Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

j.a.n.i
2. lis 2011

@valleri No, teoreticky by mohl, ale prakticky je otázkou jestli za ty 4 měsíce vůbec zaplatil nějakou daň, když na sebe uplatnil nezdanitelnou částku za celý rok. A pokud žádné daně neplatil, tak mu ani nemají co vrátit.

valleri
2. lis 2011

jo dik.este mam jednu otazku-kamaradka je 2 roky na RP-manzel muze zarat za 2roky.ale ona musi napsat cesne prohlaseni.jo?

j.a.n.i
2. lis 2011

@valleri Jo, to může, akorát bacha na to, že mateřská (těch 28 týdnů dle platu) se jako její příjem počítá, stejně jako vyčerpaná dovolená po PPM.

valleri
2. lis 2011

ona nemela narok na matersku.takze hned sla na rodicak

j.a.n.i
2. lis 2011

@valleri Tak to pak jo, ten se jako příjem nepočítá.

valleri
2. lis 2011

tak dekuju vam moc.jsem rada ze vy jste a muzete poradit))))))

martinka81
14. lis 2011

@j.a.n.i opět prosím o radu, když jsem osvč a uplatňuji výdaje paušálem, tak do těch 68000 se počítá zisk (tedy příjem-60% výdaje)? Díky.

j.a.n.i
14. lis 2011

@martinka81 Jo, tak na tohle odpověď neznám, z logiky věci by to měl být zisk, ale zákon hovoří o příjmu, tj. bez odečtení výdajů. A teď si vyber 😒 a metodický pokyn jsem nikde nenašla, resp. ani tam to podle mě nebylo zcela jednoznačné, ale přikláněli se taky k tomu, že je to celý příjem... ani nevím jestli už platí, že ti musí (za nějaký poplatek) finančák závazně odpovědět na dotaz, protože tohle by na dotaz bylo.

martinka81
14. lis 2011

@j.a.n.i no já na to právě taky nikde odověď nenašla, ale logicky je můj "příjem" to, co mi vyjde v daňovém přiznání a z čeho odvádím daň. Tak budu pátrat dál, jsem zvědavá jak to dopadne, protože ze zisku by nám to akorát vyšlo.Dík.

lynn77
14. lis 2011

ahoj, no bohuzel tady se jedna o prijem, takze zadne vydaje neni mozne odecist 😉

martinka81
14. lis 2011
xsuzzi
7. led 2012

Ahojda holky. Potřebuju se zeptat, co jsem byla na RD jsme daň na manželku uplatňovali a já psala akorát prohlášení, že čestně prohlašuji, že jsem neměla v roce .... žádný příjem.
Teď min. rok jsem do dubna byla na RD, od dubna do září na ÚP a od září pracuji. Daň tedy opět můžu uplatnit, protože se vejdeme do těch 68 tis. zajímá mě, ale tedy,když už jsem chvíli pracovala co si všechno musim zajistit? Z práce nějaký prohlášení příjmu? Co všechno musim k tomu papíru co zase dám manželovi doložit, když už pracuji? A ještě jak to teď mám tedy napsat? Čestně prohlašuji, že v roce 2011 nebyl můj příjem vyšší než 68 tis.? Děkuji Zuzka

miluse
7. led 2012

ahojky, chci se zeptat,neboť manželova účetní je nějaká akčí, už chce po mě prohlášení o příjmu a také to, že si neuplatňuju úlevu na dani za děti, to oboje stačí napsat jen tím čestným prohlášením? nebo to budu muset ještě někde nechat potvrdit? díky

vojtisek2007
7. led 2012

@xsuzzi stačí zase čestné prohlášení + doklad o příjmech ze zaměstnání a doklad o vyplacené podpoře

