Uplatnění úroku z hypotéky v daňovém přiznání

lolelole
14. únor 2013

Ahoj holky, najde se nějaká šikovná účetní, co by uměla poradit ? 🙂
Jdu zpracovávat DP za 2013 a ráda bych uplatnila hypotéku - pro odečet úroku od základu z daně. Hypo smlouva je psaná na mně ale problém je, že mám v daném místě pouze přechodné bydlení - trvalé mám ještě pořád na Slovensku. Myslíte, že je to problém? Všude se píše, že musí daná nemovitost sloužit k "trvalému" bydlení... Díky moc za rady 😵

j.a.n.i
14. únor 2013

No, DP za rok 2013 asi ne 🙂 nicméně pokud si vlastníkem a fyzicky v té nemovitosti bydlíš, tak si to uplatnit můžeš.

lolelole
autor
14. únor 2013

@j.a.n.i jojo na jasně - 2012 😉 tak to je super - dík za zprávu. Jo a ještě jsem někde četla, že pokud v dané nemovitosti podnikám, tak mohu uplatnit jenom určitou poměrovou část. Pracuji z domova, tak nevím, zda mohu uplatnit celý úrok...co mysliš ? Jinak děkuji moc 🙂

j.a.n.i
14. únor 2013

@lolelole Tohle už nevím 100%, ale pokud nic z baráku do podnikání nevykazuješ, tak myslím že ano a nikdo to řešit nebude.

berynka
14. únor 2013

Ahoj, já v tom nechci dělat zmatky, ale manžel toto potvrzení do práce dával taky a trvalé bydliště musel mít tam, na kterou nemovitost platí hypotéku a dokládal ještě výpis z katastru nemovitostí.

lolelole
autor
14. únor 2013

@berynka a jé je 🙂 klasika - všude je to jinak - mě z těch daní jednou picne. Asi zavolám přímo na finančák a uvidíme 😠

j.a.n.i
14. únor 2013

@berynka No, ony si účetní vymýšlí různé věci.... v zákoně je napsáno, že je nutné tam trvale bydlet, ale to neznamená, že tam musí být i trvalé bydliště, ač si to tak spousta lidí zjednodušuje.

yvetta
14. únor 2013

@lolelole - trvale byvanie a nie trvale bydlisko..ja si tu uroky uplatnujem uz 3 roky (v byte mam len prechodne bydlisko)a v pohode na financak dokladam cestne prehlasenie, ze sa v danej nehnutelnosti trvale zdrziavam 😉 a to im stacilo 😅

lolelole
autor
14. únor 2013

@yvetta jéj tak paráda - díky moc. A to čestné prehlásenie prikladáš normálne k daňovému priznaniu ?

yvetta
14. únor 2013

@lolelole - jj je to vlastnymi slovami napisane - mozem poslat vzor na mail a prikladam ho k danovemu 😅

lolelole
autor
14. únor 2013

@yvetta
@j.a.n.i
@berynka
Holky, ještě jeden dotaz 😅 pokud jsem si obnovovala živnost až od března - mohu uplatnit jenom úroky od března nebo lze za všch 12 měsícu, které jsem hypotéku platila ? Omlouvám se, že se ptám jak pitomec 😀

j.a.n.i
15. únor 2013

@lolelole Nevím to 100%, ale můžeš za celou dobu, akorát to maximum, které nesmíš těmi úroky překročit se bude počítat jen za těch 10 měsíců.

pavlinarutova
8. dub 2013

Ahojda,ví tu někdo kolik let zpětně vracejí a jaký vliv má na vrácení RD? Děkuji

j.a.n.i
8. dub 2013

@pavlinarutova Vrací se 3 roky zpětně a RD má vliv ten, že aby ti zaplacené úroky mohli vrátit, tak musíš mít dostatečný zdanitelný příjem, což nemocenská, mateřská ani rodičák není.

pavlinarutova
15. dub 2013

Děkuji za odpověď,nepotěšila mě,ale snad bys mohla vědět i to,jestli může zažádat ručitel-druh.Díky

j.a.n.i
15. dub 2013

@pavlinarutova Ručitel pokud vím ne, spoludlužník ano, pokud splňuje ty ostatní podmínky, tj. že tam bydlí nebo to vlastní, záleží na jaký účel ten úvěr byl.