Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

lenoulinkaa
7. led 2018

@joanullinka pokud je manžel nízkopříjmový tzn., že ze své výplaty neodvádí zálohovou daň, tak není co vracet. Daň jde vrátit, pokud je odvedená.

lenicka2323
28. led 2018

Krasny vecer vsem, potrebovala bych poradit ohledne dani? Byla jsem cely rok zamestnana a pote sla na nemocenskou na ktere jsem i nyni za chvili se budou podepisovat dane a ja furt nevim zda dat ze slevu na danich uplatnuji ci ne aby mi byl preplatek zase vracen? Jeden rok pomohla ucetni a dobirala jsem a dalsi rok nas provozni a to uz jsem nedobirala kazdy rekl ze mame vybrat neco jineho a ja si nepamatuji to co bylo dobre. Budu rada za rady.

lenoulinkaa
29. led 2018

@lenicka2323 vypln si prohlášení poplatnika daně jako každý rok a zároveň si pozadej o RZD do 15. 2.. Zaměstnavatel ti případný přeplatek vrátí.

lenicka2323
29. led 2018

@lenoulinkaa aha me to prave ty dva roky zpet doslo ze socialni zpravy ten preplatek

duf3
29. led 2018

@krejcirice my jsme take meli svatbu srpen a cely rok nam nevraceli ty prvni dane po svatbe to bylo min. staci nam k ucetni jen potvrzeni ze socialky o pobirani rodicovskeho prispevku.

zaji
29. led 2018

@lenicka2323 přeplatek na zálohách na dani z příjmů ti nemohl přijít ze sociálky. Buď od zaměstnavatele - v případě ročního zúčtování (žádost podepsaná v růžovém prohlášení), nebo od finančního úřadu - v případě podání daňového přiznání.

Pokud máš nemocenskou, v daný měsíc není z čeho uplatnit slevu na poplatníka, tudíž by při ročním zúčtování teoreticky měl vzniknout přeplatek na dani k vrácení. Pokud jsi celý rok odpracovala a slevu na poplatníka měla na výplatní pásce každý měsíc (2070,-) pak bude vratka minimální, pár korun ze zaokrouhlení.
Máš víc pracovních poměrů, že řešíš jestli slevu uplatnit, nebo ne?

biedronca
19. srp 2018

HOlky, pokud za rok částka ma být max 68tis, a ze začátku je žena na mateřské po dobu 28tydnů, a pak až pokračuje na rodičovskou (která se už do těch 68tis nezapočítááv!!) ,tak je jasné,že v rámci "mateřské" většinou klasicky pracující žena, ale tech 68tis přesáhne, ze?

lenoulinkaa
19. srp 2018

@biedronca to jo a ještě se musí počítat s případným cerpanim dovolene po ppm

biedronca
19. srp 2018

@lenoulinkaa Tak logictější je, vybrat si dovolenou. Pak jít na materskou ne? ... Takže vlastně ten "první rok" po svatbě a po narození dítěte (sleva na dítě), na ni klasicka pracující žena většnou nedosáhne, protože tech příjmu 68tis převýší

lenoulinkaa
19. srp 2018

@biedronca ten první rok je zabitý. Jenže to spoustě lidí nevadí a neuvědomuje si to a vesele si uplatňují manželky.

biedronca
19. srp 2018

@lenoulinkaa no tak at si uplatnují, stejně kdyz to ženské jejich prevýšili,tak nic nedostanou ne?

lenoulinkaa
19. srp 2018

@biedronca asi by ses divila, ale oni si to dají do přiznání nebo i do RZD a FÚ na to pak přijde. Už jsem pár případů zažila..

martaskaaa
19. srp 2018

@lenoulinkaa
@biedronca dostanou... a az se na to prijde, tak to musi vratit . Ted to resi kamaradka, ona přesáhla tech 68tis o par stovek, asi si to spatne spočítali pred 2lety a ted musí vracet 30tisic... (25 + 5 penále)

pmikesova
19. srp 2018

Mela bych dotaz. Končím teď rodičovskou dovolenou, v září nastupují do práce, tedy na 4 měsíce v roce. Takže překročíme těch 68 000, tudíž si mě nebude dávat manžel do dani, ale budu mít své přiznání v práci. Vodou mě něco vracet za těch 8 měsíců na rodičovské. Děkuji za infi

biedronca
19. srp 2018

@martaskaaa tož jsou blbý na tech uradech? proč si to nejdříve nespočítají, jestli to nepresáhli, a pak až nerozhodnou, pošlu nebo neposlu vratku.
Oni jako slepě vsem poslou treba 24tis, a pak zjistí za půl roku, ze to ta tenská presáhla, a tak to chtějí vrátit? Ty bláho, to je system...

lenoulinkaa
19. srp 2018

@pmikesova budou vracet, to co bude odvedeno na zalohove daní, protože jsi 8 měsíců neuplatnovala slevu na poplatníka. Ale výše závisí na tvé hrubé mzdě. Lze vrátit max. Do výše odvedené daně.

martaskaaa
19. srp 2018

@biedronca to jsem si taky rikala, proc to před vyplacenim nekontroluji, ale pry na to nemají lidi,aby vsechny zadosti kontrolovali..az pak financak treba vezme zpětně po par letech a muze to zjistit,,tak maji smulu no.

lenoulinkaa
19. srp 2018

@biedronca myslíš si, že je v tom množství ještě prostor párovat manzele? oni si tok pak vyberou v klidu i s penále.

pmikesova
20. srp 2018

@lenoulinkaa tak to by mohli něco málo vrátit, kdZ hrubá bude něco kolem 25.

pmikesova
20. srp 2018

@lenoulinkaa jinak moc děkuji za info, to jsi mě potěšila😉