Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

vojtisek2007
21. únor 2010

belzicka - a žádal o vyúčtování manžel v práci, nebo ¨přímo na fin.úřadě ???

belzicka
21. únor 2010

ahojík manžel to dal v práci a tam to devzdala účetný vím že kdysy to posílaly šekem tak proto se ptám

vojtisek2007
22. únor 2010

jestliže to dal v práci a nevyplňovali jste klasický růžový danový přiznání, tak mu peníze budou vracet ve výplatě....takže v březnu až bude mít výplatu, pochybuju že by to posílali poštou

jajik25
22. únor 2010

Ahoj holky chci mít jistotu tak se zeptám ještě jednou.Může si manžel žádat o vrácení daní na manželku i za rok 2008 ikdyž pracoval v jiné firmě?Pokud jo musí na účetní ve staré práci?A šlo by třeba opravné daňové přiznání podat bez účetní?Díky za odpověď

vojtisek2007
22. únor 2010

jajik - jestliže chcete vrátit daně za 2008, tak musíte na fú podat opravné daňové přiznání si myslím, tzn. že musí teda do býválé práce, aby mu tam vystavili potvrzení na příjmy za rok 2008 a uděláte si doma sami opravné daňové přiznání za rok 2008

jajik25
22. únor 2010

díky moc
Mluvila jsem totiž z účetní a ta mi tvrdila že se do toho rodičák počítá.Podle toho co mi nakonec řekla se jí do toho vůbec nechce tak tvrdí tohle.Prostě účetní na baterky.

vojtisek2007
22. únor 2010

nene, rodičák se do příjmů vyživované manželky nepočítá - jen plat,mateřská nebo neschopenka....

jajik25
22. únor 2010

to já vím jen říkám co mi tvrdila.Abych pravdu řekla na vyplnění daňovýho přiznání si netroufám tak nevím co s tím

j.a.n.i
22. únor 2010

jajik - vcelku nic na tom není, doporučuji stránky
https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_epo/ep...
je to ofiko formulář, vyplníš, ono se ti to zkontroluje, vytiskneš, podepíšeš, doneseš na finančák. Nebo druhá varianta, získat co nejrychleji z práce všechny papíry o příjmech, nasadit smutné oči a vyrazit na finančák ukecat úřednici, mohla by pomoct 🙂

belzicka
23. únor 2010

Ahojík tak to je blbý že? spíš sem měla jít sama odevzda papír na F/ a né cez jeho účetný jo a to posílala jmanželova účetný na Fú ted sem pomatena

vojtisek2007
23. únor 2010

belzicka - ano, ale to vyrovnání půjde přes jeho práci - v jeho práci, jeho účetní to posílá na fú - vžycky daně zkončí na fú, jde jen o to, jestli to vyrovnání jde přes zaměstnavatele, nebo jestli jste si vyplnili růžové da'nové přiznání.....

belzicka
23. únor 2010

ahojík nééé chtěla účetní jen odemně z pracáku papír že sem na pracáku a nepobíram peníze a ani manžel rúžovej papír v práci nepodepisoval

vojtisek2007
23. únor 2010

belzicka - tak podle toho co píšeš, tak manžel žádal o vyrovnání daně v práci - takže jestli vám budou vracet peníze, tak je dostanete v manželově výplatě v březnu

belzicka
23. únor 2010

vojtisek2007 ano ale žádal na mně nu tak to sem ráda a sem zvědavá kolik mu vráti

monatka
23. únor 2010

ahojky,můžu vás poprosit o radu?pochopila jsem to správně,že si může odečíst manžel z daní mě i dceru a to všechno na základě mého čestného prohlášení?jsem na RD od roku 09
🙂

vojtisek2007
24. únor 2010

monatka ANO - dceru 100% a tebe taky jestliže jsi neměla za rok 2009 příjem (mateřská+výplata+nemocenská) vyšší než 68.000 - rodičák se do toho příjmu nepočítá.

