Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

aneta15
31. led 2014

@babka díky fakt jsem se hodně bála 🙂

anisek2
3. únor 2014

Hezký den, poradíte mi prosím někdo, jak by stačilo napsat to čestné prohlašení , že jsem nepřekročila 68000? Stačí ručně ? 😒 🙂

dalfy
3. únor 2014

Čestné prohlášení 2013

jméno, r.č.:..............................
bytem ...........................
prohlašuji, že veškerý vlatní příjem v roce 2013 nepřesáhl 68 000 Kč



Vystaveno dne ………………………………….

Podpis ……………………………………………

anisek2
3. únor 2014

@dalfy Jééé , děkuji jste zlatá...)))

quadrax
4. únor 2014

dobrý den, chtěl bych trošku poradit, pokud by ste věděli. Chtěl bych na manželku uplatnit slevu, ale vůbec nevím jak, co vyplnit. Účetní mi říkala, že to lze i za poslední 3 roky si nechat uplatnit tu slevu pozpátku. Vrtá mi však hlavou, které roky jsou myšleny? ( 2010,2011,2012 ? ) nebo je to ( 2011.2012.2013 ) a píšou se všechny tyto DP na stejný "brďo" nebo se musí zvlášť nějak extra vypisovat ty předchozí 2 roky ( + poslední rok tedy zase jinak ) ? Co se týče příjmů manželky tak ta nevydělala, respektive neměla za poslední 3 roky hrubou mzdu více jak 68 000.

nipeal
4. únor 2014

taky mám dotaz, prosím, přítel taky dostal papír k vyplnění že jsem neměla daných 68tis. příjem, je myšleno jaký příjem? Když pobírám rodičovský příspěvek a příspěvek na bydlení, tak bych tu hranici překročila, nebo je myšlen jiný příjem?

dalfy
5. únor 2014

Do vlastního příjmu se nezahrnuje:
- přídavky na děti, příspěvek na bydlení, rodičák, (PPM ano - pozor na to), dávky pěstounské péče (výjimka je odměna), porodné, pohřebné, dávky soc. péče a dávky v hmotné nouzi, .......

Pokud ještě nemáte příznání za rok 2013 tak můžete dodatečně uplatnit rok 2010,2011 a 2012 pokud by jste měl už 2013 podáno jako,že asi ne tak byste mohl jen 2011,2012. Do těch 68 tis. se nepočítá pouze hrubá mzda...

anisek2
5. únor 2014

@quadrax dobrý den, je to škoda nechat propásnout, vím že to budou určitě roky 2011,2012,2013. 😅 . At Vás v práci navedou. Jestli paní je na rodičovském , tak určitě dostanete pěkné vracení.

michamicha
5. únor 2014

@dalfy tak PPM taky? já myslela, že to se do příjmu zahrnuje a jen rodičák ne 😲 A dneska mi přišlo z práce potvrzení o zdanitelných příjmech a měla jsem tam jen to co mi počítali jako dovolenou a propláceli mi to ... A nevíš jak je to když jsem zaměstnanec a pak i OSVČ (vedlejší činnost), kdy jsem živnost měla přerušenou půl roku, ale za těch "aktivních" půl roku jsem stejně nic nevydělala, musím teda podávat daňové přiznání a ty přehledy pro ČSSZ a ZP? Předloni jsem byla jen a rodičáku + OSVĆ, ale výdělek taky mizivý a na FÚ mi paní řekla, že pokud mám příjmy do 15 tis., tak prý přiznání podávat nemusím a jenom jsem jim tam podepsala nějaké čestné prohlášení... ale na ZP a ČSSZ jsem ty přehledy dávala, tak nevím :-/

dalfy
5. únor 2014

pokud máš PPM tak ten musíš započítat. Rodičák je dávka soc. podpory ale PPM jde z nem. pojištění. Záleží odkdy jsi měla PPM. S tím OSVČ ti moc neporadím dělám mzdovnku v prav. firmě.

d.aniela1
5. únor 2014

Mohu se zeptat pocita se do prijmu.................. ,vyzivne na deti?????

