Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

eyael
13. led 2011

@ffiinnkkaa - no jestli si manžel může zažádat o vrácení daně i když jsem byla na RD jen část roku? jestli se to nějak píše do toho prohlášení?

j.a.n.i
13. led 2011

@eyael Je úplně jedno co si ten rok dělala nebo nedělala, podstatné je, aby tvé příjmy nepřesáhly 68 tis, nic jiného nikoho nezajímá.

beruska195
13. led 2011

@jjjb Ahojky, úroky z hypotéky si může odečíst ten, kdo je uveden ve smlouvě o hypotéce a zároveň musí být spolumajitel nemovitosti. Asi jsem Tě nepotěšila, u nás je to taky tak, hypoška je jen na mě, takže máme smůlu 😒

mkr
13. led 2011

@beruska195 já mám úvěr ze stavebka na sebe, ale můj manžel je spoludlužník, takže si to odečítá on, když já nemám příjem

mkr
13. led 2011

@jjjb pokud je manžel jako spoludlužník, tak si to odečíst může Poznámka: Pokud úvěrovou smlouvu uzavře najednou více zletilých osob, uplatní odpočet buď jedna z nich, anebo každá z nich, a to rovným dílem.
http://www.mesec.cz/dane/dan-z-prijmu/pruvodce/...

ffiinnkkaa
14. led 2011

@eyael
@j.a.n.i a PPM se do toho počítá, rodičák už ne

jjjb
14. led 2011

@beruska195 a @mkr Máš pravdu moc jsi mě nepotěšila, ale tak nějak jsem si to myslela. Právě mám hypotéku sama na sebe. Pak až jsme se vzali. No hlavní je, že jsme zdraví....a díky za reakci 😉

spimira
14. led 2011

Prosím vás počítá se mimo PPM do té částky i plat za dovolenou ? Děkuji

andelka
14. led 2011

Počítá se porodné? díky.
A prosím mohl by mi někdo poslat IP se vzrorem prohlášení?

eyael
14. led 2011

holky díky všem moc! na mateřské i RD jde o každou korunu, vaše pomoc je nedocenitelná!

hannn
14. led 2011

Holky,nestihla jsem přečíst celou diskuzi,ale uplatnit slevu na dani může uplatnit každý manžel nebo pouze manžel,který podniká?Manželovi v práci totiž do slevy na dani nechcou započítat ani našeho syna...

andelka
14. led 2011

@hannn můj manžel je normální zaměstnanec a každý rok mu vracejí 😉 na dítě teda ne, to mu vrací každý měsíc v platu 😉

hannn
14. led 2011

@andelka Děkuju 🙂 A myslíš,že když mu to nebude chtít udělat zaměstnavatel,že si to může vyplnit sám a hodit na finančák?

andelka
14. led 2011

@hannn to netuším, ale snad jo, proč by nemohl. Já se v tom moc neorientuju, jen mám vždycky začátkem roku radost, že budou penízky 🙂 Nám vrací každý rok, protože si mě manžel vzal coby studentku, pak jsem byla na ÚP a teď na RD 😅 ještě uplatňuje penzijko a letos by měl i hypotéku ze stavebka a možná ještě něco, musíme to probrat. Není to úplně jednoduché, ale vyplatí se to 🙂

hannn
14. led 2011

@andelka Tak to jsme na tom stejně 🙂 Já se teda zkusím někde poinformovat a zkusíme to...vůbec jsem o téhle možnosti nevěděla,ještě jednou děkuju 🙂

blanka.k
14. led 2011

@spimira ano, plat za dovču se počítá (bohužel 😅 )