monatka
24. únor 2010

vojtisek2007-super moc děkuji a stačí když ta čestná prohlášení jen přidám k normálně vyplněnému daňovému přiznání?manžel je totiž zaměstnanec,ale daně si maj letos dělat sami a ta paní co nám to sepíše jen neví,jestli to bude stačit,aby nám ty penízky vrátili,moc děkuji za odpověď 🙂

vojtisek2007
24. únor 2010

jestli si budete dělat sami daňový přiznání tak přiložit musíte - od manžela z práce potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2009, a ty dvě čestný prohlášení...fakt stačí na počítači napsat: čestně prohlašuji, že za zdaňovací období (kalendářní rok) 2009 jsem neměla příjmy vyšší než 68.000,-Kč. Podpis , stejně tak na dítě : čestně prohlašuji, že za zdaňovací období (Kalendářní rok) 2009 si neuplatňuji daňové zvýhodnění na dítě jméno + rod.číslo. Podpis. A jestli uplatňuejte úroky z hypotéky nebo zaplacené životní nebo penzijní připojištění, tak ještě doklad z banky....peníze začínají vracet od 1.4.2010 a jde to abecedně, my jsme od K a vždycky v půli měsíce máme vyrovnáno, holky co jsou od Z tak třeba až na konci dubna - začátkem května.

jajik25
24. únor 2010

Podle § 35ba odst.2 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů,poplatník může uplatnit slevu na dani na manželku (manžela) v roční výši 24 840,-Kč,jestliže jsou splněny tyto podmínky:
- manželka (manžel) žije s poplatníkem v domácnosti
- manželka (manžel) nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000,-Kč (tato částka je rozhodná,ikdyž manželé nejsou manželi po celý rok)
Pokud je manželka (manžel) držitelem průkazu ZTP/P,zvyšuje se částka 24 840,-Kč na dvojnásobek.
Zákon přitom taxativně stanoví několik druhů příjmů,které se do příjmů druhého z manželů nezahrnují.Jedná se o dávky státní sociální podpory,dávky sociální péče,dávky pomoci v hmotné nouzi,příspěvek na péči (i poskytovaný osobou blízkou,která má nárok na uvedený příspěvek,z důvodu péče o ni),sociální služby,státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření a stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání.U příjmů z majetku ve společném jmění manželů se do příjmu vyživované manželky (manžela) nezapočítává příjem,který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů.

Všechny ostatní příjmy se bez snížení o výdaje pro uvedený účel do příjmů zahrnují,tedy např.i nemocenské dávky,peněžitá pomoc v mateřství,jakýkoliv důchod,hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání.

Slevu na dani na manželku žijící s poplatníkem v domácnosti je možné uplatnit jen za ty kalendářní měsíce,na jejichž počátku byly podmínky pro uplatnění nároku na snížení daně splněny.

Pokud pobíráte pouze rodičovský příspěvek,jedná se o jednu z dávek státní sociální podpory a do vlastního příjmu manželky se nezahrnuje.Výše Vašeho vlastního příjmu pak nepřesáhla zákonem stanovenou roční hranici 68 000,-Kč.Jak je však již výše uvedeno,peněžitá pomoc v mateřství se do příjmů manželky započítává.
Pokud jste se manželi stali v průběhu roku 2008 a pokud jste i v tomto roce splnili podmínky pro uplatnění slevi na manželku,uplatní jí manžel v poměrné výšipodle počtu měsíců,na jejichž počátku jste byli manželé a žili ve společné domácnosti.Tzn.,pokud byste uzavřeli manželství např. dne 2.8.2008,měl by manžel nárok na slevu na manželku v poměrné části 2070,-Kč za měsíc od měsíce září 2008.

Slevu na dani za rok 2008 manžel zpětně uplatní podáním přiznání k dani z příjmů,případně dodatečným přiznáním k dani z příjmů,pokud podával řádné přiznání v roce 2009,místně příslušnému správci daně.O vyčíslený přeplatek na dani je nutno zažádat vyplněním žádosti o vrácení přeplatku,která je součástí formuláře daňového přiznání.V případě,že manžel je zaměstnán,mohl tuto slevu za rok 2009 uplatnit do 15.2.2010 u svého zaměstnavatele,pokud tak neučinil,může podat daňové přiznání a slevu uplatnit.

