Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

geliva
17. led 2010

ahoj, a nevíte jak je to s nemocenskou, někdo mi trvdí, že se počítá, někdo, že ne. do března jsem pracovala, od té doby jsem na nemocenské.

j.a.n.i
17. led 2010

nemocenská patří do stejné kategorie jako mateřská, takže se podle mě počítá, obojí je vlastně náhrada příjmu

kacka.va
18. led 2010

já myslím, že nemocenská se počítá, protože je to příjem ne sociální dávka

mickey
19. led 2010

Ahoj holky, taky budem žádat o vrácení daně, ale chci se zeptat, když napíšu manželovi do práce čestné prohlášení, že jsem si nevydělala v roce 2009 víc než 68 000 Kč (to čestné prohlášení musí být nějak potvrzené???), mám potom vyplňovat mé daňové prohášení u mého zaměstnavatele (jsem sice zaměstnaná, ale jsem na RD). Děkuji moc za rady 😉 .

simi.w
21. led 2010

do kdy se musí podat žádost o vrácení daně na manželku ?

erian
21. led 2010

Simi, je to součást řádného daňového přiznání, takže do 31.3.

luca30
21. led 2010

Tak jsem se těšila že dostaneme zpět nějaké penízky a ono nic, protože já jsem na MD teda pobírala jsem PPM od 24.11.08 do 7.6.09,ale když jsem to propočítala, tak nám to asi o 3 tisíce uteklo, navíc mi v práci propláceli dovolenou a to se tam asi taky počítá, takže zase nedostaneme nic jestli to chápu dobře 😔 😔 😔 😔

simi.w
21. led 2010

erian, děkuji 🙂

pipisek
21. led 2010

Ahoj holky,
mě se poptala v práci ve mzdovce kamarádka (také celý rok 2009 na rodičáku ) a žádné čestné prohlášení údajně není třeba... to, že jste měla příjmy do 68 tis., stvrzuje manžel svým podpisem na tiskopise pro daňové přiznání, pokud to FÚ v rámci nějaké kontroly bude potřebovat, zjistí si to sám...
Hlavně sem nikdo nepište, že to není pravda 😀 a že nějaký prohlášení musím psát 😝

simi.w
21. led 2010

Tak jak to teda je ? Psát nebo nepsat ???? 😕

j.a.n.i
22. led 2010

nevím, jestli se musí něco psát nebo ne, ale mám zkušenost, že pokud má finančák pocit, že ti (manželovi) něco v daňovém přiznání chybí, tak napíše, že to máš dodat... že by si něco zjišťovali sami, s tím jsem se nesetkala

vojtisek2007
22. led 2010

přesně tak jak píše j.a.n.i. - hned na potadelně ti zkouknout přiznání+přílohy , a když máš uplatněnou manželku, chtějí potvrzení o jejích příjmech (čestné prohlášení, že žádné neměla), když máš uplatněné úroky z hypotéky, chtějí potvrzení z banky, apod....jinak nám třeba tady ani přiznání nevezmou,když to nemáš komplet
takže jednoznačně NAPSAT !!!!!!

kolca
22. led 2010

ahojky,
vojtisku a jak by to mělo znít to prohlášení? Jenom prohlašuji, že jsem neměla příjmy za rok 2009 v té výši atd...?
Díky

j.a.n.i
22. led 2010

u mě si toho tedy hned nevšimli, ozvali se asi po měsíci, že potřebují potvrzení o daru a že pokud ho do nějaké doby (nevím, byl to myslím taky měsíc) nedodám, tak že mi ho jako odpočet neuznají... hloupé bylo, že díky tomu jsem vratku místo v dubnu dostala někdy v červnu.

kacka.va
22. led 2010

to prohlášení bohatě stačí, jak psala kolca. Jinak finančák si sám nic nedohledává, resp. bylo nám řečeno, že je schopný si ověřit některé údaje, pokud jsou podané na stejném finančáku, ale každopádně posílá oznámení, ale pokud něco chybí, tak posílá oznámení a práci si s tím nepřidělávají aby něco sami hledali.

