Úleva na dani na dítě. Musí ho manžel nahlasovat?

bertica.h
20. čer 2009

Narodilo sa nám druhé dieta..musí manžel niekde niečo nahlasovať,aby sme aj naneho dostávali 890kč?alebo je to automaticky?ak nie..kde to nahlásiť a vybaviť?
Ďakujeme 😉

vojtisek2007
20. čer 2009

bertica - no nahlásit by to měl u zaměstnavatele, aby mu dal slevu na dani na další dítě - možná budou chtít ve mzdové účtárně kopii rodného listu

bertica.h
autor
20. čer 2009

dakujem,Vojti.takže som rada..že netreba zas na nejaký úrad.. 😅 😅
dakujem 😉

asanaa
20. čer 2009

Ahojky
měla bych také dotaz.Může si můj manžel zažádat o slevu na dani na prvního syna i když není jeho bio otec??Zatím jsem slevu na něj uplatňovala já,ale nastoupila jsem na MD,tak by mě zajímalo jestli si může zažádat manžel.Dějujuuu 😉

bertica.h
autor
20. čer 2009

..ešte taká podotázka 😅
je možné aj spatne za jeden mesiac to vrátiť?asi s tým budu opletačky(tak ako vždy 🙄 😠 😠 )..koli tomu,že sme SLováci..takže daňový domicil..atd..

dakujem

vojtisek2007
20. čer 2009

bertica - nemusíte žádat zpětně - ale až budou manželovi dělat roční vyúčtování, tak tam se mu to potom promítne, takhle zpětně to stejně nejde....

asanaa - já myslím, že by si ho mohl uplatnit - tam jde o "vyživované dítě žijící ve společné domácnosti" - o tom,zda vlastní či ne tam nic není

asanaa
21. čer 2009

vojtisek moc děkuju 😉

deathy
24. čer 2009

Už sem se někde ptala, ale nic... Nejsme manželé, je to pak taky tak? Po přítelovi účetní chtěla moje prohlášení, jako že já tu slevu neuplatňuju.

vojtisek2007
24. čer 2009

deathy - nemusíte být manželé, jde tam o to, že dítě žije s vámi ve společné domácnosti a je vámi vyživované....

deathy
24. čer 2009

A když spolu nebydlíme, ale sme spolu..to oni asi neřeší, ne?

vojtisek2007
25. čer 2009

deathy - dítě musí mít trvalý pobyt stejný jako ten rodič, který na něj uplatňuje slevu 😉

deathy
26. čer 2009

Takže jako táta? No tak to máme smůlu, protože holka má trvalý po mě, což je teda pochopitelný.

bertica.h
autor
26. čer 2009

vojti..ale to asi nieje pravda.ja mám Tp iný ako manžel..a on pober na dcéru ulavu na dani..
Myslím,že nai nikto nechcel vedieť trvalé bydlisko..

vojtisek2007
26. čer 2009

tak nevím, já si tak vysvětluji citaci zákona - "sleva na vyživovavné dítě žijící ve společné domácnosti" - když dítě ve společné domácnosti nežije (rodiče jsou např. rozvedení - tak si uplatňuje ten, s kým žijí, nemůže ten druhý), tak na něj nemám proč uplatňovat slevu....no nic, nasadila jsi mi brouka do hlavy, takže tohle ještě v pondělí řádně a přesně vysonduji na finančním úřadě.... 😉

uji
22. únor 2011

@vojtisek2007 ahojky chci se zeptat ta sleva na dani , to je neco jineho ,nez ta dan kterou automaticky odvadis v praci jako rodic nizsi? myslim jako ze odvadis nizni dan, kdyz mas dite, nebo to je to same? a kolik je to korun mesicne ta sleva na dite? ja jsem slysela ,ze za rok je to asi 10tisic.? a muze nam to udelat ucetni v praci meho pritele, ikdyz nase dite neni napsane na jeho jmeno? ale bydlime spolu a trvaly pobyt mame vsichni 3 stejny. nebo si to musim vyridit ja sama na urade? a vyplaceji to maminkam na md? jestli jo tak kdy? nebo do kdy? diky predem za odpoved.

vojtisek2007
22. únor 2011

@uji uji slevu na vyživované dítě si může odečíst z daní jen ten, kdo má příjem, maminka ma MD bohužel ne, ale přítel by si tedy slevu uplatnit mohl....buď si dítě uplatňuje každý měsíc - to je 967 korun o kterou mu se poníží daň, kterou má daný měsíc platit, nebo si uplatní dítě jednou za rok - částkou 11604,-kč - a udělají mu to v práci, nahlásí si v práci na mzdovce, že chce udělat roční vyúčtování a je to. Kdyby jste byli manželé, může si uplatnit ještě slevu na tebe, jako na vyživovanou manželku, což je 24840,-Kč za rok, a třeba jestli máte hypo, tak zaplacené úroky za rok 2010...nebo penzijní a živnotní pojištění, jestli si platí - to jsou další odečty, o které si může snížit daňový základ.

benjik
22. únor 2011

@uji jak to myslíš,že není napsané na jeho jméno? Má ho v rodné listě jako otce? pokud ano,pak to můžeš uplatnit tak jak píše vojtíšek,což je tady naše dobrá víla.