@miluse - akční být musí, jestli manžel chce uplat'¨novat děti každý měsíc 😉 , tvoje prohlášení o příjmu by jí mělo stačit do 14.února - a stačí napsat čestné prohlášení - pokud jsi jen na rodičáku, pokud pracuješ, tak doklad o příjmu, že máš nižší příjem než těch 68.000,-kč

xsuzzi
7. led 2012

vojtíšek jéé doklad o vyplacené podpoře jo? To vezmu kde?? A do toho prohlášení mám napsat, ale už asi tu verzi, že jsem neměla příjem vyšší než 68 tis. asi viď? Ne, že jsem něměla v roce ... žádný příjmy. Děkuju

miluse
8. led 2012

@vojtisek2007
Díky vojtisku, jsem ještě měsíc na rodičáku, tak jdu něco sesmolit 🙂

vojtisek2007
8. led 2012

@xsuzzi jojo, že jsi v roce 2011 měla příjem nižší než 68.000 a doklad o podpoře by jsi měla dostat od nich takovej výměr, ten ti měli dát hned při přiznání podpory...
@miluse - stačí : čestně prohlašuji, že jsem v roce 2011 neměla příjem vyšší než 68.000,-Kč. podpis

xsuzzi
8. led 2012

@vojtisek2007 - děkuji, tak to nevim jestli ten výměr najdu,je to už dávno,ale kdyby ne,tak na ÚP mi ho vystavějí,když si tam skočim? Děkuju moc 🙂

duch
9. led 2012

@vojtisek2007 měla bych dotaz- když si chce manžel vzít úlevu daně na manželku platí pořád,že musí mít manželka menší příjem než 68tis.? do příjmu se počítá plat,PPM. počítá se jako příjem nemocenská? RD se nepočítá?děkuji moc

vojtisek2007
9. led 2012

@duch nemocenská jo, rd ne

kolca
9. led 2012

@vojtisek2007 Ahojky, moc prosím o radu. Minulý rok jsem byla část roku na RD a část roku jako OSVČ, příjmy se vejdou do těch 68 ti. Stačí čestné prohlášení nebo jako OSVČ musím mít ještě nějaký jiný doklad - pro manžela do práce....)

vojtisek2007
10. led 2012

@kolca stačí čestné prohlášení, předpokládám že daňový přiznání ještě nemáš....

kolca
10. led 2012

@vojtisek2007 Díky.

neu.sona
11. led 2012

Ahojky, chci se jen zeptat, zda je to za minulý rok odečet zase 24800 nebo méně? Někde jsem četla, že to měli zase okrájet... Děkuju.

neu.sona
11. led 2012

@hojda Děkuji!

jancaroul
12. led 2012

@vojtisek2007 Mohla bych tě poprosit o radu? V roce 2011 jsem si přivydělávala u dvou různých zaměstnavatelů, prohlášení o dani mám podepsané u původního, ještě zcela jiného zaměstnavatele, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou se starším synem, do toho od listopadu beru mateřskou na mladšího syna, všechny příjmy nepřesáhly částku 68 tis. Předpokládám, že si budu muset do konce března podat Přiznání k dani z příjmu fyzických osob. A teď k dotazu, na tom prohlášení je kolonka sleva na dani na poplatníka ve výši 23 640 Kč, tu budu uplatňovat? A lze při uplatňování této slevy uplatňovat ještě u manžela slevu na vyživovanou manželku ve výši 24 840 Kč, když mé příjmy za rok 2011 nepřesáhly těch 68 tis. a nebo se vybírá jen jedna z těchto slev? Moc děkuji za odpověď.

benjik
17. led 2012

Ahoj holky,mám na vás dotaz.Vím,že na uplatnění danového bonosu za dítě za celý rok musí být u poplatníka příjmy za zdan. období ve výši 6-ti násobku min. mzdy. Co se do těch příjmů prosím počítá? Muž totiž loni na HDP pracoval 4 měsíce,kde měl i nemocenskou,pak díky zdrav. důvodům byl na úp,kde bral podporu a pak byl na DPP.Co mu mám do těch příjmů počítat? Jen skutečnou mzdu.Nebo i nemocenskou a výdělek na DPP?

benjik
17. led 2012

A ještě jedna otázku: u toho DPP se ta částka 5000,-,co se zdaňují bere za celou dohodu do splnění limitu hodin nebo za každý měsíc? Muž ji měl na dva měsíce.

j.a.n.i
17. led 2012

@benjik Do příjmů bereš práci a DPP. A u DPP se zdaňují jakékoliv příjmy, pouze pokud není podepsané prohlášení (to růžové) tak se výdělek do 5000,- měsíčně daní srážkovou daní a do DP se už neuvádí.