Úleva na dani na dítě. Musí ho manžel nahlasovat?

bertica.h
20. čer 2009

Narodilo sa nám druhé dieta..musí manžel niekde niečo nahlasovať,aby sme aj naneho dostávali 890kč?alebo je to automaticky?ak nie..kde to nahlásiť a vybaviť?
Ďakujeme 😉

vojtisek2007
25. únor 2011

@uji slevu na vyživovanou manželku může uplatnit manžel pokud za rok neměla příjem vyšší než 68.000 - nemusí být na MD, může chodit do práce, ale je to omezený tím výdělkem do 68.000 ročně, a řeší to potom v manželově práci....

jonuska
26. únor 2011

Ahojte holky..žiju se 3ma dětma u mích rodiču už 2roky...prosím jak to udělat aby měl dědeček ulevu na daních??ted v tomhle období díky moc za rady je to zpětně????

j.a.n.i
26. únor 2011

@jonuska Pokud dědeček pracuje, tak to jde, stačí když mu napíšeš čestné prohlášení, že ty je neuplatňuješ 😉 a pak bude asi potřebovat kopie RL dětí a asi i tvůj, aby doložil, že je jejich dědeček. Pak to stačí dát jejich účetní nebo (pokud ho s tím pošle do háje) tak bude muset podat daňové přiznání sám. Jak moc zpětně to jde to nevím, ale za rok 2010 se to teď podává standardně, jestli by to šlo i za minulé roky, na to se zeptej na finančáku 🙂

jonuska
26. únor 2011

jj děkuju jsi zlato🙂 Jani ješt prosimtě...když bude muset sám tak kde na finančním????

kikimaruska
27. únor 2011

@jonuska souhlasím s Jani...babička musela donést mé čestné prohlášení, pak rodný list malého , můj nepožadovali...asi proto, že nejsem vdaná a máme stejné jméno...Vše dala své účetní a ta to zařídila. Jinak ještě jsme dokládali výpis mých příjmů ze sociálky na malého...RP 😉

j.a.n.i
27. únor 2011

@jonuska Finanční úřad podle místa trvalého bydliště dědečka.

jonuska
28. únor 2011

tak holky děkuju🙂 prý je to až 3roky zpětěn a chtěli rodné čísla dětí,papár že jsou děti v mé péči..a rozhodnutí soudu o rozvodu🙂

andykov
6. dub 2011

Holky, měla bych prosbičku... S otcem Kristýnky jsme se v prosinci rozešli.. Uplatňoval slevu na dani, až teď do březnové výplaty, od příštího týdne nastupuji do práce a chci ji uplatňovat já... Chtěla jsem vědět jestli je možné zpětně žádat po jejím otci ten daňový odpočet, co na ní pobíral. Na dceru mu zatím ještě nedal ani korunu, ani na mě, nemá ani o ní zájem. Mám na to nárok nebo ne?

mkr
6. dub 2011

@andykov to dítě by s ním muselo žít, aby si to mohl uplatňovat, určitě bych se zeptala na FU a v konečným vyúčtování by ti to mohli vrátit a on by to měl doplatit

andykov
6. dub 2011

@mkr
my jsme spolu žili do prosince a on to uplatňoval od narození dcery a uplatňování se po našem rozchodu nezastavilo.. jde mi hlavně o to jestli mu nebudu tvrdit nepravdu, když mu říkám, že mi to bude muset vrátit...

j.a.n.i
6. dub 2011

@andykov No, pokud s vámi nebydlí, tak na odpočet nárok nemá... druhou otázkou je, jestli to z něj nějak dostaneš. Asi bych k němu do práce poslala, že již nesdílíte společnou domácnost a že tudíž uplatňuje odpočet neoprávněně aby to účetní stopla a že od letošního roku uplatňuješ odpočet ty.