jenik11
2. bře 2010

Dobrý den(ahoj) Chci se zeptat na jednu věc na odpočet dani na manželku. Všecko mám vyřizené ale ješte mi nikdo nedokázal odpovědět jestli tech 24000 v mém prřípadě 16000 protože to uplatňuju za 8 měsiců mi přijde celá tato částka 16000 neboje to jen odpočitelná částka a tím pádem by mi to dělalo jen kolem 4000 . Prosím o radu nebo upřesnení. Moc vám děkuji. Jinak manželka mi nevydělala 68000 a to jsem dával i roční vyučtovaní s UP kde měla rekvalifikační kurz.

endlessblue
3. bře 2010

Dobrý den,
doufám, že se nebudu ptát na to samé co tu už bylo...i když možná asi joooo 😅 😅 😅 😅 😅

Jsem s dítětem doma. Narodila se v lednu 2009. Cca v listopadu 2008 mi začala běžet PPM. Ta skončila asi v květnu 2009. Brala jsem cca 12000,- měsíčně. Poté jsem naběhla na klasiku 7600,-RP. Nicméně mi byla proplacená ještě dovolená za 43 dnů - což bylo asi 2x 14000,- Počítá se do základu daně jak ta mateřská (PPM tak i ta nemocenská, že?)

Zaměstnavatel mi dal totiž do ruky Potvrzení o zdanitelných příjmech, kde je jakási částka 46000,- a já netuším, zda je to to PPM, nebo ta dovolená. Obojí to být nemůže, protože by to bylo nějak málo, ne?

aurecon
3. bře 2010

endlessblue: Chce to akorát spočítat. Psala jsi, že jsi byla do května na mateřské, teď je otázka, kolik přesně za rok 2009 vyplatili té mateřské. Ale přibližně asi 48 000 do dubna a nevím, zda jsi byla i něco v květnu. No a dále se počítá i dovolená, takže + 28 000 je víc než 68 000, takže si tě manžel nemůže odečíst.

belzicka
8. bře 2010

Ahojík tak píšu dnes měl manžel vejplatu a nic sme nedostaly jak to?, dyt sme to měly dostat do tehle březnové vejplaty no už nevím co dál sme bez koruny dostal malou vejplatu a fakt sme počítaly že dnes dostane za mně dan a nic ach jo ☹

momis
8. bře 2010

Belzicka, to bude až v dubnu,tj. výplata za březen, protože to přiznání se dává do 31.3. . Úplně tě chápu, taky na to čekáme jak na smilování, ale ještě musíš měsíc vydržet.

belzicka
8. bře 2010

ahoj díky za odpověd nu ale říka se jak se danoví podáva u jeho zaměstnavatele tak to mělo bejt prý ted ve vejplátě nu nvím ach jo

matra
8. bře 2010

Ahojky, my manžlé nejme, ale účetní otci našeho syna´udělala 2 návrhy přiznání, jedno s manželkou a druhé nbez, ale v obou jsem byla uvedená. Nejsme manželé ale loni mě vyživoval, protože syn je svěřen do mé péče a v lednu mel rok a vyživovánín skončilo, ted nevím jestli mu to vyplnili správně... Má totiž hypotéku, tak si přiznání podaval sám a podal, to co mu předvyplnili, jen podepsal zaškrknuté kolonky... ☹

matra
8. bře 2010

No ted ctu co jsem napsala a není to moc pochopitelné... 😒
Tak znovu:

Všude se píše , že manželka, jako vyživovaná osoba... 😖
Já manželka loni nebyla, ale vyživovaná osoba, která pobírala rodičák ano. Syn se nadodil v lednu 09 a od té doby pobírám od otce "výživné,,= příspěvek na sebe a výživné na syna...
Tak ted v tomu mám guláš jestli mu to ta úřetní udělala správně... ☹
Díky moc za radu... 😉

j.a.n.i
10. bře 2010

matra - myslím, že to jde jen na manželku, alespoň je to tak výslovně uvedeno v daňovém přiznání, ale zas je to jeho přiznání, tak bych se tím netrápila, on mu to finančák případně opraví

andelka
11. bře 2010

belzicka: Taky na to čekáme, při mimču to bodne, ale opravdu je to až v dubnu. I loni to tak bylo, musíme vydržet.

kaleilah
11. bře 2010

holky taky v tom úplně tápu, jestli MM budou něco vracet nebo ne... ale on má ve výpatnici psanou slevu na vyž. děti a manželku, asi 1 tis, takže mu to vrací každý měsíc ve výplatě a v dubnu nedostaneme navíc nic, nebo? 😅