OSVČ při zaměstnání. Je částka, ze které neplatím daň?

baraz
4. únor 2013

dobrý den, ahoj.. najde se tu někdo, kdo by mi mohl poradit s tím, zda je nějaká částka kterou si vydělám měsíčně a nemusím z ní platit daň v případě osvč jako vedlejší činnosti? měla jsem za to, že to je do 5000kč,ale ted se mi to nedaří najít .. chci si vyplnit přiznání sama, mám stažený formulář a pokud tam dám přijmy a výdaje paušálem, tak se mi z přeplatku na dani odečítá cca 700kč ..

j.a.n.i
4. únor 2013

@baraz To bude daň z toho podnikání, protože není stanovena žádná měsíční částka do které bys ji nedanila... snad pouze do příjmu 6000,- za rok mimo zaměstnání bys nic nemusela platit a dávala bys pouze čestné prohlášení žes jako OSVČ neměla příjmy. PS: a nezapomeň, že z toho příjmu z OSVČ musíš zaplatit zdravotní.

evitaa
4. únor 2013

@baraz Mě účetní říká při daňovém přiznání, že když budu mít čistý příjem nižší než 55 tis. ročně, nemusím platit daně ani zálohy za zdrav. a sociální. Nebo 53 tis.? Nevím přesně. Musíš to mít jako vedlejší činnost.

baraz
autor
4. únor 2013

@j.a.n.i
@evitaa no já si právě taky myslím, že je nějaká částka přes kterou nic platit nemusím pokud to mám jako vedlejší činnost. mám vyděláno hrubého 18000kč, výdaje paušálem 60%. ale kde to ted najít v zákoně?? nebo mi poradí na finančáku?

j.a.n.i
4. únor 2013

@evitaa Podstatné je to slovo zálohy! Zdravotní pak musíš doplatit vždycky, sociální se opravdu do cca 56tis. neplatí.

j.a.n.i
4. únor 2013

@baraz Ale to si pleteš, je pouze částka (roční) pod kterou nemusíš platit sociální, pokud to máš jako vedlejší činnost, což je těch myslím 56 tis. pokud si podnikala celý rok. Zdravotní se z toho výdělku platí vždy a daně taky... samozřejmě pokud někdo nemá příjem ze zaměstnání, tak mu ty daně pokryje sleva na poplatníka, takže ve skutečnosti nic nezaplatí, ale pokud ji využiješ na příjmy ze zaměstnání, tak proto ti vychází daň z těch příjmů.

baraz
autor
4. únor 2013

@j.a.n.i no ale jak si vysvětlím tedy toto?
Zdravotní pojištění si při vedlejší činnosti platit nelze
Zdravotní pojišťovna se o vašem podnikání dozví prostřednictvím jednotného registračního formuláře, který jste vyplňovali při zakládání živnosti. Je-li vaše podnikání vedlejší činností, čili při zaměstnání, pak nemocenské pojištění neplatíte. Toto se platí pouze v případě, kdy je podnikání vaší hlavní činností

asi zítra zavolám na zdravotní pojištovnu

baraz
autor
4. únor 2013
j.a.n.i
4. únor 2013

@baraz esmíš zaměňovat zdravotní a nemocenské pojištění, to jsou 2 naprosto odlišné věci mající jiná pravidla... nemocenské si při vedlejší činnosti platit nelze, u zdravotního se v prvním roce podnikání (pokud je vedlejší činností) neplatí zálohy, ale pak se odevzdává přehled, podle kterého se zdravotní dopletí podle skutečných příjmů.

baraz
autor
5. únor 2013

@j.a.n.i takže se platí 3 pojištění - sociální, zdravotní a nemocenské - z toho povinné je jen nemocenské a vypočítá se jako příjmy-výdaje a z toho 50% je vyměřovací základ a z toho 13,5%? to jsem našla .. no sice nechápu proč - když to za mě platí zame ale co s tím nadělám .. by mě zajímalo, zda z těch peněz někdy něco uvidím a na co jsou použité ..

baraz
autor
5. únor 2013

@j.a.n.i jj papíry od sociálky i zdravotní mi přišly, že žádné zálohy platit nebudu

j.a.n.i
5. únor 2013

@baraz Ano, platí se 3 pojištění, ale pro OSVČ vedlejší s příjmy do 56 tis. za rok je povinné pouze ZDRAVOTNÍ a je to těch 13,5% z poloviny vyměřovacího základu 🙂 A proč? No protože zdravotní se platí podle příjmu, takže zaměstnavatel za tebe odvede zdravotní odpovídající příjmu v zaměstnání a ty musíš doodvést tu část odpovídající příjmu, který máš ze samostatné činnosti. A jinak jsou použité na léky, placení nemocnicím a doktorům... takže je lepší, pokud z těch peněz člověk uvidí co nejméně 😀

baraz
autor
5. únor 2013

@j.a.n.i to mi je jasné, na co je to použité ..myslím to tak, že dost odvedu v práci a ještě i brigádku pidi příjem hned oberou ..to je místo toho, že nesedí někdo na zadku .. to mě štve :(