Podáváte daňové přiznání, když jste na rodičáku?

magda27
30. bře 2009

Ahojky, hledám, ale nenalézám, jestli je nutné podávat daňové přiznání, když je jediným příjmem rodičovský příspěvek. Jak jste to vyřešily vy? Vyplnit a poslat, nebo ne?
Díky 🙂

vojtisek2007
30. bře 2009

magda - při rodičáku neplatíš zálohy na daň a rodičák není příjmem ke zdanění, takže jestli k rodičáku nepodnikáš nebo si nepřivyděláváš, tak nepodáváš nic

kacka.va
30. bře 2009

já ho podávala, protože jsem vloni měla část roku příjem.

iveta107
22. únor 2012

Ahoj, už je to stará diskuze, ale nechce se mě zakládat novou tak snad někdo odpoví.Minulý rok 2011 jsem byla na nemocenské od ledna do dubna pak jsem měla mateřskou, teď rodičák.Podává se daňové přiznání za to období co jsem byla na nemocenské?

j.a.n.i
22. únor 2012

@iveta107 Ne, žádné zálohy na dani si neplatila, tak ti nemají ani co vracet.

iveta107
22. únor 2012

@j.a.n.i Kamarádka právě taky marodila a dokonce o dva měsíce méně a prý jí vrátili kolem 1000kč tak nevím, já jsem právě taky myslela, že mě nic vracet nebudou když jsem nic neplatila.

j.a.n.i
23. únor 2012

@iveta107 No, ještě mi napadá, jestli kamarádka nečerpala po mateřské dovolenou, to by pak nějaké zálohy zaplatit mohla tudíž by je mohli i vracet, takže pokud si čerpala dovolenou tak jo.

iveta107
23. únor 2012

@j.a.n.i díky za radu, obě jsme čerpali dovolenou takže to bude ono.Ta dovolená to mě vůbec nenapadlo a kamarádka mě s tím docela zmátla, byla jsem na tom, že tohle se mě po dobu co jsem doma netýká.

janca_dobi
12. bře 2012

Ahoj maminy, můj dotaz zní - musím podat daňové přiznání na rok 2011, když jsem celý rok 2011 byla nejdříve na neschopence a poté jsem hned přešla na mateřskou dovolenou, která trvala do 2.1.2012. Takže celý rok 2011 opravdu pouze PN a MD. Nevyčerpanou dovolenou jsem dostala zaplacenou až letos v únoru. Děkuji za rady. 🙂

j.a.n.i
12. bře 2012
janca_dobi
12. bře 2012

@j.a.n.i Mooooc děkuji. 😉

werumka
12. bře 2012

@janca_dobi Ahoj, pokud nemáš pozastavenou živnost, tak v tomto případě nemusíš podávat přiznání, ovšem musíš uvědomit finanční úřad o tom, že Ti v tomto roce nevznikla povinnost podávat daňové přiznání. Jsou to takové drobné formuláře, které jsou k dispozici na FÚ. Ovšem na sociálku i na pojišťovnu je nutné formuláře vyplnit i když nemáš žádný příjem (pouze se tam zaškrtnou příslušené kolonky, že jsi byla na nemocenské a na mateřské).

janca_dobi
12. bře 2012

@werumka Aha, děkuji děkuji 🙂 .

lucifer84
13. bře 2012

@j.a.n.i Ahoj, i já prosím o radu.... loňský rok jsem byla od ledna do března v práci, poté jsem šla na neschopenku a následně na mateřskou, v průběhu které mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou. Mateřská mi skončila 20.12.2011 a o rodičák jsem si žádala od ledna (protože v prosinci jsem měla vyšší PPM než rodičák). Zahrnuje se PPM do příjmu, který se uvádí do daň. přiznání? A za dobu, kdy mi skončila mateřská, tedy od 21.12. do 31.12. musím podávat nějaké čestně prohlášení, že jsem si nic nepřivydělávala? moc moc děkuji, vůbec se v tom neorientuji!

