Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

ninive211
31. srp 2014

@marcicek84 V ročním zúčtování se ti PPM neprojeví, jak správně píše j.a.n.i., jde o nezdanitelný příjem. PPM se sice počítá do těch 68 tis. pro možnost uplatnění slevy na manželku ze strany manžela, ale to je úplně jiná věc, to nemá nic společného s tvým vlastním ročním zúčtováním, ale s ročním zúčtováním (resp. daňovým přiznáním) manžela 😉 Ty to nikde nedokládáš, to on, pokud si tu slevu chce uplatnit.

marketa228
31. srp 2014

ahoj, je mi jasné, že mateřská se do 68 tis. započítává. Jak to je ale s rodičákem? Ten se asi nezapočítává, že, to by pak na tu slevu nikdo nedosáhl 🙂 ?

ninive211
31. srp 2014

@marketa228 Přesně tak, rodičovský příspěvek už se do těch 68 tis. nepočítá.

marcicek84
31. srp 2014

@ninive211 - však jo, ale v principu, když jde o tu slevu na dítě, tak i když bych pobírala MD, ale měla i nějaké příjmy od zaměstnavatele, tak mi ty slevy na děti odečtou u ročního zúčtování od vypočtené celkové dańové povinnosti, pokud bych v daném roce měla daně 0, tak nejde od čeho ty slevy odečíst...

myslela jsem, že mateřskou pouze uvedu jako nezdanitelný příjem a už s ní nebudu počítat dań, tak pokud se nemusí uvádět vůbec, tím líp...ale v principu to přiznání bude vyplńovat zaměstnavatel za zaměstnance i za dobu, kdy byl na mateřské...na rodičáku už ne, to už se přiznání nepodává, pokud pobíráš jen rodičák

marcicek84
31. srp 2014

@marketa228 - přesně tak, jak píše @ninive211

ninive211
31. srp 2014

@marcicek84 Tak sleva na děti je zase něco jiného, já odpovídala na dotaz, kde jsi psala o slevě na manželku, a to jsou dvě odlišné věci 😉 Jinak samozřejmě pokud nepředpokládáš, že budeš mít při MD pravidelný měsíční příjem, tak je výhodnější, když slevu na děti uplatňuje rovnou od narození manžel průběžně ze mzdy, než s tím čekat až na roční zúčtování.

marcicek84
31. srp 2014

@ninive211 - jj, to jo, to je pravda, s tím souhlasím, já zase reagovala na dotaz ohledně těch slev na děti 😀

j.a.n.i
31. srp 2014

@marcicek84 Ale když nemáš zdanitelné příjmy alespoň ve výši 6ti násobku minimální mzdy za rok, tak si žádnou slevu na dítě uplatnit nemůžeš a PPM není zdanitelný příjem, to, že se počítá do 68 tis. pro slevu na manželku s tím nemá nic společného.

marcicek84
1. zář 2014

@j.a.n.i - však jo, ale ono záležína tom konkrétním roce, od kdy je tazatelka na nemocenské a kolik předtím vydělala...

j.a.n.i
1. zář 2014

@marcicek84 Ale ty jí píšeš, že na mateřské se ji sleva bude započítávat a na rodičáku ne, což je blbost. Buď se ji započítá protože bude mít po část roku dostatečné příjmy nebo vůbec a nehraje roli, jestli je po ten zbytek roku na mateřské, rodičáku nebo na neschopence.

marcicek84
1. zář 2014

@j.a.n.i - myslela jsem to tak, že na mateřské pokud ji to vyjde tak jo, na rodičáku ji to už určitě nevyjde, takže ne, možná jsem to nepochopitelně napsala...

j.a.n.i
1. zář 2014

@marcicek84 A proč by ji to na rodičáku nemohlo vyjít, třeba bude částečně pracovat?

marcicek84
1. zář 2014

@j.a.n.i - v českých zemích to je málo pravděpodobná varianta

j.a.n.i
1. zář 2014

@marcicek84 No, asi tak stejně, jako to, že když teď otěhotněla a půjde na rizikové, tak že bude mít příští rok nějaký příjem pro uplatnění slevy na dítě.

marcicek84
1. zář 2014

@j.a.n.i - já teda nevím, ale snad se bavíme o ročním zúčtování daně za tento rok, tj. 2014, tedy nevím proč by tam měl být za letošek problém, nevím proč skáčeš k daňovému přiznání za rok 2015, ale asi to už je zbytečná debata

j.a.n.i
1. zář 2014

@marcicek84 Protože letos na mateřské nebude...

