Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

misicka85
1. únor 2010

Tak manžel dal to prohlášení normálně v práci a pohoda 😉

Akorát se dohaduje s kamarádkou o té částce kterou nám vrátí - je to podle toho kolik manžel odvedl na zálohách na daních že? prootže ta kámoška tvrdí že těch 24tis nebo kolik to je přesně dostane každý,ale to je myslím blbost ne?

kacka.va
1. únor 2010

těch 24480 nebo kolik to dělá, je odečet od základu daně, ne? takže o to se to sníží základ, přepočítá se daň a manžel dostane rozdíl, tedy to, co na zálohách přeplatil. Pokud by odvedl na daních méně, tak by dostal jen to, co odvedl, nikdy se nevrací víc, než jsou zaplacené zálohy na daň.

jaromir.dite
1. únor 2010

Můžete mi, prosím, napsat, číslo paragrafu atd., kde bych to našel ? Protože z této diskuze jsem akku a chtěl bych si to raději přečíst sám.

Děkuji.

Dítě. ☹

vojtisek2007
1. únor 2010

jaromir - o stránku zpět je citace celého zákona včetně čísla paragrafu 😉

vojtisek2007
1. únor 2010

a těch 24840 je sleva na dani ne odečet od základu daně (od základu daně se odečítají úroky z hypotéky,dary,penzijko apod....)

PŘÍKLAD :
vyjde, že máte zaplatit daň za celý rok 59.600 - z toho se odečte částka na poplatníka (což je taky 24.840) zbyde nějakých 34.740 od toho se odečte právě ta sleva na manželku 24.840 to je 9920 a to je daň, kterou měl člověk za rok ze svých příjmů zaplatit (po uplatnění slev) , když mu zaměstnavatel za ten rok např. z výplat nastrhával 35.000 - tak vám 35000-9920= 25080 vrátí.... je to jen příklad prosím vás.....aby bylo jasné, jak ta sleva na dani v tom výpočtu figuruje....

aurecon
1. únor 2010

vojtisek: A jak zjistíme, kolik máme zaplatit daň? V tvém příkladu 59 600,-

kacka.va
1. únor 2010

pravda, ze základu jsou vlastně úroky

vojtisek2007
1. únor 2010

aurecon - daň pplatíš podle mzdy

vojtisek2007
1. únor 2010

zaměstnanec odvádí každý měsíc zálohu na daň z platu - daň 15 %

kaciska
1. únor 2010

mám dotaz 😅 když manželova 15% dan z platu vychází kolem 2.600 kč za měsíc tak za rok to je kolem 31 tisíc tak s toho neodečtu 2x tech 24 tisíc...

vojtisek2007
2. únor 2010

kaci - manžel podle platu by odvedl cca z platu zálohy na daň ve výši 31tisíc tak když odečteš 2*24840 tak je to nula, tudíž by mu měli vrátit všechny zaplacené zálohy - te´d jde o to, jestli třeba ten odečet na sebe už neuplatňoval třeba každý měsíc....to by se potom odečítala jen ta část na manželku to by pak bylo 31000-24840=3380 to je daň kterou měl odvést a vrátí vám 31000-3380 😉

kaciska
2. únor 2010

vojti-moc moc děkuji..takže argument že to nejde,prostě je blbost... 🙂

vojtisek2007
2. únor 2010

kaci - sleva na manželku JE !!!, jde to, už několik let zpátky byla...jen ty výpočty tady jsou hodně teoretický jen pro ukázku, jak to má v praxi fungovat 🙂

kaciska
2. únor 2010

ok jeste se chci optat,musím prý na sociálku pro nejaký potvrzení co potřebuje k tomu manža do práce,není k tomu nic potřeba,jen občanka snad 😉

vojtisek2007
2. únor 2010

kaci -manžovi do práce stačí když napíšeš čestné prohlášení, že jsi za rok 2009 neměla příjmy vyšší než 68.000,-Kč - žádný potvrzení z úřadu nepotřebuješ, stejně tak mu napíšeš čestné prohlášení, že si neuplatňuješ daňové zvýhodnění na dceru, aby mu mohli dát ještě slevu na dítě....

kaciska
2. únor 2010

aha,manžel mě právě volala že je potřeba nějaký papír ze sociálky...tak nevím,ale jako není problém tam zajít ale aby po mě nechtěla bůch ví co... 😅 děkuju

vojtisek2007
2. únor 2010

no nevím co za papír by ti tam dali....možná potvzení, že pobíráš rodičovský příspvěvek....ale stejně to čestné prohlášení je taky třeba

misicka85
2. únor 2010

Vojti - můžeš mi napsat prosím jak by mělo znít to čestné prohlášení na tu slevu na dítě??

