Podáváte daňové přiznání, když jste na rodičáku?

magda27
30. bře 2009

Ahojky, hledám, ale nenalézám, jestli je nutné podávat daňové přiznání, když je jediným příjmem rodičovský příspěvek. Jak jste to vyřešily vy? Vyplnit a poslat, nebo ne?
Díky 🙂

j.a.n.i
23. bře 2012

@katschka Tak to je na prd... na nemocenskou nemáš nárok a díky té DPP nedostaneš na UP podporu, takže bych se na to vybodla a pokud ty starší děti splňují podmínky, tak se přihlásila pouze jako osoba o ně pečující na zdravotní pojišťovně. Jak jsou staré?

katschka
23. bře 2012

Takže fakt ani korunu?? No, tak to bude zajímací... 🙂 jednomu jsou 4 a druhému teď 25. budou 3

j.a.n.i
23. bře 2012

@katschka No, tak to by šlo pokud jedno z nich chodí do školky maximálně na 4 hodiny denně.

katschka
23. bře 2012

@j.a.n.i On starší chodí do školky na celý den.. tak to je asi taky pasé, co? To je na prd...

j.a.n.i
23. bře 2012

@katschka A mladší?

katschka
23. bře 2012

Mladší nechodí vůbec.
@j.a.n.i

j.a.n.i
23. bře 2012

@katschka No tak v tom případě by to šlo, nahlásíš se jako osoba pečující o dítě do 7 let 🙂 sice nic nedostaneš, ale stát ti bude platit zdravotní a nemusíš se otravovat na UP.

katschka
23. bře 2012

@j.a.n.i Jé, no tak to by bylo super.. 🙂 Tak aspoň něco dobrýho. 🙂 Tak to je skvělí.. a mockrát děkuju za pomoc!!! 😵 Já se v tom nevyznám ani za mák!

adik2
28. bře 2012

Ahojky, potřebuju prosím také poradit. Jako již holky přede mnou byla jsem od ledna 2011 na nemocenské, potom PPM a teď rodičák. Z toho co jsem tu vyčetla je mi jasné, že tedy přiznání k dani z příjmu podávat nemusím. Ale na konci roku 2011 jsem zrušila životní pojištění a bylo mi vyplaceno odbytné. Za dobu co jsem měla životní pojištění jsem si snižovala základ daně. Musím tedy v tomto případě dávat přiznání k dani z příjmu? Částka, o kterou jsem si za tu dobu snížila základ daně je relativně nízká, takže samotná daň je nižší než je základní sleva na dani (těch 23 640,) nebo kolik to je 🙂 Díky moc.

j.a.n.i
28. bře 2012

@adik2 Jo, tak v tom případě bys ho podat měla a pokud si po PPM čerpala dovolenou, tak tam nezapomeň započítat i tu.

adik2
28. bře 2012

@j.a.n.i Díky za odpověď. Ještě se zeptám (moc tomuhle nerozumím, tak se omlouvám) - podám tedy přiznání, kde uvedu jako jediný příjem za minulý rok částku za proplacenou dovolenou 2011 + celkovou sumu, o kterou jsem si v minulosti snižovala základ daně. Jelikož bude ale daň z téhle částky nižší než je základní sleva na dani, tak v podstatě žádnou daň platit nebudu a je to pouze o tom donést to přiznání na finančák. Rozumím tomu dobře? Díky!

sarusenka777
29. bře 2012

@j.a.n.i. prosím tě,můžeš mi poradit? Celý loňský rok jsem byla na rodičáku,ale dostala jsem celkem vysoký odstupný a od manžela z práce při zúčtování daní mu poradili,ať si v práci požádám o roční zúčtování,že by mi mohli něco na dani vrátit,můžeš mi když ti napíšu částku spočítat aspoň cca kolik by mi mohli vrátit,jestli vůbec něco? Děkuju

j.a.n.i
29. bře 2012

@adik2 Jojo, přesně tak, na ten snížený základ daně je tam někde samostatná kolonka, teď z hlavy nevím která.

j.a.n.i
29. bře 2012

@sarusenka777 Janě, není problém, akorát už si pravděpodobně budeš muset podat DP sama, protože žádat se muselo do 15.2., teď už ti to udělat nemusí.

