Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

janculovi
17. led 2011

@many rodičovský příspěvek se nepočítá

počítá se jen mateřská,nemocenská,plat,dovolená

benjik
17. led 2011

@vojtisek2007 tak to je super,jo ten papír mu liška posílá každý rok v lednu jako Potvrzení o poskytnutém meziúvěru/úvěru ze stavebního spoření na bytové potřeby a o výši úroků z meziúvěrů/úvěrů. Mo c děkuji za radu,tebe tu nemít tak se v tom člověk plácá jak ryba na suchu.

many
17. led 2011

@janculovi díky moc, tak snad něco dostaneme 🙂 mám za to, že vloni manžel dostal vráceno kolem 8 000,-

vojtisek2007
17. led 2011

@many jako příjem se bere nemocenská,mateřská,plat,vyplacená dovolená.....rodičák NE

verbalinka
17. led 2011

Rodicak se nepocita, ale materska, vyplata a proplacena dovolena jo 😉

verbalinka
17. led 2011

Rodicak se nepocita, ale materska, vyplata a proplacena dovolena jo 😉

many
17. led 2011

holky díky 😉

shaula
17. led 2011

@many Do příjmů manželky se nepočítají dávky státní sociální podpory (tj. ani rodičovský příspěvek). Myslí se tím zdanitelné příjmy (výplata od zaměstnavatele apod.).

@janculovi Jen upřesním vojtiska2007 - počítají se příjmy za leden až prosinec 2010 (nikoli v tomto měsíci vyplacené). A podle mého názoru se počítají hrubé příjmy... (viz i zde: http://www.danovedotazy.cz/poradna/cz/danova-po... ).

shaula
17. led 2011

@many Aha, já si nevšimla, že diskuze pokračuje na další stránce a že ti už odpověděli 😀

mirdisek
17. led 2011

Tak jsem z toho jelen, takže když mi mateřská za prosinec přišla az ted v půlce ledna, tak se to do příjmů za minulý rok počítá? pořád si tím nejsem jistá🙂

many
17. led 2011

@shaula vpoho 🙂 díky 😉

shaula
17. led 2011

@mirdisek Pokud je to mateřská vztahující se k prosinci, pak ano, počítá se do příjmů za rok 2010, bez ohledu na to, že byla vyplacena v lednu 2011. To máte stejné jako s výplatou - výplata je za prosinec, takže se počítá do příjmů 2010, i když fyzicky je vyplacena až v lednu 😉

A ještě k těm termínům vrácení daně - četla jsem tu různé měsíce, podle zákona je to tak, že při ročním zúčtování daně zaměstnavatelem musí být vyplacena nepozději spolu se mzdou za březen (tj. ve výplatním termínu v dubnu). Já ji opravdu dostávala vždy ve mzdě za březen (byla jsem zaměsntaná ve velkém podniku, jestli to v menších dělají i dříve, nevím, každopádně to není jejich povinnost). Kdy to vrací FÚ při vlastním daňovém přiznání, to nevím, sama jsem daňové přiznání nikdy nepodávala 😅

andelka
17. led 2011

Prosím vás, mohl by mi někdo poslat do IP nebo tady napsat vzor toho čestného prohlášení? Díky

vojtisek2007
17. led 2011

@andelka už jsem to tu psala asi 2x skus stránku,dvě před..... 🙂

andelka
17. led 2011

@vojtisek2007 dík, pohledám, koukala jsem a neťuklo mě nic.
Ha, už jsem našla, bylo to úplně neviditelné, chtělo by to nějak zvýraznit🙂

j.a.n.i
17. led 2011

Pokud si člověk podává přiznání sám, tak to finančák musí poslat do 30. dubna.

luca30
17. led 2011

Ahojky, existuje někde nějaká kalkulačka kde lze spočítat, kolik manželovi vrátí na dani, já jsem celý loňský rok pobírala rodičovský příspěvěk a on bohužel bere mzdu velmi malou něco kolem 9500,- Kč čistého tak jsem zvědavá jestli nám vůbec něco vrátí,když vlastně málo odvedl nebo jak to mám říci. Jsem se těšila, když už jsem neměla žádný příjem, že nám něco vrátí na dani, ale teď už si tím tak nejsem jistá. Chodí ještě darovat krev a malého má psaného na sebe, takové to zvýhodnění nevím jak se to jmenuje. Děkuji za radu...

luca30
17. led 2011
luca30
17. led 2011

Vyšel tam přeplatek 11604,-, ale já si myslím, že to je to co dostává manžel každý měsíc ve výplatě jako to zvýhodnění na malého, protože i když tam zadám sebe jako manželku tak ta suma je pořád stejná tak jsem z toho jelen...

shaula
17. led 2011

@luca30 Možná něco zadáváš špatně, protože právě naopak tebe si v průběhu roku uplatňovat nemůže, až v zúčtování, takže když to zaškrtneš, měla by ti vyjít minimálně ta částka na manželku.... Zkusila jsem si to nahodit jen tak zkusmo 21000 měsíčně, 2 děti, 12000 živ. poj, manželka bez příjmů a výsledkem je vrácení 26 760... Bez manželky 1920. Ono je to ale stejně jen orientační, přesně to můžeš spočítat jen tak, že opravdu vezmeš mzdu po jednotlivých měsících (budou tam určitě rozdíly i kvůli dovolené apod.).

