Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

belzicka
8. dub 2010

Ahojík tak dnes sem byla v bankomatu a bylo tam za dan dostaly sme 9500kč jupí sem ráda moc moc nám to pomohlo sem ráda 🙂

jajik25
8. dub 2010

Ahojky mi taky čekáme kolik nám vrátí.Manžel teda ještě nebral až příští týden tak uvidíme.Za to mě už mateřská přišla.Mějte se

marmazel
9. dub 2010

Ahojky, tak sem z toho jelen, já myslela, že se vrací těch 24000, tak jakto, že belzicka ma 9500kč, můj manžel 10000kč, ale v práci kde dělá můj tatí tak chlapy co maj manželku na mateřský mej přez těch 20000. tak jak to je?

jajik25
9. dub 2010

Ahojky co já vím tak se ta částka odvíjí od základu daně co odvádí manžel,aspoň tak jsem to pochopila já a taky asi záleží na tom kdy jste se braly.Tak nevím,mi taky čekáme s těmy 24 tisíci tak jsem zvědavá kolik nakonec dostaneme.

marmazel
9. dub 2010

brali sem se už před dvěma lety. no a co odvádí to bych nepočítala, to odvádí z výpolaty, ne? je normálně zaměstnanej, ne živnostník. takže tich 24 000 by měl být přeplatek, protože to chápu tak že kdybych nebyla na mateřský tak by musel 14000 doplácet nebo co? ach jo. kdyby se v tom člověk vyznal 😒

vojtisek2007
9. dub 2010

holky to se nedá říct takhle paušálně, že když je sleva na vyživovanou manželku 24840, tak že zrovna tuhle částku vám vrát´í...odvíjí se to od toho, kolik už manžel odvedl na daních, jeho příjem za celý rok a potom jestli si ještě uplatňujete další výhody - penzijní nebo životní pojištění, dary, úroky z hypotéky nebo daňové zvýhodnění na dítě....někomu můžou vracet třeba 20tis a někomu pár stovek....

jajik25
9. dub 2010

Já tomu sice taky moc nerozumím ale jestli si brala celý rok RP tak byste nárok mít měly.Ten základ daně odvádí z výplaty ale záleží kolik z toho to potom nějak počítají nebo co,tak nevím 😒Asi sem ti moc nepomohla,co? 🙂

vojtisek2007
9. dub 2010

holky až budu mít trochu času, napíšu vám sem příklad, aby jste viděli, jak se to počítá 😉

marmazel
9. dub 2010

vojtisek2007: to bys byla moc hodná. ale i tak je lepší něco než nic. odešla nám lednička tak aspoň nemusíme brát na splkátky 🙂

vojtisek2007
9. dub 2010

takže asi takhle:
manžel pracuje, manželka na RP, dvě děti na uplatnění :
příjmy manžela : 204.000
zaplacené pojistné : 42.000
základ daně : 204.000+42.000=246.000
skutečná odvedená záloha na daň : 36.900
_________________________________________
při ročním vyúčtování si manžel chce uplatni manželku + 2 děti tzn. že ze základu daně 246.000 by měl odevzdat na daních 36.900, ale protože si uplatňuje těch 24.480 na manželku, tak se od té daně odečte 36.900-24.480= v tuto chvíli zbývá zaplatit daň ve výši 12.420 z toho si ještě může uplatnit jednou 24.480 na sebe jako poplatníka - takže v tuto chvíli daň, kterou by měl odvést rovná 0 a dvě děti budou vyplaceny jako daňový bonus - za jedno dítě 10.680, takže 10680*2 = 21.360,-Kč + už ty zaplacené odvedené zálohy na daň, které mu byli strženy z platu, takže na tomto příkladu by vracely 21.360 (za děti) + 36.900 za ty stržené zálohy....

tak jako příklad snad pochopíte, že úplně jinak by to bylo, když by si nemohl uplatnit manželku, nebo by ve finále neuplaňoval děti.....

a zase jinak by to vypadalo, kdyby si ještě k tomu uplaňoval třeba úroky z hypotéky nebo zaplacené penzijní připojištění....tyto položky by se mu odečetly od toho základu daně (od 246.000) tzn. že by měl potom základ daně třeba jen 200.000, z toho je daň 30.000 odečíst 24.480 na sebe a 24.480 na manželku a opět je daň na nule a vyplacené budou bonusy na děti jako výš + odvedená daň.....

duch
15. dub 2010

ahojky...
chci se zeptat od prosince 2008,jsem byla na neschopence,pak jsem v červnu nastoupila na mateřskouna,na té jsem byla do 24.12 a pak RP + současné čerpání dovolené. budou mi něco vracet z daní?

jajik25
15. dub 2010

Ahojky mám otázku.Manžel chodil loni do práce až od března,první dva měsíce byl na úřadu práce a měsíčně v práci dostává zhruba 16,17 tisíc.Já jsem doma na mateřské.Zajímalo by mě kolik,asi tak zhruba,by měl dostat na daních když v nich má jen hypotéku?
Vím že je těžký to odhadnout ale právě nám přišly daně a zdá se mi že je to nějak málo.Mohl by jste mi aspoň někdo poradit jak si zkontrolovat daně?
Díky moc....

vojtisek2007
15. dub 2010

jajik a děti si neuplatňuje ??? a nedá se to odhadnout nijak....záleží kolik měl za rok celkový plat, kolik bylo pojistené, potom kolik ve skutečnosti odvedl na daních....pak se do toho zohlední ta hypotéka...