marcicek84
1. zář 2014

@j.a.n.i - to nemůžeš vědět,nic takového tazatelka nepsala, možná máš telepatické schopnosti, nebo si jen domýšlíš možný scénář, ale těch scénářů může být více, myslím, že dále netřeba rozpitvávat, pokud bude tazatelka chtít, tak vznese další dotaz 😉

j.a.n.i
1. zář 2014

@marcicek84 Ale tys ji začala blbnout hlavu slevou při mateřské, že ta se počítá jako příjem.

marcicek84
1. zář 2014

@j.a.n.i - no myslím,že další debata je bezpředmětná,kdo chtěl pochopit v dalším dovysvětlení, pochopil 😉

kaata22
11. zář 2014

Chci se zeptat, zda nemáte někdo zkušenost s tím když manžel podniká? Co musí splnit? On není daňový plátce. Já jsem na rodičovské a vydělám si do 68 tis.

j.a.n.i
11. zář 2014

@kaata22 Nějak nechápu to, že není daňový plátce?

kaata22
12. zář 2014

@j.a.n.i Není plátce DPH, špatně jsem to napsala

j.a.n.i
12. zář 2014

@kaata22 To roli nehraje, pro uplatnění manželky nesmí využívat náklady paušálem, ale skutečné.

orchidis
14. zář 2014

Holky, moc prosím o radu, vidím, že některé
@j.a.n.i se v tom vyznáte.
Běží mi poslední rok RD, pracuju na ŽL a od března mi to měsíčně hodí cca 5 tis, plus od června do listopadu dělám na projektu na dohodu, který mi hodí celkově taky cca 55 tis.

Čili budu mít příjmy z RD - 11 500/měs., pak cca 55 tis z DOHODY/rok a cca 60 tis/rok z práce na ŽL. Dovolená mi letos už vyplácena nebude.

Předpokládám, že si mě manžel asi nebude moci odečíst, že?
A co se stane, když to chlap prostě podepíše a daně si odečte? Můžou pak člověku udělat něco horšího, než to chtít zpět? Jeden rok jsme byli na hraně, nebyli jsme si jistí, tak ať vím, co mám případně čekat 😀.
Jo a manžel je v normálním zaměstnaneckém poměru, účetní jim to prohlášení prostě hodí na stůl a hotovo 🙂.

Díky moc za radu 🙂.

marketa11112
14. zář 2014

@orchidis odečíst si te manzel muze, jen pokud mas prijmy nižší nez 68000 rocne - rodicak se do toho nepocita. takze bohužel mas smulu. musíš napsat cestne prohlaseni. no pokud by jste to i presto udelali, jde vlastne o podvod. myslim, ez by te mohlo cekat vraceni castky, buh vi jaka pokuta a pokud tam bude husta urednice, mohou podat i trestni oznameni.. ja bych to tedy neriskovala.

orchidis
14. zář 2014

@marketa11112 Já doufala, že se tam třeba peníze z dohody nepočítaj, nebo tak...🙂
No, nedá se svítit. Letos to je jasný, tak nic, ale loni jsme měli nějaký pochybnosti (čistá/hrubá, daně, atd), tak zjišťuju, co nejhoršího námpřípadně můžou udělat 😀.

novynka
14. zář 2014

@orchidis taky bych to neriskovala, určitě by nešlo jen o vrácení té částky, dohoda se ti do výdělků počítá, jen RP ne... Mě spíš zajímá jiná věc, někde jsem četla, že si mě manžel může odečíst z daní jen pokud budu na RP více jak rok? Doufám, že to pravda není, nastoupila jsem na RP letos v dubnu :/

j.a.n.i
14. zář 2014

@novynka Ne, pravda to není, na RP nemusíš být vůbec, jediná podmínka je mít příjmy do 68 tis. za rok, nic víc nic míň... máma si takhle třeba odečítala tátu, když se rozhodl pár let před důchodem skončit v práci a platil si sám zdravotní + dobrovolné důchodové. Tam spíš jde o to, že ti PPM za ty 3 měsíce + čerpaná dovolená nesmí přesáhnout ten limit.

j.a.n.i
14. zář 2014

@orchidis No, pochybnosti, je to dost jasně definováno, jedná se o hrubou mzdu v případně závislé činnosti, tam není co řešit. malinko nejasné to může být u OSVČ, tam jde o příjem, tedy fakturaci, nikoliv zisk.

orchidis
14. zář 2014

@j.a.n.i Nestraš ☹. No, snad z toho nic nebude... v případě, že jsme to loni čerpali neoprávněně, máš představu, co by nám mohli udělat? Vrátit to by nebyl problém, ale spíš se bojím nějakých sankcí 😝.