Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

bee9
10. únor 2014

Prosím také o radu, koukala jsem tu, že se dá požádat o vrácení daně na manželku na RD i zpětně, manžela vloni na FÚ odbyly, že už si přiznání s tím odpočtem podat nemůže. Byl částečně na úřadu práce a částečně zaměstananý, nevíte prosím někdo, jestli tedy lze podat letos přiznání za rok 2013 i 2012, že by nám snad něco dali za oba roky? Moc by nám to teď pomohlo 😝

j.a.n.i
10. únor 2014

@bee9 Ano, jde to až 3 roky zpětně...

terunka88
10. únor 2014

@j.a.n.i A můžu se zeptat, jakým způsobem se to zpětné vrácení daně provede? Zjistili jsme, že manžel si mě neodečetl z daní za rok 2011, kdy jsem byla úplně bez příjmů. Byli jsme sice manželé jen 3 měsíce (brali jsme se 1.10.), ale četla jsem, že to jde i za část roku. Teď pracuje jnde než předtím, takže předpokládám, že přes stávajícího zaměstnavatele, který mu dělá daňové přiznání, to asi nepůjde - musí si to zařídit nějak sám?

j.a.n.i
10. únor 2014

@terunka88 Musí si od toho zaměstnavatele, který mu dělal zúčtování daní vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a pak podat daňové přiznání, kam přiloží i tohle potvrzení.

terunka88
10. únor 2014

@j.a.n.i Díky, takhle nějak jsem si to myslela..Takže si jak kdyby udělá nové přiznání za rok 201, teď nově i s tím odpočtem. A je na to nějaký termín nebo to lze podat kdykoliv v průběhu roku?

terunka88
10. únor 2014

@j.a.n.i A ještě poslední 2 věci, co mě k tomu napadají - ta částka, kterou mu tehdy vrátili, ta se do toho dodatečného přiznání někde uvádí? Nebo to tam mají uvedené někde v jejich "systému" a vrátí mu automaticky rozdíl? A když měl manžel tehdy potvrzení, že daroval krev, to ho teď musí k tomu přiložit taky? Předem moc dík 🙂

j.a.n.i
10. únor 2014

@terunka88 To bude mít uvedené na tom papíru od zaměstnavatele, protože mu daně dělal (předpokládám) zaměstnavatel. A s tím potvrzením nevím, ale pokud je má, tak bych je tam rozhodně přiložila.

nipeal
10. únor 2014

@j.a.n.i ahoj, mám taky dotaz, přítel dostal v práci papír na potvrzení, že jsem neměla příjmy vyšší než 68tis. Já jen, že nejsme manželé, jsem tedy na RD, ale pobírala sjem i příspěvek na bydlení k RP, tedy jsem přesáhla danou částku. Nebo je to jen z příjmů ze zaměstnání?
Dala mu to s papírama o čestným prohlášením, že neuplatňuji daňovou úlevu na syna. Tak nevím tedy, děkuji moc za odpověď

j.a.n.i
11. únor 2014

@nipeal Pokud nejste manželé, tak si slevu na manželku uplatnit nesmí, takže ten papír nevyplňujte a účetní nevracejte, pravděpodobně vám ho dala omylem...

nipeal
11. únor 2014

@j.a.n.i děkuju, myslela jsem si to, před dvěma roky jsem si dělala daňový sama, ale jak jsem s prckem doma, nebyla jsem si jistá, jestli to nezměnili. Vyplnim tedy u chlapa jen společný děti ( jedno je teprve na cestě, ale každou chvilku bude 🙂 )

krysulka
27. únor 2014

ahoj všem 🙂 Ráda bych se zeptala jestli nemáte někdo zkušenost s tím, jak se počítá vyplacená dovolená pro účely daňového přiznání a následného odečtu daní na vyživovanou manželku? Konkrétně. Za rok 2013 mám 13 dní dovolené, za rok 2014 mám nárok na 25dní dovolené. Jak se dovím zda jsem se s touto vyplacenou dovolenou plus výplaty peněžité pomoci v mateřství "vešla" do limitovaných 68 tisíc za rok,aby si mě manžel mohl odečíst další rok z daní? Počítá se to z hrubé vyplacené dovolené nebo jak to zjistím, zda jsem se do té částky vešla? Děkuji za odpovědi 🙂

ninive211
27. únor 2014

@krysulka Vše se počítá v hrubém. Předpokládám, pokud po MD a před nástupem na RD požádáš o čerpání dovolené, tak by ti z práce měli dát klasicky výplatnici a na ní by mělo být uvedeno, kolik čerpaná dovolená byla v hrubém, kolik se odvedlo SP, ZP a daň a kolik máš v čistém...