sarusenka777
29. bře 2012

@j.a.n.i. moc díky,poslala jsem Ti IP 😉

stopobezite
29. bře 2012

ahoj všem, taky hledám odpověď na otázku jesti mám podávat daňové přiznání. rodičák mi skončil v prosinci 2011 a od té doby jsem na úřadě práce.... tak asi ne?

j.a.n.i
29. bře 2012

@stopobezite Pokud si loni při rodičáku neměla nějaký příjem, ze kterého by si platila zálohy na daň, tak ne.

stopobezite
29. bře 2012

děkuji děkuji

michamicha
7. lis 2012

Ahoj, mám dotaz, je to teda s velkým předstihem 😀 ale zajímá mě, když jsem na RD a současně zaměstnanec a k tomu mám živnostenský list, ale od poloviny ledna mám činnost přerušenou a výdělek z ŽL žádný, tak jestli budu muset podávat za rok 2012 daňové přiznání sama nebo stačí, když mi zúčtování daně udělá zaměstnavatel. A jak by to bylo, kdybych činnost na ŽL obnovila od 1.12.2012 a měla nějaký malý výdělek z této činnosti. Je tam nějaký limit do jaké částky to daňové přiznání nemusím podávat? Snad mi někdo poradí 😅

j.a.n.i
7. lis 2012

@michamicha No, pokud ho máš pozastavený až od poloviny ledna, tak bys ho měla udělat sama, je tam sice nějaký limit, myslím 6000,- kdy se nemusí DP dělat, ale pak místo toho musíš odevzdat nějaké prohlášení, že byli příjmy do této částky, takže papír je to taky. Ale jestli v tomhle případě dělá daně zaměstnavatel, když byl část roku ŽL aktivní, to nevím, spíš bych tipla, že ne, ale fakt to jistě nevím.

michamicha
7. lis 2012

@j.a.n.i takže si ho radši dám sama a stejně tam napíšu nulu, když mi z ŽL nešly žádný peníze ani zálohy 🙂 nebo se zajdu zeptat na finančák

j.a.n.i
7. lis 2012

@michamicha Jo, taky to tak dělám, přijde mi to nejjednodušší 🙂 a nezapomeň na přehled na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu, taky se dvěma krásnýma nulama...

vera_vila
7. lis 2012

@michamicha pokud máš po část roku aktivní ŽL, tak určitě podávat přiznání sama, i když nebyl příjem a doložit k tomu papír, že jediný příjem (navíc nezdanitelný) byl rodičák...

bury
14. pro 2012

Poprosila bych o radu:
jsem na RD (jsem normálně zaměstnaná), ale měla jsem pouze dvouletý rodičák. Teď si na dohodu vydělám 5.000 Kč měsíčně (u jiného zaměstnavatele). Musím dělat daňové přiznání? Někde jsem četla, že pokud výdělek nepřekročí 60 tisíc/rok, tak není třeba. Děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
14. pro 2012

@bury DP dělat nemusíš a pokud máš u toho druhého zaměstnavatele podepsaný ten růžový papír (tj. nestrhávají ti žádnou daň), tak to ani nemá smysl.

bury
14. pro 2012

@j.a.n.i - děkuji ti moc za odpověď. jsem moc ráda, že jsou lidé jako ty, kteří dokáží takhle poradit 😉 díky moc.

itula
8. led 2013

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli má smysl podat daňové přiznání za rok 2012 když jsem pracovala od ledna do března a pak jsem nastoupila na neschopenku do října a pak jsem nastoupila na mateřskou. Vrátí mi něco? Má to cenu? Díky za odpovědi.

terez27
2. dub 2013

@j.a.n.i mohla bych poprosit o radu?v r.2012jsem byla do kvetna na md a od cervna na rd, platim si ziv.poj.700kc mesicne, z toho jsou asi 200kc uroky, do prace jsem poslala papir od pojistovny, ktery mi poslali k rocnimu zuctovani, pocitala jsem, ze budu mit nejaky preplatek, sle nic mi neprislo...je to mozne nebo to vypada,ze mi priznani vubec nepodali?jeste jsem po skonceni rodicaku cerpala dovolenou-jestli to s tim ma neco spolecneho,diky

terez27
2. dub 2013

Jeste dodam,ze si uplatnuju slevu na dite

marton
2. dub 2013

@terez27 v daních se rozhodně nevyznám,ale jsem také na rd,také zaměstnanec,také si platím životku a žádný přeplatek jsem po dobu rd nedostala.V únoru jsem si byla pouze v práci podepsat daně a to bylo vše.