Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

malinka_02
27. říj 2013

@novynka super, dekuji moc, takze materskou a rodicovskou to neovlivni, jen ty dane, bohuzel to tedy ja prekrocim i 2014 tak pak 2015.. Dekuju 😉

iv45
27. říj 2013

prosím o radu, kdy je pro mě jako zaměstnance nejvýhodnější čerpat dovolenou??? ted jsem od 1,7,na Pn, termín porodu máme 24,2,2014 nevím zda črpat před MD, nebo potom až mi skončí a měla bych jít na rodičovskou, moc děkuji

j.a.n.i
27. říj 2013

@iv45 Až po MD, protože před ní, ti ji zaměstnavatel nemusí dát a co pak uděláš, když už budeš mít ukončenou neschopenku - půjdeš do práce?

iv45
27. říj 2013

aha a co nechat si ji proplatit??? a kdy??? vůbec nevím , v minulém těhu mě ji přinutili vybrat před nástupem na neschopenku, a při dalších dvou chtěli taky ale potratila jsem a pak byla celý rok bez dovolené ☹ ted jsem šla rovnou na PN a to urgentně

j.a.n.i
28. říj 2013

@iv45 Dovolená nelze proplatit, musí se vždy čerpat.

holanci
28. říj 2013

@j.a.n.i Já myslím, že záleží na zaměstnavateli, kamarádce proplatili zbytek dovolené když jí skončila mateřská a šla na rodičovskou. Určitě bych se na to poptala u zaměstnavatele v účtárně.

j.a.n.i
28. říj 2013

@holanci Nezáleží, dle zákoníku práce to nelze a kamarádce ji taky neproplatili, ale čerpala ji, akorát si spousta lidí plete pojmy, tak ani netušila, že dovolenou čerpá.

iv45
28. říj 2013

@j.a.n.i aha moc děkuji za radu 🙂

pivonka2
30. lis 2013

@malinka_02 @novynka Řešila jsem něco podobnýho, ale bacha. Vydělávat na dohodu můžete, ale předmět dohody, tzn. činnost nesmí být ta stejná, za kterou čerpáte mateřskou. Např. pokud někdo dělá účetní, po dobu pobírání MD nesmí dělat účetnictví, ale jakoukoli jinou práci ano.

j.a.n.i
30. lis 2013

@pivonka2 To účetnictví nesmí dělat pouze pro stávajícího zaměstnavatele (ale to nesmí na dohodu nikdy, mateřská na to nemá vliv) pro jiného muže.

ninive211
30. lis 2013

@j.a.n.i ak víme, že papír snese všechno 😉 Já jsem z účetní firmy holky normálně pokračujou po šestinedělí ve stejné práci na DPP. Akorát se to oficiálně vede až po ukončení MD (že do té doby se počítají hodiny a vyplatí se to buďto zpěně anebo nějak hotově. A náplň práce je asi specifiovaná jen trošku jiná. Sama počítám s přivýdělkem při MD, vím, že když budu chtít,neměl by být problém na zkrácený úvazek dělat stále na některých klientech.

pivonka2
1. pro 2013

@ninive211 @j.a.n.i No já pracuju pořád pro stejnou firmu, nejdřív jako osvč, pak při MD jinou práci, teď na RD dělám stejnou práci jako před MD. Mně právě říkali, že se (ano, pro stejného zaměstnavatele) nesmí vykonávat ta činnost, za kterou vlastně pobíráš MD. No třeba jsem to blbě pochopila?
Jinak papír snese všechno, to máš recht🙂 Jak je vidět, tak oficiálně je to tak, jak jsem psala.

teliv
21. led 2014

Ahoj holky, prosím o radu. Jsem teď na MD s druhým dítětem a dosud jsme dávali daňové přiznání dohromady s manželem (snad to píšu srozumitelně). Kvůli vrácení daní. Mám na sebe úvěr ze stavebního spoření, kde je manžel jako spoludlužník a za loňský rok jsem překročila hranici 68.000,-Kč (peněžitá pomoc v mateřství), kdy bych mohla zdaňovat společně s manželem. Chtěla jsem se zeptat, jestli úroky z úvěrů můžu odečíst od manžela, když je úvěr psaný na mě a on je spoludlužník. Děkuji za odpověď.

petule33
21. led 2014

prosím jak je to z daní když jsem ukončila rodičák 29 června pak jsem byla na pracáku do 11 srpna pak jsem pracobala do 4 .11 a od te doby zase na pracáku nevydela jsem si tech 68 tis muže si me manžel odečíst,dekuji

monikavali
22. led 2014

Holky snad mi poradíte tady:
Počítá se ten příjem v hrubém nebo v čistém? Peníze z úřadu práce se tam taky asi započítávají, že? Děkuji.

Mám skoro podobný dotaz, počítá se tedy i rodičák nebo né? Jsem z toho jelen :nevim: jsem od ledna 2013 na rd a přesáhla jsem 68.000,– :nevim: Máme 3 děti, děkuju za odpověď :kytka:

andelka
22. led 2014

@monikavali rodičovský příspěvek se nezapočítává

monikavali
22. led 2014

@andelka to by bylo fajn a pnd ano? Ale i tak to nedělá 68 tisíc,mockrát děkuji za odpověď 🙂

ladenka
24. led 2014

@j.a.n.i prosím, mohla byste mi poradit ... jde mi o vrácení daně na manželku ... v roce 2013 jsem byla od ledna do konce dubna na rodičovské s prvním dítkem, od 1.5. jsem čerpala PPM s druhým dítkem a následně hned po ní jsem čerpala dovolenou od zaměstnavatele, PPM + dovolená mi dělá více jak těch 68000Kč, ale chci se zeptat, zda je možné, aby si manžel za mě uplatnil odpočet alespoň za to období leden až duben, nebo když jsme překročili, tak máme smůlu komplet za celý rok? děkuji za odpověď

j.a.n.i
24. led 2014

@ladenka Není to možné, příjmy se počítají za celý rok, nejde to dělit.

ladenka
24. led 2014

@j.a.n.i děkuji

aneta15
26. led 2014

prosím o radu, jsem na rodičáku a v prosinci jsme prodali byt který jsme měli ve SJM, byt jsme vlastnili 6 let, počítá se tento příjem do těch 68. 000?

aneta15
26. led 2014

@j.a.n.i prosím o radu 🙂

j.a.n.i
26. led 2014

@aneta15 Přiznám se, že netuším ☹

fori
31. led 2014

prosím o radu. do dubna loňského roku jsem byla na mateřské a pak klasika na rodičovské. po mateřské mi zaměstnavatel proplatil dovolenou cca 30 000. musím podat letos DP? a tím že jsem za loňský rok překročila tech 68 000 Kč tak si mě manžel do daní dát nemůže ano? píšu to správně?

babka
31. led 2014

@fori přiznání podat musíš a slevu na tebe manžel uplatnit nemůže

babka
31. led 2014

@aneta15 nepočítá. Myslím, že tam je lhůta dva roky - když tam bydlíte déle, tak to není příjem - nepodléhá daní z příjmů, pouze daní z převodu nemovitosti

fori
31. led 2014

@babka prosím a do těch 68 000 se počítá co? jako jen přivýdělek a nebo i ten rodičák ( 7100) . protože 7100X12 je 85000 kč a to by si mě tam nemohl dát nikdy.....a ostatní holky co mají taky 7100, tak si manželé do daní dávají. díky za odpověd.

babka
31. led 2014

@fori dávky z rodičovské se do příjmu nepočítají

fori
31. led 2014

@babka díky 🙂

babka
31. led 2014

@fori není zač 😉