j.a.n.i
27. únor 2014

@ninive211 Přesně tak.

krysulka
27. únor 2014

@ninive211 děkuji 🙂 tak budu doufat, že se nějak vejdu...

krysulka
27. únor 2014

@ninive211 a ještě dotaz, peněžitá pomoc v mateřství se ale počítá v tom co mi přicházelo na účet nebo to se taky počítalo v hrubém? to snad v čistém nebo ne? 😨

ninive211
28. únor 2014

@krysulka Protože PPM je nemocenská dávka (platí to sociálka) a neodvádí se z ní sociální a zdravotní, tak PPM v hrubém = PPM v čistém 🙂

krysulka
28. únor 2014

@ninive211 díky, no tak to je fajn aspoň tak. Teď budu doufat, že ta "čerpaná" dovolená nehodí teda moc, to bych se mlátila do hlavy, že jsem si jí radši nenechala nějak zkrátit tím, že bych si jí vybrala až po skončení RD....

adelinka11
28. únor 2014

Dobrý den, chtěla jsem se zepta. Byla jsem v roce 2011 na mateřské dovolené a manžel byl na úřadu práce.
Mohu žádat slevu na daních zpětně na manžela ? Děkuji

zamilovanadonej
28. únor 2014

@adelinka11 Lze 3 roky zpětně. Ale máš za ten rok vůbec odveděné nějaké daně aby něco vraceli?

adelinka11
28. únor 2014

@zamilovanadonej já myslela, že se daň odvádí z mateřské

zamilovanadonej
28. únor 2014

@adelinka11 Tak si nech za rok 2011 vystavit od zaměstnavatele " POTVRZENÍ O ZDANITELNÝCH PŘÍJMECH ZA ROK 2011" a uvidíš kolik máš daň 😉

ninive211
28. únor 2014

@adelinka11 Proboha, proč by se z mateřské platila daň? To je dávka nemocenského pojištění, dostáváš ji v čistém, není to zdanitelný příjem, totéž rodičovský příspěvek, to je zase dávka státní sociální podpory. Nebo ty si snad na mateřské děláš přiznání a nějakou daň platíš? Takže pokud jsi kromě mateřské/rodičovského příspěvku neměla jiné příjmy, tak nemá smysl si zpětně o něco žádat.

quadrax
1. bře 2014

Zdravím, vrácení daní lze provést 3 roky zpětně jak tak čtu. Šli by podat roky 2010,11 a 12 ? Na FÚ sem se byl informovat, ale prý že to nejde nebo to nemusí projít, ale chtěl bych znát váš názor na to a jaká je případná šance, že by toto mohlo projít.

j.a.n.i
2. bře 2014

@quadrax Podle mě jdou letos roky 2011, 2012, 2013 a jít by to melo, alespoň já žádný problém neměla, dělala jsem ho takhle tchyni.

gepe
2. bře 2014

@adelinka11 pokud jsi v 2011 jsi pracovala a nastoupila na materskou a rodicak nekdy v prubehu roku, tak muzes ho odecist za tu pomerovou dobu, nez jsi nastoupila na mat. 🙂

quadrax
2. bře 2014

@j.a.n.i Takže myslíte, že by mohlo projít teda, kdybych si podal osobně na FÚ za roky 2010,11,12 ?

j.a.n.i
2. bře 2014

@quadrax Podle mě už to za rok 2010 nejde.

krysulka
11. bře 2014

Ahojte. Měla bych ještě otázečku. Vraceli mi daně za rok 2013, jelikož jsem do konce srpna ještě normálně pracovala a pak byla na MD. Počítají se i tyto vrácené daně do mého příjmu za rok 2014 ve smyslu, když by si mě chtěl manžel v roce 2015 odečíst z daní,když nyní budu na RD? Vím, že se tam počítá moje dovolená, moje PPM, ale jestli i přeplatky mých daní, to vážně netuším....Děkuji za odpovědi 🙂

zamilovanadonej
13. bře 2014

@krysulka Já myslím že by nemělo, jelikož to jsou stále příjmy vázané na rok 2013. Ale nechci kecat 😅

ffiinnkkaa
13. bře 2014

@krysulka Do příjmu se zahrnují i doplatky z minulých let..takže ano..