Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

belzicka
2. únor 2010

Ahojík chtěla bych se zeptat sem vdaná půl roku a s manželem nemáme deti sem dlouhodobě nezaměstnaná sem na úřadě práce a neberu ani podporu takže žijeme jen z jedné vejplaty múže za mně dostat za mně dan manžel moc díky 😉

j.a.n.i
3. únor 2010

lumixii - mateřská a nemocenská se počítá (obojí jde z nemocenského pojištění - náhrada platu), rodičák se nepočítá (jde to ze škatulky sociálních dávek)

belzicka - jojo, může si na tebe uplatnit odpočet za tu dobu co jste manželé, takže to nebude celá roční částka, ale cca půlka, záleží kdy přesně jste se brali

lumixii
3. únor 2010

j.a.n.i děkuji děkuji.. no tak se do toho tedy nevejdu.. nebot mi proplatili ještě dovolenou 😖
Nj tak snad příští rok, jestli to zase nezruší 😀

belzicka
3. únor 2010

Ahojík brali sme se 28.8 2009 a nevíš kolik to asi dělá co by nam vrátily??

vojtisek2007
3. únor 2010

belzicka - tak to si tě manžel může uplatnit za srpen,září,říjen,listopad a prosinec....tzn. za každý měsíc 2070,-Kč bude sleva na dani...kolik vám vrátí záleží podle platu manžela a záloh, které odvedl na FÚ, a jestli si třeba taky uplatňuje úroky z hypotéky, nebo slevu na děti nebo penzijní nebo živností pojištění....to nejde takhle říct, kolik vám vrátí....

belzicka
3. únor 2010

ahojík a moc dekuji za odpověd no zálohu za dan má 32 591kč a čistá mzda18 825kč

snezenka123
3. únor 2010

Ahojky holky,i já k vám jdu pro radu...
já jsem na RD nastupovala v únoru,takže jsem jen za leden brala PPM-čili mateřskou,no a tak bychom tedy s manželem mohli žádat vrácení daní...
Jen prosím vás,to čestné prohlášení mám napsat normálně na papír?nebo si mám někam zajít pro formulář?
A pokud ho mám napsat já rukou-či na pc a pak vytisknout,co by to prohlášení všechno mělo obsahovat?
MOOOOc děkuji 🙂

misicka85
3. únor 2010

SNEZENKA - já ho psala normálně na počítači, znělo asi takhle: Čestně prohlašuji že jsem za zdaňovací období 2009 neměla příjem vyšší než 68000Kč. Podpis.

snezenka123
3. únor 2010

misicko moc děkuji,pokud jim to takhle stačilo tak jim to taky tak nějka napíšu. A prosím tě,to čestné prohlášen pak manžel odevzdá s polu s daněni účetní,je to tak,že?
Díky moc. A ještě teda rodičovský příspěvěk se do příjmů nepočítá,že?já abych to zase nějka nepopletla... 😵

helcenka
3. únor 2010

Ano odevzdá spolu s daněmi účetní, rodičák se do příjmů nepočítá (mateřská ale ano!).
Jinak tady je adresa pro vzor čestného prohlášení: http://danovapriznani.cz/files/prohlaseni.doc
😉

misicka85
3. únor 2010

SNEZENKA - jj,dala jsem to manželovi a on to odevzdal v práci účetní, musí to být odevzdané do 15.2. Rodičák se do příjmů nepočítá, jen mateřská nebo nemocenská

krejcirice
autor
3. únor 2010

belzicka-manžel si tě uplatní až od září my se brali 7.8.2009 a bude nám to počítáno od září je to od 1 dne měsíce kdy jste manžele a tojste až od 28 takže od 1.9 my už sme si to vyřídili dali nám za ty 4měsíce jen peníze

misicka85
3. únor 2010

Holky, nevíte náhodou některá - když mi zaměstnavatel poslal PPM na účet 16.1.09 tak to je mateřská ještě za prosinec nebo už za leden? jestli ji mám teda počítat do těch příjmů nebo ne...