j.a.n.i
13. bře 2012

@lucifer84 Do tvého DP se nemocenská ani mateřská jako příjem nezahrnuje, ale do těch 68 tis. aby si tě mohl odepsat manžel se zahrnuje jak nemocenská tak mateřská a i případná zaplacená dovolená.

lucifer84
13. bře 2012

@j.a.n.i ještě jednou děkuji moc 😉

eva_j
22. bře 2012

Ahoj holky, taktéž prosím o radu. Od ledna 2011 jsem byla na nemocenské a od červa na MD, pak na rodičáku. Manžel je invalidní důchodce. Máme nárok na danění dítěte? Děkuji Eva

katschka
22. bře 2012

Ahoj, taky tady zkusím napsat. A hlavně poprosit o radu. 🙂 Minulý rok jsem od ledna do června měla DPP na 4000/měs. Od září do prosince pak DPČ na tu samou částku, jen tedy se mi odečítala pojištění. Mám podávat přiznání? A mám nárok na PPM?

cinky
22. bře 2012

Zdravím! Mám podobný dotaz jako eva_j...
Chtěla jsem se zeptat, jestli musím podávat daňové přiznání, když jsem byla od 8.12.2010 - 27.5.2011 na nemocenské a od 28.5. 2011 na mateřské a teď jsem na rodičovské.
Pracovní poměr trval do konce května 2011. Děkuji

j.a.n.i
22. bře 2012

@eva_j Pokud manžel při tom důchodu nepracuje tak ne. Maximálně pokud byste bydleli ve společné domácnosti buď s tvými nebo manželovo rodiči a ti pracovali, tak si dítko mohou odečíst oni, ale podmínkou je tam ta společná domácnost.

j.a.n.i
22. bře 2012

@katschka Pokud si měla podepsané prohlášení poplatníka (ten růžový papír) tak je to zbytečné, stejně ti nic nevrátí. Na PPM nárok spíš nemáš, záleží co si dělala v roce 2010 a kdy přesně máš TP.

j.a.n.i
22. bře 2012

@cinky Nemusíš, pokud tedy nemáš nějaký příjem na ŽL.

katschka
22. bře 2012

@j.a.n.i v roce 2010 to samé, jen celý rok na DPP.. a termín mám 29.6. A děkuju moc za odpověď. 😵

cinky
22. bře 2012

@j.a.n.i moc děkuji a ani nemusím nic nikde podepsat? pp mi skončil pár dní po nástupu na MD, tak se nemám koho zeptat...

j.a.n.i
22. bře 2012

@cinky Pokud nemáš aktivní ŽL, tak nemusíš nikde nic podepisovat 🙂

j.a.n.i
22. bře 2012

@katschka Tak to bohužel nárok na PPM nemáš ☹ pokud ti tedy netrvá stále původní pracovní poměr, tj. někde ti nedrží místo.

cinky
22. bře 2012

@j.a.n.i nemám nic aktivní... bohužel ani pracovní poměr ☹

katschka
22. bře 2012

@j.a.n.i hmmm... toho jsem se bála.. zaměstnavatel mi skončil během rodičáku... Nu což, nějako to překlepeme. 🙂 A moc děkuju za odpověď!!! 😵

katschka
23. bře 2012

@j.a.n.i Jé, prosimtě, můžu se ještě zeptat? Teď mi končí 25. rodičák a na další mám teda nárok až narozením dítěte někdy koncem června. Na tu dobu mezi teda asi musím na pracák a nebo na nemocenskou. Nevíš, co by mohlo vyjít líp?

j.a.n.i
23. bře 2012

@katschka No, teď mi ještě napadlo, teď máš aktuálně co? DPP, DPČ nebo nic?

katschka
23. bře 2012

Teď mám DPP do konce června
@j.a.n.i