Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

jajik25
26. led 2010

Ještě jedna věc.Ten příjem 68 tis. se počítá jen za mě nebo i s příjmem manžela?Díky

vojtisek2007
27. led 2010

jajik - jestli ti mateřská za rok 2009 neudělala víc než 68.000 může si manžel na tebe uplatnit slevu 😉

devila
28. led 2010

Ahoj holky,
od prosince 08 do konce října 09 jsem byla na rodičáku, od toho listopadu 09 mám mateřkou zase, takže to by si mě odepsat mohl že???Díky za radu.

j.a.n.i
28. led 2010

to určitě, za 2 měsíce nebudeš mít PPM vyšší než 68 000,- pouze pokud sis k tomu rodičáku přivydělávala, tak to k tomu musíš přičíst

petulas
28. led 2010

Ahojky chci se zeptat brali jsme se 6.6.2009 a do září jsem normálně pracovala a pak do 26.12.2009 marodila a od 27.6.09 jsem na mateřské....může na mě manžel uplatnovat nějaké úlevy a když spočítám celý rok tak jsem 68t. překročila, ale to jsme nebyly manželé počítá se to taky??? Asi je to blbí dotaz co??? 😅

jajik25
28. led 2010

Ahojky pochopila jsem to dobře že když si ženská na rodičáku přivydělává tak si jí manžel nemůže odečíst z daní?Kamarádka to právě tak má ale má sepsanou jen dohodu o provedení práce a prý si může vydělat maximálně jen 4 tis.měsíčně.Díky

vojtisek2007
28. led 2010

petu - spočítej si kolik jsi měla příjem od toho června, kdy by si tě mohl manželu platnit, když to bude míň 34tisíc tak si myslím, že by si tě uplatnit mohl

jajik - jestli její příjmy byť na mateřské překročí 68tisíc, už není vyživovaná manželka...takže bohužel....Jestli má kamarádka sepsanou DPP, tak ta je limitovaná penězi, tzn, že má max 4tisíce měsícně tak se do toho limitu vejde...

petulas
28. led 2010

voj. děkuji tak jsem to počítala a nevejdem se do toho....tak nic... ještě se chci zeptat nevíte někdo jak je to s hypotékama slyšela jsem že jde na rodičáku brát nějaké peníze jako příspěvek na bydlení?? Nevím co je na tom pravdy...

vojtisek2007
28. led 2010

petu -příspěvek na bydlení je sociální dávka (nemá s hypotékou nic společného), kterou přiznávají podle výše příjmu - tvůj a manžela, počet vyživovaných osob..apod...příjmy se musí dokládat za každé čtvrtletí...na www.mesec.cz jsou kalkulačky, tak si skus spočítat tam, jestli by jste na dosáhli....

elliss
29. led 2010

Také mám otázečku a musím tedy uznat, že se mi ze všech těch informací již pěkně točí hlava. Pokud jsem celý rok 2009 až na poslední měsíc, kdy jsem od 1.12.09 nastoupila na nemocenskou (rizikové těhotenství). Má můj manžel také nárok na vrácení daně za tento měsíc, myslím že nejspíše ne, protože prvních 14 dní jsem dostala zaplaceno ještě od zaměstnavatele. Tedy odečet budu moci uplatňovat až v daňovém přiznání za rok 2010. Počítá se do tohoto odpočtu tedy nemocenská, mateřská, rodičovská dovolená? 😲 Na mateřskou nastupuji poslední týden v Únoru, do té doby jsem stále na nemocenské.

j.a.n.i
29. led 2010

elliss - vypadlo ti cos dělala ten celý rok 2009, ale pokud to je pracovala, tak nárok nemá, neb máš za rok vyšší příjem než 68 000,- a za rok 2010 je to hodně na hraně, záleží jak si měla vysoký plat, protože jako tvůj příjem se počítá jak nemocenská, tak mateřská (rodičák už ne). Ale vychází mi to že budeš 2 měsíce na neschopence a pak mít cca 6 měsíců PPM, takže bys v průměru nesměla mít ppm větší než cca 8500,- aby ti to vyšlo. Jo a pokud si budeš v návaznosti na PPM vybírat dovču, tak to se taky počítá do příjmů.

kaciska
29. led 2010

holky asi jsem ůplně pitomá nebo sem to nepochopila pořádně...můžu poprosi o radu?když na mateřskou jsem nastoupila začátkem července v srpnu se malá narodila,a půl roku od nástupu mateřské to se nazývá teda mateřská 😅 a ta mě teda skončila v prosinci...to znamená že v roce 2009 jsem byla už jen na rodičáku od sociálky,.a to znamená že 12x7600 je kolem 91 tis.takže nemám nárok.???nebo se rodičák nepočítá???jde mi s toho hlava šejdrem 😉

juliet
29. led 2010

Kaciska, právě že máš nárok. Do přijmů se těch 91 tis. nepočítá.

