Smí uplatnit slevu na dítě, pokud není biologický otec?

maximsarah
11. únor 2014

Maminky na jedné diskuzi se řešilo... že si může váš přítel, se kterým nejste sezdaní, uplatnit slevu na dani na dítě z vašeho předešlého svazku. Je to vůbec možné když žijete ve společné domácnosti, on vlastně živí vaše první dítě, může si na něj uplatnit slevu na dani nebo ne? Volala jsem nezávisle na sobě několika účetním a všechny řekli ANO, jde to. Finanční úřad tvrdí že to nejde. Znění zákona je: uplatnit slevu na dítě je možné v případě vyživovaného dítěte žijícího ve společné domácnosti. Jestli to musí být biologický otec nebo ne o tom tam není ani zmíňka. Poradíte?

saal
11. únor 2014

Nekde to tu uz bylo, muze, ale vy dva musite byt manzele.

maximsarah
autor
11. únor 2014

@saal No právě že tam paní psaly že svojí nejsou a partneři slevu uplatňují, že jim to normálně udělala účetní v práci. Proto jsem volala účetním co dělají daně za celý rok a bylo mi řečeno že ano, i pokud nejste manželé tak slevu uplatnit partner může. Tak teď babo raď.

janesafari
11. únor 2014

Já to taky řešila-zajímavé je,že loni nám učetní řekla,že to nejde...A ted mojému řekla,že to jde jak se vezmeme,tak tu slevu na dceru může uplatnit,když já sem ted na MD a nemůžu ji uplatnit sama...Chceme se vzít co nejdřív,at může uplatnit co se dá 😀

anina32
11. únor 2014

Podle mě to jde až po svatbě. Na staršího syna jsem vždycky uplatňovala slevu já, a když jsme se s novým partnerem vzali, tak hned týden po svatbě po mě personální v práci chtěla potvrzení od manžela z práce, že on tu slevu neuplatňuje, abych mohla dál já.

petrajurinova
11. únor 2014

@maximsarah jde to, brácha má normálně odpočty z daní na syna své přítelkyně - žije s nima a k tatínkovi jezdí na víkendy.

j.a.n.i
11. únor 2014

@petrajurinova Tak to ať doufá, že to finančák nikdy nezjistí... protože by to celé vracel (a pravděpodovně včetně penále).

j.a.n.i
11. únor 2014

@maximsarah Tak to jsou opravdu účetní na svém místě... 😕 v zákoně je to dost jasně uvedeno:

(6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je
a) nezletilým dítětem,...

o druhovi a družce se tu nic nehovoří...

petrajurinova
11. únor 2014

@j.a.n.i "dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů" - v okamžiku kdy spolu žijou a ten chlap se o to dítě stará, živí ho ze svých příjmů a vychovává ho místo vlastního otce, který na něj se.e , tak to snad odpovídá uvedenému - i účetní bráchovy firmy to prý takhle nějak vysvětlovala, když se o tom bavili

jadane
11. únor 2014

Můj přítel uplatňuje slevu na dani na mého syna z prvního manželství. Není s tím žádný problém 🙂

j.a.n.i
11. únor 2014

@petrajurinova To ale musí být soudně určeno, tedy převedeno do normálního jazyka, dítě v pěstounské péči...

maximsarah
autor
12. únor 2014

@j.a.n.i Holky mě to příjde postavené na hlavu. Jaký je rozdíl v tom jestli se vezmete nebo ne? Tak či onak žijeme ve společné domácnosti. Můj ex odmítá platit na dceru výživné, je v podmínce, soudíme se už 3 roky. Dceru živí můj partner takže tohle taky nechápu proč by to nešlo. To on jí platí vše, jídlo, školu, oblečení, tábor a snaží se aby se dcera měla dobře a za to její vlastní otec který by si daně uplatnit mohl na dítě z vysoka sere!

ninive211
12. únor 2014

@maximsarah My v práci uplatňujeme slevu na dítě na základě dodaného rodného listu. Takže pokud by byl zapsaný v rodném listu dítěte (ikdyž není biologickým otcem z hlediska DNA - třeba proto, že si ho adoptoval), tak ano, může uplatnit. Jinak bych neuplatnila. Jinak lze uplatnit slevu na dítě druhého z MANŽELŮ - takže pokud byste byli manželé a žili ve společné domácnosti s dítětem (to je důležité!) a nikdo jiný neuplatňoval, tak i manžel může uplatňovat daň zvýhodnění na dítě manželky z dřívějšího vztahu. Takto je to prostě napsané v zákoně, s tím nic neuděláš, i když tvůj partner tvoji dceru živí.
Můžeš uplatnit na dítě: vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů (přidělená pěstounská péče), dítě druhého z manželů aneb vnuka (vnučku) v případě, že rodiče dítěte nemají příjmy

petrajurinova
12. únor 2014

@j.a.n.i můžu se zeptat - ty se nějak zabýváš právními záležitostmi v sociální oblasti? Máš v těch zákonech dost dobrý přehled - vypadá to, že víš jak by to mělo vypadat z pohledu právníka nebo někoho takového. I když v konečném důsledku většina věcí stejně funguje podle toho jak si danou věc vyloží ten který stěžejní úředník, který zrovna v tom okamžiku rozhoduje (v tomhle konkrétním případě mzdová účetní).