vojtisek2007
15. dub 2010

ale pozor odečet hypotéky snižuje daňový základ, ne odvedenou daň....takže když byl např. daňový základ 260.000 (celkový plat+pojistné) tak od toho se odečtou úroky třeba 55.000 - zbyde daň.základ 205.000 ze kterého se potom vypočítá daň, která se měla odvést a porovná se s tou, která byla odvedena

duch
15. dub 2010

prosím prosím,já chci taky odpověd,ať nevolám účetní a nejsem za blbce 😖

vojtisek2007
15. dub 2010

duch - takže bez pár dnů celý rok na mateřské+rodičák - pak vyplacená dovolená - myslím, že na vracení nic nebudeš mít, protože jsi vlastně žádnou daň neodvedla, kdyby jsi z té vyplacené dovolené odvedla něco na dani (nevím v jaké výši jsi měla dovolenou vyplacenou a jestli jsi něco odvedla na dani), tak by ti vraceli max. to co jsi odvedla za tu proplacenou dovolenou, tak jestli od toho máš nějaký doklad (výplatní pásku nebo tak něco) tak tam to najdeš, jestli jsi z toho odvedla dan, jestli ne, tak by ti neměli co vracet.

duch
15. dub 2010

jj,ještě neschopenka.....a když jsem účetní dávala papíry za životko,tak to taky asi nic,co?

jajik25
15. dub 2010

vojtisek - uplatňuje ale ty mu daní každý měsíc,aspoň teda myslím 😒

vojtisek2007
15. dub 2010

duch - z neschopenky,mateřská a rodičáku daň neodvádíš...takže jedinou daň co by ti mohli vrátit by byla ta, co bys odvedla z té proplacené dovolené, takže jestli jsi odvedla, tak zažádat o vyúčtování -jen teda nevím,jestli to jde ještě teď, jestli by sis nemusela sama udělat daňové přiznání....protože v práci když chceš vyúčtování tak se dávají podklady do 15.2.

jajik - jestli děti uplatňuje každý měsíc tak to jo...a máte nějaký papír z práce o tom vyúčtování - kdyžtak písni IP

duch
15. dub 2010

vojtišek - moc jsi mě nepotěšila,ale i tak děkuji 😉

janamir
15. dub 2010

Ahoj Vojtisek, taky mám dotázek, manlel vydělal 278 000,- Já byla do května na RP na prní dítě, od května do 25. říjnajsem byla na nemocenské,od října jsem na MD s druhým dítětem, narodilo se nám v půlce prosince. Manželovi vrátili na daních 980 kč! Mě se to zdá hrozně málo, co ty na to? jinak si žádné odpisy nedělal, nebyl nemocný, nic, akorát měl v prosinci 14 dní ošetřování. Můžeš napsat tvůj názor, děkuji.

vojtisek2007
15. dub 2010

janamir - já to takhle posoudit neumí, to co ty píšeš, že vydělal nemusí být čáska shodná s částkou "základ daně" od které se tohle všechno odvíjí, tebe (jako vyživovanou manželku) si uplatnit zřejmě nemohl, protože od května do půl prosince ti nemocenská a mateřská udělala asi více než 68.000, takže si může uplatnit na jedno dítě 12měsíců na druhé 1měsíc....takže pak podle toho, kolik na daních odvedl a jestli si daňové zvýhodnění na dítě uplatňoval každý měsíc a jiné věci (hypotéka, životní pojištění,penzijní pojiště,dary...) si ve vyúčtování neuplatňoval , pak je možný že vrácení vyšlo jen takhle málo....jestli máte nějaký papír o tom vyúčtování daní, písni IP, klidně se na to kouknu

janamir
15. dub 2010

Budu vypadat jako blbec, jaké papíry o vyúčtování daní, stačilo by sečíst daně z výplatnic? jo a ještě jsem mu do práce podepsala papír, že jsem nic nebrala.

vojtisek2007
15. dub 2010

janamir - tak to by opravdu nestačilo - sečíst daně z výplatnic - píšu že se všechno odvíjí o základu daně.....jestli manžel žádal v práci o vyúčtování daní, tak by mu mzdovka mohla ofotit ten papír (takovej formulář) kde se to počítá, pak si to můžete zkontrolovat - jestli tam zanesla všechny slevy na které má nárok....a tobě nemocenská + mateřská neudělala víc než 68.000 že jsi dávala čestné prohlášení na daňové zvýhodnění na vyživovanou manželku ?

janamir
15. dub 2010

ano dávala

janamir
15. dub 2010

Přijel šéf o manži z práce a říkal honem to podepiš-chvátám a já aniž bych si to uvědomila, že jsem byla na nemocenské jsem mu to podepsala. Pak jsem si to uvědomila asi za měsíc a volala jsem známé na finanční úřad a ta řekla, že to nevadí. Tak doufám, že jsem neudělala nějakej průser.

vojtisek2007
15. dub 2010

no průser,jestli na to z FU někdo někdy narazi, tak vám udělá dodatečný dan.priznání s neuznanou tou slevou ☹

janamir
15. dub 2010

No tak musíme doufat, že na to nikdy nikdo nepřijde 😒 ..a když přijde,tak máme smůlu 😠
Ale jinak ti moc děkuju za info. Díky Tak se raději nebudu ani zajímat o to kolik manželovi vraceli...ještě by se v tom začali šťourat ... 😉

jajik25
15. dub 2010

vojtisek - no právě že žádný papír nemámejedině zápočtový list kde má zapsaný čistý průměrný měsíční výdělek za předchozí čtvrtletí činí 15 676,-
Ale to asi nebude k ničemu,co?

vojtisek2007
15. dub 2010

jajik - a myslíš, že by mu v práci ve mzdovce neofotili to vyúčtování ? zaměstnancům se nadává, já když ho chtěli, tak jsem jim ho ofotila...jako takovej je ti k ničemu, jenom si tam můžeš zkontrolovat jestli ti tam uplatnili všechno co jste chtěli....