Vracení daně na manželku na rodičovské. Máte zkušenost?

krejcirice
14. led 2010

Ahoj nenašla sme nic o tomto.
Jsem od srpna vdaná ted sme se dozvěděli že se bude vracet dan manžel jí muže uplatnit tím že já jsem na rodičovské a jsme manželé.
Je to pravda prý to je asi 24 000,- rok.Máte někdo zkušenosti,
Bylo mu řečeno v učtarně že mám jen napsat čestné prohlášení že jsem na rodičovské a nevydělala jsme si víc jak 68 000,- hrubeho.
Že prý by nám to měli vrátit za celí rok i když sme nmanželé od srpna.
Má něco na tu částku vliv?

j.a.n.i
24. led 2012

@dajda Jojo, přesně tak.

verbalinka
24. led 2012

@dajda nemocenská se počítá, takže nic ☹ Jen to dítě, případně životko apod.

bertica.h
24. led 2012

nemocenská a PPM se počíta.nepočíta se RP,podpora v nezamestnanosti

kapradina
26. led 2012

Prosim vas a nevite nekdo, jestli se muze odecist dan i v pripade, ze nejsme manzele, ale bylime v jedne domacnosti.

andelka
26. led 2012

@kapradina sleva se vztahuje výslovně na vyživovanou manželku/manžela, ne na někoho s kým člověk "jen" žije. 😉

kapradina
26. led 2012

Prave ze nekde ctu, ze to nejde a nekde zase pisou, ze to jde. Kluci maji pritelovo prijmeni. No nic, zitra cesta na financak to jisti :D

j.a.n.i
26. led 2012

@kapradina Motáš 2 věci...
Sleva na vyživovanou manželku - jde pouze na manželku / manžela, nikoho jiného.
Sleva na dítě - může partner uplatnit, pokud je v RL uveden jako otec a žije s váma v domácnosti, manžel to být nemusí.

janula28
26. led 2012

ahoj holky, poradíte mi, do kdy je potřeba o tu slevu na vyživovanou manželku požádat?

kapradina
26. led 2012

@j.a.n.i tak diky

j.a.n.i
26. led 2012

@janula28 No, pokud si děláte daně sami, tak v DP do 31.3., pokud dělá zúčtování zaměstnavatel, tak tam je myslím potřeba o to požádat do 15.2.

j.a.n.i
26. led 2012

@janula28 No, pokud si děláte daně sami, tak v DP do 31.3., pokud dělá zúčtování zaměstnavatel, tak tam je myslím potřeba o to požádat do 15.2.

werry
30. led 2012

Ahoj holky, můžu si dát do daní odečet úroků z úvěru, když jsem do května byla na mateřské a od června jsem na rodičáku? díky

hrosik56
30. led 2012

Ahoj chtěla jsem se zeptat jestli si mě může dát partner do daní, když jsme se nevzaly, žijeme spolu, máme dceru a já jsem na rodičovské dovolené?

j.a.n.i
30. led 2012

@werry No a od čeho by sis ty úroky chtěla odečítat, když si žádné daně nezaplatila?

j.a.n.i
30. led 2012

@hrosik56 Nemůže, jmenuje se to odečet na manžela/manželku, tudíž musíte být manželé.

merilllyn
31. led 2012

Ahoj, myslite, že si to může manžel podat, když pobiram sirotci důchod?

evulina77
31. led 2012

@merilllyn když jsi vdaná, tak nemůžeš pobírat sirotčí důchod, ne? A pokud bereš sirotčí důchod, tak zase nejste manželé, že? A určitě nemáte dítě, protože to bys brala mateřskou nebo rodičák a určitě né sirotčí důchod 😎. Takže ani jedna podmínka není splněna...

elvira
31. led 2012

Můžu jeden dotaz?
Pokud manžel zaplatil za rok 2011 např. 20000 daně na zálohách, odečte si dítě a manželku na RD, tak mi to "hodilo" vratku daně podle kalkulačky 23000.
Je to možné, nebo se daň vrací pouze do výše, kterou odvedl?
PS: čísla zatím nejsou reálná, zkoušela jsem to s loňskými příjmy, které jsou podobné letošním.

j.a.n.i
31. led 2012

@elvira No, obecně se daň vrací pouze do odvedené výše, ale výjimkou je odpočet na dítě, ten může jít i "do mínusu" říká se tomu pak daňový bonus, takže je to možné 🙂

merilllyn
31. led 2012

@evulina77
kdybych nebyla vdana, tak se tady neptám. Představ si, že vdana jsem a mam dve deti a studuji tudíž mohu pobírat sirotci důchod!