maximsarah
autor
12. únor 2014

Dobře tak ale jak je možné že tedy některé maminky i když vdané nejsou, tak si jejich děti dává do daní jejich partner? A má to tak spousta maminek tak pak to nechápu.

terez27
12. únor 2014

@j.a.n.i jen se chci ještě zeptat,když si manžel uplatňuje moji dceru,já jsem dávala čestné prohlášení.,ze já ji neuplatnuju...potrebuju i prohlášení od Bio otce?a za jak dlouho fu vrací preplatek?

j.a.n.i
12. únor 2014

@terez27 pokud nežijete ve společně domácnosti, tak ne potřebuješ.

j.a.n.i
12. únor 2014

@petrajurinova ne, nejsem právník, ale zrovna tohle jsem řešila s holcinou pracující na financaku. A jinak pokud by přišla kontrola tak myslím, ze to bude problém toho kdo dítě uplatňuje a ne účetní, protože on v tom růžovem prohlášeni podepisuje, ze si to ditko odepsat muže... To, ze většina lidi vůbec netuší, co tam podepisují už je věc druha.

verusky
12. pro 2014

@j.a.n.i jani, zase ja 🙂 prosim Te dotaz - takze kdybychom se s pritelem vzali ted, slevu z dani na me deti z predesleho svazku by za cely rok uz neuplatnil, pouze za par dnu od svatby, ze??
a je mozne, ze by slevu vzal muj otec, tzn. prarodic na vnouce, ktery v malem podnika? dostal by neco? pobira duchod a jeste je soukromy spechtitel paprik 🙂, tak ma nejaky mensi privydelek. co je podminkou?
dekuji moc....

verusky
12. pro 2014

@j.a.n.i slechtitel 🙂
jani a nevim, jestli je dulezite, ze jsem cast roku pobirala nemocenskou a cast materskou, takze jsem tyto prijmy mela. dekuju.

j.a.n.i
12. pro 2014

@verusky Tak pokud byste se teď vzali, tak za letošek neuplatní nic, protože (pokud si to dobře pamatuju) rozhoduje stav k začátku měsíce. A tvůj otec by mohl, ale pouze za splnění 2 podmínek, jednak by s váma musel žít ve společné domácnosti a nesměl by náklady uplatňovat paušálem.

banitram
12. pro 2014

já dělám mzdovku už 12 let a nechce se mi věřit, že někde existuje tak pitomá mzdová účetní, že by umožnila daňové zvýhodněni na dítě z předchozího matky jen u jejího přítele !!! Až tam jednoho dne dorazí kontrola z finančáku, bude se divit nejen dotyčná účetní (pokuta), ale také onen zaměstnanec, který bude muset vracet všechny slevy na dítě za celé ty roky, co je uplatňoval.... jenom ne jedno dítě za rok to dělá 13404 Kč. A FÚ nebude zajímat, že to umožnila hloupá účetní, protože neznalost zákona neomlouvá a jsou to neoprávněně čerpané daňové slevy.
Druh nebo přítel nikdy nemohl a nemůže uplatnit slevu na dítě své partnerky , pokud není jako otec dítěte zapsaný v rodném listě. Je také možnost osvojení. Děti partnerky z předchozích vztahů může uplatnit také následný měsíc po sňatku, samozřejmě za předpokladu společné domácnosti. Předpokladem také je, že děti byly svěřeny do výlučné péče manželky. V případě střídavé péče je třeba také potvrzení o neuplatňování daňového zvýhodnění od biologického otce. To platí v případě, že jsou děti nezletilé - u plnoletých studujících dětí je to ještě trochu jinak ....

banitram
13. pro 2014

Ještě k úvahám uživatelek výše, pro by měl dělat stát rozdíl mezi tím, zda jsou nebo nejsou manželé. Jak chcete ošetřit situaci, kdyby se nějaké žena domluvila s dalšími deseti kamarády, že budou uplatňovat daňové zvýhodnění na její dítě a peníze si rozdělí ? Deset chlapů v deseti různých firmách bude uplatňovat slevu na jedno dítě, protože žena prohlásí, že právě ten dotyčný je její přítel .... jak to stát zjistí ? Stav manžel-manželka je jasně daný úředním dokladem a také zápis otce v rodném listě - tady není s čím manipulovat a vše je doložitelné - jiné osoby tak daňové zvýhodnění nemůžou uplatnit.

Ještě jsem zapomněla zmínit možnost, že v určitých případech - třeba studující svobodná dívka s dítětem bez příjmu žijící s rodiči - může uplatnit daňové zvýhodnění i prarodič na vnouče.