Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

j.a.n.i
23. dub 2013

@zelvatko Tak záleží co uvedl manžel do DP... a ano, jde to případně dodatečně opravit.

amelie001
23. dub 2013

@zelvatko -já jsem manželovi podepisovala prohlášení že jsem neměla příjem.

loumaa
24. dub 2013

Ahoj,chtel bych se zeptat jestli uz vam chdi vraceni dani,maji mi vratit 5tis.jsem zamestnanec a delal jsem si to sama skoro konec dubna a porad nic.da se nekde zjistit jestli nedoslo k nejake chybe ikdyz by nemelo,priznani semnou vyplnoval pan na financaku.dekuju za odpoved

j.a.n.i
24. dub 2013

@loumaa FU to mohou odesílat až do 2.5.

zelvatko
25. dub 2013

tak, vyřešeno.. žádná daň žádné peníze.. škoda, že to na manželku nefunguje stejně jako u odpisu dětí .. :-/
ale díky za odpovědi!

malcovka
22. kvě 2013

Maminky prosím vás,teď jsem zjistila že můj manžel ☹ nás zapoměl odečíst z daní mě na Rodičovské dovolené a dvě děti.Dá se s tím ještě něco dělat?Myslím si že mohu ještě nárokovat ale budou nějaké sankce.Prosím poraďte.Děkuji

mpavlinka
22. kvě 2013

@malcovka kamarádka to žádala i dva roky zpětně a dali jí to (daň na manželku na MD). Podrobnosti nevím, můžu se jí zkusit zeptat.

malcovka
22. kvě 2013

Děkuji,nám je vraceli vloni taky za dva roky zpětně letos to prý už nejde nebo aspoň to takhle řekli manželovi v účtárně.

j.a.n.i
23. kvě 2013

@malcovka Jde to, je potřeba podat daňové přiznání na FU.

malcovka
23. kvě 2013

@j.a.n.i moc děkuji,hned manžela pošlu na FU,přeci jim to nenecháme 🙂

j.a.n.i
23. kvě 2013

@malcovka No, ono to tak hned nebude, nejdříve je potřeba si v práci vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, tam bude uvedeno, zda bylo či nebylo provedeno roční zúčtování daní a s jakým výsledkem a pak musíte vyplnit daňové přiznání a vypočítat kolik vám mají vracet a to teprve odevzdat na FU.

janesafari
25. kvě 2013

Ahoj holky...tohle téma už nějakou dobu hledám... 😉 Sem jako těhule na neschopence od 4.12.2012...Přítel mě na štědrý den požádal o ruku-a ted pořád přemýšlím,kdy bude nejlepší se vzít,abych se mu co nejdřív počítala do daní...Chceme jen maličkou svatbu a uvažujem,jestli se nám vyplatí se vzít ještě letos-na podzim (ted dostavujem dům a sem ve 32tt. ,tak dřív to nestihnem,během pár týdnů nás čeká stěhování 😕 )Jak to bude za mě s tím vrácení daně za mě,když sem vezmem až v září(říjnu)???...Každá koruna dobrá,co si budem vykládat,že? 😅
V těhto věcech se moc nevyznám,tak díky za každou radu...sice sem to tu zběžně proletěla,ale přece jen-vše se u nás dost rychle mění 😠

vera_vila
25. kvě 2013

@janesafari Pokud se na podzim vezmete, měl by mít "manžel" nárok na slevu na dani od toho měsíce, kdy se stanete manželi, pokud Tvůj příjem nepřekočí zákonem stanovenou částku 68 tis. za rok. Akorát to manžel musí nahlásit v zaměstnání, že na Tebe bude uplatňovat slevu (s tím, že po něm můžou chtít potvrzení, že Tvůj příjem skutečně té výše nedosáhl), nebo si bude muset vyžádat začátkem přištího roku potvrzení o zdanitelných příjmech s tím, že si daňové přiznání podá sám (stejně tak bude uplatňovat i slevu na dítě/děti) - pokud je tedy zaměstnanec...