vojtisek2007
3. únor 2010

16.1.09 je za prosinec 2008, takže do příjmů ne

misicka85
3. únor 2010

VOJTÍŠKU - děkujuuuuuu takže se do těch 68tis vlezu,supeeer!!!! 😀 😀 😀

belzicka
4. únor 2010

ahojík a prosím poradí mi někdo jak to mám napsat že sem nebrala za rok 2009 žádne peníze a určitě budu potřebovat z pracák doklad že neberu žádne peníze že? sem stoho nějak zmatená 😖

vojtisek2007
4. únor 2010

belzicka - stačí napsat: Čestně prohlašuji, že za zdaňovací období (kalendářní rok) 2009 jsem neměla příjmy vyšší než 68.000,-kč. Podpis+RČ a určitě žádný další doklad nepotřebuješ 😀

belzicka
4. únor 2010

Moccc moc dekuji za odpověd 😉

jajik25
5. únor 2010

vojtisek - ještě bych se chtěla zeptat jestli si o vrácení daní můžeme žádat i za rok 2008?Braly jsme se v tom roce v červenci.A ještě jeden dotaz,je možné aby si manžel dával do daní i stavební spoření které je psané na mě?Díky

kacka.va
5. únor 2010

Podle mě za rok 2008 už o nic žádat nemůžete, to jste mohli, když se dávalo daňové přiznání za rok 2008, to by pak každý žádal několik let zpětně.
Stavební spoření? myslíš úroky z úvěru? Jestli je úvěr psaný jen na tebe, tak si je manžel odečíst nemůže. Leda by přistoupil ke dluhu jako spoludlužník a to se dá uplatnit až od doby, kdy přistoupil, takže pokud by přistoupil letos, může si to uplatnit až příští rok v daňovém přiznání za rok 2010.

j.a.n.i
5. únor 2010

jajik25 - no, pokud si za rok 2008 nepřesáhla hranici příjmů (nevím kolik byla, nemusí být stejná jako za 2009), tak by možná šlo podat opravné daňové přiznání, ale podrobnosti k tomu nevím

jajik25
5. únor 2010

já jsem totiž včera našla stránku kde bylo psáno že si zažádat můžu ale kolik byla hranice nevím.Taky jsme volaly na Finančák a tam nám řekly že to jde.V pondělí tam pojedeme tak uvidíme co nám řeknou,ale jinak díky za odpověď

verbalinka
5. únor 2010

Jajik, me by taky zajimalo, jestli to jde zpetne. Muzes sem pak hodit info, jak jsi dopadla na financaku? Diky 🙂

vojtisek2007
5. únor 2010

jiště že by to zpětně mělo jít - podá se opravná daňové přiznání za rok 2008....hranice pro rok 2008 byla 68.000 a pro rok 2007 38.040

verbalinka
6. únor 2010

Vojtisek, muzu mit jeste dva dotazy? Na tom ruzovem 2liste, ktery se v praci podepisuje, se musi vyplnit, ze manzel zada o to vyrovnani na vyzivovanou manzelku, vid? A kdyz je ten dvoulist uz z r.2007, tak tam je castka 38040 Kc - nevadi, ze to vypisem, i kdyz za dalsi roky uz je ta castka vyssi? Nebo se to nevypisuje a staci cestne prohlaseni? A snad posledni dotaz - to zpetne vyrovnani se dela pres zamestnavatele, nebo na financaku? Moc dekuju 😉

smoulinka.ciko
7. únor 2010

Ahoj holky, tak jsem vas dočetla. Ale musím říct, že mám ztoho hlavu jak patrací balón ☹ Tak se vás chci zeptat, jsme manželé, a v lednu 2009 se nám narodila dcera. Jaké máme naroky na vracení daních? Manža pracuje jako horník, a poněm chcou potvrzení o mém příjmu. Mám jen rodičák, tak že žáden příjem nemám, že?

verbalinka
7. únor 2010

Smoulinka, ale par mesicu jsi nejspis pobirala materskou (PPM), pokud jsi nebyla studentka nebo nezamestnana. Mne se narodil syn v listopadu 08 a do dubna 09 jsem brala materskou (coz je neco jineho nez rodicovska, ktera se pobira do 2/3/4 let ditete), dala jsem si proplatit dovolenou a mela jsem vic nez tech 68000. Takze si spocitej, kolik jsi dostala materskou a podle toho uz budes vedet. Kdyztak se porad v praci, kde stejne musis podepsat papiry 😉

smoulinka.ciko
7. únor 2010

verbalinka ja byla nezaměstnana

verbalinka
8. únor 2010

Takze, kdyz jsi byla nezamestnana, tak od ledna pobiras rodic. prispevek 7600, ze? A protoze se rod. prisp. do toho nezapocitava, tak jsi nic nevydelala. Staci napsat cestne prohlaseni (text, jak to napsat je vyse na teto strance) a to odevzda manzel ucetni v praci. Tot vse 🙂

smoulinka.ciko
8. únor 2010

verbalinka diky 🙂