vojtisek2007
2. únor 2010

misicka - čestně prohlašuji, že za zdaňovací období (kalendářní rok) 2009 si neuplatňuji daňové zvýhodnění na dítě ....jméno+RČ.

bengy
2. únor 2010

ahoj holky, prosim o pomoc. Musim si udelat sama danove priznani. Byla jsem zamestnana a ted jsem na rodicaku. Ale vzhledem k tomu, ze mam jeste vedlejsi prijem, tak si musim dan.priznani udelat sama. Otazka zni, zda mam do svych prijmu pocitat i PPM? Ja myslela, ze je to osvobozeny, ale ted, jak ctu, tak uz si tak jista nejsem....ja si celou dobu myslela, ze je to socialni davka, kdyz to posila socialka a ne zamestnavatel. Moc dekuju I.

androna
2. únor 2010

vojtisku este nedavno som dohledavala,ci sa materska zahrnuje do tych prijmu a nasla som,ze je i materska oslobodena.a teraz vas tu citam,ze ak prekroci 68tis tak si manzel nemoze odpocitat na manzelku.tak som z toho jelen.
a ked som mala matersku, ktora prekrocila 68tis tak si musim podat danove priznanie za seba?a kto mi teda vystavi potvrdenie?ked to platila CSSZ?

kacka.va
2. únor 2010

androna: mateřská je osvobozená od daně, ale pro posuzování jiných výhod se počítá jako příjem.

androna
2. únor 2010

takze danove ja podavat nemusim,ale manzel si ma nemoze uplatnit. 😒 ach jo.
diky kacka.va
este jeden dotaz.dite narozene v breznu, mozem nan uplatnit 10 mesicu nebo jenom 9?

mrnous81
2. únor 2010

ahoj holky,mám na Vás tuto otázku ? Manžel byl loňský rok - skoro celý nezaměstnaný - a má příjmy asi za 5 týdnů,kde odvedená daň činí cca 5 tisíc.Já jsem na rodičáku,manžel si bude na mě uplatňovat odečet,nadále tam budeme dávat úroky z hypotéky a úroky z úvěru stavebního spoření. A mě zajímá,zda-li manželovi vrátí na daních pouze to co odvedl,tedy těch cca 5 tisíc nebo se to může vyšplhnout i na vyšší částku díky tomu odpočtu na manželku,a vlivem těch odpočtu na úrocích ??? Tato informace je pro mě velice důležitá,jsme na tom teď dost finančně špatně,takže každá korunka se hodí.Předem moc děkuji za odpověď. 🙂

androna
2. únor 2010

mrnous tady si mozes zadat udaje a ono ti to spocita
http://www.mesec.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka/

vojtisek2007
2. únor 2010

bengy - mateřská je od placení daně osvobozená, takže tu do přiznání zahrnovat nebudeš 😉

androna - jak píše kačka, mateřská je osvobozená od placení daně, ale jako příjem se bere, když třeba žádáte o hypotéky, nebo když si vás chce manžel uplatnit při slevě na dani.....daňové přiznání rozhodně podávat nemusíš a dítě narozené v březnu 10měsíců

mrnous81 - ne, úroky z hypo a sleva na manželku dostane pouze daň, která měla být zaplacená na nulu - vyšší částky vrácení dosáhnete pouze daňovým zvýhodněním na děti - koukám, že máte dvě, když budeš potřřebovat konkrétnější radu, písni mi do IP

medvik
2. únor 2010

ahoj holky. Daňové přiznání kvůli životnímu pojištění podávat budu. Jsem na mateřské od 30.8.2009. Čili do daňového přiznání uvedu jen to, co mám na papíru od zaměstnavatele (tj.od ledna do 29.8.) nebo k tomu musím přičíst i tu mateřskou?

kacka.va
2. únor 2010

mrnous: podle mě se dá vrátit jen do částky, která byla odvedená na daních, tj. ve vašem případě těch 5 tisíc.

vojtisek2007
2. únor 2010

medvik - ano , do daňového přiznání si vypíšeš pouze to z papíru co máš od zaměstnavatele, bez mateřské 😉

lumixii
2. únor 2010

Ahojky, tak jsem si tady četla všechny ty příspěvky a nakonec musím konstatovat, že z toho mám hlavu jako kouli a nic nevím 😀 Ted budu mít určitě stupidní otázku, protože je tady tohodle typu otázek mraky..
jen já asi nevím jak to opravdu je 😀
Příklad: o ledna jsem byla na neschopence až do půlky března, to jsem nastoupila na mateřskou, kterou jsem pobírala do konce září, pak jsem přešla na rodičovský příspěvek. Které z těchto peněž se počítají do těch
68000 Kč? rodičák ne, to jsem pochopila, mateřská ano, to jsem snad pochopila taky, ale co nemocenská?
Já jen jestli se do toho vejdu nebo ne 😒 Děkuji