Zaskočilo mě jakým stylem jsi mi odpověděla teda.

Měj te se pěkně

j.a.n.i
31. led 2012

@merilllyn No, pokud ten důchod máš menší než 68 tis. za rok, tak si tě odepsat může, jinak ne. To předpokladu, že si jinak celý rok brala pouze rodičák a neměla si žádnou brigádu, ale tu při dvou dětech a studiu nepředpokládám.

elvira
1. únor 2012

@j.a.n.i - moc děkuju. 😉

merilllyn
1. únor 2012

@j.a.n.i Jo děkuji, manžel už to má vyřízené. 🙂

xsuzzi
1. únor 2012

Ahojky. jani prosím tě, potřebovala bych poradit. Dle tvých pokynů, mám doma tedy potvrzení o příjmech z práce od září, z ÚP jsem teď donesla papír kde je napsano potvrzení o době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání a poskytování podpory(od dubna do září) ale už tam nikde není uvedeno kolik mi bylo vyplaceno - to nevadí? A taky mě teď napadlo, tak od dubna do září mám papír z UP, od září do konce roku z práce, ale co do toho dubna? nemám k tomu mít ještě papír, že jsem do dubna byla na RD? Moc děkuju za info Zuzka

j.a.n.i
1. únor 2012

@xsuzzi Jé, přiznám se, že už nevím co jsme řešili 😔 tvoje DP, nebo co přesně?

xsuzzi
1. únor 2012

@j.a.n.i - jani daně 😀 🙂 😀
ptala jsem se co všechno potřebuju za papíry k čestnýmu prohlášení pro manžela, když jsem do dubna byla na RD, od dubna do září na UP a od září do ledna v práci a jak mám napsat to čestné prohlášení, tak si psala, že čestně prohlašuji, že jsem v roce 2011 neměla vyšší příjem než 68 tis. takhle ju? 🙂 a doložit k tomu papír z úp o vyplacení podpory a od září příjem, ale co do toho dubna? To není nic třeba? To jsem byla ještě na RD 🙂

j.a.n.i
1. únor 2012

@xsuzzi Rodičák je sociální dávka, ta se tam nezapočítává, takže papír netřeba 🙂

xsuzzi
1. únor 2012

aha, no já jen, aby si neřekli, že co dělala do dubna? .-) a tak to z UP stačí tedy jen ten doklad, i, když tam není napsané kolik mi bylo vyplaceno? 🙂 jinak moc díky 🙂

janulee
1. únor 2012

@j.a.n.i měla bych taky dotaz. V roce 2011 jsem byla v lednu pár dnů ještě na MD, poté jsem čerpala dovolenou u zaměstnavatele a RD. Celkový příjem za MD a proplacenou dovo nepřesáhl těch 68tis. Na dani jsem zaplatila z té dovo cca 4.500,-, účetní mi říkala, že když podám DP (ale nemám povinnost, že ?), dostanu všechny tyto peníze zpět. Dotaz ale je, zda si může zároveň uplatnit i manžel na mě celou tu částku na vyživovanou manželku, když bych sama DP podávala a uplatňovala slevu na sebe jako poplatníka. Nevím, jestli to se sebou souvisí nebo míchám dvě věci dohromady... 🙂 Předem moc díky za odpověď.

lucianas
8. únor 2012

Ahojky,
můžu se zeptat, nevíte, zda je nutné přikládat potvrzení z ÚP o tom, kolik jsem brala rodičák? Celý rok jsem byla na rodičáku, stejná výše.

andelka
8. únor 2012

@lucianas rodičák se do těch 68tis. přece nepočítá