janesafari
25. kvě 2013

Je zaměstnanec...A může uplatnit i slevu na mou dceru s mého prvního ,,vztahu" ,která je v mé péči,když ted nepracuju a po neděli nastupuju na MD?Nebo to uplatní jen na naše společné dítě? 😕

j.a.n.i
25. kvě 2013

@janesafari No, na tebe si za letošek stejně slevu neuplatní, protože smíš mít příjem maximálně 68 tis. za rok a jelikož se do tvého příjmu počítá jak nemocenská, tak mateřská, tak ten limit skoro jistě překročíš.
A tvé dítě z prvního vztahu může uplatnit až po svatbě, dřív ne.

janesafari
26. kvě 2013

@j.a.n.i Jo,sem tu nemocenskou počítala a vyšlo mě to víc 😒 A s dcerou sem si nebyla vůbec jistá a bude super,pokud ji bude moct uplatnit..Její biologický otec se jí vyhýbá,nic jí nekupuje a platí alimenty jen 1000,-...tak nedopustím,aby na ni uplatnoval ještě slevu na dani...Spíš naopak,budu ted chtít alimenty zvýšit,dceru čekají rovnátka a co tak slyším-je to pěkná suma ☹ ...Pokud mě polovinu nedá,jdu zvýšit alimenty-ikdyž mě pak zas bude dělat ze života peklo ZASE !!

malcovka
10. čer 2013

Uf uf,tak manžel minulý týden podal dańové přiznání na FÚ 😉 tak uvidíme,jinak všem moc děkuji za rady.

domkour
26. čer 2013

@gabcos nee rodičovský příspěvek se nepočítá, ale pozor mateřská ano těch prvních 6 měsíců.. mat. je braná jako příjem, rodičovský příspěvěk není považován za příjem,, takže pokud za kalendářní rok mateřská nepřesáhne 68.000 je nárok na vrácení daní na manželku...

yesu
8. črc 2013

Ahoj chci se zeptat, jestli můžeme žádat o tohlu vratku na daně. Máme roční dítě, ale nejsme s přítelem svoji, on je zaměstnaný...a jestli ano, tak co je potřeba vyřídit. Díky.

vojtisek2007
8. črc 2013

@yesu vzhledem k tomu, že je to sleva na vyživovanou manželku a vy manželé nejste, tak bohužel, tuto "slevu" uplatnit nemůžete ☹

yesu
31. črc 2013

@j.a.n.i Dobrý den, koukám, že ste v těhle věcech vyznáte, můžete mi poradit? Neměla sem tušení, že existuje nějaká daň na dítě, syn má rok a dva měsíce, já jsem na rodičovské dovolené a přítel je zaměstnaný, můžete mi poradit, jak to udělat zpětně? Jeho účetní mi řekla, že musí udělat nové daňové přiznání, ale byla nepříjemná a nechce s jí do toho a když sem volala na sociálku tak mi řekli, že stačí jen moje čestné prohlášení, že neberu žádné příjmu a jeho doklad o zdanitelných příjmech, tak sem z toho jelen. Díky za odpověď.

yesu
31. črc 2013

@vojtisek2007 Dobrý den, už jste mi jednou radila, tak třeba mi porádite i teď 🙂 Neměla sem tušení, že existuje nějaká daň na dítě, syn má rok a dva měsíce, já jsem na rodičovské dovolené a přítel je zaměstnaný, můžete mi poradit, jak to udělat zpětně? Jeho účetní mi řekla, že musí udělat nové daňové přiznání, ale byla nepříjemná a nechce s jí do toho a když sem volala na sociálku tak mi řekli, že stačí jen moje čestné prohlášení, že neberu žádné příjmu a jeho doklad o zdanitelných příjmech, tak sem z toho jelen. Díky za odpověď.

j.a.n.i
31. črc 2013

@yesu Přítel si musí vyplnit a na financak podat daňové přiznání, kde si ty děti uplatní a přiloží k tomu to tvoje prohlášení. Jo a musí to být jeho děti.

