked mu vratia prachy

meryenes
autor
24. bře 2013

@evaviki, prečo by mal byť automaticky považovaný za rezidenta? to je niekde v zákone? stále mi to vŕta hlavou. Treba to daňovému nejako dokladovať, že je rezidentom na SR?

evaviki
24. bře 2013

@meryenes jj, malo by to tak byt.. ja som o danovy domicil ziadala len raz,pred x rokmi, ked som pracovala 4 mesiace v SR a 7 mesiacov v SR.. Odvtedy neziadam, resp. neriesim to, kedze nemam ziadne prijmy v SR.. podmienka v zakone je minimalne 183 dni v CR a prijmy v CR.. tym, ze tu ma prechodny pobyt,tak sa predpoklada, ze by tu mal mat stredisko zaujmov..

meryenes
autor
24. bře 2013

Takže, keď niekto má len prechodný pobyt v ČR, príjmy len z ČR ale trvalý pobyt na SR, rodičov na SR a plánuje sa vrátiť po skončení práce na SR, tak je považovaný za rezidenta ČR?

meryenes
autor
24. bře 2013

Myslím, že už som si našla odpoveď, tak to sem napíšem, ak by ešte niekto potreboval poradiť ako ja, takže citujem: "Daňová rezidencia sa preukazuje potvrdením o daňovej rezidencii, ktoré vydáva v SR na miestne príslušnom DÚ podľa bydliska a predpokladám, že aj v ČR je to tak (to si treba zistiť).
Daňovník si podľa zákona o dani z príjmu a zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia určí najprv sám, rezidentom ktorého štátu v tom ktorom zdaňovacom období bol a na základe týchto skutočností mu potom príslušný úrad toho ktorého štátu rezidenciu buď potvrdí alebo nie.
Vy ste mali v roku 2008 trvalé bydlisko na území SR, z toho dôvodu Vás SR považuje za svojho rezidenta. Ak ste sa zdržiavali v ČR viac ako 183 dní v roku, aj ČR Vás považuje za svojho rezidenta. Nastáva konflikt dvojitej rezidencie, ktorý sa rieši postupom podľa čl.4 zmluvy. Skúma sa, kde ste mali stály byt (miesto, kde sa môžete hocikedy vrátiť) - asi aj v SR, aj ČR, postupuje sa ďalej podľa čl. 4 zmluvy - skúma sa, ku ktorému štátu ste mali v roku užšie osobné a hospodárke vzťahy (osobné vzťahy majú prednosť)- kde ste máli rodinu, kde ste si platili poistky, kde ste mali založené účty, kde platíte úvery, kde máte nehnuteľnosti atď.. Podľa článku 4 sa postupuje až dovtedy, kým to nevyjde v prospech niektorého štátu.

yvetta
25. bře 2013

@meryenes - no to je uz na kazdom z nas ako by sme to dokazali na pripadnej danovej kontrole..kedze my sa planujeme zdrzovat v CR tak som rezident v CR a pochybujem, ze nejaka kontrola prave na toto pride 😀

eliskabahnova
26. bře 2014

Ahoj mam otazocku k vasej teme ked je priatel nerezident v CR a rezident v SR podavam obe danove tak ako mam ale 100% primov ma v CR pretoze na SR bol na rodicaku uplatnuje si slevu na dite a neviem ci mam dat do priloh DP so SR alebo iba cestne prehlasenie ze inde nic nezarobil ??? Dakujem za odpoved ak niekto vie na FU mi raz povedali tak a raz tak