uji
22. únor 2011

@vojtisek2007 no jo ale ted v tom peknej zmatek 😒 , minuly rok nam jedna pani ucetni delala danove priznani a dostali jsme neco kolem 10tis kc a to jsme taky jeste nebyli svoji, takze tento rok to zmenili jako ze musime byt svoji nebo jak to je? protoze kdyz jsem se byla ptat na urade, tak me pani poslala stim ze mam donest od pritele potvrzeni o zdanitelnych prijmech za rok 2010, no a jeste mi rikala co si, ze existuje jeste sleva na dite , se ptala jestli o tom vim, no a prave ze si to vsechno tento rok vyrizuji sama tak vubec nic o tehle 2 ruznich danovych ulevach nevim 😒 , no a ted teda vubec nevim kterou z techto 2 dani jsme minuly rok dostali zpet? z toho co jsem se tedy dozvedela vim ze je Sleva na dite, sleva na manzelku , a jestejsem nekde slysela neco jako odpis dane-to je zas neco jineho nebo je to to samy?

uji
22. únor 2011

@benjik jo jo , je to víla 🙂 to mas pravdu! a myslim to jako ze pritel neni napsanej na prckovym rodnym liste.

kikimaruska
22. únor 2011

Ahojky,takže pochopila sem to dobře, když si za rok 2010 zařídila úlevy na dani babička a účetní ji započítala leden-říjen 2010, kdy se to zařizovalo, tak v dubnu bude ve výplatě mít dan za malého jen leden-říjen...a od listopadu jí už dan strhávají přímo z platu..? Pochopila sem to tak správně?

benjik
23. únor 2011

@kikimaruska úlevu bude mít za celý rok,vyplatějí ji rozdíl,který dělá dan po slevě na poplatníka mínus lseva na dítě. Tady pokud se dostala do mínusu jí to vrátí,pokud měla výdělek celkem víc než 48000,-, jen ji od toho,co ji budou vracet odečtou,to co už ji za dítě vyplatili ve mzdě.

benjik
23. únor 2011

@uji hele ale jemu mohli vracet daně i za to,že neměl tak velkou dan. povinnost a na daních za rok odvedl víc než měl,tak ten přeplatek. Včera jsem dělala mužově kolegyni daně a ta žádnou jinou slevu než na poplatníka nemá a taky jí budou vracet několik tisíc.

vojtisek2007
23. únor 2011

@uji u vás šlo zřejmě slevu na dítě....slevu na manželku uplatit nemůžete, když nejste svoji....to by vám účetní neudělala, protože většinou při prvním musíš doložit čestné prohlášení, že jste manželé...to by jste dát nemohli, tudíž ona by vámt u slevu udělat nemohla....takže jen na to dítě....

kikimaruska
23. únor 2011

@benjik děkuji 😉 .Já ani teda netušila, že může uplatnovat na malýho babička, když u nich už druhý rok žijeme...první rok teda nic,protože jsem měla tvalé s malým ještě u ex...Kdyby mi to neporadila kamarádka, tak jsem o tomhle vůbec nevěděla 😒 ...ještě, že ji mám 🙂.A Tobě díky za vysvětlení 😉

benjik
23. únor 2011

@vojtisek2007 a to jde i když není přítel @uji psán jako otec?

benjik
23. únor 2011

@kikimaruska já o tom taky slyším prvně

kikimaruska
23. únor 2011

Podle mě to nejde, ex.když si dával první rok úlevy na dani (jen přítel, nebyli jsme svoji),tak musel účetní donést rodný list malého, že je otec..).V r.2008

vojtisek2007
23. únor 2011

@benjik
@kikimaruska
V zákoně je jasně uvedeno: "Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojené, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě druhého z manželů a vnuk (vnučka), pokud jeho (její) rodiče nemají příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit"

Doporučuji přečíst především § 35c zákona o daních z příjmů.

j.a.n.i
23. únor 2011

@benjik Slevu na dítě může uplatnit buď otec, nebo manžel matky nebo prarodiče, ve všech případech musí žít ve společné domácnosti.

kikimaruska
23. únor 2011

@vojtisek2007 děkuji 😉 . Popravdě když šla babi k účetní,tak o tom nejprve vubec nevěděla, že to lze...ale dohledala a pak se to nakonec vše vyřídilo. Ono asi moc případů, kdy si na vnouče odepisuje prarodič není...ikdyž co jsem se až pak poptávala samoživitelek, žijících v době RD s prarodiči, tak ti si to též nechávají odepisovat. Popravdě je pravda, že naši nám fin.pomáhají víc než dost,takže jim ty odečty přeju a jsem ráda, že je tohle možné... 🙂

uji
25. únor 2011

@vojtisek2007 jo to asi jo. a vojti jeste se chci zeptat tu slevu na manzelku, tu lze uplatnit i na pracujici manzelku,nebo jen na manzelku ktera je na md? jestli jo, tak ji to udelaji v praci ucetni (a ma to v kompetenci delat?) nebo si to musi vyridit na urade?