matodato
14. srp 2013

Dobrý den, prosím o radu jak se při odečtu na manželku řeší příjmy z pronájmu bytu. Ve smlouvě o pronájmu máme uvedeno, že celková částka za pronájem činí 6000 Kč z čehož 2900 jsou náklady na služby - teplo, dodávka vody, ohřev vody, fond oprav... Bude se započítávat celá částka 6000 Kč nebo čistý příjem 3100 Kč? Děkuji za odpověď. Jiné příjmy nemám. Rodičák už nepobírám.

ebsian
14. srp 2013

@j.a.n.i Moc prosím, dotaz 🙂 Ačkoliv je mi jasné, že odpověď bude ne. Peníze za dovolenou se počítají do té sumy 68 tisíc? V tom případě si ani neškrtneme s vrácením daní za manželku, akorát prý mohu dostat vrácení daně z té dovolené, je to pravda? Dostala jsem 23 tisíc čistého..Rodičák je 7300kč. Teda vlastně rodičák se do sumy nepočítá, ale mateřská ano a tu jsem brala 12300kč až do 27.5.2012. Děkuji

j.a.n.i
17. srp 2013

@ebsian Je to jak píšeš, počítá se materska a dovolená, takže to prekrocis... A ano jde vrátit zaplacené daně za tu dovolenou.

ebsian
17. srp 2013

@j.a.n.i Děkuji 🙂

malinka_02
27. říj 2013

Dobry den, koukam ze se tu resi presne co potrebuju, tak i ja si dovolim vas pozadat o radu..
19.12. Budu nastupovat na materskou a v praci jsmesedomluvili ze bych dal delala na dohodu co delam jen samozrejme v ramci mych moznisti s prckem, nejak jsem to neresila a ted me kamaradka trochu vydesila, tak jsem se chtela zeptat- umaterske si muzu na dohodu vydelavat a neohrozi to materskou nebo jetam napriklad nejaka vyse ktera se nesmi prekrocit? To same s rodicovskou- muzu si vydela libovolnou castku nebo je to nejak omezene pokud bych napriklad rodicovsky prispevek chtela na 2 roky, tudiz vyssi? A posledni dotaz- jak je to s odpisem manzela dani-nesmim tedy prekonat 68 tis rocne a materska se do toho tedy pocita a rodicovska ne, tedy 2014 kdy budu brat rodicovskou mam smulu? Pak tedy 2015, 2016 a dalsi rok kdyz uz se zase vratimdo prace tak nemame zase narok ani za mesice co budubez prijmu protoze si dalsi vydelam vic nez 68 tis?
Predem moc dekuji.

novynka
27. říj 2013

@malinka_02 ahoj, taky to teď řeším 🙂 od 1.10. jsem nastoupila na mateřskou a stále si držím přivýdělek, na kterém si docela i dobře vydělám... bylo mi řečeno, že k mateřské i rodičovské si můžu vydělávat, pokud to bude na dohodu a nepřekročím měsíčně 10.000... a co se týče odpisu daní... nesmíš si ty sama za rok vydělat těch 68 tis., což je cca 5600 měsíčně, bohužel se ale do těch výdělků počítá mateřská (tedy prvních 6 měsíců od zaměstnavatele), rodičák ale už naštěstí ne ;) takže pokud jde přímo o mě, příští rok si mě manžel ještě odepsat nemůže, protože jsem letos do října normálně pracovala a pak říjen-prosinec budu na mateřské... ale ten další rok už od dubna budu na rodičáku a když si pohlídám výdělky tak abych se vešla do 68 tis celkem za rok (nebo možná napsat dohodu na manžela ;) ), tak si mě můj drahý může v roce 2015 konečně odepsat z daní za rok 2014! :D ale určitě se to vyplatí, je to kolem 24 000, což se přece jen hodí ;)

novynka
27. říj 2013

@novynka k předchozímu 🙂 napsala jsem špatně, že si nesmíš vydělat 68 tis, je to samozřejmě víc jak 68 tis ;) určitě se chápem...