vojtisek2007
22. led 2010

kolca - standartně píšu - čestně prohlašuji, že za zdaňovací období (rok) 2009 jsem neměa příjmy vyšší než 68.000Kč. Popis
Stejně tak i čestné prohlášení, když si manžel uplatňuje slevu na dítě - Čestně prohlašuji, že za zdaňovací období (rok) 2009 neuplatňuji daňové zvýhodnění na dítě ...jméno+RČ. Podpis

kolca
22. led 2010

Díky moc 😉

pipisek
22. led 2010

vojtisek2007
kopíruji ....přesně tak jak píše j.a.n.i. - hned na potadelně ti zkouknout přiznání+přílohy , a když máš uplatněnou manželku, chtějí potvrzení o jejích příjmech (čestné prohlášení, že žádné neměla), když máš uplatněné úroky z hypotéky, chtějí potvrzení z banky, apod....jinak nám třeba tady ani přiznání nevezmou,když to nemáš komplet
takže jednoznačně NAPSAT !!!!!! ....

Platí tohle i v případě, že odpočet na manželku uplatňuje manžel normálně zaměstnaný na pracovní smlouvu? To mu pak daně vyřizují v práci, a na finančák nejde, ne? Nebo jde? Nemyslela jsi to v případě manžela OSVČ? Že píšeš o podatelně na FÚ...tam jsme museli jít předloni, když jsme uplatňovali společné zdanění manželů, to jsme si museli vyřídit sami.
Je to zajímavý, že jsou dvojí informace...mě se na to ptala kamarádka pracující v ČSOB, to, co zjistila je v mém včerejším příspěvku z 21.21h....tzn., že žádný čestný prohlášení apod. nechtějí.

Kdo se v tom, kruci, má vyznat! I když sepsat papír a pro sichr ho dát manželovi je to nejmenší 😀

vojtisek2007
22. led 2010

pipisek - mělo by se to psát i pro manžela do práce, jsem účetní, takže když dělám roční vyúčtování zaměstnancům, a oni chtějí např. ten odečet na dítě, tak po nich taky chci od jejich manželů (manželek) prohlášení, že si je neuplatňují oni...to si pak založím do jejich složky a když je pak kontrola z Fú ťak to tam je a je pokoj. A naprosto souhlasím s poslední větou - sepstat ten papír je to nejmenší 😉

pipisek
22. led 2010

vojtisek2007

Díky moc za ochotu 😉

andelka
22. led 2010

No já nevím, ale manžel je zaměstnaný normálně a v životě jsem nic nepsala a daně za mě (byla jsem studentka, ale žádné potvrzení o studiu, ani o příjmech, ani prohlášení jsem mu do práce nedávala) nám vrátili v pohodě. 😕

kacka.va
23. led 2010

jojo, i když je zaměstnanec, tak by se to mělo psát a pak se to přikládá k přiznání, co dělá zaměstnavatel.

petrunka01
23. led 2010

Já si taky myslím,že jsem loni nedávala čestné prohlášení pro manžela,když jsem byla na rodičáku..to čestné prohlášení musí být potvrzené od notáře?

kacka.va
23. led 2010

petrunka: nemusí

petrunka01
23. led 2010

díky🙂

morka
24. led 2010

ahoj,chtěla jsem se zeptat,jestli se vrácení daně dá uplatnit i v případě,že pobírám příspěvek na péči na postiženou dceru?má III.stupen a beru 9000.

vojtisek2007
25. led 2010

morky - myslíš jestli se ti příspěvek bude brát jako příjem ??? Pak ne, manžel si tě můžeš odečíst, jestli jsi neměla příjem vyšší než 68.000 za rok - příspěvek na péči o osobu blízkou a rodičák se do toho příjmu nepočítají

morka
25. led 2010

vojtišek-díky za info.Manžel je zaměstnaný,takže jestli jsem to správně pochopila,tak donese do práce čestné prohlášení,že jsem neměla příjem vyšší než 68.000.Já se v tom moc neorientuju...A manželé jsme teprv od června 09.

vojtisek2007
25. led 2010

morka - jo, od června 2009 si tě tedy bude moc uplatnit do slevy na manželku

jajik25
26. led 2010

Ahoj holky tak jestli jsem to dobře pochopila může si manžel taky zažádat o vrácení daní na mě ikdyž jsem v loňském roce do konce září pobírala rodičák a potom mateřskou?Manželé jsme celý rok a příjem jsem neměla vyšší než 68.000,-.Není tam třeba ještě nějaká podmínka?