Odpočet daní, kam jít pro potvrzení o příjmu?

verasis
11. led 2018

Prosím vás maminky,potřebuji pro manžela do práce potvrzení, že můj příjem nepřesáhl 68tis.Kde si zajít pro toto potvrzení? Na socialku? DĚKUJI za odpovědi 😊

sunny1sis
11. led 2018

U nas stacilo cestne prohlaseni. Vzor najdes na netu.😉

betelgeuzz
11. led 2018

nejde o potvrzení, ale o čestně prohlášení. Napíšeš ho sama. Stačí napsat: prohlašuji, že jsem v roce 2017 neměla větší příjem, než 68 tis. Jméno, příjmení, rodné číslo, podpis. Na netu nějaké vzory budou.

verasis
autor
11. led 2018

Děkuji. Čestné prohlášení chtějí taky a právě i plus to prohlášení,že jsem neměla příjem 😕no tak nevim

volfici
11. led 2018

Tak pokud jsi zaměstnaná (nebo část roku byla a pak jsi šla na mateřskou), tak ti zaměstnavatel vystaví potvrzení o příjmech. Většinou se ale dokládá pouze čestné prohlášení. Ale pozor, PPM se do těchto příjmů taky počítá, rodičák už ne.

jani79
11. led 2018

U nás chce Finanční úřad potvrzení z OSSZ nebo z Úřadu práce, takže my taky požadujeme po zaměstnancích obojí.

joanullinka
11. led 2018

Já jsem dala čestné prohlášení a výpis ze sociálních že pobírá rodičovský příspěvek, akorát nám nic nedali, manžel má nízký základ

volfici
11. led 2018

@jani79 Co když nejsem nikde evidovaná, prostě jsem doma jako žena v domácnosti? To mi sociálka nebo pracák těžko dá nějaké potvrzení.....

jani79
11. led 2018

@volfici na OSSZ byste měla být vedena jako osoba bez zdanitelných příjmů.

volfici
11. led 2018

@jani79 Ptám se jen hypoteticky, mě to zarazilo, protože u všech svých klientů vždy do přiznání stačilo přiložit čestné prohlášení. Finančák nic dalšího nikdy nepožadoval. Asi záleží na úředníci, jak se zrovna vyspí, bohužel, i když nemají právo žádat doklady a potvrzení nad rámec zákona....No jo no 😕

verasis
autor
12. led 2018

Děkuji za odpovědi..😊

jani79
12. led 2018

@volfici My máme Zlínský finanční úřad a ten je bohužel pověstný :(. Jinak, co dělám přiznání třeba pražákům, tak tam je to v klidu, tam stačí čestné prohlášení.

banitram
12. led 2018

Pro roční zúčtování manžela v práci není potřeba žádný doklad ani čestné prohlášení manželky. Stačí, aby si manželku vepsal na poslední stranu daňového prohlášení. To samo o sobě je již čestným prohlášením, že uvedená skutečnost je platná a manžel za ni ručí svým podpisem. Zrovna jsem byla na každoročním školení na daně a mám to potvrzeno. Nač něco čestně prohlašovat v daňovce a pak to ještě dokládat dalším čestným prohlášením na samostatném papíře ?

linee
12. led 2018

Ja v lonskem roce doplnovala poize cesten prohlaseni jako manzelky.

jani79
12. led 2018

@banitram Třeba proto, že to požaduje Finanční úřad. Např. náš to požaduje a požaduje i potvrzení o tom, že skutečně příjmu nedosahujete. Čestně to prohlašuje manželka, pokud si zapíšete manželku do prohlášení, častně to prohlašuje poplatník. Potvrzení o studiu u dětí taktéž požadujete a přitom je zapisujete do prohlášení.

