Odvádí se z mateřského příspěvku daně?

lucipech
22. říj 2013

Ahoj mám asi trošku hloupý dotaz, ale na internetu jsem se dočetla, že mateřská se dá spočítat jako 70% hrubého příjmu za posledních 12 měsíců. Nikde jsem se, ale nedočetla jestli mi z částky, která z toho vyjde, ještě odvedou daně a pokud ano tak kolik.

blannie
22. říj 2013

Daň z příjmu se z příspěvku v mateřství ani z rodičovského příspěvku neodvádí, to by sis stát v podstatě vracel peníze, které už jednou vydal. Jiná otázka je to u slevy na manželku ... v případě, že tvůj příjem překročí za rok 68000, manžel musí "mateřskou" zahrnout jako tvůj příjem, to však neplatí u rodičovského příspěvku.

klaire22
22. říj 2013

určitě se daň z příjmu z rodičovského příspěvku neodvání 🙂

hojda
22. říj 2013

No ještě to tak by chybělo 😀 😀 😀

vera_vila
22. říj 2013

Ne, protože peněžitá pomoc v mateřství se platí z nemocenského pojištění /je to svým způsobem nemocenská dávka/ a tyto dávky zdaňování nepodléhají...

eviknufik
3. dub 2018

Ahoj obnovují dotaz, na md jsem nastoupila 12.10.2017. za 10/11/12 měsíc jsem dostala vyplaceno cca 54000. Manžel si uplatnil na mne slevu a dnes mu došel mejl, že jsem prekrocila 68000? Jak je to možné? Do 11.10.17 jsem byla na RD.

barchen
3. dub 2018

@eviknufik A předtím si žádný příjem neměla? Pokud si pracovala, tak počítá se i tvoje výplata za každý měsíc toho roku. Nebo si byla na rodičovské dovolené?

valeriem
3. dub 2018

Neni tam mezitim jeste cerpana dovolena? Pripadne si na FU dojit a zeptat se na miste, jak k tomu dosli

barchen
3. dub 2018

@eviknufik Koukám, že příspěvek je už upravený 🙂, takže práce ne. Tak jedině ještě ta zaplacená dovolená, to by odpovídalo, že se to překročilo.

eviknufik
4. dub 2018

To sice jo, mám nárok na 4 dny a to určitě nebude 14000. No pokud je tomu tak ,bych měla za rok čerpat 4 dny dovolene a za 2018 25 dní dovolené!

lenicka2323
21. črc 2018

Dobry den, chtela jsem se zeptat jak je to s danemi kdyz jsem v tomhle roce byla na nemocenske a od kvetna na materske ktera mi v prosinci konci vyberu si zbylou dovolenou a pak prejdu na rodicak zda příští rok budu ci nebudu neco na danich dobirat? Vsude ctu neco jineho tak se v tom moc nevyznam. Dekuji

barchen
21. črc 2018

@lenicka2323 Jestli myslíš daně za rok 2018, tak zřejmě ne. Nemocenská, mateřská (PPM) i čerpaná dovolená se počítá do tvého přijmu, takže jestli to je víc než 68.000 Kč (předpokládám, že to víc bude), tak manžel si na tebe nemůže uplatnit vrácení daně na "nezaměstnanou" manželku. Pokud si se ptala na tohle 🙂