dalfy
6. únor 2014

@d.aniela1 Výživné jé pro dítě a do vlastního příjmu manželky se nezahrnuje. Ale částka,která je nad rámec výživného se zahrnuje

d.aniela1
6. únor 2014

@dalfy co maa chapat jako nadramec???dostavam na kluky vyzivne a mam rodicak nic vic,,a amnzel si zada na dane za me,,

dalfy
6. únor 2014

tak to netuším s tím jsem se nesetkala. Vím, že kamarádka má vyživné na dítě a to prostě tam nezahrnuje.

quadrax
10. únor 2014

Dobrý den, tak jsem tady zase, jinak za předchozí odpovědi děkuji. Chci se zeptat, ohledně té slevy na manželku je nutné aby ty vzory byli podle roku ? ( i zpětně teda ) Například nejnovější je teď vzor myslím 19. anebo to záleží pouze na tom jak jsou tedy vyplněné. ( tedy není nějaká návaznost na to, když to chci 3 roky nazpět aby byli například vzor 19,18 a 17. ).

karotky
10. únor 2014

Zdravím 🙂
Chtěla jsem se zeptat,z čeho se vypočítává ta hranice 68 000kč/rok-jestli z čisté mzdy,z hrubé mzdy nebo ze zákl.výp.zál.daně?

zuza01
10. únor 2014

@karotky Z hrubé mzdy, tady je to docela dobře napsáno celé http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/dane/...

karotky
10. únor 2014

@zuza01 ,.......................takže ta superhrubá mzda se na výplatní pásce uvádí proč? 😕
Jestli jde opravdu jen o hrubou mzdu,tak bychom se do toho letos ještě vešli. 😉

hami84
10. únor 2014

@karotky Superhrubá mzda je základ pro výpočet daně z příjmů. Je to hrubá mzda plus sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem (tato pojištění se počítají z hrubé mzdy).

karotky
10. únor 2014

@hami84 ,.......................takže se opravdu mohu spolehnout na to,že se těch 68 000kč/rok nevypočítává ze superhrubé mzdy,ale pouze z hrubé mzdy?

j.a.n.i
10. únor 2014

@karotky Tak pokud nevěříš odpovědi na foru, tak se zeptej na finančáku, nebo si to nech udělat od nějaké daňové poradkyně, ta ti za to bude i ručit.

haniiicka
10. únor 2014

@j.a.n.i Hezký den, mám dotaz - manžel mi donesl své daň. přiznání a mám tam vyplnit zdaňovací období od - do, na které na mne budeu platňovat slevu. Je to 2012-2013 nebo 2013 - 2014?
A ještě bych se chtěla zeptat. pobírala jsem 4měsíce PPM, pak už jen rodičák, platím si životko - myslíte, že by mi něco vrátili nebo nemá ani cenu si daňové přiznání podávat?
A můžu si i já podat přiznání, když si na mne bude manžel dělat odpočet? Moc děkuji za odpověď 🙂

hami84
10. únor 2014

@karotky Určitě z hrubé mzdy - jsem účetní, něco bych o tom měla vědět 😉

haniiicka
10. únor 2014

@hami84 A můžete prosím poradit i mne - viz. příspěvek nad Vámi 🙂 Děkuji moc

j.a.n.i
10. únor 2014

@haniiicka A z čeho by ti to životko měli vracet, když si na daních nic neodvedla. A zdaňovací období je rok 2013.

haniiicka
10. únor 2014

@j.a.n.i Já právě nevěděla, jestli se tam nějak počítá mateřská nebo ne, ale myslela jsem si to. Moc děkuji 🙂

j.a.n.i
10. únor 2014

@haniiicka Mateřská se počítá do těch 68tis. na to jestli si tě může uplatnit manžel, ale jinak ne, protože se z ní žádné daně neplatí (stejně jako třeba z neschopenky).

hami84
10. únor 2014

@haniiicka Myslím, že j.a.n.i už vám to zodpověděla 🙂 Pokud jste vloni nepracovala, tak není důvod podávat daňové přiznání. Neodváděla jste daně, není co přiznávat.

betelgeuzz
10. únor 2014

@haniiicka ještě mě napadlo, jestli jsi mezi mateřskou a rodičákem nečerpala dovolenou. Z té by se daň odvedla a pak by mělo smysl si daňové přiznání podat. Jinak ne.

haniiicka
10. únor 2014

Děkuji holky 🙂