banitram
13. led 2018

@jani79 Vím, že finanční úřad to vyžaduje při podání daňového přiznání, ale pro uplatnění slevy do ročního zúčtování to potřeba není - je to přímo v textu prohlášení poplatníka. Dělám to už 16 let a zatím to nikdy finanční kontrola nenapadla. A mám to také aktuálně přímo v materiálech ze školení na daně od školitelky pracující na ministerstvu financí. Když to vezmu po právní stránce - manželka si může čestně prohlašovat co chce, ale za své daně a jejich správnost je vždy zodpovědný poplatník a ten také bude muset vrátit peníze, pokud manželku chybně uvedl na odpočet z daní ( to už se u nás v práci také stalo) .... U uplatnění daňového zvýhodnění na děti je to samozřejmě jinak, tam to není přímo ošetřeno v PD .....

adam2014
23. led 2018

@banitram da se toto danove přiznání udelat zpětně?za rok 2015? A pocita se tedy do tohoto prijmu i PPM?dekuji

linee
23. led 2018

@adam2014 zeptej se na danovem,ja co vim,tak treba slo lze i 3 roky zpetne,ale nevim,jak je to aktualne.

erikad88
23. led 2018

Dobry vecer, ja mam zase trosku odlisny dotaz od zakladatelky,ale take se jedna o dane, mohla byste mi nektera poradit? Zajimalo by mne, zda mam narok na danovy bonus? Do 18. zari jsem byla na RD pote nastoupila do zamestnani ale pouze do 18. rijna. Hned od zacatku bylo jasne, ze dostanu vypoved pro nadbytecnost, takze ten mesic jsem byla stridave na ocr s mymi dvojcaty. V praci jsem byla snad jen 2 dny. Pote jsem byla do poloviny prosince na UP. A nasledne nove zamestnana. Ted k memu dotazu, z predchoziho zamestnani jsem dostala to potvrzeni kde je cca 55 000 kc (odstupne) a za pulku prosince mi prislo nejakych 13 800. Mam narok na danovy bonus? Pocitaji se do tech prijmu i odstupne a ocr? Mnohokrat dekuji

erikad88
23. led 2018

@banitram mohla bych vas poprosit o radu?

banitram
24. led 2018

@adam2014 Daňové přiznání můžete podat až 3 roky zpětně. Do daňového přiznání se PPM nepočítá.

@erikad88 na daňový bonus máte nárok, pokud vaše příjmy za rok 2017 přesáhnou 66.000 Kč (vždy je to 6-ti násobek minimální mzdy a ta byla v roce 2017 11.000 Kč/měsíčně). Počítá se to v hrubém - odstupné tam patří, ale OČR ne. Takže pokud vaše příjmy ze zaměstnání byly 55.000 + 13.800 Kč, měla byste mít nárok na daňový bonus.

erikad88
24. led 2018

@banitram dekuji moc. Jen jeste upresnim ze v te prosincove vyplate jsem si deti jiz uplatnovala,ale to by take nemel byt problem ze? Ted bohuzel nevim kolik jsem tam mela v hrubem. Ta catska 13 800 je to co mi prislo na ucet, takze ale pokud jsem mela 11 000 hrubeho, tak bych na nej mela mot narok? Rozumim tomu spravne?

banitram
24. led 2018

Částka hrubé mzdy není nižší čistá mzda ... pokud jste zde uvedla váš čistý příjem a i ten převýšil 66.000 Kč, tak hrubý příjem bude ještě vyšší, můžete být v klidu...

nuninove
Autor odpověď smazal
Zobraz
banitram
24. led 2018

Počítá se veškerý příjem s výjimkou sociálních dávek ... takže i peněžitý dar

Jednodušší je shrnout vše, co se nepočítá do příjmů manžela/manželky:
přídavky na dítě
výživné na dítě (alimenty)
sociální příplatky
příspěvek na bydlení
příspěvek na školní pomůcky
rodičovský příspěvek
dávky pěstounské péče (odměna pěstouna se ale počítá)
porodné
pohřebné
příspěvek na péči o blízkou nebo jinou osobu
dávky pomoci v hmotné nouzi
a jiné dávky státní sociální podpory a dávky sociální péče
stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání
příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen.

To , co není uvedeno, spadá do vašich příjmů z hlediska uplatnění slevy na manželku