luca30
17. led 2011

@shaula díky moc...vím, že bych to musela vzít výplatu po výplatě, i když u nich je to pořád stejné i když pracuje i když má dovolenou tak jim dávají průměr stejný no hrůza, vím, že loni jsem za něho podávala daňové přiznání já na FU, protože byl zrovna pracovně mimo a vraceli mu kolem 3500,- i s krví, tak snad letos tam taky něco málo bude...necháme se překvapit..to se vlastně musí podat do 31.3. že je to tak?

shaula
17. led 2011

@luca30 Záleží, jestli budete opět podávat daňové přiznání sami - pak ano, do 31.3. Pokud bude žádat svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně, tak to musí být podepsáno tuším do 14.2.

luca30
17. led 2011

@shaula no já právě už nevím přesně ten důvod proč jsem to za něho podávala, protože mi toho 30. nebo tak nějak volala jeho účetní, že tam má na vrácení nějaké peníze a že by byla škoda aby to propadlo, tak jsem to jela podat já, ale už nevím jaký byl důvod, že zúčtování nedělala firma ale musel si to podat on sám...manžel bohužel na tohle papírování moc není, za mě to vždy dělala firma a stále dělá, teda vlastně loni jsem ho podávala já taky, a vzhledem k tomu, že možná příští měsíc už budu rodit, tak chci raději zajistit všechny papíry atd...já mu vlastně musím napsat to čestné prohlášení jak je tu ten vzor tak dvě stránky zpět??

shaula
17. led 2011

@luca30 To nevím, já loni nemusela psát nic. Prostě jen v prohlášení poplatníka zaškrtnul, že uplatňuje slevu na dani na manželku bez příjmů. Ani jsem nedokládala žádné potvrzení.
A ten kalkulátor se mi nějak nezdá, i když nechám úplně základní příklad (bezdětný, bez manželky, bez životka, prostě jen příjem), tak mi to spočítá slevy na dani 23 640, přitom by měla sleva na dani činit minimálně těch 24 840 na poplatníka... (pozor, teď nemám na mysli, přeplatek, ale opravdu položka sleva na dani 😉 ).
Jestli znáš jeho příjmy, a všechny odčitatelné položky, tak si to můžeš spočítat sama, není to tak složité...

luca30
17. led 2011

@shaula necháme se překvapit..já si ted vzpomněla že vlastně leden, únor 2009 byl u jiné firmy a měl supr výplatu, tak proto možná měl pak nějaký ten přeplatek...i tak děkuji za rady, já právě zkoušela ty kalkulátory a pořád mi to vycházelo stejně...

vojtisek2007
17. led 2011

@shaula no jestli to nebude tím, že letos se není odčitatelná položka na poplatníka 24.480 ale mínus 1.200 povodňová daň....jestli se nepletu....to by odpovídalo těm 23.640

shaula
17. led 2011

@luca30 OK, poslední poznámka: jestli jsi loni neměla vůbec žádné příjmy, tak by Vám měli vrátit minimálně těch 24 840, pravděpodobně to bude o nějakou tu jednu dvě tisícovečky víc (rozdíly tam vznikají už nejméně odlišným zaokrouhlováním, takže nějaké minimum dostane vráceno téměř každý 😉 Tedy to je za předpokladu, že bude z čeho vracet, že na zálohách zaplatil dost... Protože jestli měl tak malou mzdu, tak možná ani žádnou daň v průběhu roku neodváděl, to uvidíš ve výplatních lístcích. V těch případech s velmi malou mzdou se tak moc nevyznám 😅 Mohla by Vám poradit jeho mzdová účetní.

shaula
17. led 2011

@vojtisek2007 Oni to nakonec vážně schválili? Tak to pak asi bude ono... Já to letos vůbec nesledovala, protože se mě to netýká... A manžel se v tom nevyzná vůbec, je mu to šumák, on snad ani nedostává výplatní pásky 😀 Tedy dostává, ale jednou za půl roku, mají tam takový podivný systém... 😀

luca30
17. led 2011

@shaula no právě proto si myslím, že nám moc nevrátí, když měl tak malý příjem a ano já neměla žádný příjem od 1.1. - 30.12.2010 jsem pobírala rodičák a 31.12. jsem nastoupila na neschopenku, kde mám stejně nulu...

vojtisek2007
17. led 2011

jenom k těm malým mzdám.......15.000 hrubá mzda a jedno dítě.....tak není žádná odvedená daň....

luca30
17. led 2011

@vojtisek2007 no tak to je náš případ, takže dostane vrácený nula nula nic, jen možná za tu krev ☹ ☹ no už abych šla do práce tam jsou ty částky jiné, ale je tam za mě záskok tak se zatím vrátit nemůžu...čekám jestli kolegyně otěhotní a když bude finančně nejhůř tak půjdu do práce a babička bude hlídat, i když to se mi moc nechce ☹ ☹ tak doufám, že manžel si během té mojí PPM najde nějakou lepší práci...bohužel v našem okolí toho teď moc není a každý se drží práce zuby nehty...