Odpočet daně na vyživovanou manželku, platí max. 68tis.?

radusberus
12. lis 2012

Holky prosím vás jak to bude letos stále platí tech 68tis max příj manželky ??? A od kdy začíná to období ,leden až prosinec??? díky za odpovědi

j.a.n.i
12. lis 2012

@radusberus Ano, platí a je to za kalendářní rok.

klaja
13. lis 2012

@radusberus je to tak 🙂

kamimik
13. lis 2012

Je to přesně tak,jak píšeš. Do výdělku se nepočítá rodičovská, ale mateřská ano.

mallorka
28. lis 2012

Holky,a ktery doklady musi manžel donest do prace?nevite?

jajkaz
28. lis 2012

@j.a.n.i Dnes mi říkala kamarádka, že se odpočet za vyživovanou manželku má po novém roce rušit. Nevíš, prosím, jak to tedy je? Díky.

j.a.n.i
28. lis 2012

@jajkaz Neruší.

glimmer
6. pro 2012

@j.a.n.i Ahoj, mám dotaz. Cgápu, že za rok nesmím mít příjem větší jak 68 tis., mám teď od 1.10.2012 PPM (956,-kč/den), tím že chodí PPM zpětně (jako výplata), počítá se mi za rok 2012 pouze součet PPM za 10 + 11/2012 nebo i 12/2012 i když mi peníze přijdou až v lednu 2013? Doufám, že jsem to napsala srozumitelně 😉

j.a.n.i
6. pro 2012

@glimmer Je to stejné jako u výplaty, počítá se i prosinec, pokud přijde do konce ledna.

glimmer
6. pro 2012

@j.a.n.i aha, já jsem myslela, že se berou jen ty peníze, které dojdou v roce 2012. Kontroluje to někdo, myslím moje příjmy? 😲

j.a.n.i
6. pro 2012

@glimmer Měže a nemusí, na to se nedá odpovědět, každopádně zrovna mateřská je pro úřady dost jednoduše zkontrolovatelná.

glimmer
6. pro 2012

@j.a.n.i no to je mi právě jasný, že si to někdy ověří. loni jsem myslela, že mě šlehne, pže jsem si vydělala 69.000 kč ... tak jsem se těšila, že si manžel odečte za letošek 😠 obávám se, že když to risknu a zjistí to na úřadech, tak to budou chtít vrátit, takže to se mi fakt asi nevyplatí 😢

j.a.n.i
7. pro 2012

@glimmer No, jednak by to chtěli vrátit a pak by započítali penále jakoby za pozdní zaplacení daně, pokud by tím vznikla povinnost daň platit, což u vyšších příjmů vznikne.

glimmer
8. pro 2012

@j.a.n.i a mám si tedy dát daň. přiznání za rok 2012? nebo ne ... těmto věcem vůbec nerozumím 😕

j.a.n.i
8. pro 2012

@glimmer Pokud tam máš za rok 2012 jen tu mateřskou, tak ne.

glimmer
8. pro 2012

@j.a.n.i jj, do 30.9. jsem měla RP a od 1.10. mám PPMko 🙂

j.a.n.i
8. pro 2012

@glimmer Tak to DP nepodáváš 🙂 budeš až za rok 2013, protože tam ti bude figurovat čerpaná dovolená.

kacita
11. pro 2012

Ahojky mam dotaz s manzelem jsme se braly loni zacatkem cervna v rijnu jsem skoncila v praci a v unoru otehotnela, na uradu prace jsem brala jen jejich penize tech 5 mesicu do porodu jsem nebrala zadnou pomoc v materstvi od rijna letosniho roku pobiram rodicak muze si mne manzel napsat do dani nebo to nema cenu a jeste jeden dotaz mam starsi dceru ktera je v me peci a neni dcerou meho manzela muze si ji i tak napsat do dani nebo vebec ne diky za radu 🙂

j.a.n.i
11. pro 2012

@kacita Pokud ti ta podpora nedělala víc jak 68tis. celkem, tak si tě manžel odečíst může. A tvoji dceru si může odečíst taky.

kacita
12. pro 2012

@j.a.n.i myslim ze urcite to dohromady 68 tis. nedalo 🙂 nic mene co se tyce dcery moc dekuju za info 🙂

valentovasasa
25. pro 2012

jen upozorňuji, že těch 68t platí pořád, pro upřesnění je to tak, že pokud Váš příjem nepřesáhne 68t za rok (kalendářní - pro dotazy, které tu zazněly, rozhoduje datum zdanitelného příjmu, jinými slovy pokud je to příjem za prosince, i když přijde v lednu, tak se tam počítá), tak si manžel může odečíst 24 840kč. Bude potřebovat čestné prohlášení tvou rukou o tom, že tvůj příjem není a také potvrzení ze sociálky, že jsi na RD. (stačí kopie toho papíru cos dostala o tom, žes nastoupila na RD).
Nic víc mě k tomu nenapadá.
@kacita - pokud máš dceru z prvního vztahu a ta není dcerou tvého muže (nemá ho v rodném listě, tzn. že ani po svatbě ji nepojal za svou, nebo jak to ty úřady nazývají - prostě stále má svého otce papírově toho prvního), tak si ji manžel nemůže odčítat. Pokud se bavíš o druhém dítěti, které je jeho, tak to jo. Ale pokud by se po svatbě stal otcem tvé první dcery, tzn. že ho má dcera v papírech, tak ji odčítat může.

elvira
25. pro 2012

Slyšela jsem, že pokud má živnostník "paušál", tak si manželku odečíst nemůže...

j.a.n.i
25. pro 2012

@valentovasasa Manžel si může odečíst i "dítě druhého z manželů", nemusí ho přijímat za své...

j.a.n.i
25. pro 2012

@elvira Tohle platí až od roku 2013, tj. neprojeví se to ještě v DP dělaném za letošní rok, ale až za ten příští.

elvira
26. pro 2012

Jani - díky. 🙂

smaccek
17. únor 2013

Ahoj mám dotaz,jak je to s tím odpočtem na manželku.Vím že to nesmí přesáhnout 68000,ale co se stane když to je 68400kč?už to asi neprojde že:? ☹

katerinanov
17. únor 2013

Holky, manželovi v práci řekli, že odpočet na manželku už je zrušený. Jak to teda je?

j.a.n.i
17. únor 2013

@smaccek Ne, to už je víc než 68 tis. jako chápu, že to naštve, ale je to prostě tak.

j.a.n.i
17. únor 2013

@katerinanov Není, kde na takovou blbost přišli?

katerinanov
17. únor 2013

@j.a.n.i Tak to nevím, taky mi to přišlo divné.

katerinanov
17. únor 2013

@j.a.n.i Nevíte, prosím, kde najdu nějaký oficiální zdroj? Přece jenom jestli tohle jejich účetní neví, informace z MK asi stačit nebude 🙂