mladen
30. lis 2012

Dobry den,prosim vas chtel bych vedet,jednu vec,pracuji zde CR uz 5 let,deti a moje druzka zijou doma a to v Bulharsku,dosud jsem si neudelal v praci danovou ulevu na deti a druzku,a chtel bych si to udelat i zpetne za ty roky,prosim o radu,jestli na to mam narok ,dekuji za odpoved

j.a.n.i
30. lis 2012

@mladen Ne, nárok nemáš, protože podmínkou je, že žiješ v dítětem ve společné domácnosti, je to sice v tvém případě malinko nelogické, ale je to tak.

odnoo
11. srp 2013

Dobry den,nastoupil jsem do nove prace.A pozadal jsem si ulevu na danich na dceru.je ji 8.roku.Ale nejsem jeji bio otec.Vyzenil jsem ji.Zije se mnou a manzelkou ve spolecne domacnosti.Mam na tu ulevu narok?Mzdova ucetni mi rekla,ze ne.

j.a.n.i
13. srp 2013

@odnoo Ano, mas, ať se účetní vrátí do školy...

jituliiii
19. říj 2013

Ahoj, prosim take o radu....je vyhodnejsi, kdyz si o slevu na dani zazada pracujici manzel a nebo ja na MD, RD? Co vyjde lepe? Dcera se narodila v lednu 2013...a jeste jedna otazka - na rok 2014 musi manzel nebo ja zadat znovu, nebo uz ne?

jituliiii
19. říj 2013
j.a.n.i
19. říj 2013

@jituliiii No, ty těžko můžeš žádat o slevu na dani na dítě, když nepracuješ a nemáš tedy žádný příjem 🙂 A jinak se žádá na každý rok a dokládá se papír od toho druhého, že on slevu neuplatňuje.

jituliiii
19. říj 2013

@j.a.n.i takze rodicak se do toho nepocita?

j.a.n.i
19. říj 2013

@jituliiii Ne, rodičák je sociální dávka, neplatí se z něj žádné daně, takže na něj nejde sleva ani uplatnit. Pro tyhle účely se počítá pouze příjem z práce (HPP, DPČ, DPP) nebo z ŽL, nepočítá se třeba ani nemocenská.

jituliiii
19. říj 2013

@j.a.n.i jeeee ahaaa, tak dekuji moc🙂 ale preci jen se te jeste zeptam - kdyz jsme mela v lednu jeste DPC a byla mi v tomto roce úproplacena i dovca, tak rocni zuctovani delam z techto dvou, ze?

benjik
19. říj 2013

Ahoj,mám dotaz.Muž díky slevám na dětech má jako zaměstnanec nulu na odvedených daních (sleva na něj a děti pokryje každý měsíc příp.zálohu na dani) - musí během roku odvést byt i korunu,aby mohl při ročním vyúčtování požadovat příp. vratku?

j.a.n.i
19. říj 2013

@jituliiii Ano, z obojího, pokud ta DPČ byla nad 5000,- (předpokládám, že ten růžový papír si měla podepsaný na HPP a ne na tu DPČ), ale neděláš roční zúčtování, to dělá pouze zaměstnavatel, ty podáváš daňové přiznání.

j.a.n.i
19. říj 2013

@benjik Ne, nemusí, i 0 se počítá jako že něco odvádí, ale je dost dobře možné, že už nebude co vracet, pokud neuplatní třeba hypotéku nebo tak něco.

benjik
19. říj 2013

@j.a.n.i děkuji,bude,nepracuje celý rok,teda alespon dřív jsme dostávali

j.a.n.i
19. říj 2013

@benjik Tak jestli nepracuje celý rok, tak to něco zpět dostane 🙂

benjik
19. říj 2013

@j.a.n.i jo to vím,vždy dostal docela dost,ale to i odvedl nějakou dan,jen letos - nová práce za málo,ale co hlavně,že je.

jituliiii
19. říj 2013

@j.a.n.i Super, dekuji moc!

barca_e
13. pro 2013

Ahoj, chci se poradit. Doposud uplatňoval slevu na dítě manžel jako OSVČ, ale od letoška to prý u něj není možné, jelikož uplatňuje výdajový paušál. Já pobírám rodičák a zároveň trochu pracuji na DPP (do 10tis.měsíčně). Můžu nějak požádat já o tuto slevu na dítě? Díky za rady.