@hannn každý rok by měl u zaměstnavatele podepisovat na tom "růžovém" prohlášení, že chce, aby mu udělali roční zůčtování daně, pokud chce, tak si je může udělat sám (já jsem zaměstnanec a začala jsem na RD podnikat, tak sjem jen brnkla účetní, že ať mi jen připraví podklady - kolik jsem od nich za rok dostala, a já si to daň.přiznání vyplním sama 😉 ) Určitě jděte do toho, pokud nemáš příjmy, je to dost peněz 😉

ffiinnkkaa
14. led 2011

@andelka porodné se do toho nepočítá 🙂

mkr
14. led 2011

@hannn určitě může, manžel je taky zaměstnanec, ale dělám si to každý rok sama, kvůli úrokům a manželce 🙂 stáhni si online formulář a tam natukáš jen čísla z ročního yúčtování daně, které ti dá yaměstnavatel, samo to i vypočítá 🙂 takže chyba by se neměla stát 🙂 jen tam ještě vyplníš číslo účtu, aby ti měli kam vracet peníze, kdzž to nepůjde přes zaměstnavatele

keila
14. led 2011

@hannn tak to je síla, že mu nechtějí odečíst ani dítě. Panebože, co je to tam za mzdovou účetní, na tu bych teda poslala kontrolu z FÚ, na to máte nárok!!!! Ale můžete si přiznání udělat sami, jak už tu padlo, není to nic složitého, stačí si třeba na www.finance.cz stáhnout formulář v excelu, v práci by musel manžel zažádat o Potvrzení o zdanitelných příjmech, podle toho to naflákáš do toho přiznání, pak ty odpočty a excel ti sám vyplivne, kolik mu mají vrátit. 😉

berynka
14. led 2011

manželovi taky vracejí daně, vyřizují mu to v práci. já jen napíšu prohlášení, že jsem neměla příjem vyšší 68tis, nebo kolik a na jaře to máme zpátky. když ještě bylo společné zdanění, tak jsme dostávali ještě o dalších cca 12tis víc.

ffiinnkkaa
14. led 2011

@berynka a proč myslíš, že to potom zrušili to společné zdanění 🙂 protože by to finančně neunesli 🙂 bylo to výhodné

eeefffaaa
14. led 2011

Ahoj...chtela bych se take na toto zeptat..vubec jsme o tom nevedela a chci aby manzel mel nejaky info az se na to bude ptat v praci,aby mu nerekli ze to nejde a pri tom by to slo...takze se chci zeptat,jestli toto plati jen u podnikatelu nebo i u zamestatncu...ja jsem na rodicaku od unora 2010,manzele jsme od rijna 2010 a ja beru jen ten rodicak,jiny prijem nemam...takze se chci zeptat jestli to plati i pro nas a kolik sekdyztak asi tak vraci????moc moc diky za odpoved

ffiinnkkaa
14. led 2011

@eeefffaaa tak to budete mít slevu krácenou právě jen na ty dva měsíce..

eeefffaaa
14. led 2011

@ffiinnkkaa fakt?? 🙄 ☹ ja jsem zase nekde cetla,ze se to na to nevztahuje odkdy jsme manzele...a vis to jiste?? ☹

ffiinnkkaa
14. led 2011

@eeefffaaa sleva na manželku? ano vztahuje se to na to od kdy manželé jste..jak už název vypovídá 🙂

berynka
14. led 2011

@ffiinnkkaa, to je mi jasný, že jak je to výhodný pro lidi, tak se to zruší 😝 😎 . Jsem ráda, že jsme to stihli aspoň jeden rok 😉 .

j.a.n.i
14. led 2011

@berynka @ffiinnkkaa Jaký že to bylo výhodný pro lidi a proto to zrušili ??? Zrušili to protože už nejsou daňová pásma, ale jednotná daň 15%, takže je úplně jedno z jak velkého platu se daň počítá, tudíž společné zdanění manželů už je nesmyslné...

ffiinnkkaa
15. led 2011

@j.a.n.i samozřejmě..že je to jedno..ale zrušilo to i z toho důvodu..a zavedli jednotnou daň..my nejsme blbé..my tomu rozumíme neboj

ffiinnkkaa
15. led 2011

@j.a.n.i já jsem účetní mě to nemusíš vysvětlovat 🙂

j.a.n.i
15. led 2011

@ffiinnkkaa Ale pro ty co tomu nerozumí je tenhle tvůj příspěvek hodně zavádějící: ffiinnkkaa @berynka a proč myslíš, že to potom zrušili to společné zdanění protože by to finančně neunesli bylo to výhodné