kaciska
29. led 2010

fakt????to jsi mě potěšila.... 🙂 díky

jajik25
29. led 2010

vojtisek - ta kamarádka je na tom skoro stejně jako já.Do října pobírala rodičák u kterýho si přivydělávala na DPP a potom začala brát mateřskou kterou měla asi něco kolem 15 tisíci.To se do toho asi nevejde,co?

vojtisek2007
29. led 2010

jajik -musí si sečíst DPP a mateřskou, rodičák se do toho nebere 😉

kaciska
29. led 2010

ještě mám jednu otázku,když je manžel zaměstanec tak jak je to s těma zálohama na daně?díky

vojtisek2007
29. led 2010

kaci - když je zaměstnanec, tak do 15.února požádá u zaměstnavatele o zúčtování daně - donese k tomu veškeré podklady (když si uplatnuje manželku, nebo děti, nebo úroky z hypotéky apod....) a zaměstnavatel mu udělá vyúčtování...zálohy už odvedl, přepočítá se to - odečtou se ty případné slevy.... 😉 a případně mu v další výplatě daně vrátí 🙂

kaciska
29. led 2010

vojtisek-moc děkuji... 😵

verbalinka
31. led 2010

Ahojky,
mám na vás dotaz - týká se tohle vrácení daně i případu, kdy manžel pracuje a manželka je už v důchodu, ale nevydělá víc, než těch 68000?
Napadlo mě to u mých rodičů, ale ti o nějakém zdanění nic nevědí 😖
Moc děkuju za radu 😉

vojtisek2007
31. led 2010

verbalinka - ale tam se do toho příjmu těch 68.000 bude počítat i její důchod, si myslím....ještě pohledám jak to je 😉

verbalinka
31. led 2010

Vojtisek, mama ma prave maly duchod, takze by se do ty castky vesla. Takze to muze zkusit podat? Jsi zlata, diky 🙂

vojtisek2007
31. led 2010

verbalinka - tak to určitě, ať tvoje mamka napíše taťkovi čestné prohlášení, že za rok 2009 její příjmy nepřesáhly 68.000 a on to donese do 15.února do práce na mzdovku,kde požádá o vyúčtování daní za rok 2009 a určitě jim něco vrátí 🙂

verbalinka
31. led 2010

Moc dekuju za potesujici info 😉

jajik25
1. únor 2010

Ahoj holky tak se manžel na to zdanění v práci ptal a účetní mu řekla že to sice platí od novýho roku ale žádat si může až příští rok za rok 2010.

vojtisek2007
1. únor 2010

jajik - co prosím ??? Tahle sleva na vyživovanou manželku platí co pamatuju...to je nějaká blbost

vojtisek2007
1. únor 2010

Tak trochu zákona:

Podle § 35ba odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů se daň snižuje o 24 840 Kč na manželku žijící s poplatníkem v domácnosti, pokud nemá vlastní příjem přesahující za kalendářní rok 68 000 Kč; je-li manželka držitelkou průkazu mimořádných výhod III. stupně (zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce) - průkaz ZTP/P, lze daň snížit o 48 680 Kč.

V souladu s § 35ba odst. 3 zákona o daních z příjmů může poplatník uplatnit snížení daně o částku ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně splněny. Daňoví nerezidenti přitom musí splnit další podmínky (viz § 35ba odst. 2 zákona o daních z příjmů).

Do vlastního příjmu manželky se přitom nezahrnují:

dávky státní sociální podpory (mezi tyto dávky patří např. v dotazu uváděný rodičovský příspěvek - § 2 písm. b) bod 1 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře),
dávky sociální péče,
dávky pomoci v hmotné nouzi,
příspěvek na péči,
sociální služby,
státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,
státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření a
stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání a
příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen podle § 4 zákona o daních z příjmů.
U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manželky nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů.

V pokynu Ministerstva financí č. D-300 je zjišťování vlastních příjmů manželky upřesněno tak, že se jím rozumí úhrn všech vlastních příjmů dosažených ve zdaňovacím období nesnížených o daňové výdaje (hrubý příjem) včetně příjmů, které podléhají srážkové dani nebo jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob nebo nejsou předmětem této daně s tím, že se nepřihlédne k příjmům uvedeným v § 3 odst. 4 písm. b) zákona o daních z příjmů a příjmům uvedeným v § 35ba odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.

Slevu na dani na manželku může poplatník uplatnit buď sám v daňovém přiznání (§ 38g odst. 3 zákona o daních z příjmů) nebo v rámci ročního zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění prováděného zaměstnavatelem (§ 38h odst. 5 a § 38ch zákona o daních z příjmů; poplatník musí v takovém případě zaměstnavateli podepsat prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 a 5 zákona o daních z příjmů).

juliet
1. únor 2010

Souhlasím s Vojisek2007 - tato sleva platí několik let

vojtisek2007
1. únor 2010

jojo, jenom se každoročně měnili částky výdělku kterou vyživovaná manželka nesměla překročit.... 😲

jajik25
1. únor 2010

tak jak je možný že mu řekly tohle?Už tomu fakt nerozumím když mi každý říká něco jinýho.